Beberuhi Mizah

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
r89GdV.jpg

II. Abdülhamid döneminde İstanbul dışından yayın yapan mizah dergilerindendir. Osmanlı mizah basınının nadir dergilerinden birisidir. 1878 – 1908 arası dönemde yayın yapan bir çok dergi İstanbul dışından yayın yapmış ve yurt içine gizlice sokulmuştur. Bu dönem dergilerine Tokmak, Beberuhi, Laklak ve Dolap örnek verilebilir. Beberuhi de Cenevre’den yayın yapmıştır. II. Abdühamit’e muhalefet etmiştir. Ancak, yayın hayatı kısa sürmüştür. Sadece 5 sayı yayımlanabilmiştir.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
üst şerit:
birinci sene - numro 3 (her ne hikmetse, Fransızcasında 3 değil, 4 numara diyor) 7 Şevvâl 1315 - Cuma - 1 Nisan 1898

sağ sütun:
senelik abonesi:
(25) kuruş - (5) franktır

zarf derûnunda isteyenlere
kırk para - yirmi santim (=centime)
zam olunur

adres:

alt şerit:
ayda bir neşr olunur Osmanlı mizah gazetesidir

metin:
Kurban Bayramı münasebetiyle

ben ne yazsam bî-eser, zira cihan bi-l'ittifak
zatiki simdi ""kizil sultan"ı ünvan eyledi.
oldu "ahd"in ser-ta-ser bir kanlı Kurban Bayramı,
etti geriyan milleti kıraâti kurban eyledi.
yıktı mülkü nekbetin kıraâti kurban eyledi.

Tesadüf

- Vay azizim nereye böyle, bu kiyafetle siyah elbise, beyaz kıravat, beyaz eldiven peh peh peh doğrusu ya köy yanar. Kahpe taranır.
- düğüne gidiyorum Beberuhi fakat senin nene gerek ne soruyorsun?
- kızma birader kızma. Seni ben başka fikirle buralara gelmiş zanediyordum. ne bileyim. nerede bu düğün oğul?
- nene lazım sorarsın. Belki düğünden geliyorum. Yahut başka bir işim var.
- sordum birader. Aklıma geldi de sordum.
- sorma daha âla. Fakat bilirmisin Beberuhi yedin, içtin ne kadar eğlendin. İşte eğlence bu kadar olur. Hocalar, Şıhlar hep orada idi. Bizim Ebu-l'Hevâ dahi hazır idi. Bir dua ettikten sonra gözlerini yumdu, altı ağzını açtı başladı ufak defek düşen sinekleri mikropları yutmaya Ah bilsen ne dua Beberuhi.
-Bilirim her düğünde olur azizim. Bu eski adettir.
- Öyle değil bu bambaska duacı baba Allah düşmanlarını kahr eylesin dediği vakit hepmiz ağlamaya başladık. Hepimiz amin dedik. Ah bizdeki itaat, teslimiyet, halife-i zamana (!) hürmet bir misali hiç bir yerde görülmemistir. Bu pek büyük bir şeydir.
- halife adil, müslim olursa bu doğrudur.
- bu duaya iştirak etmemeliydik. Birader filhakika...