Pekoş Bilin Harikulade Maceraları Sayı 003

12 Şub 2010
15,006
543,642
file

Sevgili hadon şahsında
Tüm çizgi roman tutkunlarına
Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Şu anda mesaideyim.
Çıkıp eve gitme niyetindeyim.
Tam kalkacağım;
bir de bakıyorum, bir paylaşım...
Hadii, indir,
indirip kaçmak olmaz;
teşekkür ve/veya yorum içeren mesaj yaz...
Tamam diyorum, tam kalkacağım;
hadii mükemmel bir paylaşım daha...
Hadi indir, mesaj yaz...
Bugünün hikmeti diyeceğim ama hergün bu forum böyle arkadaş...,
Yok, artık bu sonuncu;
indiriyorum,teşekkürümü ediyorum ve eve gidiyorum.
Daha ekmek alınacak, markete uğranacak, kırtasiye de vardı herhalde...

Yürekten bir kez daha binlerce teşekkür ediyorum Sayın "Profesör";
sağ olun, var olun; saygılarımla...

bayrakzaf.gif

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Ne yalan söyleyelim hiç yapmadığım şeyi yaptım bu kez ve çizgi romana hemen dalmak yerine ikinci sayfada başlayıp onbirinci sayfada devam eden "Esrarengiz Buzdolabı" isimli öyküyü okudum. "Hararetle" tavsiye ediyorum. :)
Sonra o "eşsiz" çizgilere daldım. :)
Aşağıdaki bilgileri ilgili sıralı listeye de taşıyorum:
PEKOŞ BİL'İN HARİKULADE MACERALARI

1951 yılında dönemin en popüler çizgiroman kahramanı ve dergisi Pekos Bill'in adından yararlanmak amacıyla Hamit Şendur'un sahibi olduğu Çocuk Yayınları Müessesesi tarafından yayınlanmaya başlayan Pekoş Bil'in Harikulade Maceraları başlıklı yayın, Namık isimli bir Türk çizerinin Amerika'da yayınlanan Roy Rogers çizgiromanlarından yaptığı itinasız kopya çizimlerle çıkmıştır.

izgiromanAnsiklopedisi465c.jpg

Bir Pekoş Bil'in Maceraları sayısı.

Yıllarca bu türün ikinci sınıf filmlerinde oynayan ve 1950'lerde çok gözde olan bir Amerikan artistinin çizgiromana uyarlanmış maceralarından oluşan bu seri ismi değiştirilerek Türk okuruna sunulmuştur. Yarı renkli, kapakla birlikte on iki sayfalık bu ince derginin kahramanının tanıtım spotunda şöyle yazmaktadır: "Hür milletlerin insanları her günkü işlerinde serbest rekabet edebilirler. Bunlara mani olanlara ancak Pekoş Bil ders verebilir."

Pekoş Bil'in Vahşi Batı atmosferinde geçen tüm maceralarında doğruluk, iyilik, yardım, sevgi gibi değerlerin fazileti vurgulanmıştır. Kısa voldan zengin olmanın yarattığı sorunlar ya da zengin olanın fakire mutlaka yardım etmesi gerektiği düşüncesi ise satır aralarında gizlidir. Moral değerleri barındırması açısından kopya çizgilerine rağmen önemli bir konuma sahiptir.

Teşekkürler, Haluk Abi.