bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,307
49,877
NeverLand
img644.jpg

Türk okuruyla tanışması 1951 yılına dayanan Pekos Bill, pek çok yayınevi tarafından ve değişik formatlarda basılmış. Türkiyede ilk sansüre uğrayan çizgiroman olma özelliğini de barındıran Pekos Bill 1953 yılında 70. sayısında yasaklanmış ve yayıncı firma sadece başlığı değiştirerek Koca Teks adı altında 28 sayı daha yayınlanmış. Devamında yasak kalkınca 109. sayıdan yani kaldığı yerden devam etmiş yayın hayatına.
Paylaşmış olduğum bu sayılar 1981 yılına ait Hürriyet Yayınları tarafından 59 sayı olarak sunulmuş. Maalesef sadece 25 sayısı elimde. Umarım ileriki bir tarihde eksik sayılar ve ilk dönem basılan yayınlarından da örnek okuyabilme şansı buluruz.
Kapak ressimleri Ömer Muz ve Yalçın Dağlı tarafından çizilmiş. Kapaklar çok ince basıldığından maalesef arka sayfada ne varsa kapaktan okuyabiliyorsunuz.

Lafı çok uzattım farkındayım.
İlk önce 2 sayısını paylaştığım ve o sırada vip saçmalığının çıkmasıyla devamını getiremediğim 25 sayılık seriye başlıyorum. Buyrun.
Keyifli okumalar herkese.

Pekos Bill - Sayı - 2

Moderatör tarafında düzenlendi:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Yaşlı olduğumu biliyorum artık alıştım yadsımanın gereği yok.Ama ara sıra böyle paylaşımlar olunca en iyi zamanların bizim zamanlarımız olduğunu anlıyor ve yeni çocuk ve gençlerimize esefleniyorum.İyiki yaşlıyım .Biz çocukluğumuzu doya doya yaşadık .Şimdikiler bu kitapları hiç bilmezler .Sağol bakunin beni geçmişe götürdün .Harika bir paylaşım.

serdegger

Yeni Üye
11 Tem 2009
1
1
Teşekkürler Bakunin

Biz Çizgi Roman severleri bahtiyar ettin Bakunin. Hayatın küçük mutlulukları bunlar ama Proust'un dediği gibi çoğu zaman cennetimiz geçmişimizde değil mi?

Okta

Yeni Üye
17 Şub 2010
1
1
Sayın Bakunin, fırsat buldukça siteyi inceliyorum. Öncelikle sizi tebrik etmek isterim. Çizgi roman bilginiz gerçekten de çok iyi. Özellikle ansiklopedi bölümlerine bayıldım. Umarım benim de özellikle görsel malzemelerde faydam olur.

Cellatbey

Aktif Üye
7 May 2010
336
235
Sayın bakunin in yazısında
"İlk önce 2 sayısını paylaştığım ve o sırada vip saçmalığının çıkmasıyla devamını getiremediğim 25 sayılık seriye "

Şeklinde bir şey varda merak ettim,bir sınırlamamı getirilmiş diye.
Cevabın ve ilgin için teşekkür ederim.

algir

Onursal Üye
10 Ara 2009
926
839
Okuyacağım ilk pekos bill macerası bu olacak.adını çok duydum ama daha önce hiç okuma şansım olmadı.Teşekkürler sevgili bakunin.

cengizgul

Çeviri & Balonlama
29 Ağu 2011
758
1,657
konuyu uzatmamışsın açıklamalarınla bu harika paylaşıma daha da bir değer katmışsın, hem paylaşım hem bilgi verici yazın için teşekkürler.