Dalkavuk

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
2NnZ8j.jpg

Mizaha ait olmak ve şahsiyat-ı muhtevi olmamak üzere gönderilecek evrak amal memenuniye kabul edilir. Şimdilik haftada bir def’a tasdi eder. Müdürü: Mahmud Kenan. İlk sayı yayım tarihi 30 Ağustos 1908’dir. 25 sayı yayımlanmıştır.

yaşlıkurt

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
25 Mar 2011
847
20,208
Germany
Sevgili Serdar67, ne yaptın sen böyle!!. Bu kadar eskilere de gidilmez ki!
Beni bırak, daha annem babam bile dünyada değilmiş. Okuyup anlayamayacağım bir dilde veya harflerle yazılmış olsa da teşekkür ederim.
Resimler yeter bana. Saygılar sunarım.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Sevgili Serdar67, ne yaptın sen böyle!!. Bu kadar eskilere de gidilmez ki!
Beni bırak, daha annem babam bile dünyada değilmiş. Okuyup anlayamayacağım bir dilde veya harflerle yazılmış olsa da teşekkür ederim.
Resimler yeter bana. Saygılar sunarım.
Abim neler var aklın almaz.Daha osmanlı dönemi bitecek.Cumhuriyet yılları var.Sonrasında kısmetse gazetelerden de örnekler koyacağım.İlerde birisi aradığın da bunlarda varmış desin.Araştırma yapanlar olursa nereden nasıl alınmış bilsinler.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
üst şerit:
18 Kanunuevvel sene 1324 numro 16 < perşembe > 8 Zilhicce 1326

sağ sütun:
müdürü:
Mahmut Kenan

idarehanesi:
Bab-i âli karşısında
Kainat kütüphanesidir.
numro 73

sol sütun:
şera'it-i iştira
Dersaadette idareden
(a)lmak şartıyla 40 nüsha
bedeli 20 kuruştur
mahall-i ikâmetgaha gönderilmek
üzere veya taşra için
40 nüsha bedeli
30 kuruştur

alt şerit:
para 20 <kariîn-i kiram hazerâtını ta'cizden ictinaben şimdilik haftada bir defa tasdî' eder> para 20

resmin altyazısı:
bu bozuk şiraze ile ne kadar uğraşsam te'lif edemiyeceğim

şemsiye üzerinde:
Yeni Gazete, İkdam, Servet-i Fünun (gazete adları)

kitap kapağında:
Kanun-u esasî

resimdeki şahıs, Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa olabilir...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,631
Abi sende tarihe geçeceksin, Tarihimizle alakalı ne kadar varsa yükleyelim lütfen, her bir yüklenen değer çok önemli.

sağolasın abi.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Acaba sevgili yöneticilerimizin bu dergiler için bir "alt kategori" oluşturmaları mümkün olabilir mi? Örneğin başlık "Osmanlıca Mizah Dergileri" olabilir. Zira bu kıymetli dergiler "Mizah ve Karikatür Dergileri" geniş başlığı altında bir süre sonra görünmez olabilirler. Şimdiden teşekkürler.

Sevgili "sedary67"ye de emekleri için tekrar teşekkür ediyorum. "Lichtenberg" dostumuzun günümüz Türkçesine çevirileri olmasa bunların başlıklarını bile okuyamayacağız, ona da teşekkür ediyor katkılarının devamını diliyorum.