Pekos Bill - Kıral Neşriyat Yurdu - Sayı 068 Kurtarıcı Pekos Bill (28.03.1953)

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,944
pekosbll68.jpg

Pekos Bill - Sayı 068 Kurtarıcı Pekos Bill
Kıral Neşriyat Yurdu

Kapaktaki "Tahdide Tabidir" ibaresi sanırım Profesör'ün şurada açıkladığı konu ile ilgili olsa gerek.

Keyifli Okumalar...​

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Tahdit bildiğim kadarıyla "sınırlı" demek. Yani sınırlı sayıda üretilmiştir anlamında. Bence Profesör üstadın bahsettiği olay bununla ilgili değil.
Teşekkürler.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,944
Sanırım mesele de "neden" sınırlı sayıda üretildiğinde... :)
Tabi olmak, üzerinde bir yaptırım gücü bulunduğunu gösteriyor. Bu güç de Profesör'ün söz ettiği durum nedeniyle Pekos Bill'e kement atmıştır diye düşünüyorum. Bilmem doğru, bilmem yanlış...

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,689
Tahdit; sınırlama, kısıtlama, alanını daraltma, kontrol etme anlamına geliyor (Bkn.Pars Tuğlacı)
Bugün ki anlamda "sansüre tabidir" denebilir.
Baskı sayısından çok içerikte kısıtlama olması daha akla yakın görünüyor.

Tabi ki teşekkürü etmeden geçmeyelim.

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Ben yine de iyi niyetli olarak bakıyorum olaya. Sansüre tabi olsa bunu başka bir ibare ile belirtirler. Çat pat Arapça gördük zamanında. O bilgiye dayanarak içerikle ilgili değil de sayı ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bugün bile reklamlarda vs "Sınırlı sayıda üretilmiştir, Stoklarla sınırlıdır" gibi ibareler görüyoruz. O dönemin sadeleştirilmemiş Türkçesinde bu şekilde bir kullanım olması doğal. Özetle yayınlandığı dönemin Türkçesi göz önüne alınırsa bunun içerikle ilgili olmadığı sonucuna varabiliriz. Tabi, yukarıda da belirttiğim gibi "bence". İşin doğrusunu bilen duayenlerimizin bilgilerini de almak lazım.

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Harika paylaşım için çok teşekkür ediyorum.
Pekos Bill'in Muzır Neşriyat sansürüne uğrayıp Koca Teks adıyla yayınlandığını şimdi öğrendim.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,944
Taramalar Savok'tan geldi, ama sanırım o da bana başka bir dosttan gelen topu pasladı... Sorucam, soramıyorum... :) Yani "müze" başkasına ait sevgili Fındıkfındık... O çizgisever'e de çok çok teşekkür ediyorum kendi adıma...