Resimli Perşembe Sayı 3

12 Şub 2010
15,006
543,758
sayfa08.jpg

Resimli Perşembe Gazetesi
veya
Dergisi:)
Yayın tarihi 1341
Buyurun buradan yakın. Türkçeden Türkçeye çevrilmesi lazım. İster google hazretlerinin yardımıyla ister sözlükle.

Güngörmüşlerin, Şaban'ın 1341 tarihli macerasını çevirin okuyalım. Bulmacasını çözelim.

Çevirip balonlayanın hediyesi benden:)

Düzenlemesini yapan sevgili melih41'e şükranlarımı sunuyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,656
Kasımpaşa
Gecenin bu saatinde bir yaşıma daha girdim.. Amanin bu ne?.. Haluk abi olmaz ki bu da gece yarısı, tam adam öldürmeye teşebbüs dosyasına savunma yazıyorum, yok kast, yok müebbet derken bir sitede ne olup bitiyor demeye kalktım, kim takar bu saatte savunmayı, teşebbüsü, meşru müdafaayı.. Aldık başımıza bir dert, hem çift renkli, hem de 1921 yılından.. Hakkını teslim ediyorum ağabey.. Saygılarımla..

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
388
9,653
İstanbul
Mis gibi tarih kokusu buralara kadar geldi. Acil çeviri isteriz. Ne cevherler çıkarıyorsun haluk abi teşekkürler

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
Elinize, gözünüze sağlık Hocam. Çok teşekkür ederiz. Kültürümüze hizmetiniz aralıksız sürüyor.

Bu kadar iyi korunduğuna göre, birisi bunu "üzerinde Kur'an yazıları var, ortalığa bırakmamak lazım," diye düşünerek saklamış olmalı.

Hocam bunun adının "Resimli Perşembe" olduğunu, 1921'de basıldığını nerden anladı, bulamadım. :)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
Sanırım gördüğümüz en eski Türkçe?
mizah gazetesi bu.
Teşekkür ederim sevgili Profesör,
deyip geçiyorum ama düşünmeden de
edemiyorum neredeyse yüz yıllık bu
gazete-derginin kıymetini.
Bu eser de kaybolmaktan kurtuldu,
sağolun üstat...

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Son sayfadaki eğer gerçekten Güngörmüşler'e ait bir stripse, ki tipler elbette o bildik karakterler, "Fes" ayrıntısı da ilginç bir durum yaratıyor doğrusu.

Bu tarihi eser enine boyuna incelenmeli netekim..

Teşekkürler Profesör...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Ne yazacağımı gerçekten şaşırmış durumdayım ama en güzel yorumu zaten yükleyen sevgili Haluk Abimizi kendisi yapmış,

buyrun burdan yakın misali;

Türkçeden Türkçeye çevirecek arkadaşlarımız varmı diye. Bencede haklı.

Çok teşekkürler tüm emekleriniz için.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,110
İstanbul
Herhalde en eski paylaşım rekoru bu olsa gerek. Rumi 1341, Miladi 1921.
Bu benden değil babamdan bile eski. Nereden buldun ve nasıl kıydın da taradın.
Teşekkürler Haluk Ağabey.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
İndirdim, şöyle bir göz gezdirdim. ilk sayfadaki pamuk tarlası fotoğrafı çukurovayı hatırlattı bana. 3. sayfadaki başlık: "siz hakim olsa idiniz bu çocuğu iki anneden hangisine verirdiniz." Hazreti Süleyman'ın başından geçen bir hikayeyi anlatıyor. 4. sayfadaki başlık: İstanbul"u istila eden dans ibtilası kadınlarımızı teshir ederek ailelerimizi nasıl yıkıyor? Eve varınca bir okuyayım, nasıl yıkıyormuş :)

teşekkürler profesör.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,185
Sayın "Bakunin"in verdiği bilgiye göre,
"Resimli Perşembe 213. sayıyla yayım hayatına son vermiş.
Bu ne demek?
Geride 212 tane daha var demek...
Hadi bakalım, ne olacak şimdi?

Paylaşıma başka bir çerçeveden baktığımda ise;
"Gizlice Devlet arşivlerine mi girildi acaba"
diye de düşünmüyor değilim hani...

