Karaoğlan Semerkand Casusu Sabah Gazetesi

12 Şub 2010
15,006
543,709
Tarama_20170530_3.jpg

Tarama_20170530_5.jpg

Böyle başlıyor Semerkand Casusu, Sabah Gazetesi'nde.

Karaoğlan'ın bu macerasını Karaoğlan 1. serisinde paylaşmıştım. Suat Yalaz ustanın ilk dönem çizgileriyle.

Suat Yalaz'ın ustalık döneminde yeniden yazıp çizdiği bu macera işte bu çarpıcı sözlerle başlıyor.

Bu cümlelerde PLAZA, ARENA, OPTİMUM gibi züppece bir tek sözcük yok. Halis muhlis pırıl pırıl Türkçe sözcüklerle edebi eser güzelliğinde bir anlatım var.

Robert E. Howard'dan bir milim aşağı değil,
Hep imrenirim Conan senaryolarına, üslubuna.
Suat Yalaz usta hiç de ondan aşağı değil.

Ben çizgi panel altında yazılı çizgi mi, roman mı belli olmayanlardan pek hazzetmem ama bu Semerkand Casusu'na bittim.

Basılı olarak bulunmayan bu güzel eserin gazete arşivlerinde tozlanmasına göz yummak fevkalade abes olacaktı. Hele hele Çizgi Diyarı'nda olmaması büyük eksiklikti.

İyi ki, Çizgi Diyarı'mız var.
Hiç bir karşılık beklemeden

Orada burada artistlik yapmadan
Çizgi roman hepimizin​

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
"Basılı olarak bulunmayan bu güzel eserin gazete arşivlerinde tozlanmasına göz yummak fevkalade abes olacaktı. Hele hele Çizgi Diyarı'nda olmaması büyük eksiklikti".

Umarım böyledir. Böyle olduğu da muhakkak.

Selamlar üstadım...

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,162
Harika bir haber :) Üstadın en muazzam çizgi kalitesi bu ve bir sonraki dönemdeki işlerinde bence de.. Merakla bekleyeceğim :)
Kim kesip sakladıysa, kim dijital aktarımını yaptıysa binlerce teşekkür :)

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
alpago üstadın gazetede yayınlanan bir diğer eseri mutlaka kesip biriktiren olmuştur onuda unutmayalım semerkant casusunun peşinden gelirmi acep

anka168

Yeni Üye
8 May 2015
30
175
Teşekkürler Profesör üstadım. Basılamayıp gazete sayfalarında, çocuk dergilerinde kalmış muazzam eserler var. Bu paylaşımlar benim nezdimde kitaplardan çok daha değerli. Malkoçoğlunun maceralarını Cumhuriyet gazetesi arşivlnden çıkarıp düzenlemek günlerimi almıştı. Bunlar büyük emek isteyen işler. Paylaşmak ise hem okuyucuya hem de eser sahibine daha büyük bir saygı ve sevgi örneği. Elinize sağlık.

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
791
bu eserlerin ve paylaşımların,Cengiz hanın hazinelrinden farkı yoktur.bulup çıkaran ve paylaşanlara, sonsuz teşekkürler. ellerine sağlık profesör üstadım. saygılar

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,068
önce indirdim şimdi paylaşılacak mesajını okudum çok güzel bugun bayağı sevindim diyebilirim keşke sabahdaki karaoğlan burakbey takvimdeki alpago hurriyet ve bulvardaki tarkanlar hepsi burda olsa ne güel olur...

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
EGESTE - "Elinize Gözünüze Emeğinize Sağlık Teşekkür Ederim"...

süper üyeliğe son 46...

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
Teşekkürler Profesör üstadım. Basılamayıp gazete sayfalarında, çocuk dergilerinde kalmış muazzam eserler var. Bu paylaşımlar benim nezdimde kitaplardan çok daha değerli. Malkoçoğlunun maceralarını Cumhuriyet gazetesi arşivlnden çıkarıp düzenlemek günlerimi almıştı. Bunlar büyük emek isteyen işler. Paylaşmak ise hem okuyucuya hem de eser sahibine daha büyük bir saygı ve sevgi örneği. Elinize sağlık.

özellikle orjinal olanlar paylaşımlarınızı ivedilikle bekliyoruz üstad düzenlenmiş nasıl olsa bir linke bakar

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Haluk abi yazdıklarının altına imzamı atıyor ve bu paylaşımın için sana çok teşekkür ediyorum. Çizgi roman yapmak için Suat Yalaz gibi yazmayı ve çizmeyi iyi bilmek gerekiyor. Çünkü kağıt üzerindeki sinemadır çizgi roman. Üstadımızda dünya çapında, gelmiş geçmiş en büyük çizgi romancımızdır.
Kendine has bir tarz, üslup, konuyu hemencecik anlatış biçimi, mizahı ve çizimleriyle başlı başına bir değerdir. Efsanedir.
İnsanın baktıkça bakası geliyor üstadın enfes çizimlerine.:)

Son düzenleme: