Pekos Bill - Alaeddin Kral - Sayı 23 Pekos Bil'in İntikamı (17.10.1959)

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs

Pekos Bill benim tuttuğum bir çizgi roman değil.
Bu sayıyı da almamın tek sebebi arka kapaktaki Galatasaray posteri.
1959-1960 sezonu kadrosundanne yazık ki sadece
Metin Oktay ve Turgay Şeren'i tanıyabildim.
Yaşım yetmedi.O tarihte 5 yaşındaydım!
Ama o yılki kadroda kimler yoktu ki.
Saim,İsfendiyar,Coşkun Özarı,Candemir Berkman,ErtanAdatepe,Ahmet Berman,Ergün Ercins,
Mustafa Yürür ve nice ünlü futbolcu.
1959-1960 Sezonunda 38 maç sonunda Beşiktaş
65 puanla şampiyon olmuş.
Diğer ilginç bir şey de 20 takımın 10'u İstanbul takımlarından oluşuyor.
Lig,sadece İstanbul,Ankara ve İzmir takımlarından ibaretti.
Bu nostaljik dergiyi forumdaki tüm GALATASARAYLILARA armağan ediyorum.
Birisi çıkıp da futbolcuların isimlerini yazabilirse müteşekkir olurum...

İyi okumalar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,734
Epey zaman önce hazırladığım Pekos Türkiye Macerası;
PEKOS BİLL ,1949 senesinde Mondadori Yayınevi tarafından yayınlanarak,okuyucu ile buluşturulmuştur.
Guido MARTİNA senarist olarak ,Pier Lorenza DE VİTA ise çizer olarak yaratıcılarıdır.Daha sonraki yıllarda Dino BATTAGLİA,Rafeele PAPERELLA,Gino D'ANTONİO,Francisco GAMBA ve Leone CİMPELLİN gibi ressamlarda katılmıştır.

Sarı saçlı,mavi gözlü ve uzun boyludur.(Flash Gordon'dan ilham alındığı da söylenir.)
Çok renkli ve özel bir kıyafeti vardır.Yeleği,fuları,püsküllü pantolonu her daim jilet gibidir.
Bir süre Tatlı Sue isminde bir sevgiliside karalerde görünmüştür.
Tayfun isminde çok hızlı bir atı vardır.
Yardımcıları Calamity JANE ve Davy CROCKETT'tir.Gerçek hayatta da yaşamış olan yardımcıları popülerliğini arttırmaktadır kahramanımızın.
Asla,ateşli yada kesici silah kullanmaz.
Kementinden başka silahi yoktur.Kementi çok iyi kullanır.
Batı'da sürekli barışı sağlamak için uğraşır.Kızılderililer ve askerler arasında savaş çıkmasına mani olmak için uğraşır.

Hikayesi ise bize yabancı değildir aslında,
Bebekken saldırıya uğrayan bir kervandan sağ kurtulmuş.Dişi bir kurt tarafından korumaya alınmış ve büyütülmüştür.

25 ŞUBAT 1951 yılında türkçe olan ilk sayı İtalya'da basılmıştır.
Daha sonra bir takım bürokratik sorunlar yüzünden ara verilmiş ve 8 ARALIK 1951 tarihinde KRAL NEŞRİYAT tarafından kaldığı yerden devam edilerek tekrar yayınlanmaya başlamıştır.
Yarısı renkli yarısı siyah beyaz olan dergi 70'inci fasiküle kadar eksiksiz devam etmiştir.1117 nolu kanun gereği toplatılan dergi hiç ara vermeden 71'inci sayı yerine 1'inci sayıdan başlayarak ,macera atlamadan kaldığı yerden KOCA TEKS ismi ile tekrar yayınına devam etmiştir.38 fasikül bu isimle çıkmış daha sonra muzır neşriyat davasından beraat ederek yine kendi ismine kavuşmuştur.İki isimle toplam 108 sayısı çıkmış olan dergi,bu seferde PEKOS BİLL ismi ile 109 numaradan başlayan fasikül numarası ile yayınına 214'üncü fasiküle kadar devam etmiştir.
İlk seri 214 fasiküldür.
Daha sonra tekrarsız 50 fasiküllük ve 70 fasikülük iki seri daha çıkmıştır.
Son olarak 50 fasiküllük monokrom baskı birinci sayıdan başlayarak tekrar edilmiştir.Bu seri KRAL NEŞRİYAT'taki PEKOS BİLL yayını olmuştur.

