Ratip Tahir BURAK - Barbaroslar

Hangisi olsun?

• Renkli

Oy: 11 47.8%
  • Gri tonlamalı

Oy: 0 0.0%
  • Siyah beyaz

Oy: 12 52.2%

• Kullanılan toplam oy
    23
  • Anket kapatılmış .

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,310
49,913
NeverLand
Barbaroslar.jpg

Tarihi Türk çizgi romanının tartışmasız en önemli isimlerinden birisi olan Ratip Tahir BURAK'ın, Barbaroslar adı altında toplanmış 4 sayılık serisine başlıyoruz. Akdenizde Doğan Güneş, Zaferden Zafere, Bir Kolun Diyeti ve Batan Güneş isimli bu seriye başlamadan önce sizlerin de görüşlerini almayı uygun gördüm.
Yayın tarihi 1963 olan eserin bu tarihi özelliğini de göz önünde bulundurarak sizlerin önereceği formatta taramaya karar verdim. Ekli dosyada giriş sayfasının siyah beyaz, gri tonlamalı ve renkli olmak üzere üç değişik görünümünü bulacaksınız. Size en güzel gelen sayfayı belirtirseniz en çok istek alan formatta tarayacağım. Anket bir hafta süresince açık kalacaktır.
Tabi ki bu eşsiz eser de çok kıymetli ağabeyim profesör'ün bizlere bir hediyesidir.
Kendisine sevgilerimi sunuyorum.

Sec.jpg

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,518
Dostum yanlışım varsa düzelt
Dosyadaki resimler;
0006-siyah beyaz
0005-renkli
0004-gri ton olacak şekilde oyumu kullandım.

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,702
Taramalar renkli olursa dileyen çeşitli proğramlarla gri tonlamalı veya siyah-beyaza çevirebilir.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,143
Tarihi çizgi roman ne renk olursa olsun makbulümdür,fakat siyah beyaz bana daha net geldi.
Ben oyumu siyah beyaz dan yana kullandım.
Böyle güzel kitapları forumda daha fazla görmek ümidiyle...

hozkoca

Aktif Üye
29 Nis 2009
361
718
Renkli olursa biz gri veya siyah-beyaz yapabiliriz istersek... Fakat griyi veya siyah-beyazı rekli yapamayız. Şimdiden teşekkürler...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,656
Kasımpaşa
Olduğu gibi taranması taraftarıyım.
Bugüne nasıl gelmişse..

bir şiir eklensin Turgut UYAR'dan
bugün okudum..

...
Ver elini Haydarpaşa demişiz,
Vapur rıhtımdadır pırıl pırıl,
Hava hafiften soğuk,
Deniz katran ve balık kokulu
Köprüden kayıkla geçmişim karşıya,
Bir nefeste çıkmışım bizim yokuşu...

Bir gün sabah sabah kapıyı vursam,
-Kim o ? dersin uykulu sesinle içerden.
Saçların dağınıktır, mahmursundur.
Kimbilir ne güzel görünürsün sevgilim,
Bir gün sabah vakti kapıyı çalsam,
Uykudan uyandırsam seni,
Ki, daha sisler kalkmamıştır Haliç’ten.
Fabrika düdükleri ötmededir.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,638
İzmir
Böyle bir eser kolay bulunmaz. Orjinalinde taranması iyi olur diye düşünüyorum. Eski sayıları hep siyah-beyaz sevdik ve siyah beyaz daha hoş duracaktır.

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,831
orjinalinde renkli ise daha iyi olur kanaatindeyim arkadaşında dediği gibi renkliyi siyah beyaz yada istediğim göze hitap edecek renkte düzenleyebiliriz ayrıca renkliden kasıt ne dört renk seçeneği gibimi şimdiden teşekkürler

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,702
Arkadaşlar,
Siyah beyaz çizgiroman renkli taramakla renkli olmaz.
Renkli Taramadan kasıt orijinalinde olduğu gibi taramaktır. Üstünde kırmızı, mavi vs. leke varsa kendi renginde çıkar. Siyah beyaz taranırsa lekede siyah beyaz çıkar ama arada ki gölgelendirmeler.Baskıda silik çıkmış kısımlar Kaybolur.
Renkli Taramada silikte olsa renksiz de olsa, renkli de olsa orijinali nasılsa öyle çıkar.
İsteyen fotoscape programı ile yukarıda gördüğünüz siyah beyaz netliğe getirebilir.

mersan00

Onursal Üye
23 Haz 2011
254
458
Ankara
bu serinin bir sayısını bir zamanlar görmüştüm ve çok hoşuma gitmişti, eğer tararsan hepsini çok sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim, benim oyum siyah-beyaz taramaya, gerçi epey geç ama olsun, daha net çıkıyor.

akak

Kıdemli Üye
12 May 2009
147
206
gerçi orjinal orjinaldır bu tartışılmaz ama, şayet sayfalarda deforme varsa solma vs. O zaman bence siyah beyaz daha iyi