Ne diyeyim;
Sayın "Profesör sayesinde görmediklerimizi gördük,
okumadıklarımızı okuduk.
Allah (CC) razı olsun.
Teşekkürler Sayın "Profesör",
saygılarımla...

bayrakzaf.gif

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Güngörmüşler (Bican Efendi) karikatürünü içeren Resimli Perşembe Dergisi için sevgili Profesör ve Melih41'e çok teşekkürler.

birmehmet

Süper Üye
4 Eki 2009
554
423
Adı resimli perşeMbe değil de resimli perşeNbe .

hani bilgiçlik taslamak gibi olmasın da öyle yazıyor .

ilk sayfadan okuyabildiklerim:

sahibi nebi zade nadi, I. cild, 3. sayı, fiyatı her yerde 5 kuruştur.

Türkiyenin yeni ve zengin bir servet menbai ( Kaynağı ) : Pamuk tarlası

başlıklar:

II. sayfa:
çocuğunuz sizi beğeniyorsa vazifenizi yapmışsınız demektir.

III. sayfa :
siz hakim olsaydınız bu çocuğu iki anneden hangisine verirdiniz?

IV. sayfa:
İstanbulu istila eden dans ibtilası ( Belası ) kadınlarımızı teshir ederek ( büyüleyerek ) ailelerimizi nasıl yıkıyor?

V. sayfa:
İki dünya arasında "okuyamadın"'da vatansız yaşamaya mahkum sahte prens "ismi okuyamadım" 'nın hayatı

VI. sayfa:
Dükkanını soymak için ermeni mücevheratçıyı şişlideki tımarhaneye nasıl tıkmışlardı? ( bir saat adamı tımarhaneye nasıl dikmişlerdi? diye okuyup duruyorum :D )

VII. sayfa:
Karilerimizin ( Okurlarımızın galiba veya yanlış okudum :) ) dert ortağı

resimli perşembenin müsabaka sütunu ( yarışma köşesi :p )

VIII: sayfa:
Abonesi seneliği 250, altı aylığı 130 , ecnebi ( gavur :p ) memleketler için seneliği 400 altı aylığı 200 kuruştur.

PerşeNbe günleri çıkar. haftalık resimli gazetedir. idarehane: İstanbulda sevda kitaphanesidir. "Okuyamadım" İstanbul 1292

Not: Uzman okuyunca hatalarım daortaya çıkar ama idarelik :)

Son düzenleme:

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,185
Mükemmel!... Elleriniz dert görmesin üstadım. Teşekkür eder, sonsuz saygılarımı sunarım.

12 Şub 2010
15,006
543,758
shoryuken ve birmehmet dostlarımız el ele vererek Fesli Şaban'lı Güngörmüşler'i (Bican Efendi ) çevirip balonlarlar umarım.

Yorumlarınız için teşekkürler, saygılar dostlar...

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Akşam evde tekrar baktım konuya. birmehmet beyin yazmış olduğu kısımları not olarak almıştım, bugün yazarım diye. Hatta bir iki paragrafı da bugünkü Türkçe'ye aktarmıştım. Fakat onları yazmaya şimdi gerek görmüyorum. Bir iki ekleme yapayım:

Gazetenin başlığı: Resimli Perşembe. (n b çatışması kuralına göre b harfinden önce gelen n harfi m harfine dönüşür. Bu detaya gerek yoktu aslında :D)
Sahibi: Nebizade Hamdi
Numara:3 Cilt: 1
Ortada Yazan: 11 Haziran 1341 Perşembe
En solda yazan: Fiyatı her yerde 5 kuruş (Sitedeki en ucuz eser oluyor sevgili fındıkfındık)
Sayfa altındaki yazı: Turkiye’nin yeni ve zengin bir servet menbaı: pamuk tarlası

Son sayfa üst sağdaki yazı;
Abonesi; seneliği 250, altı aylığı 130
Ecnebi memleketler için seneliği 300
Altı aylığı 200 kuruştur.
Resimli Ay ile birlikte abone olanlara elli kuruş tenzilat (indirim) yapılıyor.

Son sayfa üst soldaki yazı;
Perşembe günleri çıkar haftalık resimli gazetedir.
İdarehane; İstanbul'da Sevda Kitabhanesidir.
Telefon; İstanbul 1292

Son sayfa en alttaki yazı;
Bütün dünyada senelik almanaklar neşr ederler. Bizde şimdiye kadar takliden neşr edilen almanaklar çocuk oyuncağı olmaktan farklı değildir. (resimli ay) sahibleri Avrupa tarafında bir almanak neşri lüzumunu hissederek (resimli yıl)ı vücuda getirdiler. Burada geçen senenin bütün siyasi, ictimai, fikri, fenni ve spor vekayiatını yazılmış veya resimle tesbit edilmiş bulacak, ve müteaddid faideli yazılar göreceksiniz. (resimli yıl) bütün karilerin elinde bulunması lazım gelen mükemmel bir eserdir. 300 büyük sahifeden mürekkeb olan (resimli yıl)ın her sahifesi resimlerle, faideli yazılarla süslenmiştir. Bizde ilk defa neşr edilen bir almanaktır. Fiyatı 1 liradır.

Aradaki birmehmet'in yazdığı yerleri yeniden yazmaya gerek görmüyorum. "çocuğunuz sizi beğeniyorsa vazifenizi yapmamışsınız demektir" başlığında ısrar ediyorum. Yalnız o sahte prensin ismini ben de okuyamadım. :)

büyükbeyaz'ın dediği gibi bunu hangi font ile yazmak gerekecek şimdi? :)

12 Şub 2010
15,006
543,758
Teksas Tommiksçilerin Osmanlı metinleri de okuyup çevirebildiklerini sakın kimseye söylemeyin.

Onlar bizi dersten kaytarmak için şeytan kitapları:) okuyan haytalar sanıyorlar.

Sıra geldi Fesli Bican Efendi çevirisine:)

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Kitabi yazıları okumakta sıkıntı yok da bu el yazısına benzer yazıyı okumak için biraz uğraşmam ve hatta yardım almam gerekecek. Onu tamamladığımda burada yeniden paylaşacağım. Kuşkunuz olmasın.

birmehmet

Süper Üye
4 Eki 2009
554
423
"çocuğunuz sizi beğeniyorsa vazifenizi yapmamışsınız demektir" başlığında ısrar ediyorum. Yalnız o sahte prensin ismini ben de okuyamadım. :)
)

Doğru , yapmamışsınız ... :9

E 19 sene sonra osmanlıca bu kadar oluyor.

shoryuken kardeşimizi tebrik ediyorum, umarım benim kadar ara vermez inşallah :24:

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
ikinci sayfada resim altyazıları:
sol resim: Ford'un babası araba ile gezerdi ve mesuttu
orta resim: Ford otomobille gezerdi o da mesuttu
sağ resim: Ford'un oğlu teyyare ile geziyor o da mesuttur

alt yarıda ara başlıklar:

-aldanmak insanı bedbaht eder mi ?

-şeker ağacı

-üç sene mektup alamayan memleket

-kaynanasına kızan alman

son paragraf (ilginç olduğu için):

"Hamburg" civarında "Neumann" isminde bir köylü, tarlalarını kendi üzerine devr-ü fırağ etmeğe bir türlü razı olamayan kaynanasıyla kavga ederek o kadar hiddetlenmiş ki, müthiş bir intikam almaya karar vermiş, bir orak yakalamış, ahırda 12 at, 20 inek, 5 domuz öldürdükten sonra evine girmiş, aynı silahla karısını da, kaynanasını da bogazlamış, evin icine bir teneke benzin dökerek ateş vermiş, sonra da revolverini beynine sıkarak intihar etmiş! komşular etraftan yetiştikleri zaman her şey yanmış, kül olmustu...

üçüncü sayfanın resim altyazıları:

sol resim: Hazret-i Süleyman çocuğun ikiye bölünmesini emretti
orta resim: "Russell"'in annesi
sağ resim: iki isimli ve iki anneli çocuk

yazıda geçen isimleri ("Russell" "Jackie" "Steimling" "Silknitter") google-e verirseniz, çocuğun hikaysini zamanın ingilizce gazetelerinden de okuyabilirsiniz, bir örnek:

gerisi başka bir güne, ilgi olursa :D

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Resimli Perşembe'nin Yılbaşına kadar gündeme gelmesini istemiyordum fakat yine gündeme geldi. O halde müjdesini de verelim. Resimli Perşembe yılbaşında tamamen Latin alfabesi ile yayına hazır hale gelmiş olacak. Tamamı değil de sadece son sayfadaki Bican Efendi (Güngörmüşler) resimli hikayesi... Bayinizden (pardon Çizgi Diyarından) almayı unutmayınız :)