Daha sonra PULHAN YAYINEVİ'nden iki seri olarak tekrar çıkmıştır.
Bu serilerden ilkinin 7 cilt olduğu bilinmektedir.Fasikül sayısı olarak ise,net olmamakla birlikte 32 fasikül oluğu söylenmektedir.
İkinci serini monokrom baskı olduğu bilinmekte,ancak kaç fasikül çıktığı tesbit edilmemiştir.(10'u geçmediğini düşünüyorum.)

Üçüncü yayınevi olarak 1970 yılında TAY YAYINLARI'ndan çıkmıştır.
Küçük boy,Ciltleri kalın farklı bir seridir.Siyah beyazdır.
Çok tutulmamış yayın hayatı 28 fasikül ve 7 ciltte tamamlanmıştır.

Son olarak HÜRRİYET YAYINLARI tarafından 1981-1982 yılları arasında büyük boy,yarı renkli 59 adet fasikülü çıkarak Türkiye macerasını noktalamıştır.

TÜRKİYE'DE YAYINLANAN PEKOS BİLL SERİLERİ
1.SERİ-------------214 Fasikül(KRAL YAYINEVİ)
2.SERİ--------------50 Fasikül(KRAL YAYINEVİ)
3.SERİ--------------70 Fasikül(KRAL YAYINEVİ)
4.SERİ--------------50 Fasikül(KRAL YAYINEVİ)
5.SERİ---------------7 Cilt(Fasikül adedi net olamamakla 32)(PULHAN)
6.SERİ---------------?(PULHAN)
7.SERİ--------------28 Fasikül-7 Cilt(TAY)
8.SERİ--------------59 Fasikül(HÜRRİYET YAYINLARI)

Birde üzerinde tarih bilgisi olmayan KRAL YAYINEVİ tarafından yayınlanan 3adet özel sayı vardır.
Bu sayıların kapağında PEKOS BİLL ÖZEL SAYI yazmaktadır.
Ancak,içeriğinin PEKOS BİLL ile alakası yoktur.
Bu üç sayının içeriği ,BAKS,FAKİRİN SIRRI,ÖLDÜREN ŞUA'dır..

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Galatasaraylı futbolcuların isimlerini bilmiyorum.
Sayın "admin"imin bilip bilmediğini de bilmiyorum.
Sayın "mistercaki"nin sunduğu bilginin çoğunu da bilmiyordum.
Bildiğim;
1959 yayımı olan harika bir paylaşım olduğu...
Teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

bayrakzaf.gif

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Değerli paylaşım değerli bilgiler ile tamamlanmış,sevgili caretta&Mistercaki'ye çok teşekkürler.
Bu üç sayının içeriği ,BAKS,FAKİRİN SIRRI ve bir adette ismini hatırlamadığım bilim kurgu maceradır.
3. özel sayıda ÖLDÜREN ŞUA macerası var.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,024
Teşekkürler sevgili caretta,değerli paylaşımlarınız ile pecos bill arşivimde yerini aldı.

12 Şub 2010
15,006
543,719
Bendeniz Fenerbahçeli olmama rağmen bu değerli Pekos Bil paylaşımına vesile olduğu için Galatasaray'a ve camiasına teşekkür ediyorum.
Posterdeki bir çok futbolcuyu hatırlıyorum ancak isimlerini unutmuşum. Ama o yılın Fenerbahçe posteri olsaydı çoğunu isim olarak da hatırlardım.