Züğürt

Züğürt

Osmanlıca Mizah Dergileri

Like Tree14Likes
  • 11 Post By serdary67
  • 3 Post By Lichtenberg

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08.Aralık.2015, 19:44   #1
Onursal Üye

serdary67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 267702
•Rep Seviyesi :
serdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond repute
Standart Züğürt

“Milletin terbiyesine hadim edeb dairesinden harice çıkmaz, mizah gazetesi.” Sahib-i İmtiyaz: Cemil Elşim. Müdür-i Mes’ul: Ahmed Muhtar. İstanbul. Manzume-i Efkar Matbaası. (Haftada 2 def’a). 1 Mart – 30 Haziran 1327. İttihad ve Terakki Partisine muhalefet eden Züğürt gazetesi 17 sayı yayımlanmıştır.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
serdary67 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 09.Aralık.2015, 12:50   #2
Aktif Üye

Lichtenberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 68664
•Rep Seviyesi :
Lichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond repute
üst şerit:
numro 5 <Salı> 1327 Mart 15

sağ sütun:
sahib-i imtiyaz:
Cemil eş-Şîm*
__

mahall-i idâre:
her ne kadar Manzume-i
Efkâr matbaasında
(100) numrolu
dairede ise de
muharrirleri Pera Palas'ta
toplanırlar
__

muharrileri:
Hâne-i Berdûş, Kopuk,
Aynasız, Mangız Nanay,
Küfelik, Matiz

kapak resmi:
Züğürt
Binin yarısı beşyüz. O da bizde
yok !!!

Sermuharrir:
Çulsuzzâde

Müdür-ü edebî:
Cebi Delik

sol sütun:
müdür-ü mes'ul:
Ahmet Muhtar
__

abone:
(25) kuruştan
aşağı olmamak
ve bir seneliği elli nüsha
itibar edilmek üzere
gönlünüzden
ne koparsa
__

fiyatı:
anadan yetim, babadan öksüz
-- bir onluk --

alt şerit:
nüshası 10 paraya < milletin terbiyesine hâdim ve "edep dairesinden" harice çıkmaz mizah gazetesi > nüshası 10 para

resmin altyazısı:
Züğürt -- Hani ya sen bana dâ'inler vekili olacağım, demiştin; .. işte yalancı çıktın. Dâ'inler vekili başkası oldu.
Falcı -- Sana Allah akıllar versin, dâ'inler vekili değil, medyûnlar vekili (!) olacaksın , demiştim ...

* bu isim, takma olabilir ve "güzel eşşeğim"'e gönderme yapan bir kelime oyunu olabilir

günümüz Türkçesi:

mahall-i idâre [yönetim bürosu]:
her ne kadar Manzume-i
Efkâr matbaasında
(100) numrolu
dairede ise de
muharrirleri [yazarları] Pera Palas'ta
toplanırlar
__

muharrileri [yazarları]:
Hâne-i Berdûş, Kopuk,
Aynasız, Mangız Nanay,
Küfelik, Matiz

kapak resmi:

Sermuharrir[başyazarı] :
Çulsuzzâde [Çulsuzoğlu]

Müdür-ü edebî [dil redaktörü/yazı işleri müdürü]:
Cebi Delik

abone:
(25) kuruştan
aşağı olmamak
ve bir seneliği elli nüsha
itibar edilmek[sayılmak] üzere
gönlünüzden
ne koparsa

alt şerit:
nüshası 10 paraya < milletin terbiyesine hâdim [hizmet eden] ve "edep dairesinden" harice [dışına] çıkmaz mizah gazetesi > nüshası 10 para

resmin altyazısı:
Züğürt -- Hani ya sen bana dâ'inler vekili [Alacaklılar Bakanı] olacağım, demiştin; .. işte yalançı çıktın. Dâ'inler vekili başkası oldu.
Falcı -- Sana Allah akıllar versin, dâ'inler vekili değil, medyûnlar vekili (!) [Borçlular Bakanı] olacaksın , demiştim ...
Lichtenberg isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil