Semerkand Casusu, Sabah ve Takvim Gazeteleri, İpekyolu Katliamı

12 Şub 2010
15,006
543,712
Karaoğlan'ın Semerkand Casusu macerasını Karaoğlan'ın 1. Serisinde paylaşmıştım.
Daha sonra Sabah Gazetesi'nde yayımlanan alt yazılı versiyonunu paylaştım.

O paylaşıma alone_wolf dostumuz yaptığı yorumda :

ellerinize sağlık sevgili Profesör bu maceranın 200 ile 247 sayfa arasında ki tefrikalar elimde mevcut. sayın suat yalaz sabah gazetesinde daha once 200 ila 247 sayfa arasını ipekyolu katliamı siye cizmişti 51 sayfa olarak . sizin paylaşmınızı görünce şaşırdım doğrusu

ilginç bir konuya değinmişti.

Yine sevgili Kaya Ö dostumuz da bu yorumuyla konuya katkı sağlamıştı.
İpekyolu Katliamı 1996'da Takvim'de yayınlanmış diye biliyorum ben. Benim nezdimde en nadir ve en meçhul Karaoğlan serüveni çünkü şimdiye dek hiçbir yerde örneğini göremedim, sözedildiğine dahi çok az rastladım. Sizin yazdığınızdan anlayabildiğim kadarıyla, yanlış anlamış olabilirim, Semerkand Casusu'nun 48 sayfalık bir kısmının 51 sayfaya uzatılarak bağımsız bir serüven gibi revize yeniden sunumu, öyle mi?

Bu macera Takvim Gazetesi'nde de yayımlanmış. Ama daha geliştirilmiş senaryo ve çizimlerle...

Suat Yalaz usta bu macerayı değişik gazetelerde tefrika ettiğinde hiç aynen tekrar yoluna gitmemiş, hep daha geliştirerek mükemmele doğru gitmiş.

Bu nedenle değişik bir macera falan gazetede tefrika edilmiş, daha sonra başka gazetede tekrarlanmış demeyeceğiz, tümünü paylaşacağız ve Suat Yalaz külliyatını çizgi roman arşivine katmak mecburiyetindeyiz.

İpek Yolu Macerası da, Sabah Gazetesi'nde Semerkand Casusu macerası içinde kısmen yer alıyorsa da, Takvim Gazetesi'nde farklı biçimde ve daha geniş olarak ve ayrı bir macera olarak yayımlanmıştır.

SABAH GAZETESİ'NDEKİ SEMERKAND CASUSU :
file

file

TAKVİM GAZETESİ'NDEKİ SEMERKAND CASUSU :
file

file

file

Bir hususu daha belirtmek istiyorum. Sabah Gazetesi'deki Semerkand Casusu macerasında sonuna doğru 6 sayfa atlanarak macera sonlandırılmıştı malum.

Takvim Gazetesi'ndeki İpek Yolu Katliamı macerasında, Sabah Gazetesi'nde atlanmış olan 6 sayfa mevcut. Yani Takvim Gazetesi'nde tefrika edilmiş olan ipek Yolu Katliamı macerasında yayımlanmış olan sayfaları ekleyerek o eksik sayfaları tamamlamak mümkün.
İPEK YOLU KATLİAMI :
file

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Teşekkürler Profesör bu açıklamalardan yakında ipek yolu katliamı'nı okuyacağımız müjdesi geliyor sanırım.Bu ve buna benzer her karaoğlan macerası her tekrar yayımlanışında farklılıklar gösteriyor.Dolayısıyla bu macerayı okudum gibi bir yanılgıya düşmeden karaoğlan sevdalısı dostların her paylaşımı indirmelerini ve varsa ellerindeki her taranacak kitabı paylaşıma açmalarını önemle rica ederim..daha yolun başındayız.Gazetelerde böyle o kadar çok macera varki.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,162
Üstadımızın yıllara yayılan her detayı gün yüzüne çıkıyor sayenizde. Bu arşivler muazzam bilgilere ışık tutacak. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum paylaşımlarınız için :)

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,068
Teşekkurler verdiğiniz bilgiler mükemmel.Evet gazete köşesinde yayınlanan her kesit bence farklı.Gerçi aynısı olsa bile farketmez önemli olan o parçaların bulunup arşivlenmesi.Böylece takvim gazetesinde yayınlanan macera örneklerinede ulaşmış olduk.Maceraların tamamını sabırsızlıkla bekliyoruz Haluk Bey saygılar...

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294

İPEK YOLU KATLİAMI :
file

file

file

sevgili profesor dostumuzun mesajından alıntı yaptım takvim gazetesinde yayınlanan ipekyolu katliamı diye paylaştıgı 3 resim ipekyolu katliamına ait değil aslında bu macera altaydan gelen yiğit olması lazım gazetenin basım hatası dolayısıyle başlığı ipekyolu katliamı denilmiş. bendeki ipekyolu katliamı komple siyahbeyaz dır.

12 Şub 2010
15,006
543,712
İpekyolu Katliamı 71 sayfa siyah beyaz ve daha sonra da 46 sayfa renkli olarak yayımlanmış sevgili dostum.
46 Sayfa yanlışlıkla İpekyolu Katliamı olarak devam etmişse onu bilemem. Ama konu olarak siyahbeyaz ile renkli sayfalar arasında kopukluk yok, macera devam ediyor.

Ama bu maceradan sonra başlayan Altaydan Gelen Yiğit macerası da renkli olarak ve konuda kopukluk olmadan devam ediyor.

Yani Semerkand macerası ile başlayan konular kopmadan bir kaç macera devam ediyor. Bu maceraların eski versiyonlarında böyle bir devamlılık yok. Suat Yalaz usta bu dönemde farklı bir tarz seçmiş anlaşılan.

Maceraların tümünü okuma fırsatı bulacağız Çizgi Diyarı'nda. Belki sırasıyla değil ama zaman içinde hepsi Diyarda yerini alacak. O zaman bu konudaki yorumlarla, bilinen Karaoğlan tarihinde yeni bir sayfa açılacak gibi...

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515

İPEK YOLU KATLİAMI :
file

file

file

sevgili profesor dostumuzun mesajından alıntı yaptım takvim gazetesinde yayınlanan ipekyolu katliamı diye paylaştıgı 3 resim ipekyolu katliamına ait değil aslında bu macera altaydan gelen yiğit olması lazım gazetenin basım hatası dolayısıyle başlığı ipekyolu katliamı denilmiş. bendeki ipekyolu katliamı komple siyahbeyaz dır.

Bu sayfalarda karaoğlan tarihine ışık tutan bilgilerinin paylaşılmasını çok istiyorum.Değerli dostum rica etsem söylediğiniz ve elimde siyah beyaz var dediğiniz kupürlerden bir kaç paylaşım yapar mısınız?Ama tamamını paylaşırsanız büyük bir alicenaplık göstermiş olursunuz.

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
792
ellerine sağlık üstad. büyük emeklerle gazetelerin,tozlu arşivlerinden tarayarak bizlere ulaştırıyorsun. emeğin ,hakkın ödeşilmez. saygılar.

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294
elimdeki ipekyolu katliam ı gazete tefr,kalarını paylaşacağımı söylemiştim. ama sevgili profesor paylaştı zaten

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
elimdeki ipekyolu katliam ı gazete tefr,kalarını paylaşacağımı söylemiştim. ama sevgili profesor paylaştı zaten

Üstad bendeki karaoğlan sevgisi öyle bir şey ki her farklı taramayı bile istiyor.Sizde maceranın taramasını sizin elinizden istesem ayıp olur mu?Her tarama farklı bir yorum katıyor.