Kıral neşriyat yurdu 2 Ocak 1954 Koca Teks Sayı 36 Ham

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Kıral neşriyat yurdu 2 Ocak 1954 Kocateks Sayı 36 Ham

Bulunması gerçekten zor olan bir serinin ortalarından nadide bir parça.
Sitede sanırım bir örneği olmadığı için savok arkadaşımın
isteği üzerine tarayıp temizledim. Kitabı benim için 48 yıl saklayıp
koruyan Erdinç abime teşekkür etmek isterim. Sağolsun :)

file

(savok için)

Koca Teks Kıral Neşriyat Yurdu 036 - Genel Sıralama Sayı 106 Hayal Filo (02.01.1954)

Sağlam iki sayfa linki (13-14)

Okuyalım...

Moderatör tarafında düzenlendi:

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,833
Öncelikle Ülkeme değerli bir çevirmen kız evlat yetiştiren ve çok iyi bir dost olan İstanbul beyefendisi Erdinç Abime gönül dolusu sevgiler.

Sonra sana çok ama çok teşekkür ederim bu gerçekten çok nadide olan eser için (1954 yani )

Ve iznin olursa bu kitabı kahpece şehit edilen Atatürk'ün çocukları ve bizim kardeşlerimiz olan yiğitlere adamak istiyorum. Vatan, sizin gibi can vererek askerlik yapıp koruyanlar sayesinde var ve var olacak.
Sizin yetişemediğiniz noktada tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi bizler varız. Hakkınızı helal edin, bizim bir hakkımız yok sizde ama biz de helal ediyoruz. Allah rahmet eylesin, vattan borcunu yapmayanlar, paralı askerlik yapanlar, UTANIN!!!.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa
Pandora'nın mesajı oldukça duygu yüklü, kendisini sevgi ile selamlıyorum..
Ama olsun yine de çok kıral abimiz Erdinç Beyefendiye
bu değerli kitabı bizler için saklaması nedeni ile,
yok kardeşim kitap benim
kimselere okutmam demeyip
bizlerle paylaşan diğer bir kıral kardeşim deadlouse71'e
ve 70 yaşındaki koce teks'e gönül dolusu
sevgiler, teşekkürler..
Saygılarımla

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,187
Sayın deadlouse71;

Siz böyle nadide eserleri sergiledikçe, karşılık vermek istiyorum; ama veremiyor mahcup duruma düşüyorum. Çok güzel eserler listeliyorsunuz. Hangi birine teşekkür edeyim ki? Saygılar üstadım.

Sayın pandora1972;

Yüreğinizden kopup gelen feryada gönülden katılıyorum; fakat TSK’nın (özellikle jandarmanın) profesyonelleşmesi taraftarıyım. Şu anki sistem, beyin cerrahına, “yoldan geçen birkaç kişiyi topla, beyin ameliyatına gir” demekten beter. Bu şartlar altında ne kadar ameliyat olacağını takdir edersiniz. Saygılarımla.

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,833
Kesinlikle kankam olduğun için değil.
Site yöneticileri bilir, daha önce başka arkadaşlar için de yazdım.
Şu anda 69 görüntüleme görünüyor.
Ya insaf ama şu paylaşılan eser bir antika, iki satır teşekkür etseniz klavyenin tuşları mı aşınır :( ?
Üzülüyorum, böyle güzellikleri sadece almayı bilip de bir teşekkürü çok görmemize :(.

ccahitkar

Onursal Üye
30 Eki 2010
4,805
2,618
metu
Sağol dostum,nadide bir paylaşım.Bunca sene bekleyip bizimle buluşmasını sağlayan arkadaşa ise saygılar sevgiler sunarım.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,361
12,903
iskenderun-Hatay
Teşekkürler, önce indirelim sonra da 1954'e gidip okuyalım bakalım bu eşsiz kitabı..İndirdim ve okuyorum aa bu Teks değil bildiğimiz Pekos Bill..

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,761
İstanbul
Paylaşımlarda kimi zaman gözlenen duyarsızlığa pandora'nın bu içten serzenişine defalarca tanık olan birisiyim. Sevgili pandora'yı destekleyici bir konuşma yapmak istiyorum:

"pandora haklı!" :)

İnancından ve mücadelenden hiç vaz geçme lütfen, sevgili pandora. Ben bir gün bu durumun değişeceğine inanıyorum.

Gelelim kitaba. Bu kitap pek çok teşekkürü hak ediyor. Erdinç Bey'e bu kitabı muhafaza ettiği için, sevgili deadlouse'a bir kez ham tarama, bir kez de düzenlenmiş tarama için ve sevgili pandora'ya da hemen her paylaşıma gösterdiği duyarlılık için teşekkür ederim. Bir başka teşekkür de bu kitabın Türkiye'de bu haliyle basılmasında emeği olanlar için. Sene 1954 ve bence hem kullanılan dil, hem yazım kurallarına uygunluk hem de balonlama kalitesi itibariyle çok başarılı. Günümüzün pek çok teknik olanağıyla bütün bu hususlarda bu kitabın gerisinde olan pek çok yayın olduğunu düşünürsek, Koca Teks'de emeği geçenler bu teşekkürü fazlasıyla hakediyor.

Ellerine sağlık dostum.

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Henüz Teks indirmeye başlamadım. Ama bu sahiden nedide bir parça; harp olur darp olur, kaybolur diye hemen indiriyorum. Bugüne kadar (adeta bizim için) koruyup kollayandan da, göz nuru döküp tarayandan da Allah razı olsun.

Ekleme:

Yahu bu bizim Teks değil!... Yoksa Teks, aslında böyleydi de sonradan saçlarını mı boyattı?

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,019
denize sıfır
Kapaktaki yelkenli Finike yada Cenevizli'lere ait sanırım.Paylaşım ise paha biçilemez.:)Teşekkürler zamanda yolculuk için.:)edit,eskiden Kral değil,Kıralmış sonra kısaltmışlar.:)

doruk

Onursal Üye
19 Mar 2010
355
4,851
Ümraniye
Henüz Teks indirmeye başlamadım. Ama bu sahiden nedide bir parça; harp olur darp olur, kaybolur diye hemen indiriyorum. Bugüne kadar (adeta bizim için) koruyup kollayandan da, göz nuru döküp tarayandan da Allah razı olsun.

Teks değil kahramanımız Pekos Bill sevgili Hadon :)

Gerçekten eşsiz.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Teks değil kahramanımız Pekos Bill sevgili Hadon :)

Gerçekten eşsiz.
Siz söyleyince anlayabildim. Çünkü ben Pekos Bill'i bilmiyorum. Daha doğrusu, ismini eskilerin konuşmalarından hatırlıyorum. Bizim zamanımızda çizgi romana "Teksas, Tommiks" denirdi, bizden eskiler "Pekos Bill" diye söylerdi.

Bu sayı gerçekten sizin paylaştıklarınız kadar özel...

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
1953 - 54 de "muzır neşriyatla" ilgili bir kanun nedeni ile Pekos Bill'in yayınının durdurulduğunu ve tekrardan izin çıkana kadar Koca Teks adı ile yayınlandığını biliyordum ama bu ad değişikliğinin sadece dergi isminde olduğunu sanıyordum. Bu örnekte görüldüğü gibi iç sayfalarda da Pekos Bill'e, Koca Teks demişler. 1960 larda yayınlana Pekos Bill'ler de ise "Hey koca Teks" zaman zaman Davy Crocket tarafından kullanılan bir ünlem olarak kalırken, kahramanımıza öykü içinde Pekos Bill denmiş.

Önceden sadece ismini duyduğum ve yayınlandığını bildiğim bir seriden sunulan bu güzel örnek için tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,833
Kankaaaa, hani diyorum ben şimdi hastayım ya; Erdinç Abi de sana sağlam bir arşiv hediye etti ya ( seviliyorsun kanka :) )hani ben okumak için birkaç tane almaya size gelsem :9:9:9? Ne dersin, evde böyle hasta hasta yatarken sen bende mi esirgeyeceksin :)?
Kankam 71'im, dostum, arkadaşım benim :).

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
olmaz sen kazana düşmüştün daha önce kazan bile kalmamıştı geriye :)

12 Şub 2010
15,006
543,774
Benden on ay büyük Koca Teks

Pekos Bill ' e Koca Teks, Sü 'ye Kalamiti Jane demişler

Muzır Neşriyatla ilgili kanunun uygulanmasından bir şey anlayamadım

Pekos Bill 'in, Sü'nün neresi muzır acaba

Çizgi roman aynı çizgi roman, kahramanın adı Pekos Bill muzır kabul edilip Koca Teks olunca muzırlıktan mı çıkmış?

Pekos Bill 'in Türkiye tarihçesinde hep böyle anlatılır ama tatmin edici bir açıklama bulamadım

Daha bir kaç yıl önce kimsenin tahmin edemeyeceği tür ve sayıdaki en değerli kolleksiyon eseri çizgi romanların Diyarda paylaşılması olağanlaştı

Bunu olağan kılanların başında sevgili deadlouse71 ve Bay_x başı çekiyorlar

Çizgi Diyarı; çocuklarımız, torunlarımız ve ülkemiz için bir numaralı çizgi roman kütüphanesi, günden güne de zenginleşmekte

Biz üyeleri için de sıcacık bir aile ortamı, huzur ve keyif beldesi

Sevgili deadlouse71 ve sayın Erdinç beye kalbi şükranlar, saygılar, sevgiler

CAMOKA

Süper Üye
13 Ocak 2010
177
587
Zamanının o güzel renklendirmesine bakın, sanki beni alın der gibi ve çizimleri enfes doğrusu zamanının baskısına meydan okuyan Koca bir şaheser doğrusu..
Emekleriniz için çok teşekkürler...