The Amazing Spiderman Macera Özetleri

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

Untold Tales of Spider-Man Vol 1 -1 (1997) (flashback)

-Part 1-
-Buradaki adamın göbek adı: Tehlike-

Örümcek Adam'ın anne ve babası (Mary ve Richard Parker), SHİELD için çalışmaktadır.Yani birer SHİELD casusudurlar.

Wolverine'yi Von Strucker'dan kurtarmak için gizli ve meşakkatli bir göreve giderler.

Zor da olsa onu kurtarmayı başarırlar.

Ardından Büyükelçilik'e dönerler.

Logan , Richard ve Mary'e kendisini kurtardıkları için teşekkür eder.

Mary bir aylık hamile olduğunu söyler.Her ikisi de onu tebrik eder.

Richard eşine çocuğunun onun fikrine göre erkek mi kız mı olacağını sorar.Mary erkek olacağı üzerine bahse girer ve her ikisi de doğacak bu çocuğun inanılmaz bir çocuk olacağını düşünürler.

Burada Mary Parker'ın ilk (ve tek) çocuğu Peter Parker'a bir aylık hamile olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

300

peteyone1.jpg

Web of Spider-Man Annual Vol 1 #5 (1989)

-Part 3-

Peter Parker'ın Örümcek Adam Olmadan Önceki Maceraları!

Peter Parker, Ben Amcası için ilaç almak üzere May Yengesi tarafından eczaneye gönderilir. May Yengesi, Peter'a kendisine de bir şeyler almasına izin verir.Yolda Flash Thompson ve Liz Allan ile karşılaşır.Liz Allan, Flash'den dondurma almasını söyler fakat Flash'ın parası buna yetmez.

Peter da eczaneye gideceğini ve on doları olduğunu söyler, amcasının ilacı,gazlı içecekler ve dondurma için fazlasıyla parası olduğunu onlara anlatır.Eczaneye vardıklarında hemen dondurmacıya giderler ve üç lüks dondurma sipariş ederler.

Onlar bu anın keyfini çıkarırken, Eczacı Peter'a ilaç verir.Peter ilacın parasını verir fakat elinde az bir para kalmıştır.Dondurmacı onlara faturalarının iki dolar ve yetmiş beş sent olduğunu söylediğinde, üçü de kendilerini yere atar.Faturayı ödemekten kurtulabilecekleri umuduyla hasta olduklarını iddia ederler.

300

peteytwo1.jpg

Marvel Age Vol 1 #85 (1990)

-Noel Baba'nın gelmesi-

(Peter bu hikayede 10 yaşından küçüktür/Diğer bir görüşe göre 10 yaşındadır)

-May: Haydi yatağa bakalım, genç adam.Yoksa Noel Baba gelmez.
-Peter: Noel Baba zırvaları için yeterince büyüğüm, May Hala.
-Ben: Hala'nı dinle ve yatağa geç, Peter.
-Peter: Tamam, Amca.

(Peter yatağına gider)

-May: Bu Noel Baba kıyafetini giysen de seni tanır bence, Ben.
-Ben: Öyle ama en azından denemeye değer.

(Peter yatağında iken)

-Peter: Büyüdüğümün farkında değiller mi hala? Noel Baba hikayesine kanmıyorum artık.

(Birden bir gürültü duyar)

Peter: Neydi o? Bir baksam iyi olur.Oh, Olamaz.Ben Amca, Noel Baba olmuş, işe bak.
Peter: Bunu anlayacak kadar akıllıyım.Beni kandırmana gerek yok.

Noel Baba: Ne demek istediğini anlamadım Genç Adam, Ben Noel Baba'yım işte.
Peter: Tabi tabi öyledir.
Noel Baba: Gerçekten Noel Baba'yım.
Peter: O zaman ben de Kaptan Amerikayım.
Noel Baba: Hayır, ben gerçekten--
Peter: Bırak numarayı, Ben Amca.Çocuk gibi davranılmaktan bıktım.
Noel Baba: Fakat--
Peter:Şimdi, izin verirsen, biraz süt ve kurabiye için mutfağa gidiyorum.

(Mutfağa gittiği sırada Amcası ve Teyzesini görür ve şaşırıp kalır)

Peter: Ben Amca?
May: Aman--
Ben: Pete--

Peter: Nasıl yani? Buradaki Ben Amca ise öteki tarafta konuştuğum kimdi? Çoktan gitmiş.
May: Kim gitti, Peter?

Peter: Muhtemelen bir daha göremeyeceğimiz biri.

(Halbuki tam tersi böyle olması daha iyiydi.)

Noel Baba: Kıl payı kurtuldum.Neyse ki yerel gelenekler hakkında bir şeyler biliyorum.Skrull imparatorluğunun en önde gelen casuslarındanım.Hoh hoh hoh, zavallı dünyalılar.

300

Marvel Tales Vol 2 #235 (1990)

-Part 2-

-Kızak yolculuğu-

Flash,Gordon,Liz ve Alex buluşup kartopu oynamaya karar verirler.Peter da kızak ile onların yakınındadır.Tam o sırada J. Jonah Jameson çocuk haldeki Peter ile uğraşmaya başlar.Ayağı sakat olduğu için kızağı ona vermesini ister, adamına söyler.Adamı onu kızağa yerleştirir ve zar zor çeker.Diğerleri kartopu oynarken Peter gelir.Biraz sonra J.Jonah Jameson adamı kayar ve kızağı çektiği ip elinden kayar.J.Jonah Jameson da kızak ile aşağı doğru yuvarlanır.Adam istifa edip işten çıkar.

-Part 3-

-Ağzındaki baklayı çıkarmak-

Flash ve Liz pastanede bir konuda tartışırlar.Liz ona küser.O sırada Peter içeri girer.Jelibon alacağını söyler.O arada Liz'in sinirini yatıştırıp ona bir soda alır.

300

peteyfive1.jpg

Fred Hembeck Sells the Marvel Universe Vol 1 #1 (1990)

-Part 2-

-Askıdaki şöhret/Buzdaki ünlü-

Liz: Aynen Flash, bu Çizgi Roman Kulübü olayı çok iyi bir fikir.
Flash: Teşekkürler, Liz.
Liz: Bugün ne getirdin?

Flash: Kid Colt Çizgi Romanı getirdim.Hikayede kendisi tezgaha düşürülür.Sonra Kötü adamları bulup haklar.
Flash: Neyin var, Liz?

Liz: Patsy Walker'ın son sayısına bakıyorum da, Hedy'in Buzz'ı akşam yemeğine götürmesi için kandırdığı bir hikaye var...hem de Patsy'nin yaz aylarında garson olarak çalıştığı restoranda...

Flash: Anladım.Peki antikacı ve cılız olan yeni üyemiz Peter bize ne getirdi bakalım?

Peter: Gerçekten hiç çizgi romanım yok, ancak tavan arasına bakıp bunu bulabildim.Eski bir Kaptan Amerika sayısı.

Flash: Kaptan Amerika mı? Bunu senelerdir yayınlamadılar.
Liz: Kostümlü kahraman Çizgi Romanları çok eski modaydı.Artık kimse onları okumuyor.

Peter: Yine de bu çok güzel bir tasarım.
Flash: Kim bilir belki tekrar popüler olabilir.
Liz: Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz?

Flash: Tabi ki hayır.Patsy Walker' bir bakabilir miyim?
Peter: Liz, bana da Kid Colt'u verir misin? Lütfen...

300

Marvel Tales Vol 2 #248 (1991)

-Part 2-

-Tuhaf tepki-

Öğrenciler, okul gezisi için bir üniversiteye gider.Bir laboratuvar'a giderler.Orada deney yapan bir profesör vardır.Flash konuştuğu sırada Peter, Flash'a susmasını söyler.Buna sinirlenen Flash kavga etmek ister.Öğretmen ayırır.Profesör Peter'i çağırıp onunla deney yapmasını ister.Bu sırada Flash bir Liz'den ağlamasını ister.Bu sayede zaman kazanıp Peter'in deney yapacağı işi bozmaktır.Bu sırada Flash deney iksirlerini birbirleriyle karıştırır.Ortalık yatışınca Peter deneye devam eder fakat yaptığı deneyden çok ufak bir patlama olur.Profesör sinirlenip çıkar.

300

Marvel Tales Vol 2 #251 (1991)

-Part 2-

-Sinirli'nin kanıtı-

Özeti henüz yapılmadı.

300

peteyeight1.jpg

Marvel Tales Vol 2 #252 (1991)

-Part 2-

-Gökkuşağı Köprüsü Üzerinde Bir Yer-

(Sınıfta iken)

Öğretmen: Bugün İskandinav Mitolojisi ile dersimizi noktalıyoruz.Yarın ki dersimiz muhtemelen Yunan Mitolojisi olacak.Dağılmayın çocuklar.Bugün cuma günü.Bildiğiniz gibi cuma günleri hafta sonu temizliği için iki öğrenci seçiyoruz.Bu hafta sonu için yardımcılar Peter ve Flash olsun.

Flash: Ne?
Öğretmen: Geri kalanınız gidebilir.
Flash: Bayan Oktids, kalmak zorunda mıyım?

Öğretmen: Zorundasın, Flash. Senden ve Peter'dan tahtayı yıkamanızı, silgileri temizlemenizi, kitapları rafa kaldırmanızı ve başıboş kağıtları almanızı istiyorum.İşiniz bittiğinde bekçi sizi çıkaracak.Anlaşıldı mı?

Flash: Evet, bayan Oktids.
Öğretmen: O zaman size iyi günler, Çocuklar.Kolay gelsin.

(Daha sonra sınıfta)

Peter: İskandinav mitolojisini oldukça sevdim,Flash, ya sen? Özellikle gök gürültüsü ve şimşeği kontrol eden Thor'u daha çok merak ettim.

Flash: Ben Loki'yi tercih ederim.İşini nasıl halletmesi gerektiğini biliyor.Neyse bu kadar gevezelik yeter. Buradan bir an önce çıkmak istiyorum.

(Dışarda yağmurla beraber gök gürülder, şimşekler çakar, ikisi de korkmaya başlarlar)

Flash: Arkadaşın Thor iş başında heralde.Hey, Aşağıya baksana!

Peter: En azından May halam, şemsiyemi okula getirmemi sağladı.
Flash: Benim ise hiçbir şeyim yok. Sırılsıklam mı olacağım?

(Birden Loki'nin ufak bir görüntüsü Flash'ın omzunda belirir)

Loki: Eğer onun şemsiyesini alıp tüyersen ıslanmazsın öyle değil mi?
Flash: Evet.

Flash: Hey, Cılız Peter.Bekçi seni arıyor, sesini duydum.
Peter: Ben birşey duymadım.

Flash: Güven bana, seni çağırıyordu.
Peter: Peki gidip bir bakayım.
Flash: Pekala ben burada seni bekliyorum.

Flash: Heh, he. Şimdi buradan çıkmanın tam sırası.

(Birden şimşekler çakar ve Thor görünür,Flash geri döner ve Peter onu görür)

Peter: Flash'ın burada ne işi var? Bu arada bekçi gitmemize izin verdi.

Flash:Ben de öyle düşünmüştüm, bu yüzden sana şemsiyeni getirdim.
Peter: Teşekkürler, Flash.

Peter:Biliyorsun, sen ve ben çok iyi arkadaş değiliz, ama sırılsıklam olmana izin veremem - şemsiyemi benimle paylaşmaya ne dersin? Zaten oldukça büyük, ikimiz de sığarız.

Flash: Tabi ki, minnettar kalırım.
Flash: Peter'in insafına kaldık.Olacak iş değil.

Peter: İskandinav mitolojisindeki kişiler muhtemelen Asgard'da oturuyorlar ve şimdi bizi izliyorlar.Çok merak ediyorum acaba onların düşündüğü şeyler bizim için dipsiz bir kuyu mu?

(Ve böylece eve giderler)

300

The Spectacular Spider-Man Annual Vol 1 #11 (1991)

-Part 4-

-Bebek bakımı büyük sorumluluk gerektirir-

Küçük Peter, bebek bakıcılığı yapmak zorunda kalır.Bebeğin anne ve babası evden gittikten sonra Peter, Wally isimli bebeği bir televizyon dizisi için yakındaki bir film çekimine götürerek sorumluluğunu ortadan kaldırmaya çalışır.Stüdyoda eğlenceli ve komik anlar yaşanır.

Ardından Peter, bebeği alarak eve gider.Bebeğin anne ve babası eve gelir.Bir tuhaflık olduğunu sezer.Peter ise hiçbir sıkıntı olmadığını söyleyerek içten içe sevinir.Fakat TV'ye baktıklarında bebeklerini görürler ve Peter yaptığı şey ortaya çıkar.

latest

Untold Tales of Spider-Man Annual Vol 1 #1997 (1997)

-Part 3-

-Bayan Parker ve Şeytan-

Özeti henüz yapılmadı.

sm_utos-b.jpg

Untold Tales of Spider-Man Vol 1 -1 (1997) (flashback)

-Part 2-

-Saklambaç-

Özeti henüz yapılmadı.

300

Spider-Man Vol 1 #-1 (1997) (flashback)

-Proto-Goblin/ İlk Goblin-
-Kötü başlangıç-

(Peter bu hikayede 11 yaşındadır)

George ve Arthur Stacy iki kardeştirler. New York (Queens)'te Stacy ailesinin arka bahçesinde barbekü yapmaktadırlar.Arthur Stacy kardeşi George'a insanüstü varlıkların olduğunu ve insanlığı devirebilecekleri teorisini anlatır.Bununla birlikte George, bunun Arthur'un inanmayı sevdiği çılgın komplo teorilerinden başka bir şey olmadığını düşünür.Ayrıca George, Norman Osborn'un yanında çalışan bir kişidir.

Daha sonra Kaptan George Stacy bir cinayet mahalline gelir. Bu, Osborn'un Kimya tesisinde gerçekleşmiştir ve Osborn'un kendisinin girişini reddettiğini öğrenir.

George ve kardeşi, gizemli saldırganı arayan bir silahlı subay ekibi ile binaya girer.Keskin pençeleri olan karanlık bir cin gibi bir yaratık tarafından acımasızca saldırıya uğrarlar.Gizemli yaratık kaçmayı başarır, ancak Kaptan Stacy yerde bir sürü kırmızı sıvı, (muhtemelen) kan keşfeder.Bu saldırı Arthur'un komplosunun doğru olduğunu kanıtlar , ancak George rasyonel bir açıklama olduğunu düşünerek yine de ikna olmaz.Kardeşi kendi soruşturmasını yapmak için ayrıldıktan sonra Arthur sitede kalır. Arthur yerde Dr.Nels Van Adder'a ait bir Oscorp personel rozeti bulur.

Arthur Stacy, Dr. Van Adder ve yaratık arasında bir bağlantı bulmaya çalışır ve Norman Osborn'la yüzleşir.Norman Osborn, Dr. Van Adder'in hoşnutsuz bir çalışan olduğunu ve aylar önce kovulduğunu söyler.Bu, Arthur Stacy'nin sorgulamasını durdurmaz çünkü Dr. van Adder'in rozetinin neden yerde bulunduğunu açıklamamıştır.Norman Osborn, uzaklaşmak için oradan ayrılır. Arthur bu kanıtları bilim laboratuvarlarından birinde açık bir evi olan Norman Osborn'a götürmeye karar verir.Norman'a Nels van Adder hakkında sorulduğunda , Arthur'a Nels'in aylar önce kovmak zorunda kaldığı hoşnutsuz bir çalışanı olduğunu söyler. Norman, Arthur'un kimlik rozeti hakkında ne ima ettiğini merak eder, ancak Arthur, kovulmadan önce Nels van Adder'ın ne üzerinde çalıştığını merak eder.Norman, Arthur'a Oscorp'ta yapılan çalışmanın anlayışının ötesinde olduğunu söyleyerek bu soruyu saptırır.

Daha sonra bir çift ve genç bir delikanlı ile konuşmak için kendine izin vermesini söyler.Bu, yeğenleri Peter'ı getiren Ben ve May Parker'dır.Norman, Peter'ın bilime olan ilgisini öğrenerek çocuğu ona devam etmesi için teşvik eder, içinde parlak bir gelecek görür.Daha sonra şaka yoluyla, çocuk büyüdüğünde ya harika arkadaşları ya da şiddetli rakipleri olacağına dair hisleri olduğunu dile getirir.

Arthur'a geri dönersek, Norman ona soruşturma hattının taban dışı olduğunu söyler ve konuyu sonlandırır, Stacy'ye çalışmasını sevmezse işten çıkması gerektiğini söyler.Norman'ın uyarısından sonra Arthur içmek için bir bara gider ve kardeşi George onu merak edip aramaya başlar.Barda ufak bir tartışma yaşarlar.

Norman Osborn, Osborn Industries'e geri dönerken pencereden dışarı bakar ve tüm şehre sahip olmayı dört gözle bekler.
Van Adder, George ve Arthur'un daha önce karşılaştığı yaratığa dönüşür. Nels, bunun ailesini görmesini engellediği ve öldürme arzusunu kontrol edemediği için üzgündür. Aniden acı içinde çığlık atar ve çıldırır.Norman, formülünün mutasyona uğratıcı özelliklerinden etkilenir ve Nels'e stabilize edici reaktif enjekte eder. Nels'e bunun için gönüllü olduğunu hatırlatır, ancak insan canavara, risk ne olursa olsun, bu formül hakkında elinden gelen her şeyi öğreneceğini garanti eder.Daha sonra Arthur Stacy, Norman'ın hangi sırları tutmaya çalıştığını öğrenmek için Nels van Adder'daki dosyalarını kontrol etmek için Norman Osborn'un ofisine girer. Nels'in biyojenik bir projenin parçası olduğunu ve Van Adder'in kovulduğuna dair bir kayıt olmadığını öğrenir.Ardından Arthur, Osborn Industries binasına girer ve tesiste güvenlik personeli olmadığına şaşırır.İşte o zaman kardeşi George birden çıkıverir ve Arthur'a durmasını emreder.George, Arthur'a sorumluları yakaladıklarını söyleyerek ikna etmeye çalışır.George, Norman Osborn'un şehir yetkilileri ve hatta Başkan tarafından iyi tanınan zengin bir hayırsever olduğuna dikkat ederek bunu imkansız bulur.Bu tartışma, birinin acı içinde çığlık attığını duyduklarında kısa sürede kesilir.

Yakındaki bir laboratuvara koşan Stacy kardeşler, Norman Osborn'un Nels van Adder tarafından saldırıya uğradığını görürler.Norman, Arthur'a önceki maaşının iki katında işe alınacağını söyleyerek yardım etmelerini ister. George yaratığı durdurmak için acele eder ama bacağı kırılır.Arthur tüm mermileri canavara boşaltır ama canavar yine de ölmez.Bunun üzerine ki kardeş canavarı acele ile bir pencereden dışarı itti, diğer taraftaki nehre yollarlar.Saldırının ardından George için ambulans çağırılır. Norman, Nel van Adder'ın eski ortaklarından not aldığını ve kendi üzerine deneme yaptığını açıklar. Bu açıklamayı kabul eden Stacy orayı terkeder.Enkaza bakan Norman, Mendel Stromm'un notlarını, bir masada keşfeder. Norman, notları eve götürmeye karar verir. Proto-Goblin ise nehir boyunca ilerler ve sudan canlı çıkar.

300

The Spectacular Spider-Man Vol 1 #-1 (1997) (flashback)

-Bu çocuk Thompson-

Kahvaltı masasında Ben Amcası yeğeni Peter Parker'ın güzel bir Cumartesi sabahı kitap ile çok fazla zaman geçirmesinden endişe eder.Peter, çocuk kitaplarını okuma konusunda hevesli olmasına rağmen, Ben Amca'nın isteklerine katılır ve en azından bir saat dışarı çıkıp oynamayı kabul eder. May Teyze o sırada Peter'in dışarıda ne kadar depresif olduğunu düşünür.Ben ona çocukla gurur duyduğunu, ancak bazen dışarı çıkması gerektiğini söyler.Peter caddeden aşağıya doğru koşan bir çocuk tarafından yanlışlıkla yere düşürülür.Bunu gören, Bay Izzo, Peter'ın gözlüklerini bulmasına ve onun ayağa kalkmasına yardım eder. Izzo, Peter'a çocuğun peşinde olduğunu söyler çünkü onu dükkanından beyzbol kartları çalmaya çalışırken görmüştür.Peter çocuğun kim olduğunu sorduğunda, Izzo ona Eugene Thompson adında bir çocuk olduğunu ve diğer çocukların ona Flash dediğini söyler.

O anda, Flash Thompson yerel oyun alanına gelir ve diğer çocukların onsuz bir beyzbol oyununa başladığından rahatsız olur.Daha sonra zorbalık yapar ve evine koşar.Kısa bir süre sonra Peter Parker, kütüphaneden aldığı bir kitap yığını ile eve döner.Flash onun yolunu keser ve tüm kitaplarını yere atar.

Peter evdeyken kendisini diğer çocuklarla arkadaş olmak için çaba göstermesi gerektiğini düşünerek kitap okumaktan zevk alamaz.Ancak, utangaçtır ve kendini utandırmak için bir şey söylemesinden veya yapmasından korkar.Düşünceleri, Peter'a, zihnini genişletmek için zaman harcadığı için mutlu olduğunu söyleyen Ben Amcası tarafından kesintiye uğrar.Hatta Peter'ın babasının hayatta iken harika bir okuyucu olduğunu söyler.Ancak, ona babasının bile kitapları bir süreliğine kaldırması gerektiğini bildiğini söyler ve Peter'ı dışarı çıkıp oynamaya teşvik eder.[Peter'ın ailesi, Peter çok küçükken öldü ve o, Amcası ve May Teyze'sinin gözetimi ve himayesinde kaldı (Amazing Spider-Man Annual Vol 1 #5)]

Peter dışarı çıkarken, Ben gerçekten doğru şeyi yaptığını umuyordu, çünkü Peter ailesinin ölümünden sonra her zaman sessiz kalıyordu, çocuğun gerçek dünyayı deneyimlemesi gerektiğinde ısrar ediyor, aksi takdirde onun sorunu içinden çıkılmaz bir hal alacaktı.

Aynı anda, Flash Thompson çizgi romanları çalarken yakalanıp Bay Izzo'nun dükkanından kaçar.Izzo, Eugene'nin babasını aramakla tehdit eder, ancak Flash bu tehditten etkilenmez.Soda ve cips ile kaldırımda oturan iki çocuğu tespit eden Flash, bunları onlardan zorla alır.

Daha sonra, beyzbol sahasında, Flash insanları itmeye başlar. Diğer çocuklardan biri ona onunla beyzbol oynamak istemediklerini söylediğinde, Flash çocuğu döver ve çocuk ağlamaya başlar. Diğer çocuklar sonundak kabul ederler, Flash'ın onlarla oynamasına izin verirler.Tam o sırada babası yanından geçer ve Eugene'ye iyi olduğunu ve akşam yemeğinde onu göreceğini söyler.Peter Parker oyun alanına gelir ve en azından oturmaya ve oyunu izlemeye karar verir.Flash'ı gördüğünde, Peter Flash'ın becerilerinden etkilenir ve oyuna katılmayı düşünür.Bununla birlikte, sinirini kaybetmeye başlar ve oynamasına izin vermeyeceklerini düşünerek geri döner.Daha sonra, top vurulduğunda bir fırsat kendini gösterir. Ayağa kalkıp topu yakalamayı başarır, ancak elinden sıçrar, Flash yere çarpmadan onu yakalar. Peter, Flash'ın üstün atletik yeteneğinden bir kez daha etkilenir. Flash onu Parker'ın onlarla oynamasını istediğine inandırdığında Peter sevinmeye başlar, ancak Peter'a kız takımı için iyi olacağını şaka yaparak söyler. Diğer çocuklar Peter'a gülerken, o eve dönmeye karar verir.

Peter evde canı sıkılmış şekilde oturur.Esasında Flash'ın ailevi (babası ile ilgili) sorunları olduğundan habersizdir.

Bu sırada Ben, Peter'a, her ikisinin de beklediği yeni bilim kurgu filmini izlemeye götürmeyi teklif eder.Gösterinin ardından Peter ve Ben Amca, dondurma için bir mola vermeye karar verdiklerinde film hakkında konuşurlar.Thompson ailesinin yaşadığı apartmanın yanından geçerler ve geçişleri Flash tarafından yatak odasının penceresinden görülür.Bir baba ve oğlunun birlikte eğlenmesini görmek, Flash'ı kendi babasıyla bu tür bir ilişkiye sahip olmasını dilediği için çok üzer.Onun gerçekten ne kadar şanslı olduğunu dile getirir.

300

Sensational Spider-Man Vol 1 #-1 (1997) (flashback)

-İşte Canavarlar-

(Pete bu hikayede 12 yaşındadır)

Peter Parker, gece geç saatlerde bir televizyon şovu izler.May Teyzesi Peter'a yatmaya hazırlanmasını söyler.Peter'ın Amcası televizyonu kapatır ve çocuğa yatmanın zamanı geldiğini söyler. Peter'e balık tutmaya gidebilmeleri için erken kalkmaları gerektiğini hatırlatır.Ancak, Peter yatak odasında yalnız olduğunda, eski canavar çizgi romanlarını okumaya karar verir.Uykusu geldiğinde, çizgi romandaki canavarları yenen erkeklerin her zaman çok akıllı olduklarına ve böyle olmasını dilediğine hayret ederek kitabı uzaklaştırır ve uykuya dalar.Ertesi sabah Peter uyanır ve kahvaltı için aşağıya koşar.

May Teyze yemeğini hazırlarken yeğeni, çizgi romanlarını da balık avına getireceğini söyler.Teyzesi ise bunları okumamasını söyler.Peter ona bu Çizgi Romanlarda büyük bir kelime dağarcığı kullandıklarını ve bilimsel gerçeklerle dolu olduklarını göstererek kendini savunmaya çalışır.Bu açıklama, May Teyzenin içini rahatlatmak için çok az şey yapar.Kısa bir süre sonra Peter ve Ben Amcası balık avı için ayrılır. Yol boyunca Ben, Peter'e zaman zaman aşırı koruyucu olma eğiliminde olduğu için Teyzesine fazla aldırmamasını söyler.Ben daha sonra Peter'a okuldaki arkadaşlarını sormaya başlar. Peter'in gerçekte hiç arkadaşı yoktur, fakat Ben Amca'ya yalan söyler, çok arkadaşı olduğunu söyler.Ben, Peter'ın tamamen dürüst olmadığının farkındadır. Ben Peter'a en iyi arkadaşının kim olduğunu sorduğunda, Peter amcasının en iyi arkadaşı olduğunu söyler.

İkili, Westchester'daki bir göle varır ve balık tutmaya başlarlar.Ben Amca uykuya dalar, Peter ise Çizgi Romanlarını okur.Peter, oltasını çeken bir şey hisseder.Bunun büyük bir şey olduğunu fark eden Peter, Ben Amca'yı uyandırmaya çalışır.İşte o zaman Gigantus olarak bilinen canavar sudan çıkar ve teknelerini parçalamaya çalışır.Yüzeye yükseliş gücü Peter ve Ben'i kıyıya iten dalgalara neden olur ve ormanda yaratıktan uzaklaşmayı başarırlar.Daha sonra, Groot olarak bilinen dev ağaç canavarı ile karşılaşırlar.Hayatları için kaçarken Peter bu canavarların tanıdık olduğunu anlamaya başlar.İkili bir kaya duvarına geldiklerinde bir çıkmaza geldiklerinin farkına varırlar.Vandoom Canavar, Groot'u güçlü bir darbe ile parçalara böldüğünde ikili kurtarılır.Vandoom öfkelenirken, ikili yakındaki ağaçlarda nefeslerini tutmaya çalışır.Ne yazık ki bir dal çatırdar ve tekrar kaçmaya başlarlar.Hayatları için tekrar koşan Peter, Amcasına bu canavarların çizgi romanlarda olanlar ile aynı olduğunu söylemeye çalışır. Ormanda koşarken, başka bir varlığın onları yüzünde kötü bir sırıtışla izlediğinin farkında değillerdir.

Peter ve Ben Gigantus'un olduğu göle geri dönerler.Neyse ki , Vandoom canavarı oraya geldiğinde Gigantus ile savaşır.Gizlenmek için bir mağaraya doğru eğilen ikili, Blip olarak bilinen elektriksel bir yaratıkla karşılaşırlar.Mağaradan kaçarlar ve kendilerini göldeki savaşan iki canavar ve Blip adlı yaratığın arasında sıkışmış bulurlar.Devrilmiş balıkçı teknelerini gören Peter birden bire ilham alır. Metal oltasını suya atar ve ardından Blip'e fırlatır.Çubuk yaratığa çarptığında, canavarı yok eden elektriksel geri bildirim yaratır.
Bununla birlikte, Peter güvende olduklarını düşündüğünde, arkasını döner ve Amcasının X-Unknowable (adlı canavarın) pençelerinde olduğunu görür.

Peter çığlık atarak uyanır.May Teyzesi ve Ben Amcası bir sorun olduğunu farkederek yatak Peter'in odasına doğru koşarlar.Peter, tüm bu yaşalananların sadece bir kabus olduğunu fark eder. Kabusun ne olduğunu duyan May Teyze, onu Peter'ın çizgi romanlarından sorumlu tutar ve Ben Amca'ya onları çöpe atmasını emreder. Ancak Ben, onları atmaktan ziyade, Peter'in büyüyene kadar onları bırakmasına karar verir.

Evin başka yerlerinde, Kabus olarak bilinen bir yaratık durmaktadır.Çocuğun uygun bir işkence kaynağı olacağına, kendisine daha da fazla güç verecek bir işkence olacağına karar verir. Ancak Stan Lee, yaratığın arkasına gizlice girer ve bir tenis raketi ile yaratığın kafasına vurur. May ve Ben, Peter'in odasına girerken Lee, okuyucuya Peter'in geçmiş hikayesini bittiğini söyler ve Kabus'u dövmeye devam ederken herkese veda eder.

300

Amazing Spider-Man Vol 1 #-1 (1997) (flashback)

-Bütün kahramanlar nereye gitti?-

Çizgiromanlar! Ama yerel gazete bayisinde hiç böyle başlıklar görmedim - Marvel Mystery, All Winners, Young Allies, Captain America ve Sub-Mariner!

-Peter Parker

(Peter bu hikayede 12 yaşındadır)

Peter Parker, May Teyzesine ve Ben Amca'nın Queens'teki evlerinin tavanını temizlemesine yardım eder.Peter burada Amcasının eski çizgi roman koleksiyonunu içeren bir kutu ile karşılaşır.Bu çizgi romanların hiçbirinin gazete bayisinde gördüğü şeylere benzememesine şaşırır.May Teyze Peter'ın tozlu çizgi romanlardan hasta olabileceği ya da hikayelerden korkabileceği endişesi taşır; Ancak Ben, karısının aşırı tepki verdiğini düşünür ve ona, eskiden okuduğu canavar çizgi romanları gibi bir şey olmadığını ve iyi bir eğlence olduğunu garanti eder.

(May'ın endişeleri doğru yöndeydi, çünkü Peter daha önce Ben'in eski canavar çizgi romanlarını okuduktan sonra Sensational Spider-Man Vol 1 -1'de kabus görüyordu.)

Daha sonra Peter'e çatı katını temizledikten ve daha sonra bir yakalama oyunu oynadıktan sonra eski çizgi romanları okumasına izin verir.Peter Parker Ben Amca'nın tüm eski çizgi romanlarını okur ve süper kahraman olmak istemeye başlar.Kendisini Kaptan Amerika, İnsan Meşalesi, Vision, Angel ve Whizzer gibi klasik kahramanlar olarak hayal etmeye başlar. Ancak, Ben Amca odaya girdiğinde ve Peter'a yakalama oynaması gerektiğini hatırlattığında hayali yarıda kalır.Peter Ben Amca ile top oynar.Ardından bir yarasanın vahşi bir salınımı Peter'ın dengesini kaybetmesine ve yere düşmesine neden olur.Peter'ın incinmesi, May Teyze'nin çocuğa düşkünlüğüne neden olur ve Ben'i gün için top oynamayı bırakmaya ikna eder.

Yolda kaykay ile giden bir çocuk May Teyzen'in düşmesine neden olur.Ben karısının iyi olup olmadığını kontrol ederken, Peter çocuğun kaçmasını engellemenin bir yolunun olmasını ister.Daha sonra May Teyzeyi eve götürürler.Kocası onun bükülmüş ayak bileğini tedavi eder.Bu sırada Peter, dikkatini bilimsel arayışlarına odaklamaya karar verdiği odasına çıkar. Okuduğu çizgi romanlardan ve May Teyzesinin yaralarından esinlenen Peter, gelecekte Örümcek Adam olarak kullanacağı ağ-atıcılar için bir tasarım taslağı çizer.

300

Amazing Fantasy Vol 1 #17 (1996)

-İnanılmaz Maceralar-

(Buradaki hikayede Peter, çocukluğunu hatırlar.Hikaye çok az da olsa geçmişe gider.)

Peter Parker bu hikayede 13 yaşındadır.Ortaokula gitmektedir.

Yalnız ve kendi halinde bir çocuk olan Peter, Ben Amcası ve May Teyzesi ile beraber oturmaktadır.

Evde doğum gününü kutlar.Sonraki yıllarda Ortaokulu bitirir.

(Daha sonra Peter'in liseye geçişi anlatılır)

Amazing_Fantasy_Vol_1_15.jpg

00-Amazing Fantasy Vol 1 #15 (1962)

180

*Part 1*

Utangaç, mütevazi bir lise öğrencisi olan Peter Parker, her zaman öğretmenlerini sınıf arkadaşlarına tercih eder.Bu yüzden ona "Midtown Lisesinin tek profesyonel kitap kurdu" lakabı verilir.Yaşayan tek akrabası Ben Amca ve May Hala'dır.

Bir akşam teknoloji laboratuvarındaki bir radyoaktivite gösterisine katılır.Radyoaktif ışına maruz kalan bir örümcek onu ısırır ve ardından örümcek ölür.

266

Beyni allak bullak vaziyette olan Peter, gösteriyi erkenden terkeder.Yolda giderken ona doğru gelen arabayı görür ve aniden yan binanın duvarına sıçrar.Kendini bir anda yüksek bir bina duvarında yapışık vaziyette bulan Parker, daha yükseğe de tırmanabildiğini ve ayrıca demir bir boruyu hamur gibi buruşturabildiğini keşfeder.Olasılıkları düşünür ve onu ısıran örümceğin hızını,gücünü ve tırmanma yeteneğini miras olarak aldığını düşünmeye başlar.

Kısa bir süre sonra şehirde bir dövüş müsabakası olacağını, Crusher Hogan ile üç dakika ringde kalabilecek adaya 100 dolar verileceğini öğrenir.Eve gider, bir başlık takar ve müsabakaya katılır.Hogan, Parker'a gülünç bir şekilde "Maskeli Marvel" adını verir, ardından Parker onu havaya kaldırıp atar ve müsabakayı kazanır.

Daha sonra, kalabalığın içinde bir adam kendisini Parker'a televizyon yapımcısı olarak tanıtır, onu şov dünyasına girmeye teşvik eder ve kartını verir.

Eve gidince kendine bir Örümcek kostümü, bir ağ sıvısı ve bilekleri için sıvıyı tazyikleyecek iki ağ atıcı (bir nevi mini fıskiye) yapar.

*Part 2*

Örümcek Adam televizyon şovlarına ve gösterilere çıkar ve ünlü olur.Bir akşam sahne arkasına gider ve hırsızı kovalayan bir polis görür. Örümcek Adam hırsızın kaçmasına izin verir ve polis, onu neden durdurmadığını sorduğunda ona "Bu senin işin'' cevabını verir.

Birkaç gün sonra Parker eve döner ve bir polis memurundan bir hırsızın Ben Amca'yı öldürdüğünü öğrenir.Polis hırsızı ıssız bir depoda köşeye sıkıştırmıştır.Peter kostümünü giyip olay yerine gider.

180

Hırsızın yüzünü görünce stüdyo arkasından kaçan hırsız ile aynı kişi olduğunu hatırlar.Hırsızı yakalar ve polise teslim eder.

Peter yaşadığı şoktan kurtulamaz, eğer hırsızı daha önceden yakalasaydı, Ben Amcası hala hayatta olacaktı. Sonunda büyük güçle büyük sorumluluk geldiğini öğrenir.

Notlar:

* Peter bu hikayede 2.sınıftadır.
* Örümcek güçlerini aldığı sırada 15 yaşındadır.
* Bu hikayenin aynısı (farklı anlatımlarla) Mythos Vol 1 #4 (2007)'de geçiyor.Bu hikaye'den hemen önce okunabilir.

300

Amazing Spider-Man Vol 1 #400 (1995)

-Part 3-
-Ertesi Sabah-

Peter Parker Ben Amca'nın katilini yakaladıktan sonra sabaha kadar düşünür.Peter sabahın erken saatlerinde katili yakaladığı anı rüyasında görür ve günler önce kaçmasına izin verdiği hırsız olduğunu (rüyasında tekrar) hatırlar.Peter bu kabustan uyanır ve evden taşınmayı düşünür.Ancak May Teyzesinin ona ihtiyacı vardır, bu yüzden vazgeçer.

Aşağıda ise, May, sevgili kocasının kollarında öldüğünü hatırlayarak neden ondan uzaklaştırıldığını merak eder.Peter aşağıya indiğinde, May onu Ben zanneder.Fakat sonra ağlamaya başlar.Peter ağlayan teyzesini teselli eder. Örümcek Adam'ın Ben'in katilini yakalamasıyla ilgili haberi anlatırken Daily Bugle gazetesinin ön sayfasını göstererek onu neşelendirmeye çalışır. Bununla birlikte, May, rahatlamak yerine, Örümcek Adam'ın bunu büyük olasılıkla şöhret ve tanıtım için yaptığını düşünerek kızar ve ona Örümcek Adam'dan bir daha bahsetmemesini söyler.

Ancak sonra, bağırdığı için özür diler ve yukarı çıkıp uyumaya karar verir. May yukarı çıktıktan sonra Peter, güçlerini sorumlu bir şekilde kullanamadığı için telafi etmesi gerektiğini fark eder. Bir gün aynı zamanda May Teyzesine gerçekten Örümcek Adam olduğunu söyleme cesaretini de göstereceğini anlatır.

Not: Bu hikaye Peter'ın Ben Amca'nın katilini yakaladığı gece 16 yaşında olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, Peter'ın radyoaktif örümcek tarafından ısırıldığı zamanla hırsızı yakaladığı zaman arasında bir doğum günü olduğu varsayılabilir.

300

Amazing Fantasy Vol 1 #16 (1995)

-İnanılmaz bir Dünya-

Manhattan'da Maxie Shiffman derin bir borç içindedir.

Maxie Shiffman: Spider-Man'ın Crusher Hogan'a karşı ilk ring dövüşünü gören ve onu televizyona sokmayı teklif eden bir televizyon yapımcısı.

Borcunu isteyenlere paranın geldiğini ikna etmeye çalışır ve Örümcek Adam'ı müşteri aldığını söyler.Daha sonra, sekreteriyle Örümcek Adam'ın geri arama yapıp yapmadığını kontrol eder.Ne yazık ki, Maxie'yi arayan tek kişi, ödeme yapmazsa başparmaklarını kırmakla tehdit eden bahisçisidir.Başka bir seçeneği olmayan Maxie, ona ulaşma umuduyla gazeteye gizli bir reklam koymaya karar verir.

Forest Hills'de Peter Parker, May Teyzesiyle televizyon izler. Fantastik Dörtlü olarak bilinen yeni süper kahraman grubunun bir üyesi olan İnsan Meşalesinin görülmesi hakkında bir haber izlemektedirler.(Bu olay'ın geniş versiyonu Fantastic Four #1 de geçmektedir.)

Aynı zamanda haberlerde Fantastic Four'un genel merkezi Baxter Binası'nın Doktor Doom ve Namor tarafından nasıl kısaca uzaya çekildiğini anlatılır.(Bu olayın geniş versiyonu Fantastic Four # 6'da geçmektedir. Doom ve Namor, Baxter Binasını uzaya çekerek Fantastik Dörtlü'yü öldürmeye çalışırlar)

Haberlerde ayrıca güneybatıdaki bir rampa üzerinde Hulk ve Güney Amerikalı bir diktatörün bıraktığı bir Asgardlı (Thor'dan bahsediliyor) söylentileri hakkında bilgiler verilir.(Bu olaylar'ın geniş versiyonu ise Incredible Hulk #3 ve Journey into Mystery #84'de geçiyor.)

May Teyze dünyadaki tüm bu şiddet ve tehlikeden rahatsızdır, ancak Peter'ın çok konuşkan olmadığını fark eder.Peter ona düşündüğünü söyler. Peter, Spider-Man olduğu için süper güçlü olan varlıklar hakkındaki bu hikayelerden etkilenmez.Bu onun para kazanmak için güçlerini nasıl kullanmaya çalıştığını düşünmesine neden olur.Ancak bir hırsızı durdurma konusundaki isteksizliği aynı hırsızın Ben Amcasını öldürmesine neden olmuştur.Daha sonra Ben Amca'nın cenazesinde, Peter Parker, güçlerini Ben Amca'nın ölümünü telafi edecek şekilde kullanmanın bir yolunu nasıl bulması gerektiğini düşünür.Bu konuda tek kurtarıcı zarafeti, hala anonimliğine sahip olduğunu ve gerçek kimliğini - ajanı Maxie Shiffman'a bile açıklamamış olmasından memnun olduğunu düşünür.Ertesi gün okulda, Liz Allan Peter'a baş sağlığı diler sonra çabucak arkadaşlarına katılmak için ayrılır. Flash Thompson ise, Peter'ı geçerek arkadaşlarına Maxie Shiffman'ın Spider-Man'ı arayan Daily Bugle'a koyduğu gizli reklamı göstermek için iter.

Okuldan sonra, Peter Parker hala okuldan eve yürürken güçlerini kullanmanın en iyi yolunu bulmaya çalışır. Eve geldiğinde, May Teyzesini bir satıcıyla konuşurken bulur. Ona, Ben'in ölümünden hemen önce evlerine yeni bir mobilya seti aldığını ve son ödemeleri almaya geldiğini söyler. Ne yazık ki, May teyzenin mobilya için parası yoktur.Bununla birlikte, May rahmetli kocasından kalan bu sözde "son hediyeyi" bırakmak istemez ve satıcıya parayı bulması için daha fazla zaman vermesini ister.Satış temsilcisi bir hafta içinde tekrar geleceğini söyler.Ancak May, parayı nereden alacağını hala bilmez.Peter teyzesine her şeyin yoluna gireceğini garanti eder.Ancak, Peter odasına çıktığında gerçek duygularının ortaya çıkmasına izin verir. Performanslarından biri hakkında bir gazete kupürüne bakarak, güçlerini eğlence için kullanabileceği parayı düşünür.Hala bir çözüm düşünemeyen Peter, kafasını temizlemek için Örümcek Adam olarak dışarı çıkmaya karar verir.Bu egzersiz sırasında, Spider-Man o akşamın erken saatlerinde evinde bulunan satıcıyı başka birinin evinde görür.Ağ Kafa, satıcının aynı hikayeyi başka bir dul kadına anlattığını duyar.İnanılmaz derecede şüphe duyan Spider-Man, onu takip etmeye karar verir ve Manhattan'ın Aşağı Doğu Yakası'ndaki bir depoya kadar onu takip eder.İçine gizlice girerek, bunun sigorta planlarını satın alıp kalitesiz mobilyalar satın almaları için kandırıp yaşlılardan yararlanan bir sahtekarlık operasyonu olduğunu keşfeder.Tüm bu operasyon, Conrad Eisenstadt - AKA Undertaker tarafından yürütülür.Eisenstadt ofisinde yalnız olduğunda, Spider-Man onunla yüzleşir ve polisi aramakla tehdit eder.O zaman Undertaker adamlarını çağırır.Örümcek duyusu ile silahlı adamları haklar.Adamları yakalar, kaçamamaları için onları ağı ile bağlar ki bu sayede yetkililer gelip onları tutuklayacaktır.Örümcek Adam'ın polisi aradığını duyan, Maxie Shiffman, onu bulma umuduyla oraya gelir, ancak Örümcek Adam çoktan oradan gitmiştir.

Spider-Man eve dönerken, bir çiftin bir sokakta bir çete tarafından saldırıya uğradığını görür. Daha sonra oraya gider ve onları durdurur ve eve döndüğünde, güçlerini sorumlu bir şekilde kullanmaya nasıl başlayabileceğini anlar.Örümcek Adam'ın son olayları haberlerde anlatıldığında, May Teyze, Örümcek Adam'ın yaptığı bu kahramanlıkların sevgili kocasının anılarını lekelediğini düşünür.Peter eve döndüğünde, May Teyze'nin ne kadar üzüldüğünü görür ve Eisenstadt ve adamları tarafından neredeyse dolandırılacağı için kendisini aptal gibi hissettiğini görür.Daha sonra ona Ben Amca hakkında bir hikaye anlatmasını isteyerek onu neşelendirir. (May Teyze, Peter'a Ben Parker ile ilk tanıştığı günü anlatmaya başlar. Bu hikaye geniş olarak Peter Parker, The Spectacular Spider-Man Annual #4'de geçmektedir)

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 01- The Amazing Spiderman Vol 1 #1 (1963)

*Part 1*

180

Parker ailesi Ben Parker'in ölümünden sonra para sıkıntısı çeker.Bu yüzden Peter Parker gösteri işine devam etmeye karar verir.Gösteri sonunda kendisine verilen çeki bozdurmaya çalışsa da bu mümkün olmaz.Üstüne bir de J. Jonah Jameson Daily Bugle gazetesinde Örümcek adamı karalayıcı yazılar yazar ve Peter'in işleri daha da zorlaşır.

(Peter bunu bir gece gösteriye gittiğinde kendisine verilen gazeteden okuyarak öğrenir,ardından tüm gösterileri iptal edilir ve işine son verilir.)

J. Jonah Jameson basına Örümcek adamı bir yandan şöhret peşinde koşan biri olarak gösterirken bir yandan da oğlu için yüceltici yazılar yazar.Gerçek kahramanın oğlu olduğunu söyler.

J.Jonah Jamesonun oğlu John Jameson cesur bir astronottu.Bir uydu kapsülünde uzaya fırlatılacaktı.Fırlatma günü Peter Parker da orada gözlemci olarak bulunur.
Roket başarılı bir şekilde kalkış yapar.Fakat güdüm sisteminden küçük bir parça gevşer ve kopar.Bu güdüm sistemi hatasına sebep olur.Sonrasında uydunun rotası şaşar ve tekrar atmosfere girerek irtifa kaybeder.

Örümcek Adam fırlatma sahasında belirir.Olayı çözmek için oradakilere bir teklifte bulunur.Onlara düşen kapsüldeki arızalı 24-3b güdüm ünitesini bir yedeğiyle değiştirmeyi teklif eder.

Ordunun kapsüle zamanında varabilmesi mümkün değildi.Bu yüzden Örümcek Adam'ın bu teklifini kabul ederler.

Örümcek Adam bir uçak ve bir pilot alıp uydu kapsülünün atmosfere yeniden girdiği yere doğru uçar.

Kapsül hızlı irtifa kaybetmesine rağmen Örümcek Adam ağıyla ona yetişir.Hatalı güdüm ünitesini hızlıca değiştirir.

Ardından kapsül tekrar John Jamesonun kontrolü altına girer.O da onu yönlendirir.Sonra paraşütü açıp onu aşağıya indirir.

Astronotun kurtulmasıyla herkes rahat bir nefes alır.

Peter Parker, John Jamesonu kurtararak kendini kanıtladığını düşünür.Fakat Daily Bugle gazetesinin bir sonraki baskısını okuduğunda şoka girer.
Gazetedeki yazıda Örümcek adamın uydu kapsülünü kasten sabote ettiği ve sonra işgüzarlık yaparak onu düzelttiği,asıl amacının meşhur olmak istediği yazıyordu.
Kamuoyu bu yazılar nedeniyle Örümcek Adama karşı cephe alır.Peter Parker ise bu durumdan nasıl kurtulacağını bilemez.

*Part 2*

180

-Örümcek Adam Bukelamuna karşı-

Peter Parker para kazanmanın yollarını aramaya devam eder.Bu yüzden Fantastik dörtlüye katılmaya karar verir.Bu sayede güçlerini kullanarak para kazanabileceğini düşünür.

Yeteneklerini onlara göstermek niyetiyle Fantastik Dörtlünün karargahı olan Baxter binasına gizlice girer ve plastik cam kafes tuzağından kurtulur.Dört kahramanla dövüşür.

Onlara neden geldiğini açıklar.Fakat Fantastik Dörtlünün kar amacı gütmeyen bir grup olduğunu,maaş almadığını öğrenir.
Hayal kırıklığına uğrar ve bu grubu insanlara kalleş ve cimri olarak veya (bencil bir grup olarak) göstereceğine ant içer.

Tam bu sırada Bukalemun, çok cepli kılık değiştirme yeleğini New York şehrinin kenarındaki Lark binasına,bir savunma tesisine sızmak için kullanır.

O gecenin ilerleyen saatlerinde çaldığı savunma planları üzerine düşünürken Örümcek Adamın Fantastik Dörtlü'nün karargahına yaptığı ziyareti duyar.
Bukalemun, Örümcek adamın geçimini sağlamak için meşru bir yolu olmadığını parasız pulsuz kaldığını anlar.

Ardından Bukalemun Örümcek Adamla temasa geçmeye çalışır.Sadece örümcek duyusunun alabileceği özel bir frekansla ona sahte bir iş teklifi sunar.
Onu Savunma Tesisinin çatısına çağırır.

Ardından Bukalemun, Savunma Tesisine bir kez daha sızar ve Spiderman kılığına girerek füze savunma planlarının geri kalanını da çalar.
Bukalemun'un kaçmasından hemen sonra Spiderman Savunma Tesisinin çatısına gelir.
Güvenlik görevlileri planları onun çaldığını düşünerek onu yakalamaya çalışır.
Spiderman onlardan kurtulur.Ardından esnek ağını gerdirerek kendini Limana doğru uçurur. Daha sonra güvenli bir şekilde inmek için ağından bir paraşüt yapar.
Limandan bir bot kapar ve helikopteri takip eder.Helikopteri bekleyen bir Sovyet denizaltı aracı olduğunu görür.

Hızla helikopterin kontrolünü ele geçirir ve Bukalemunu Lark Binasına geri götürür.
Bukalemun Lark Binasında tekrar kılık değiştirip polis kılığına girer.Kısa bir kargaşa yaşanır.

Kargaşa sırasında polisler gerçek Spiderman'in Bukalemun olduğunu zanneder.Ancak Spiderman duvara tırmanıp onlardan kaçar.
Daha sonra kısa bir mücadeleden sonra asıl Bukalemun yakalanır.
Ardından Örümcek Adam hiçbir şeyin yolunda gitmemesine,işlerin olduğundan farklı gösterilmesine üzülerek oradan ayrılır...
[/SIZE][/FONT]

300

Fantastic Four Annual Vol 1 #1 (1963)

Not:Bu hikaye, Fantastic Dörtlü'nün Spider-Man ile (yukarıda anlatılan) ilk buluşmasının genişletilmiş bir versiyonudur.İlk buluşması olan sayı bknz. (yukarıdaki hikaye) [SAYI 01- The Amazing Spiderman Vol 1 #1 (1963)]

-Fantastik Dörtlü, Örümcek Adam ile karşılaşıyor-

Spiderman'in ilk sayısında da anlattığımız gibi, yeteneklerinden para kazanmaya çalışan Spider-Man, Fantastik Dörtlü'yi ziyaret eder.Onların karargahı olan Baxter binasına girer.

Fakat orada bir güvenlik taramasıyla karşı karşıya kalır.Hapsedildiği Camdan çıkan Örümcek Adam, Fantastik Dörtlü tarafından saldırıya uğrar.

Sonunda Bay Fantastik(Reed Richards), takım arkadaşlarını durdurur ve Spider-Man'in ne istediğini bilmek ister.

Ağ kafa, yeteneklerini sergilediğini, bu sayede Fantastik Dörtlü'nün onu işe alabileceğini açıklar.

Fantastik Dörtlü ise kendilerinin kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olduğunu ve elde ettikleri gelirin çeşitli bilimsel deneylerine gittiğini söyler.

Bu reddetme konusunda öfkeli olan Örümcek Adam oradan ayrılır ve Fantastik Dörtlü'nün bencil ve kötü bir grup gibi görünmesi için yemin eder.

Örümcek Adam'ın oradan çıkışını izleyen Fantastik Dörtlü, bu yeni kostümlü kahramanın tehdit oluşturabileceğinden endişe eder.

qQcrjObFN4hJLcJwp7n87t2a0TJw73rtMGpi6-ulrIJbMid5L4LK_O7ou8g9CLixljSt1Mf4GW_m=s1600

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 02- The Amazing Spiderman Vol 1 #2 (1963)

*Part 1*

-AKBABA İLE ÖLÜMÜNE DÜELLO-

Düşmanlarımla alay etmeyi sevdiğim kadar başka bir şeyi sevmiyorum.. - Akbaba

Akbaba adında yeni bir suçlu New York'ta terör estirir.Yapay kanatlara sahip bu suçlu kurbanlarının üstüne çullanarak üzerlerindeki değerli eşyaları çalıp aniden kaçar.Kimse onun fotoğrafını çekmeyi başaramaz. J.Jonah Jameson, Now Dergisinde bu suçlu hakkında bir takım makaleler yazmak için ona ait fotoğraflara ihtiyaç duyar.Bunu duyan Peter Parker, Akbabanın fotoğraflarını çekmeye karar verir.
Fotoğraflarını sattığı takdirde geçim sıkıntısını biraz azaltabileceğini düşünür.

Bu sırada Akbaba, Staten İsland'ta terkedilmiş bir siloda gizlenir.Park Avenuedeki mücevher sevkiyatı hakkında bir takım planlar yapar.Sonra oradan çıkar ve şehir üzerinde uçmaya başlar.Elinde Ben Amcanın eski minyatür kamerası olan Örümcek Adam ise onu farkeder ve onun birkaç fotoğrafını çeker.Ancak Akbaba onu farkeder ve arkasından saldırarak onu bayıltır.Ardından onu su deposuna atar.

Örümcek Adam hapsolduğu yerden kurtulur ve eve gider.Cihazlarında bazı değişiklikler ve eklemeler yapar ve fotoğrafları tab ettirir/çıkartır/kağıda basar/banyo eder.
Ertesi gün fotoğraflarını alıp Jonah Jameso'nun ofisine gider.Yayıncı Jonah Jameson fotoğraflardan çok etkilenir ve ona iyi para öder.

Bir gün sonra Peter Parker, Akbaba'nın kamuoyuna ''orada soygun yapacağım'' diye ilan ettiği Park Avenue elmas sevkiyatı alanına gider.Herkes Akbabanın yukarıdan geleceğini düşünürken o bir rögar kapağından çıkıp elmas çantasını ele geçirir ve New York kanalizasyon şebekesinden kaçar.

Örümcek Adam onu bulmak için örümcek hislerini kullanır.Onu bulur ve onunla çarpışır.Örümcek Adam, Akbabanın uçmasını sağlayan manyetik gücü engellemek için daha önce icat ettiği anti manyetik invertörü devreye sokar ve savaşı kazanır.Polis, Akbabayı teslim alır.Örümcek adam bu sırada onun yakalanma görüntülerini çeker.Ardından bu fotoğrafları Jonah Jamesona iyi bir fiyata satar.

*Part 2*

-Korkunç Tinkerer (Tamirci/Oyuncakçı)'nın Esrarengiz Tehlikesi-

Peter Parker Midtown Lisesi Bilim Labaratuvarında çalışmalar yapar.Ardından Bay Warren onu Profesör Cobbwell ile tanıştırır.Bay Warren Peter'a ''Profesörün haftasonu asistanına ihtiyacının olduğunu ve ona kendisini önerdiğini- söyler.Ertesi gün Peter, Profesör Cobbwell'in tamir ettirmek için bıraktığı radyoyu alıp Tinkerer Tamirhanesine gider.

Ancak dükkanın bodrum katında uzaylılar bazı müşterilerin radyolarına -tamir adı altında- bazı casus cihazlar yerleştirir.Uzaylılar dünyaya saldırmadan önce bu casus cihazlarla Dünyanın askerî ve bilim alanındaki gizli bütün bilgilerine ulaşmaya çalışırlar.

Örümcek Adam dükkanın bodrumundan yayılan tuhaf bir radyasyon türü tespit eder.Daha sonra aynı radyasyon türünün Profesör Cabbwell'in radyosundan geldiğini de görür.Daha çok meraklanır ve Tinkerer'in dükkanına geri döner.Bodrum katına gizlice girer.Orada Tinkerer ve Uzaylıların planlarını öğrenir.

Ardından Örümcek Adam uzaylılar tarafından farkedilir ve Tinkerer'in elektrikli silahlarından biriyle sersemletilir.Ardından Tinkerer ve çetesi onu resisto-cam denilen bir cam kafese koyar.Onlara göre bu cam kafesten kimse kurtulup kaçamazdı.Ardından plan yaparlar.Cam kafesteki tüm havayı çekerek onu nefessiz bırakıp öldürmeyi planlarlar.

Örümcek Adam, havanın çekildiği deliklerden örümcek ağını atarak onların planlarını engeller.Ağını Cam Kafesi açma düğmesine atar ve kafes açılır.
Bir uzaylının yanlışlıkla kontrol paneline ateş etmesiyle ortalık yangın yerine döner.Ardından Tinkerer ve Yaratıklar kaçmaya başlar.

Yaratıklar büyük bir uzay aracıyla dünyayı terkeder.Örümcek Adama ise Tinkerer'den sadece bir yüz maskesi kalır.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 03- The Amazing Spiderman Vol 1 #3 (1963)

-Örümcek Adam Doktor Ahtapota karşı-

Örümcek Adam, Charlie adında bir soyguncuyu ve iki arkadaşını bir depoyu soydukları sırada yakalar.Önce onları örümcek sinyali ışığıyla şaşırtır ve hepsini polisin alması için örümcek ağıyla etkisiz hale getirir.

Bu sırada radyoaktif madde kullanımı için icat ettiği dört uzaktan kumandalı kol'un eşsiz mekanizması nedeniyle meslektaşları tarafından Doktor Ahtapot olarak bilinen Atom Bilimci Otto Octavius, ABD Atom Araştırma Merkezinde çalışmaktadır.

Yaptığı deneyde bazı aksaklıklar olur.Ve bir patlama gerçekleşir.Bu patlamadan dolayı kendisinin mekanik kolları vücuduyla birleşir ve aşırı radyasyon beynine hasar verir.

Bliss Özel Hastanesinde uyanır.Sonra mekanik kollarını gerçek kollarıymış gibi hareket ettirebildiğini farkeder.Beyni hasarlı olan Dr. Ahtapot ilk olarak zorla hastaneyi ele geçirir.

J. Jonah Jameson hastanedeki garip olayları öğrenir ve Peter Parker'ı fotoğraf çekmesi için oraya gönderir. Peter, Örümcek Adam olarak hastaneye gizlice girer ve Dr. Octopus tarafından tutulan hastane personelini farkeder ve Dr. Ahtapotla savaşır.Örümcek Adam bu mücadelede fena halde mağlup olur fakat Dr. Ahtapot'un tutsakları da kaçar.

Dr. Ahtapot, ABD Atom Araştırma Merkezine geri döner ve kısa sürede ülkedeki en büyük atom gücü kaynağını elde ederek sistemi ele geçirir. Bu arada Peter Parker ise mağbuliyetten sonra Örümcek Adamlıktan bir süreliğine vazgeçer.

Hükümet, Fantastic Four'a Labaratuvardaki Dr. Ahtapot'u yakalamasını söyler.Ancak başka işleri olduğu için bunu reddederler.
Bilinmeyen bir virüs nedeniyle alevini tam kullanamayan Alev Adam Midtown lisesinde öğrencilere bir konferans verir.

Yaptığı konuşma o kadar ilham verici olur ki Peter Parker kendine güvenini tekrar kazanır.Sonuçta Dr. Ahtapot'la tekrar mücadele etmeye karar verir.
Örümcek Adam kısa sürede laboratuvara girer.Kimyasal sıvılardan ve kablolardan iki adet silah üretir.

Ahtapot onu bulduğunda, Örümcek Adam, cihazlardan birini onun mekanik kollarından iki tanesinin etrafına dolayarak onları birbirine yapıştırır.Daha sonra Dr. Ahtapot'un gözlüklerine doğru örümcek ağı atmaya başlar.

Kollarının ikisi birbirine yapışmışken geçici olarak kör olmuş olan Dr. Octopus kolayca nakavt edilir ve polis için çaresiz kalır.
Örümcek Adam daha sonra Alev Adam'a ilham veren konuşması için teşekkür eder, Hastalığı iyileştirilen Alev Adam ise şaşırmış halde kalır.

Ertesi gün Alev Adam, Midtown Lisesi öğrencilerine yeni restore edilmiş güçlerinin bir başka gösterisini sunarken, Peter Parker gülümser ve genç kariyerinde kendine olan güveni bir kat daha artar.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Orijinal sıralı hikaye özetinizi beğenerek takip ediyorum.
Serinin tamamının özeti oldukça uzun sürecektir.
Kaç sayı yapmayı planlıyorsunuz?

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 04-The Amazing Spiderman Vol 1 #4 (1963)

-Sandman(Kum Adam)'ı kimse durduramaz-

New York'un en çekici turist simgesi artık ne Özgürlük Heykeli ne de Empire State Binası, Örümcek Adam'ın ta kendisi.

Örümcek Adam bir kuyumcuyu gözetleyen birkaç serseriyi görür ve soymadan önce onları ağlar.Ancak Örümcek Adam daha adamlar buna teşebbüs etmeden onları yakaladığı için, haydutlar kendilerinin soyguncu olmadığını anlatırlar.Hatta oradan geçen bir polise, Örümcek adamın kendilerini darp ettiğini söyleyip şikayetçi olurlar.

Polis Örümceği durdurmak istese de Ağ kafa kaçmak zorundadır.Çünkü tüm kanıtlar onu suçlu gösterir.Örümcek Adam bu olanların J.Jonah Jameson yüzünden olduğunu dile getirir.Çünkü kendisi onu gazetelerde bir halk tehditi olarak göstermiştir.

Örümcek Adam çatıdayken Kum Adam'ı kaçarken görür.Onunla mücadele ederken maskesi yırtılır ve kimliği ortaya çıkmasın diye kaçmak zorunda kalır.

Evde maskesini dikerken, Peter Parker bir haber bülteni sırasında Sandman'ın kimliğini öğrenir.

Aslen kaçmış bir hükümlü olan Sandman(Kum Adam), radyoaktif bir test tesisinde, kumsal bir alanda saklanır. Testlerden biri sırasında radyoaktiviteye maruz kalır ve vücudu kumdan yapılmış gibi hareket etme gücü kazanır. Bülten ayrıca Sandman'ın bir bankayı soyup polisten kaçtığını da söyler.

Ertesi sabah Peter, okula gitmeden önce Jameson'dan avans istemeye karar verir, ancak Jameson onu öfkeyle ofisten atar.

Bu arada, Sandman kaçmaya devam edemeyeceğini ve saklanması gerektiğini fark etmeye başlar. Midtown Lisesi'nin önünden geçerken oranın iyi bir saklanma yerine benzediğine karar verir. Sandman gizlenmek için bir sınıfa girer. Ancak bu sınıf, müdürden ders alan öğrencilerle doludur.

Sandman bir diploma talep eder ve diploma talebi reddedildiğinde Müdürü tehdit eder.Peter, koridorda ayak işleri yaparken, anlaşmazlığa kulak misafiri olur.

Peter hızlıca üstünü değiştirir.Örümcek Adam olarak Sandman ile savaşır ve kahramanımız Kum Adamı elektrik süpürgesiyle vakumlayarak yenmeyi başarır.

300

Strange Tales Annual Vol 1 #2 (1963)

-Örümcek Adam'ın izinde-

Johnny Storm yani İnsan Meşale/Alev Adam, basının Örümcek Adam'a bu kadar ilgi göstermesinden dolayı rahatsız olmaya başlar.

Bu arada, yeni keşfedilen bir Da Vinci resmi, bir sanat müzesinde sergilenir ve iki adam onun nasıl çalınacağını planlamaya başlarlar.

Soyguncular, aynı gece binanın elektrik kaynağını keserler ve kendilerini sorunu çözebilecek bir grup teknisyen olarak tanıtırlar.

Eseri çalarlar ve suçu Örümcek Adam'a yıkmak için orada bir örümcek ağı bırakırlar.

Örümcek Adam, suçlamaları duyar ve gerçek hırsızı bularak masumiyetini kanıtlamayı düşünür.

Alev Adam'dan yardım ister ancak onun suçlu olduğu haberini duyan Alev Adam, ona yardım etmeye yanaşmaz.

Alev Adam, Örümcek Adam'ın konuşmasına fırsat vermeden saldırır.

Örümcek Adam'ın zaferle ortaya çıkmayı başardığı kısa bir çatışmadan sonra, Peter eve gidip Örümcek Ağı ile ilgili bir deney yapar ve ağını bir çekiç darbesine dayanacak kadar güçlendirir.

SP8fUhWGuotAs-XW-s2YVT_GWRihC47b_9RLDtah6tJSprCGXJTwG1wgPfTTniNA3j_yNG1jg-ap=s1600

Sonra tekrar Alev Adam'ı aramaya başlar ve ikisi arasında bir başka çatışmadan sonra, Ağ Kafa, birisinin ona iftira ettiğini söyler.

Alev Adam, kimin suçlu olabileceği hakkında bilgi arar ve Müfettiş Rudd'dan yardım ister.O da ona suçlunun Fox olarak bilinen Reynard Slinker olması muhtemel olduğunu söyler.

Alev Adam, olası suçluyu öğrendikten sonra, bir plan yapmak için Özgürlük Heykeli'nin üstünde Örümcek Adam ile buluşur.

KwwNNx3eLHTVohCTq1zj1E76XoOn9v9JdN53tpFKm9xsuQku7Zgz-LXfkrySO7ukpitVEmwAR5Al=s1600

New York'ta Fox'u aramak için farklı yerlere giderler ve bir süre sonra onu maske ile Central Park'ta bulurlar. Çabucak onu yakalarlar, maskesini kaldırırlar ve yetkililere götürürler.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 05- The Amazing Spiderman Vol 1 #5 (1963)

-Dr. Doom-

J. Jonah Jameson haber bültenlerinde Örümcek Adam'ı kötülemeye devam eder. Aynı haberi Dr.Doom görür. Daha öncesinden Fantastik Dörtlü ile savaşıp mağlup olan Dr.Doom, Örümcek Adam'ın onları yok etmek için iyi bir ortak olacak olacağına karar verir.

Dr. Doom, Örümcek Adam'a sadece örümcek hislerin algılayabileceği bir sinyal gönderir.Örümcek Adam bu sinyalin geldiği yere gider.Dr.Doom, Örümcek Adam'a birlikte ortak çalışma teklifi sunar.Örümcek Adam doğal olarak bunu reddeder ve Örümcek Adam ile savaşırlar.Örümcek Adam oradan sağ şekilde kurtulmayı başarır.

Peter, Midtown Lisesine geri döndüğünde Flash kendisini korkutmak için bir şaka yapmayı planlamaktadır. Flash, Örümcek Adam kıyafeti giyerek Peter'i korkutacaktır.

Bu şaka geri teper, çünkü Dr. Doom intikam almak için Örümcek Adam'ı aramaya başlar.Dr. Doom Spider-Man'i ararken Flash, Örümcek Adam kıyafeti giydiği için Flash'ı Örümcek Adam zannedip yakalar.

Dr. Doom daha sonra Fantastik Dörtlü'ye onunla savaşması için bir mesaj gönderir aksi halde Örümcek Adamı öldüreceğini söyler.

Peter ilk başta Flash'ın bunu hak ettiğini düşünür, ancak sorumluluk duygusu onu yine de Flash'ı kurtarmaya iter.

Ardından Örümcek Adam, Dr.Doom ile savaşır. Olay yerine Fantastik Dörtlü geldiğinde, Dr. Doom savaştan kaçmaya karar verir.

Örümcek Adam da olay yerinden gizlice gider ve Fantastik Dörtlü olay yerine geldiğinde sadece Flash'ı görür ve onu alıp evine ulaştırırlar.

Ertesi gün Flash, okulda yaşadığı maceradan dolayı bir övünç kaynağı olur. Bu sayede hava atar.Fakat olayın gerçek yüzünü bilen Peter ise hiçbir şey söylemez.

Notlar:

*Bu sayıda bahsedilen Dr.Doom'un Fantastik Dörtlüye yenildiği sayı ''Fantastic Four Vol 1 #17 (1963) sayısıdır.

300

*Dr.Doom'un Fantastik Dörtlüye mağlup olduğu kısım

B03UsxAa_o.jpg

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
Not: Burada yapılan paylaşım okuma sırası (düzenlemesi) nedeniyle yer değiştirdi.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
Not: Burada yapılan paylaşım okuma sırası (düzenlemesi) nedeniyle yer değiştirdi.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 06- The Amazing Spiderman Vol 1 #6 (1963)

-Kertenkele ile yüz yüze-

Beni güldürme! Eğer gerçekten güneyde dev bir kertenkele varsa, Örümcek Adam asla onunla başa çıkmayacak! Burada kalmayı, iki bitlik davlumbazlarla savaşmayı ve meşhur olmayı tercih eder!

--J.Jonah Jameson

Çeşitli gazeteler Florida'da görülen insansı bir kertenkele bildirdiğinde, Daily Bugle'ın editörü J. Jonah Jameson, Spider-Man'a "Kertenkeleyi yen de görelim" diye meydan okur.

Bunu öğrendikten sonra Peter, Jameson'un gerçek niyetinin ne olduğunu görmeye gider. Jameson'un sadece daha fazla gazete satma mücadelesini başlattığını öğrenir.

Peter, daha sonra, sınıf arkadaşları ile Doğa Tarih Müzesi'nde iken, kertenkele sergilerine ilgi gösterir. Hırsızlar müzeyi soyup Liz Allan'ı rehin almaya çalıştıklarında, Peter Örümcek Adam olmak için saklanır ve kurtarmaya gelir.

Florida'da bir Lizard saldırısı ile ilgili diğer haberleri duyan Peter, Jameson'un meydan okumasına karşı oraya gitmeye karar verir. Örümcek Adam gibi giyinmiş olan Peter, Jameson'u gazetede ziyaret eder.

Olayın fotoğraflarını çekmesi için Peter Parker'ı Florida'ya göndermesi gerektiğini söyler. Jameson kabul eder fakat tek bir sorun vardır.Onu denetlemek için Peter Parker ile beraber gider.

Florida'ya vardıklarında Peter, Jameson'dan uzaklaşmak için kamerası için film almaya gitmenin bahanesini ileri sürer.

Spider-Man olarak, Peter tek ipucunu gözden geçirir: Yerleşik bir kertenkele uzmanı olan Curt Connors...

Ancak, Connors'un evine geldiğinde, Spider-Man, Curt'un karısı sayesinde kocasının aslında ortalıkta bahsi geçen kertenkele olduğunu öğrenir.

Dr. Connors, ,insanların kayıp uzuvları geri kazanmasına izin vermenin bir yolunu bulmaya çalışıyordu.

Connors savaşta kolunu kaybettiği için kendini projede bir deneme nesnesi olarak kullandı ve kendine özel bir serum enjekte etti. Kolu başarılı bir şekilde büyüse de, serumun yan etkileri kertenkeleye dönüşmesine neden oldu.

Kertenkele daha sonra oğlu Billy Connors'a saldırır ve Örümcek Adam onu ​​savunur. Ağ Kafa, daha sonra Connors'ın laboratuvarına, Connors'u normale döndürebileceğini umarak bir panzehir oluşturmaya çalışır.

Kertenkeleyi bulmak için bataklığa girdikten sonra, onu ve itaatkâr sürüngen ordusunu/timsahları eski bir kalede bulur.

Fotoğraf makinesini hazırladıktan sonra, Spider-Man Kertenkele'ye karşı savaşır ve yakında onu insan formuna geri döndüren panzehir içirir.

Connors yardımları için Spider-Man'a teşekkür eder.

Peter, Connors'un Kertenkele olduğu gerçeği hakkında hiçbir şey söylememeye karar verir, çünkü bu formda yaptığı şey üzerinde hiçbir kontrolü yoktur.

Jameson'a geri dönen Peter ona sahip olduğu fotoğrafları sunar. Jameson onların sahte olduğunu söyleyerek reddeder ve onları yırtar.

Sonra Parker'a bu başarısız gezinin masraflarını gelecekteki işleriyle ödeyeceğini söyler.

Peter, Liz Allan'dan bir randevu koparmaya çalışır.Fakat Liz telefonu onun suratına kapatır.Çünkü Örümcek Adam'dan bir çağrı beklemektedir.

Not:

-Bu hikaye Curt Connors'un II. Dünya Savaşı sırasında kolunu kaybettiğini belirtiyor. Bu aynı zamanda konuyla ilgili bir referans olarak düşünülmelidir. Modern okuyucular bunu Connors'un orduda olduğu ve savaşta kolunu kaybettiği şeklinde yorumlamalıdır.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 07- The Amazing Spiderman Vol 1 #7 (1963)

-Akbaba'nın dönüşü-

Peter, bazen sadece senin bildiğin küçük bir sırdan dolayı güldüğün izlenimi alıyorum.

—Elizabeth "Betty" Brant

Daha öncesinden (2.sayıda) Örümcek Adam'a yenilip hapsi boylayan Akbaba, (Gerçek adı Adrian Toomes), uçuş teknolojisini yeniden yaratabilmek için hapishanedeki atölyenin parçalarını toplayarak hapishanede zaman geçirir, bu sefer önceki başarısızlığına neden olan başarısızlığı düzeltir.

Toomes, bir gün hapishane avlusundan uçarak kaçmayı başarır.

Peter Parker onun kaçtığını öğrendiğinde, Örümcek Adam olarak Vulture(Akbaba)'nın peşine düşer.

Daha önce Akbaba'yı yendiği aynı cihazı kullanmayı ümit eden Spider-Man, Akbaba'nın ekipmanındaki kusuru düzelttiğini görünce şok olur. Akbaba, Ağ kafayı kolayca yenmeyi başarır.

Dövüş sırasında Spider-Man kolunu yaralar ve Peter Parker bir bahane uydurmak zorundadır.

Daha sonra Peter, Akbaba'nın fotoğraflarını J. Jonah Jameson'a satmaya çalıştığı sırada Akbaba oraya gelip Jameson'dan kasada sahip olduğu tüm parayı teslim etmesini talep eder.

Jameson hırsızla tartışırken Peter'a gizlice kaçması ve Örümcek Adam olması için yeterli zaman kalmış olur.

Daha sonra Örümcek Adam ve Akbaba Daily Bugle ofisinde savaşmaya başlar.

Örümcek Adam, örümcek ağlarından biriyle kendini Vulture'a bağlamayı başardığında, Vulture onu şehrin üzerine,bulutlara doğru sürükler.

Örümcek Adam, Akbaba'nın kanatlarını tutmak için örümcek ağlarından yararlanır ve ikisi düşmeye başlar. Ancak, Örümcek Adam bir paraşüt örer ve kurtulur.

Daha sonra Akbaba polise teslim edilir.

Jameson Örümcek Adam'a ofislerine zarar verdiği için bağırdığında, Ağ Kafa, onun ağzına bir ağ fırlatır.

Peter sonra ofise gizlice girer ve Betty Brant ile ağları Jameson'ın ağzından çıkarmaya çalışır.

Notlar:

-Peter'in evinin adresi bu hikayede "Forest Hills'de sakin bir yerleşim bölgesi" olarak verilmiştir.
-Ayrıca Peter Parker nihayet Betty Brant'tan kendisiyle akşam yemeği yemesini ister ve yemeğe çıkarlar. [Untold Tales of Spider-Man Vol 1 #3 (1995) ]

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

Strange Tales Vol 1 #115 (1963)

-Sandman/Kum Adam saldırıyor-

Reed Richards tarafından Baxter Binası'na çağrılan İnsan Meşalesi/Alev Adam, bir sonraki görevinin hapishaneden yeni kaçan Sandman'ı durdurmak olduğu söylenir.

Alev Adam, aramaya başlar. Fakat Sandman'in sadece Örümcek Adam ile yüzleşeceği söylenir.Çünkü Örümcek Adam onu parmaklıkların arkasına koyan kahramandır.

Alev Adam daha sonra kendini Örümcek Adam olarak gizler ve Sandman'a meydan okumaya başlar. Sandman gelir ve ona arkadan saldırır.

Alev Adam alevlenir, taklit Örümcek Adam kıyafetini bu süreçte yakar ve tekrar Sandman'la savaşmaya çalışır ve hatta suya batırıldığında ve alev güçlerini kullanamadığında bile Sandman'ı yenmeyi başarır. Onu yetkililere teslim eder.

Olay yerine doğru ilerleyen gerçek Örümcek Adam, savaş bitene kadar gelmez.

Örümcek Adam, Alev Adam'a iyi iş çıkardığını söyler, ancak Alev Adam'ın kendisinden daha başarılı bir genç süper kahraman olabileceğinden de endişe eder.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 08- The Amazing Spiderman Vol 1 #8 (1964)

Midtown lisesinde o gün garip bir konferans vardır. I.C.M. Corporation tarafından yapılan, insandan daha akıllı bir robot tanıtım için liseye getirilmiştir. Makine tıpkı bir insan görüntüsünde ve ismi de Living Brain'dir.

İlk sayfada yine Flash, Peter'a sataşmaktadır. Peter'a vurunca gözlügü yere düşer ve parçalanır. Bu arada ICM yetkilisi, Living Brain'i denemek için ögrencilerden birinden yardım ister. Robota bir soru sorulacaktır ve yeterli verileri giricne robot doğru yanıtı verecektir. Peter, robotun başına geçer.

Liz, hemen atılarak robottan, Örümcek Adam'ın gerçek kimliğini söylemesini ister. Peter, Living Brain'in doğru cevap vereceğinden tırsar. Robotu, okula getiren iki görevlinin ise robotu çalmak gibi değişik fikirleri vardır. Living Brain, Liz'in sordugu sorunun cevabını sayılar şeklinde çıkarır.

Cevabın deşifre edilmesi gereklidir. Flash, araya girerek Peter'dan kağıdı almak ister. İkisi arasındaki tartışma büyüyünce kavga etmeye karar verirler ve spor salonuna yollanırlar. Bu sırada, robotu çalmak için plan yapan 2 görevliyi müdür yakalar. Arbede sırasında robot kendiliginden harekete geçer.

Artık onu kontrol etmek imkansızdır. Okulun altını üstüne getirir, ayrıca ögrencilerin hayatını tehlikeye atar. Bu sırada Peter ile Flash'ın kavgası devam etmektedir. Flash'ın dikkatinin dagıldıgı bir sırada Peter ona vurur ve nakavt eder. Robotun kaçtığını ögrenen öğrenciler oraya buraya koşuşturur. Peter, baygın olan Flash'ı emin bir yere taşıyıp, Örümcek kılıgına bürünür.

Robot ile arasında amansız mücadele başlar. Peter bir yandan öğrencileri robottan korumak zorundadır, bir yandan da her hareketini önceden tahmin edebilen Living Brain ile savaşmak durumundadır. Robotu durduracak düğmeyi en sonunda bulan kahramanımız, onu etkisiz hale getirir. Robotu çalmaya kalkışan hırsızlar ise kaçar, fakat şans eseri Flash'a takılıp yere düşerler. Peter'ın aklına ise bir oyun gelir.

Örümcek Adam'ın esas kimliğinin Flash oldugunu söyler. Böylece şaşkın bir haldeki Flash'ı orada bırakıp gülümseyerek uzaklaşır.
İkinci bölümde ise Human Torch ile olan kısa bir bölüm yer almakta. Johhny kız arkadaşının verdigi partiye katılmıştır.

Ağ Kafa bunu görünce küçük bir eşek şakası( afedersiniz ) yapar. Bunu sinirlenen Johnny, Alevlen diyerek Ağ Kafa'nın üzerine atılır. İkili arasındaki sevimli mücadeleyi Susan durdurur. Sanırım en büyük dostluklar kavga ile başlar sözü tam bu maceraya göre...

-Bu sayının özeti için Sn. Nemo'ya teşekkürlerimi sunuyorum...

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

Avengers Vol 1 #3 (1964)

-Avengers(Yenilmezler), SubMariner(Namor) ile karşılaşıyor-

-Hulk'u bulmamız gerekiyor.Ne yapacağı belli olmayan kontrolsüz bir güç! (İron Man)

-Demir Adam haklı! (Thor)

-Ama onu nasıl bulacağız? (Wasp)

-Bu adam, gazetelere kayıp ilanı verip bulunacak bir adam değil!(Giant-Man)

Yenilmezler bir toplantı yapar.Daha fazla belaya neden olmadan Hulk'u bulmaları gerektiğine karar verirler.

Iron Man, Fantastik Dörtlü, Örümcek Adam ve X-Men ile iletişim kurmak için görüntü projektör cihazını kullanarak onu tespit edip etmediklerini sorar, fakat öğrenemez.

Thor, Rick Jones'tan Hulk'u bulmasına yardım etmesinin akıllıca bir fikir olduğunu düşünür. Onunla temasa geçerler ve Rick çölün içine girebileceği bir bölgeye doğru yola çıkar.

Kısa bir süre sonra Rick, Hulk'u keşfeder ve geçmişte sığınak olarak kullandıkları bir mağaraya götürür. Rick burada Hulk'u Bruce Banner'a dönüştüren bir makine işletir.

Uykudayken, stresli düşünceler Banner'ın Hulk durumuna geri dönmesine ve kaçmasına neden olur. Rick Jones, Avengers ile temasa geçerek onları bu duruma karşı uyarır.

Kısa bir savaştan sonra, Hulk geçen bir trene kaçar ve ekibi atlatmayı başarır. Ardından denize ulaşır ve sonunda bitkinliğin eşiğindeyken bir gemiye alınır.

Denizin altında, Denizci Namor sahneyi izler. Hulk gemiden ayrıldıktan sonra, Sub-Mariner onunla küçük bir adada buluşur.

Kısa bir kavgadan sonra, Namor onunla Avengers'a karşı savaşma teklifi sunar.Hulk bunu kabul eder.Her biri diğerine güvenmeyen huzursuz bir ittifak oluştururlar ve Avengers'a meydan okurlar.

Cebelitarık Kayası'nda Savaş!

Namor, İkinci Dünya Savaşı silahlarını Avengers'a saldırmak için kullanır, ancak Iron Man mermileri itici ışınlarıyla saptırır.

Namor, Demir Adam'ı zırhındaki eklemleri bir zımpara tozu peleti fırlatarak devre dışı bırakır.

Thor, ikiliyi körfezde tutarken Wasp, oksijen almasını sağlamak ve Iron Man'ı dövüşe geri getirmek için bir oksijen tankı bulur.

Avengers düşmanlarını tünellerden kovalar. Namor, silaha dönüştürdüğü eski bir hava saldırısı sirenini kullanmayı planlar, ancak Giant-Man/Dev Adam tarafından yakalanır ve savaş devam eder.

Hem Hulk hem de Sub-Mariner Thor'un çekicini kaldırmaya çalışır, ancak bunu yapamazlar.

Namor'un yardımına en çok ihtiyaç duyduğu anda Hulk, Bruce Banner'e dönüşür.

Namor, Hulk'un yardımı olmadan, hızla yenilir ve okyanusa kaçar.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 09- The Amazing Spiderman Vol 1 #9 (1964)

-Elektro adlı Adam-

- Acele etmeliyim. Kaybedecek tek bir saniye bile yok...

Maceramız Örümcek Adam'ın koşuşturması ile başlar. Acelesinden haydutları bile durdurmayan Peter bir an önce eve varır. may yengesi hastadır ve ona ilaç almıştır. Bu arada şehrin başka bir yerinde, elektriği kontrol edebilen ve kendisine Electro adını veren bir cani, soygun yapmaktadır.

May yengeyi kontrole gelen doktor, onu hastaneye yatırmak gerektigini söyler. Ertesi gün hastaneye giden Peter, May'in odasında JJJ'in sekreteri Betty ile karşılaşır. Betty, May ve Peter için endişelenmiştir. Peter, Betty'e teşekür eder.

Ertesi gün, JJJ banka işleri için Forest Hill Bank'tadır. Şans bu ki, Electro'da orayı soymak için bankaya gelmiştir. JJJ ile karşılaşır ve onu tanıdıgını söyler. Kasayı soyduktan sonra ordan uzaklaşır. Örümcek'te olay yerinden geçmektedir.

Ve dahi JJJ, Electro'nun aslında Örümcek Adam oldugunu söyler ve bunu gazetesinde yayınlar. May yengesinin ameliyat parasını karşılamak için, Peter Electro'yu bulmalı ve onun fotograflarını Jonah'a satmalıdır. Şehrin her köşesinde Electro'yu arar ve bulur fakat elektrik şokuna dayanamayarak bayılır. Ardından Electro'nun kendi ağzından onun hikayesini dinleriz.

Electro, asıl adı Max Dillon olan elektrik görevlisidir. Bir gün elekrik direginde asılı kalan diger bir görevliye, para karşılığı, yardım etmeyi kabul eder. Onu kurtardıgı anda elektrik şokuna maruz kalır ve ortaya korkunç bir cani çıkar. Electro yeni bir plan yapar ve buna göre hapisteki azılı haydutları kurtaracak ve onların lideri olacaktır. Bu arada May yenge ameliyat olmuştur ve durumu iyidir. Betty, ameliyat boyunca Peter'ı yalnız bırakmaz.

Electro'nun planlarını ögrenen Peter ise onu durdurmak için harekete geçer. Hapishanedeki mücadele sonucunda üzerine su tutmak şartı ile Electro'yu durduran kahramanımız, fotografları çekmenin verdigi huzur ile Daily Bugle'a gider.

Betty ona daha önce aşk acısı çektigini söyler. Bunu üzerine Peter boynu bükük ordan ayrılır. Betty, Peter'a onu yanlış anladıgını söyler. Aynı akşam Peter, May'i ziyarete gider. Hastane çıkışında Betty ile karşılaşır. Sessiz gecenin karanlığına doğru iki gölge uzaklaşır. Adına AŞK dedigimiz duygu iş başındadır...

-Bu sayının özeti için Nemo'ya teşekkürlerimi sunuyorum.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 10- The Amazing Spiderman Vol 1 #10 (1964)

-İnfazcılar... -

-Herşey yolunda Patron!
-Güzel...Örümcek Adam da olay yerine yaklaşıyormuş. Hi-Lift Operasyonunu başlatabiliriz.

Şehrin diger köşesinde bir haydut çaldığı paralarla beraber helikopter ile kaçmaktadır. Bunu gören Örümcek haydutların peşine düşer. Fakat helikopterden gelen gazdan etkilenerek avının peşini bırakmak zorunda kalır. Helikopterdeki maskeli adam, kendisine Big Man adını vermektedir.

Kısa bir süre sonra, şehirdeki tüm çete reislerinin oldugu bir toplantıya katılır. Bundan sonra şehrin yeraltı mafyasının liderinin kendisi oldugunu söyler. Diger liderler ona karşı çıksa da, Big Man'in 3 adamı onları durdurur. Bunlar kendilerine infazcılar adının veren; kısa boylu fakat hızlı Fancy Dan, Hulk boyutlarındaki Ox ve kement ustası Montana'dır.

Peter, May yengesini hastaneden çıkarmak için Forest Hill hastanesine gider. Orda May'i ziyarete gelen Liz ve Flash ile karşılaşır. Daha sonra May yenge, komşularının daveti üzerine dinlenmek için Florida'nın yolunu tutar. Bu arada Big man ve infazcıları etrafa dehşet saçmaktadırlar.

JJJ, ise daha önce oldugu gibi maskeli haydut Big Man'in Örümcek Adam'ın ta kendisi oldugundan emindir. Bunun üzerine bir yazı hazırlaması için gazeteden Foswell'e emir verir. Betty, Daily Bugle'dan ayrılırken yolu infazcılar tarafından kesilir. Bunu gören Peter, Betty'i kurtarmak için araya girer. Betty, Peter'ı olaya karıştırmak istememektedir.

Ağlayarak Peter'dan uzaklaşır. Örümcek, infazcıların peşine düşer. Onları buldugunda mücadele başlar. Üç infazcı ile baş edemeyecegini anlayınca kavga yerindeki ışıkları patlatarak uzaklaşır. Bu arada olay yerinde JJJ'i görür ve onun Big Man olmasından kuşkulanır. Eve dönünce Betty'i arar. Neden garip davrandığı konusunda onunla konuşmak istemektedir.

Betty daha sonra konuşmak istediğini söyler. Tek çaresi ise Peter'ı tehlikeye sokmamak için şehri terketmektir. Ertesi gün işe gitmez. JJ yeni bir sekreter alacağını Peter'a söyler.
Peter'ın ise Big man'i yakalamak için gizli sıgınaklarını ögrenmek adına bir planı vardır.

Etrafa Big man'in kimligini bildigi dedikodusunu yayar. Bunu duyan çete elemanları Peter'ı yakalayarak, onu Big man'in huzuruna getirirler.Örümcek Adam kılığına giren kahramanımız ile İnfazcılar arasındaki mücadele yeniden başlar. Big man'i elinden kaçırsa da, 3 infazcıyı durdurmayı ve polise teslim etmeyi başarır. Big man'in, JJJ oldugunda emin bir şekilde Daily Bugle'a gider ve gizlice Jonah'ı izler.

Jonah, Foswell'i odasına çağırır ve istedigi yazının hazır olup olmadıgını sorar. Bu sırada odaya polis girer. Ve Foswell'in arabasında Big Man'in eşyalarını bulduklarını söylerler. Big man aslında Foswell'in ta kendisidir. Peter, yanılmıştır. JJJ'in hiçbir suçu yoktur. Maceranın sonunda JJJ'in Örümcek'ten neden nefret ettigini ögreniriz: Kıskançlık!

Peter eve döner, May yengesi ona kartpostal yollamıştır. Betty'den ise hiçbir haber yoktur. Aynı anda uzaklarda bir yerlerde Betty tek başına ağlamaktadır.
-Peter olmadan hayat çok anlamsız. Tek istediğim o ama ona geri dönemem. Onun da hayatını riske atamam..

-Bu sayı özeti için Nemo'ya teşekkürler.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

Strange Tales Vol 1 #119 (1964)

-Alev Adam kontrolden çıkıyor-

-Selam, Dumanlı Çocuk... (Örümcek Adam)

Kız arkadaşı Doris'in başka bir erkekle çıkması, okul nedeniyle bir Fantastic Four tatilinden geride kalması ve Örümcek Adam ile devam eden rekabeti ve onunla kısa bir laf atışması, Alev Adamın ruh halini iyiden iyiye bozar.

Ancak, Rabble Rouser olarak bilinen adam, belediye binasının Alev Adam'ın alevini kullanmasını önlemek için yasa çıkartmalarını sağlamaya başlayınca, Alev Adam kafasını biraz onunla meşgul eder.

Rabble Rouser, Sovyet işverenleri tarafından yabancı bir prensin ziyareti sırasında Devletlerde muhalefet yaratmak için kendisine sağlanan mekanik bir değneğe sahiptir.

Prens bir geçit töreninin parçası olduğunda, Rabble Rouser tarafından yakalanır ve Alev Adam'ın peşinden gitmesini ister. Hızlı bir savaştan sonra, Alev Adam, Rouser'in asasını alır ve onu alev güçleriyle yok etmeden önce onu sadakatli bir Amerikalı olması için kullanır.

Daha sonra Doris, Johnny'yi ziyaret eder ve onu sadece kıskandırmak için başka bir erkekle çıktığını söyler.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 11- The Amazing Spiderman Vol 1 #11 (1964)

-Doktor Octopus'un Dönüşü-

Süper kahramanlar zamanlarının çoğunu kötülerle mücadele etmekle geçirmez. Bazen evde tek başlarına oturup, hayatlarına dair düşünürler. İşte Peter'da o gün öyle yapmaktadır. Betty'i merak eden kahramanımız, radyodan gelen haberle sarsılır.

Dr. Octopus'un ceza süresi dolmuştur ve hapisten çıkacaktır. Peter, onun yine kötülük yapacağından emin olduğu için, Örümcek vericisini yapar. Amacı bunu Octopus'un üzerine yerleştirmektir. Böylece onun nerde oldugundan her zaman haberdar olabilecektir. Octopus ise hapisten çıkmıştır.

Onu bir araba karşılar. Peter ise iz üzerindedir. Gördügü manzara karşısında şok olur. Octopus'u araba ile karşılayan Betty'dir. Betty üzgün bir şekilde Octopus'u da alarak ordan uzaklaşır. Peter, Örümcek vericisini tam zamanında arabanın üzerine fırlatır.

Aynı anda tehlikeli bir suçlu olan Blackie, avukatı Benneth Brant ile konuşmaktadır. Benneth, Betty'nin erkek kardeşidir. İstemeden de olsa mafya liderinin avukatı olmuştur. Blackie, Octopus'u karşılaması için Betty'i görevlendirmiştir. Aksi halde Benneth'i öldürecektir. Bennth'in aynı zamanda Blackie'ye borcu vardır. Betty tüm parasını vermiş olsa da borçlarını ödeyememiştirler. Bu sebepten Blackie ne derse onu yapmaktadır abla kardeş. Betty ise bu yüzden Peter'dan kaçmıştır.

Peter Örümcek verici sayesinde Octopus'a ulaşmaya çalışmaktadır. Bu amaçla Philadelphia'ya gelir. Octopus ise hapisteki Blackie ile para karşılıgı anlaşmış ve onu hapisten kurtarmayı başarmıştır. Örümcek, Blackie'nin adamlarına yakalanır. ve mafya liderinin huzuruna getirilir. Aynı odada Octopus ve Brant kardeşlerde vardır. Çıkan kargaşada, Blackie ile Örümcek'in mücedelesi sonucu, Blackie'nin silahından çıkan kurşunlardan biri Benneth'a isabet eder. Betty gözlerinin önünde kardeşini kaybeder. Bundan dolayı Ağ Kafa'yı suçlar.

Örümcek Adam, Blackie ve adamlarını durdurmayı başarsa da, Octopus nehre düşer ve Örümcek'in elinden kaçar.
Betty, olay sonucunda kardeşini kaybetmenin verdigi üzüntü ile New York'a geri döner. Peter'dan özür diler. Örümcek Adam'ı ise bir anlık sinir ile suçladıgını, tam aksine onları kurtarmak için çabaladığını söyler. Fakat, Betty Örümcek Adam'ı bir daha görmek istememektedir. Gerçek kimliğini Betty'e açıklamayı düşünen Peter üzgün bir şekilde ordan uzaklaşıp, gecenin karanlığında kaybolur.

-Bu sayının özeti için Nemo'ya teşekkürler.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 12- The Amazing Spiderman Vol 1 #12 (1964)

-Maskesiz-

Octopus'un, Örümcek Adam'ın elinden kaçmasının yankısı Daily Bugle tarafından tüm ülkeye duyurulmuştur. JJJ'na ise sekreter dayanmamaktadır. Sonunda Betty eski işine geri döner. Octopus ise soygunlarına devam etmekte ve Ağ Kafa'dan intikam almak için planlar yapmaktadır. Bu sebeple Daily Bugle'a giderek Betty'i kaçırır. JJJ'e örümcek'e iletmesi için bir mesaj bırakır. Betty'i kurtarmak istiyorsa Coney adasına gitmesi gerekmektedir. JJJ, Örümcek'e bunu iletir.

Peter ise çok hastadır. May yengesini dinlemez ve doktora gitmeyi kabul etmez. Betty'nin kaçırıldıgını duyar duymazda Coney adasına dogru yola çıkar. Octopus ile karşılaşır. Fakat çok hasta oldugu için mücadele edemez. Octopus bundan yararlanarak JJJ,Betty ve bir polisin gözleri önünde Örümcek Adam'ın maskesini çıkarır! Hiçbiri gözlerine inanamaz. Ve Betty'i kurtarmak için Peter'ın Örümcek kılıgına girdigini düşünürler. Kahramanımızın şansına...

Octopus ordan uzaklaşır. JJJ ve digerleri ise Peter'ı eve götürürler. Doktor muayenesinden sonra, ertesi gün Peter kendine gelir. Artık iyileşmiştir. Okula gider. Flash, Daily Bugle'daki Örümcek Adam'ı kötüleyen haberlere inanmamaktadır. Liz ise Peter'ın dikkatini çekmeye çalışmaktadır. Fakat Peter oralı olmaz.

Aynı anda Octopus, şehrin hayvanat bahçesine gitmiş ve tehlikeli hayvanları salıvermiştir. Aslan, ayı, goril gibi çeşitli hayvanlar New York'ta gezmektedir. Örümcek Adam, teker teker hayvanları yakalar. Octopus ile yeniden karşı karşıya gelir. Çeşitli heykellerin oldugu alandaki savaştan Örümcek galip çıkar. Octopus yeniden hapishanenin yolunu tutar. Maceranın sonunda Peter, Liz'in parti davetini reddeder.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 13- The Amazing Spiderman Vol 1 #13 (1964)

-MYSTERIO-

Hikayemiz inanılmaz bir sahne ile başlıyor. Örümcek Adam, çaldıgı paralar ile olay yerinden uzaklaşmaktadır. Polisler, hırsızın Örümcek oldugundan emindirler. Ertesi gün gazeteler bu haberle çalkalanır. JJJ ise durumdan memnundur. Betty, Liz ve Flash ise olanlara inanamazlar.

Durumdan haberdar olan Peter ise Dr. Jekyll ve Mr. Hide'a dönüştügünü düşünür. Uyur gezer şekilde soygunları yaptıgını zanneder. May yengesi ise Peter'ın bu durumu için çok endişelidir. Peter, ertesi gün psikiyatri doktoruna gitmeye karar verir. Fakat doktora gittiginde, gizli kimliğinin ortaya çıkacağını düşünerek oradan uzaklaşır.

Daily Bugle'a gelen Peter, Betty'i azarlar. Daha önce onu hiç bu kadar sinirli görmeyen Betty için bu tam anlamı ile bir hayal kırıklıgı olur. Örümcek Adam kıyafetini giyse de insanlar tarafından yuhalanmaktan ve kovalanmaktan kurtulamaz. Ertesi gün okulda Liz ile karşılaşır. Liz saç şeklini degiştirmiş ve koşa koşa Peter'a gitmiştir. Flash, Liz'e yakınlaşmaya çalışsa da, Liz Peter'dan başkasını görmemektedir.

Aynı anda Jameson'ın ofisinde birden garip kıyafetli biri belirir. Dumanların arasından çıkan bu kişi kendisine Mysterio demektedir. Jameson'a bir mektup verir, bunu Örümcek Adam'a vermesini ister. Mektubun içinde; eger Örümcek olaylar hakkında gerçegi ögrenmek istiyorsa Brooklyn köprüsüne gitmesi gerektiği yazmaktadır. Bunu haber alan Ağ Kafa ile Mysterio, köprüde karşılaşır. Mysterio'nun amacı Örümcek'i yok edip ünlü olmaktır.

Örümcek'in tüm mücadelesi Mysterio'nun engellemeleri ile son bulur.Dumanlar içinde bayılan dostumuz, nehre düşer. Ertesi gün, halk Mysterio'yu bir kahraman gibi karşılar. Sonunda halk için bir tehdit olan hırsız Örümcek'ten kurtulmuşlardır. Mysterio ile JJJ anlaşma yaparlar. Peter, nehirden kurtulmuştur. ve Daily Bugle'a gelen Mysterio'nun üzerine Örümcek Vericisi bırakır. Peter ise Betty'den özür diler ona aksi davrandığı için.

Verici ile Mysterio'yu takip eden Örümcek Adam ile rakibi karşılaşır. Yine dumanların içinde yere düşen dostumuza hakkındaki gerçegi anlatır. Asıl adı Quentin Beck olan Mysterio, özel efekt uzmanıdır. Örümcek Adam'ı tuzaga düşürecek hain planını gerçekleştirmek için aylarca çalışmıştır. Artık sabrı kalmayan kahramanımız son bir gayret ile Mysterio'nun üzerine atılır. Film stüdyosunda devam eden mücadeleyi kahramanımız kazanır.

Ve halka Mysterio'nun oyunları açıklanıp, Örümcek temize çıkar. Son olarak, JJJ'e bir ders veren kahramanımız, ağları ile onu tavana asılı bir şekilde bırakıp Daily Bugle'dan süzülerek uzaklaşır.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 14- The Amazing Spiderman Vol 1 #14 (1964)

-Green Goblin-

Yeşil ve korkunç bir kostüm giyen ve garip bir alet ile uçabilen yeni kötü karakterimiz, hapisten kurtulan İnfazcılar ile anlaşmak için yola koyulur. İnfazcıların, Örümcek'ten alacakları bir intikam vardır, bunu bilen Yeşil Cin onlarla anlaşma yapar. Bu plana göre, öncelikle film yapımcısı B.J ile görüşmek için onun ofisine gider.

Amacı, Örümcek Adam ilgili bir filme çekilmesini sağlamaktır. Filmin konusu ise İnfazcılar Örümcek Adam'a karşı olacaktır - fakat Örümcek, infazcıları onların kılığına giren oyuncular oldugunu sanacaktır. Radyodan gelen Yeşil Cin haberlerine istinaden, Örümcek kılıgına giren Peter, New York semalarında Yeşil Cin'i bulur.

Cin, ona B.J.'i ziyaret etmesini söyler. Kahramanımız B.J ile görüşüp, film teklifini kabul eder.Çekimler için New Mexico'ya gidilecektir. Sevinçle bu haberi Betty ve May ile paylaşır. Fakat ikisi de bu haberi pek sıcak karşılamaz. Tabi ikisinin de Peter'ın gidiş nedeninin fotograf çekmek oldugunu sanmaktadır.

New Mexico'dayız. Film çekimleri için herşey tamamdır. İlk sahne çekimi Örümcek ve İnfazcılar arasındaki dövüş sahnesidir. Fakat, infazcılar bir anda Örümcek'in üstüne atılır. Peter bunun bir tuzak olduğunu anlar. Dövüş, New Mexico çölündeki yeraltı mağarasında devam eder. Bu arada, May, Peter için çok endişelenmektedir. Liz ise, Parker'dan haber alamamıştır. Onun bu tavrını gören Flash ile tartışır. Betty'nin aklı ise yine Peter'dadır.

Mağaradaki ölümcül dövüş devam etmektedir. Bu arada sahneye, Yeşil Cin tarafından kandırılan Hulk girer. Hulk, kahramanımıza zor anlar yaşatır. Yeşil Cin'in uçan aletine tutunarak mağaradan çıkan kahramanımız, suyun altına gizlenerekte Hulk'tan kurtulur.
İnfazcıları etkisiz hale getirse de, Yeşil Cin kahramanımızın elinden kaçmayı başarır. ve gizli sığınağına gider.

Bir başka sefere Örümcek'i alt edecegine yemin eder. Bu arada onun kimliğini ögrenemeyiz. Peter ise New York'a dönmüştür. B.J'in ofisine gider ve olanları anlatır. Orayı terkeden kahramanımızın aklı Yeşil Cin'dedir.

-Yeşil Cin, bu şehrin bir yerlerinde saklanıyor. Örümcek hislerim bunu hissediyor. ama nerde? Her yerde olabilir. Herhangi biri olabilir. Onu bulana dek dikkatli olmalıyım...

-Bu sayı özeti için Nemo'ya teşekkürlerimi sunuyorum.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

Tales to Astonish Vol 1 #57 (1964)

-İnanılmaz Örümcek Adam'ın izinde-

Bir sabah Wasp, Giant-Man'ın ona bir sürpriz yaptığını düşünerek Giant-Man'ın laboratuvarına gelir: Gördüğü şey, güçlü ve yeni bir basınçlı hava tabancası'dır.

Bu sırada Giant-Man'in düşmanı Egghead, düşmanına bir sonraki saldırısını başlatma zamanı olduğuna karar verir.

Yakındaki bir karınca tepesine implante edilen bir verici kullanarak, bunu Giant-Man'e/Dev Adam'a saldırmaya çalışan Örümcek Adam hakkında yanlış mesajlar iletmek için kullanır.

Dev Adam, Örümcek Adam'ı bulmak için Wasp'ı gönderir, ancak ona yalnız başına saldırmamasını söyler.

Ancak, Wasp şehirde Örümcek Adam'ı bulduğunda, ona saldırmak zorunda kalır ve onun ağlarına yakalanır.Dev Adam yaklaşır ve iki kahraman karşı karşıya gelir, Egghead saklandığı yerde olayı bir monitörden izler.

Bir haydut çetesi kiralayan Egghead, polisi arayarak ve onları Dev Adam ve Örümcek Adam arasındaki savaş hakkında bilgilendirerek bir soygun planlar. Polis, şehrin doğu ucundaki savaşın dikkatini dağıtırken, Egghead batı kenarında zırhlı bir araç çalmayı planlar.

Kiralanan bir kamyonu alarak zırhlı aracı yoldan çıkarır ve özel olarak donatılan kamyonlarının arkasına yüklerler. Polis, Dev Adam, Wasp ve Örümcek Adam herkesin kandırıldığını fark eder.

Egghead'in kamyonunu izlemek için Giant-Man'ın casus karıncalarını kullanan üç kahraman, Egghead'i rıhtımın yakınındaki gizli saklanma yerine kadar takip eder. Örümcek Adam ve Wasp birbirinden hoşlanmamasına rağmen, üç kahraman Egghead'i durdurur ve dolandırıcı çetesini yener.

Bütün kötü adamlar yakalanıp ganimetler iade edildiğinde, kahramanlar ayrı yollarına giderler.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 15- The Amazing Spiderman Vol 1 #15 (1964)

-Avcı Kraven-

Kahramanımız bir binada 4 soyguncuyu köşeye kıstırmıştır. Üçünü yakalasa da, haydutlardan biri kaçmayı başarır. Bu kılık degiştirmiş olan Chamaleon'ın ta kendisidir. Hapisten kaçmayı başaran tehlikeli rakip, Örümcek Adam'a karşı kendisine bir müttefik ararken aklına eski dostu Kraven gelir. Ertesi gün Daily Bugle'da bir telaş vardır. JJJ acele ile Peter ve Betty'i alarak havaalanına gider.

Avcı Kraven, Afrika'dan ABD'ye gelmektedir. Havaalanında Liz ve Flash'da vardır. Herkes dünyanın en büyük en korkusuz avcısını görmeye gelmiştir. Liz, Petey'e fazla yılışınca, Betty bunu kıskanır. Uçaktan inen Kraven, bir ilah gibi karşılanır. Fakat aniden Afrika'dan uçakla gelen kafesteki hayvanlar kaçarlar. Peter, hemen Örümcek kıyafetini giyse de, müdahele etmeye fırsat kalmadan Kraven tüm hayvanları yakalamayı başarır. Jameson, Kraven ile röportaj yapmak için yanına gider. Kraven ise ABD'ye en büyük avını yakalamaya geldiğini belirtir. Bu; Örümcek Adam'dır!

Chamaleon ile buluşan Kraven hemen planın ilk kısmını hayata geçirmeye karar verir. Örümcek'i soyguncularla dövüşürken izleyen Kraven, onun tüm hareketlerini dikkatle inceler. Ardından iki rakip karşı karşıya gelir. Kraven, Örümcek'in omzunu sakatlar. Kahramanımız kaçmak zorunda kalır. Peter eve döner ve dinlenir. Ertesi sabah, omzu hala acımaktadır ve bu durum kolunun titremesine neden olmaktadır.

May yengesi, komşusu Watson ile Peter'ı tanıştırmak istemektedir.( Bu, Mary Jane'den ilk bahsedilme sahnesidir. Ama onunla ilke kez 25.sayıda karşılaşacağız).
Ofise giden Peter, burda Betty ile konuşur. Liz'in tavırlarından dolayı halen araları bozuktur. Kraven, JJJ'in ofisinden çıkar. İkisi, Örümcek'i ortadan kaldırmak için anlaşma yapmıştır. Okula giden Peter'ın omzu hala acımaktadır. Ertesi gün kendisini daha iyi hisseden Duvar sürüngeni, Kraven'ın peşine düşer.

Fakat Chamaleon, Kraven'ın kılığına girmiştir. İkili, kahramanımızı ağ atarak tuzağa düşürür. Ağdan kurtulan dostumuza, bu kez Kraven'in icadı olan aletler takılır. Biri koluna biri ayagına takılan aletler, mıknatıs gücü oluşturarak kahramanımızın hareketlerini engeller. Kendi ağını aletlerin üzerine fırlatıp onları etkisiz hale getiren Örümcek'in artık sabrı kalmamıştır.

Kraven'ı etkisiz hale getirdikten sonra Chamaleon'u da yakalar ve polise teslim eder. Daily Bugle'a çektiği fotoğrafları götüren Peter burada Betty ile karşılaşır. Betty, kıskanç davrandığı için ondan özür diler. Watson'ların yeğeni ile görüşecegi için Betty'nin davetini reddeder.

Eve döndüğünde, May yengesi ona MJ'in hasta oldugunu ve daha sonra görüşebileceklerini iletir. Peter'ın aklına Liz ile buluşmak gelse de, Liz de Flash ile dışarı çıkmıştır. Bu arada limanda bir gemi Güney Amerika'ya doğru yola çıkmaktadır. Kraven ve Chamaleon sınır dışı edilmiştir. Hazır olduklarında yeniden ABD'ye gelip intikam alacaklarını söyleyerek gemiye binerler...

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 16- The Amazing Spiderman Vol 1 #16 (1964)

-RingMaster ( Daredevil ile Düello)-

Ergenlik döneminde insanların inişli-çıkışlı anları vardır. Dostumuz Peter Parker şu an inişli dönemini yaşamaktadır. May yengesinin, Watson'ların yegeni ile tanışması için yarattığı baskıdan bunalan kahramanımız kendisini dışarı atar. Ordan oraya süzülürken haydutların sıkıştırdığı kör bir adama yardım eder. Aslında bu Daredevil'dır.

Matt, Örümcek Adam'a teşekkür ettikten sonra ofisine geç kaldığı için, Daredevil kılığına girip, kendisini bekleyen Karen ve Foggy'nin yanına gider. Foggy, Matt'e sirke bilet aldıgını ve onunda gelmesini istediğini söyler. Bu arada, Ringmaster sirk bahanesi ile haince planlar içindedir. Hulk'un onu yenilgiye uğratmasından sonra( Bkz: Hulk Magazine 3), yeni planını sahneye koymak için sirk bahanesinden faydalanmak istemiştir. Örümcek Adam'ın sirkte gösteri sunacağını duyurmuştur.

Peter'ın ise bundan haberi yoktur. Afişleri gördügünde, bağış amaçlı sirke katılmaya karar verir. Daily Bugle'a gittiginde Betty ile karşılaşır. Betty, Peter ve May yengesini yemeğe davet etse de, Peter gelemeyecegini söyler. Bu arada cebinden sirk biletini düşürür. Bunu gören Betty, ağlayarak oradan uzaklaşır.

Artık Peter'ın onu sevmedigini düşünmektedir. Matt Murdock, Örümcek Adam'ın da sirkte gösteri yapacağını duyunca sirke gitmeyi kabul eder.
Ertesi gün, Ringmaster sirkin açılışını yapar. İnsanlar heyecanla Örümcek'in sahneye çıkacağı anı beklemektedir. Seyirciler arasında Matt, Karen ve Foggy'de vardır. En nihayetinde kahramanımız gösteriye başlar.

Tam bu sırada Ringmaster, şapkasındaki güç sayesinde Ağ Kafa'yı hipnotize etmeyi başarır. Ardından tüm seyircileri hipnoz eder. Adamları, seyircilerin arasına dalarak paralarını çalmaya başlar. Bu hipnozdan bir tek Matt etkilenmemiştir. Hemen Daredevil kıyafetini giyerek Ringmaster'ı durdurmaya çalışır. Fakat, Ringmaster hipnozun etkisinde olan örümcek'e daredevil'ı durdurma emri verir. Böylece iki kahraman arasındaki düello başlar.

Matt'in tek çaresi Ringmaster'ın şapkasını ele geçirip, insanları hipnozun etkisinden kurtarmaktır. Bunu başarınca önce Örümcek Adam'ı eski haline getirir ve ikisi birlikte Ringmaster ve adamlarına karşı mücadeleye girişir.

Ringmaster, şapkasını tekrar ele geçirip Örümcek Adam'ı yeniden hipnotize etmeye çalışsa da bunu başaramaz. Adamları ile birlikte yakalanır. Daredevil, yeniden Karen'lerin yanına gider. Aynı anda Örümcek Adam, şapkayı kullanarak insanları hipnozun etkisinden kurtarır. Matt, dostları ile birlikte sirki terkederken, kahramanımız da süzülerek ordan uzaklaşır.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

Amazing Spider-Man Annual Vol 1 #1 (1964)

-Zalim Altılı-

3.sayımızda doctor Octopus ile mücadele eden kahramanımız, onu yakalayıp hapse tıktırmıştır. Metal kolları vücudundan ayrılan Octopus ayrı bir hücreye kapatılmıştır. Fakat kimsenin bilmediği birşey vardır. Octopus, beyin gücü ile kollarına emir verebilmektedir. Böylece, yeniden kollarına kavuşan Octopus, hapisten kaçar. Amacı Örümcek Adam'dan intikam almaktır. Bu sebeple onun en büyük düşmanlarını bir araya getirmeye karar verir.

Bu sırada Örümcek Adam, Daily Bugle'a gidip biraz JJJ'a takılmıştır. Ordan dönerken, kasırga gibi uçan Thor'un rüzgarından zor kurtulur. şehrin başka bir kesiminde, Octopus önderliğinde Kraven, Mysterio, Electro, Sandman ve Akbaba biraraya gelmiştir. Karşınızda Sinister Six!

Eve dönen dostumuz, May yengesini ağlarken görür. May'in elinde Ben'in fotoğrafı vardır. Ağ Kafa, üzgün bir şekilde ordan ayrılır. Bir binanın tepesinde geçmişi hatırlar. Ben amcasının ölümüne neden olduğunu düşünmektedir. Düşüncelere dalmışken birden çatıdan düşer. Zar zorda olsa bayrak diregine tutunarak kurtulur. Örümcek güçlerinin kayboldugunun farkına varır. Korkmuş bir şekilde ve kimseye görünmeden eve döner.

Bu arada Octopus, planını yapmıştır. Örümcek Adam ile diger düşmanlarının hepsi de farklı bir yerde karşılaşacaktır. Eğer birini yenerse, sıra digerine gelecektir. En sona kadar gelse bile yorgunluktan onu yenmeyi başaracaklardır. Octopus, Örümcek Adam'a ulaşmak için yine Betty'den faydalanmaya karar verir. May, Betty ile buluşmuştur. Sandman ve Electro, May ve Betty'i kaçırıp Octopus'un huzuruna getirir. Akbaba ise, Daily Bugle'a gidip tehditlerini Örümcek Adam'a bildirmesi için Jameson'ı uyarır. Peter'da oradadır. Güçlerini kaybetmesine rağmen, hemen Örümcek kıyafetini giyip, Akbaba'nın söyledigi yere, Stark Elektrik Binasına gider. İlk rakip Electro'dur.

Electro'nun ışınından kurtulmak için zıplayınca güçlerini yeniden kazandığını hisseder. Mücadele sonunda müthiş bir yumruk ile Electro'yu yere serer. Ve ondaki, bir sonraki buluşma yerini yazan kağıdı alır. Jameson ise haber vermek için Örümcek Adam'a ulaşmaya çalışmaktadır. Ne Avengers, ne X-Men, ne de Fantastik Dörtlü'nün kahramanımızdan haberi yoktur. İkinci rakip, avcı kraven'dır. Kraven yalnız değildir. Yanında iki adet kaplan vardır. Avcıların efendisini de yenen kahramanımız üçüncü karşılaşma için belirtilen yere giderken, yolda Human Torch ile karşılaşır. Torch, Örümcek'e yardım etmek istesede, Ağ Kafa bunun kendi işi olduğunu söyleyerek, onu reddeder.

Bir sonraki mücadele Mysterio iledir. Örümcek birden karşısında X-Men'i görünce şaşırır. Bunlari Mysterio'nun yaptığı robotlardır. Robotları tek tek haklayan kahramanımız, Mysterio'nun da hakkından gelir. Mysterio'dan bir sonraki karşılaşma yerinin kağıdını alınca Sandman ile karşı karşıya gelir. Kapalı bir konteynırda devam eden mücadele, Kum Adam'ın havasız kalıp bayılması ile son bulur. Octopus ise tutsakları olan Betty ve May'e çok iyi davranmaktadır. May'in beğenisini kazanacak kadar!

Beşinci karşılaşma Akbaba iledir. Havada geçen mücadele yine kahramanımızın galibiyeti ile biter. Bu arada, Örümcek'e ulaşamayan Jameson, onun düşmenlarını alt ettiğinden habersiz, telaş içindedir. Betty ve May'e birşey olmasından korkmaktadır. Örümcek Adam son düello için Octopus'un saklandığı binaya gelir.

Octopus, Ağ Kafa'ya tuzak kurarak onu dev bir akvaryuma düşürür. Suda geçen mücadele sonucunda Örümcek'in ağlarına takılan Octopus yenilir. May ve Betty'i kurtaran kahramanımız oradan uzaklaşır. May ise garip bir şekilde hala Octopus'a sempati beslemektedir.
Maceranın sonunda altı kötü adam hapishaneye düşmüştür. Bir sonraki mücadeleye dek...

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 17- The Amazing Spiderman Vol 1 #17 (1964)

-Green Goblin'in Dönüşü-

Peter, sınıfta bile Yeşil Cin'e ne olduğunu düşünmektedir. Aynı anda, Yeşil Cin gizli sığınağında yeni silahlar yapmayı başarmıştır. Ve bunları Örümcek Adam'dan intikam almak için kullanacaktır. Flash ise, okulda yeni bir kulüp kurmuştur. Diğer öğrencileri kulübe üye olmak için davet eder. Peter hariç.
Kulübun adı ise Örümcek Adam hayran kulubüdür 0-0
Liz, Peter'ın da kulübe üye olmasını istese de, Peter bunu reddeder. Liz'in babası sayesinde kulübün açılışı büyük bir restoranda yapılacaktır.

Flash, açılışa Örümcek Adam'ın da gelmesini çok istemektedir. Peter bunu öğrenince açılışa gitmeye karar verir. Daha sonra, bir helikoptere binen garip kıyafetli insanları görünce hemen Örümcek kıyafetini giyer ve onları durdurmak için harekete geçer. Ama aslında, bu bir film çekim sahnesidir. Ertesi gün Daily Bugle manşetlerinde, Örümcek'in bu hatası ile dalga geçilir. Tam da JJJ'ın istediği gibi. Betty ile yürüyen Peter, Liz ve Flash ile karşılaşır. Liz yine Peter'a sulanınca Betty bunu hazmedemez. Bu arada, Yeşil Cin oradan geçmektedir. Tabi normal kılığı ile. Peter'ın Örümcek hisleri zil çalar, fakat yanından geçenin Yeşil Cin oldugunu anlayamaz.

Bu arada, hala okuyuculara da Yeşil Cin'in gerçek kimliği gösterilmemiştir. Örümcek Adam kıyafeti ile açılışa katılacağı için, Betty'nin beraber gitme teklifini reddeden kahramanımız, Human Torch ile karşılaşır. Torch bir haydutu durdurmuştur ve insanlar gelip ondan imza isterler. Peter, Örümcek Adam'ın da neden torch gibi olamadığını düşünür.
Ertesi gün, May, Peter'a Mary Jane ile bir randevu ayarladıgını söyler. Fakat bayan Watson'dan gelen telefon üzerine buluşma yine gerçekleşemez. Hasta olan MJ halen iyileşmemiştir.

Örümcek adam hayran kulübünün açılışındayız. Kimse geleceğini beklemezken birden sahnede kahramanımız belirir. Herkes heyecan içindedir. Fakat aniden Yeşil Cin uçan aracı ile karşımıza çıkar. İnsanlar bunun gösterinin bir parçası olduğunu düşünürler. Peter ise eski düşmanı ile yeniden mücadeleye girişir. Bir yandan insanların hayatını riske atmaktar çekinirken, diger yandan Liz ve digerlerinin Peter'ın aslında Örümcek Adam olmasını anladığından korkar. Çünkü Liz, ne zaman Örümcek Adam ortaya çıksa Peter'ın ortadan kayboldugunu düşünmektedir. Olay yerine yakın olan Torch, Örümcek'e yardım için Yeşil Cin'in üzerine atılır.

Liz ve diğerlerinin kuşkulanmasını engellemek için yeniden Peter olarak arkadaşlarının yanına giden dostumuz, Torch ile Yeşil Cin'in mücadelesini izler. Bu arada Betty de açılıştadır. Ve Liz ile Peter'ı yanyana görünce yine hüzne bürünmüştür. Peter, Torch'un zor durumda oldugunu görünce koşa koşa yeniden Örümcek Adam kıyafetini giyer. Fakat bu arada, Liz'in babasına bir telefon gelmiştir. Konu May ile ilgilidir. Kalp krizi geçiren May hastaneye kaldırılmıştır. Bunu duyan Örümcek, mücadeleyi bırakıp hastaneye doğru yol alır. Kimse Örümcek Adam'ın neden mücadeleyi bırakıp gittiğini anlamaz. Flash hariç diger insanlar Örümcek'in korktuğunu düşünür. Yeşil Cin ise Torch ile dövüşmenin bir anlamı olmadığını düşünüp olay yerinden uzaklaşır.

İnsanlar söylenerek partiden ayrılır. Sadece Flash için Örümcek'in birden gitmesinin bir nedeni vardır ve onun hala bir numaralı hayranı oldugunu söyler. Peter ise hastaneye varmıştır. Üzgün bir şekilde May yengesinin odasına girer. Onunla konuşur ve iyi olacağını söyler. Eve dönen Peter'ın kafası karışıktır ve çok üzgündür.
-Betty bana kızgın çünkü Liz ile açılışa gittigimi düşünüyor. Yeşil Cin ile mücadeleden kaçarak, büyük olasılıkla olmayan hayranlarımı da kaybettim. Hepsinden öte, Yeşil Cin hala serbest. Hayatımda en çok sevdigin insan şu an hastanede. Herşey kötüye gidiyor. Sanırım bu, Örümcek Adam olmak için ödedigim bir ceza...

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 18- The Amazing Spiderman Vol 1 #18 (1964)

-Örümcek Adam'ın Sonu-

Örümcek Adam'ın, Yeşil Cin'den kaçması herkes tarafından farklı karşılanmıştır. Yeşil Cin, mutluluktan havalara uçarken, Octopus, Akbaba, Kraven gibi düşmanları Ağ Kafa'yı haklayacak olanların kendileri olmaları gerektiğini düşünmektedir. Bu arada FF'da Human Torch, Örümcek Adam'ın bu durumuna üzülmektedir.

Avengers üyeleri ve Daredevil ise olayı şaşkınlıkla karşılamaktadır. Bu olay en çok Jameson'ın işine yaramıştır. Sürekli sırıtık bir halde gezmektedir.
Bu arada, Peter, May yengesi ile ilgilenmektedir. Fakat, May'in kullandığı ilaçlar pahalıdır ve Peter'ın yeni ilaçlar alması gerekmektedir. May yengesini, komşuları Anna Watson'a emanet eden kahramanımız, okula gider. Flash'ın hala Örümcek Adam'ı savunan tek insan olduğunu görünce şaşırır. Yengesine ilaç alabilmek için para bulması zorunlu olan kahramanımız, bir fotoğraf stüdyosuna gider. Amacı, Örümcek Adam'ın ordan buraya zıplarken çekilmiş fotoğraflarından para kazanmaktır. Fakat, insanlar artık Örümcek Adam ile ilgilenmemektedir ve oradan eli boş döner. Daha sonra, eve dönünce Betty'i arar.

Betty, Peter'ın partiye Liz ile gittigini düşündüğü için ona hala kırgındır. Telefonlarına cevap vermez. Peter oturup düşünür. Herkes ona karşıdır. Bu durumda Örümcek Adam olmanın bir anlamı olmadığına karar verir. Yeniden para kazanmak için yaptığı ağ'ı, bilim adamlarına satmak ister ama ordan da hüsran ile döner. Yolda, eski düşmanı Sandman ile karşılaşır. Dostumuz, Sandman ile mücadele etmez ve yine insanların bakışları altında ordan uzaklaşır. Ona birşey olursa, May yengesine kimsenin bakmayacağını düşünmektedir.

Eve döndüğünde May yengesinin ilaçlarının çok az kaldığını farkeder. Bu arada, Human Torch, Örümcek'e mesaj gönderir. Son buluştukları yerde onla görüşüp olayın ardındaki nedeni bilmek ister. ( Strange Tales Annual sayı 2'de iki kahraman ortak mücadele etmiştir).
Peter, Torch ile buluşmaya gitmez. Bu arada, Flash, Örümcek Adam kılığına girip, onun hala bir kahraman olduğunu insanlara ispatlamak istemiştir. Liz, ağlayarak bu durumu Peter'a haber verir.

Flash, Örümcek kılığı ile haydutları durdurmak istese de, dayak yer. Peter, zamanında yetişip onu kurtaramaz. Okuldan eve dönerken, yolda Betty'nin başka bir erkek ile beraber olduğunu görür. Üzgün bir şekilde eve dönüp, Örümcek Adam kıyafetlerini çöpe atar.Bu arada, eve gelen doktordan, yengesinin artık ilaç kullanmak zorunda olmadığını ögrenir. Gazetede JJJ'in Örümcek Adam hakkındaki skandal yazısını okur. JJJ'e ders vermek ve dünyanın hala Örümcek Adam'a güvenmesini sağlamak için, kıyafetini çöpten çıkarır ve yeniden giyer.
-Ben, Örümcek Adam olmak için doğdum!...

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 19- The Amazing Spiderman Vol 1 #19 (1964)

-Spidey yeniden çarpışıyor-

Midtown bankası soyulmuştur. Fakat bu kez hırsızlar karşılarında Örümcek Adam'ı bulurlar! Kahramanımızın yeniden kötülerle mücadele ettiği haberi tez duyulur. Özellikle JJJ tarafından.
Bu arada, Human Torch, karargahlarına dönmektedir. Bir önceki kavgadan yorgun düştüğü için ( Bkz: Strange Tales 127), alevi azalmıştır. Böylece, İnfazcılar'ın ve Sandman'in kurduğu tuzağa düşer. Mücadele etmeye çalışsa da, Sandman tarafından durdurulur ve cam fanus içinde esir tutulur. Fanus'un içinde sadece nefes almasına yetecek kadar oksijen vardır.
Bu arada, Örümcek eve döner.

May halasının iyileşmesi onu çok mutlu etmiştir. Okula gittiğinde ise yine Flash ile atışmaktan geri kalmaz. Flash, herkese kendisinin haklı oldugunu, Örümcek Adam'ın gerçek bir kahraman oldugunu söyler durur. Peter, okuldan eve dönerken, İnfazcılardan Fancy Dan'i görür ve onu takip etmeye karar verir. Örümcek Adam kılığı ile saklandıkları binayı bulur. Bu, tam da İnfazcıların istediği birşeydir. Rakipler birbirine girer, ta ki polisler gelinceye kadar.
Kısa bir süre sonra, Peter, Daily Bugle'a gelir. Betty, Peter'ı Ned ile tanıştırır. Ned, Bugle'da yeni işe başlamıştır. Betty, içinden Peter'ın onu kıskanmasını diler. JJ ise, Örümcek'in yeniden sahneye çıkmasına çok sinirlidir.

Sandman ve İnfazcılar, Human Torch'u kullanarak Örümcek Adam'ı tuzağa düşürmek istemektedir. Örümcek, ordan oraya zıplarken daha önceden bildiği Louie adlı gangsteri görür ve onu durdurur. Sandman ile İnfazcıların nerde saklandığını sorar. Dili çabuk çözülen gangster, dostumuza, düşmanlarının saklandığı yeri söyler. Louie'nin çok çabuk çözüldügünü ve bunun bir tuzak olabileceğini düşünerek, saklandıkları yeri bulur. Torch'un da esir oldugunu görünce onu kurtarmak için atılır.

Fakat yolu, Sandman tarafından kesilir. İnfazcılar ve diger gangsterler de olaya dahil olunca kahramanımız zor durumda kalır. Kendisini yuvarlamak şartıyla, Torch'un esir oldugu fanus'a çarpar. Böylece, Torch kurtulur. İnfazcılar, ikiliye fazla dayanamaz. Sandman ise kaçarken polislere yakalanır.

Torch'dan ayrılan Peter, Daily Bugle'a gidip, JJJ'e çektiği fotoğrafları verir. Petey eve dönerken, gizemli birisi onu takip etmektedir. Peter eve varınca, gizemli takipçimiz patronunu arar.
Gizemli patron ise; herşeyden emin olduğunda harekete geçecegini söyler..Bu gizemli patronu ve amacını gelecek sayıda öğrenecegiz.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 20- The Amazing Spiderman Vol 1 #20 (1965)

-Scorpion-

Peter, evden dönerken, örümcek hisleri sayesinde izlendiğini farkeder. Eve döndüğünde, kıyafetlerini giyerek esrarengiz takipçisinin peşine düşer. Gizli kimliğinin ortaya çıkmasından korktuğu için, yine görünmeden eve gelir. Takipçimiz, patronu ile buluşmak için bir binaya gider. Gizemli patron, JJ Jameson'ın ta kendisidir. Peter'ın, neden bu kadar özel ve güzel Örümcek Adam fotoğraflarını çektiğini öğrenmek için peşine adam takmıştır.

Takipçimizin adı ise Mac Gargan'dır. Jameson'ın aklına Örümcek Adam'dan kurtulmak için bir fikir gelmiştir. Ondan daha güçlü birini bulmak...Bunun için Gargan ile birlikte doktor Farley Stillwell'in laboratuarının yolunu tutar. Stillwell, bir akrebin güçlerini insana aktarmanın yolunu bulmuştur. Bunu denemek için Gargan'ı kullanacaktır. Böylelikle, Jameson Örümcek Adam'a karşı zafer kazanacaktır. Herşey hazır olduğunda, Gargan serumu içer. Stillwell, Gargan'a sinir itkisi sayesinde emirlerini uygulayacak bir ''kuyruk'' takar.
Bu arada, Peter, Betty'nin yeni arkadaşı Ned'i iş için Avrupa'ya yollamak için havaalanındadır. Peter, Ned gidince meydanın kendisine kalacağını ve Betty'e kendisini affettirebilecegini düşünmektedir.

Örümcek Adam, Daily Bugle'a gidip Jameson'a onun hakkında atıp tutmamasını söyler. JJ ise onu oyalamaktadır. Amacı, Akrep'in gelmesi için zaman kazanmaktır. Kahramanımız, Daily Bugle'dan ayrılırken Akrep üzerine atılır. Jameson'ın sevinç naraları altında gerçekleşen dövüşün galibi Akrep olur.

Ağ Kafa, baygın olarak yerde yatmaktadır. Akrep, büyük bir gururla ordan ayrılır. Artık Jameson'ın emrinde degildir. Akrep'in amacı sahip olduğu güç ile banka soyup zengin olmaktır. Aynı anda, doktor Stillwell, yaptığı hatanın farkına varmıştır. Gargan, zaman geçtikçe tüm insani duygularını yitirip, bir akrebin saldırganlığına kavuşacaktır.

Onu durdurmak için bir anti-serum yapar. Stillwell, sonunda Akrep'i bulur. Durumu ona açıklasada, Akrep buna pek aldırış etmez. Binaya tırmanırken, Stillwell'de, hangi akla hizmetse, onu takip eder. Fakat 3. kata geldiginde düşeceğini anlayınca son bir gayretle serumu Akrep'e fırlatır. Gargan, bundan kurtulup yoluna devam eder. Dr. Stillwell ise binadan düşüp ölür.
Baygın bir halde bıraktığımız Ağ Kafa ise kendine geldiginde Akrep'i takip eder. Yeniden karşılaşan iki rakipten kazanan yine Akrep olur.

Gargan, onun gerçek kimliğini bilen Jameson'ın peşine düşüp onu ortadan kaldırmak ister. Betty'nin çığlığı ile kendine gelen kahramanımız Daily Bugle'a gider. Son kez karşılaşan Akrep ile Örümcek'in mücadelesinden kahramanımız galip çıkar. Akrep'in kuyrugunu etkisiz hale getiren Ağ Kafa oradan ayrılır. Yaptığı hatadan hala bir ders almayan Jameson ise bir gün Örümcek Adam'ı alt edeceğine yemin eder.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

Avengers Vol 1 #11 (1965)

-Avengers, Örümcek Adam ile tanışıyor-

Henry Pym, yani Giant-Man, hassas bir deney yaptığı sırada aniden Avengers'ın geri kalanıyla bir toplantıya çağrılır. Birkaç dakika sonra Thor, takıma Tony Stark'ın öldüğü iddiası hakkında bilgi verir.
Iron man kişisel işleri nedeni ile takımdan geçici olarak ayrılmıştır.

Toplantı katılımcılarının hiçbiri Kang tarafından izlendiklerinin farkında değildir.

Kang, Avengers tarafından mağlup edildikten sonra Avengers'a tekrar saldırma fırsatını sabırla beklediğini açıklar kendi kendine.

Demir Adam'ın mevcut olmadığı gerçeğinden yararlanan Kang, Avengers'ı yok etmek için bir robot göndermek için bir plan hazırlar.

İlk başta bir grup robot göndermeyi düşünmesine rağmen, sonunda birbirleriyle savaşmaktan veya birbirlerini engellemekten kaçınmak için sadece birine ihtiyaç duyacağını dile getirir.

Bazı görüntüleri inceledikten sonra, Örümcek Adam'ın bir kopyasını yapmaya karar verir ve Avengers'ı yok etmek için gönderir.

Kang'ın planının bir parçası olarak, Kaptan Amerika olarak bilinen Steve Rogers, aslında robot olan bir grup adamla savaşır ve yakında güvenini kazanmak için robot Örümcek Adam tarafından yardım edilir.

"Örümcek Adam", adamları indirdikten sonra Kaptan Amerika'dan Avengers'ın bir parçası olmasına izin vermesini ister, Kaptan Amerika bunun ekip tarafından değerlendirileceğini söyler.Avengers merkezindeyken, grup üyeleri başlangıçta Spider-Man'in ekiplerinin bir parçası olmaya layık olduğundan şüphe ederler.

"Örümcek Adam", dikkatlerini çekmek için onlara Demir Adam'ın nerede olduğunu söylemeye geldiğini dile getirir. Avengers, bunu bilerek, "Örümcek Adam" ı kahramanın nerede olduğunu söylemeye zorlar. "Örümcek Adam" Meksika'da Tirod'da bir tapınakta olduğunu söyler. Avengers'ın her üyesi Meksika'ya ulaşmak için farklı bir ulaşım şekli kullanarak acele eder.

Meksika'ya ve tapınağın içine girdikten sonra Giant-Man/Dev Adam ve Wasp "Örümcek Adam"'ın tuzağına düşer ve onunla kavga etmeye başlarlar.

"Örümcek Adam" başlangıçta avantaj elde etmeyi başarsa da, kısa süre sonra onu geride bırakarak tapınağın başka bir odasına çekilmeye zorlarlar. Thor belirir ve "Örümcek Adam" a bakar. "Örümcek Adam" Thor'u ağlarıyla sarmayı ve onu çekiçsiz bırakmayı başarır.

Tapınağın eteklerinde, Kaptan Amerika bir paraşütle iner ve "Örümcek Adam" ile yüz yüze gelir.Robot Örümcek, onu tapınağın tepesinden yıkmayı başararak Kang'ın Avengers'ın sonunda yenildiğini kutlamasına neden olur.

Bununla birlikte, gerçek Örümcek Adam gelip sahtekârı durdurmaya çalışır ve kısa bir çatışmadan sonra gerçek Örümcek Adam, robot Örümcek Adam'ı devre dışı bırakmayı başarır ve geri çekilir.

Kaptan Amerika, tüm bu süre boyunca Kang tarafından gönderilen bir robotla savaştıklarını öğrenir ve diğer Avengers üyelerine söyler.

Kang ise tekrar yenilmenin üzüntüsüyle kalır.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 21- The Amazing Spiderman Vol 1 #21 (1965)

-Beetle'nin uçtuğu yer-

Gerçek ismi Abner Jenkins olan ve Human Torch'un en büyük düşmanlarından biri olan Beetle, hapisten çıkmıştır. Strange Tales sayı 123'de Human Torch ile yaşadığı mücadeleden yenik düşmüş ve ondan intikam almayı kafasına koymuştur. Human Torch ise sevgilisi Doris ile gezmektedir. Gazetede Bettle'ın kaçtığını ögrenince onu bulmak için alevlenir. Bu arada, ders çalışmaktan yorulan Peter, Örümcek Adam kıyafetini giyip şehri biraz turlamaya çıkar. Beetle, Torch'u görünce onu takip etmeye karar verir. Torch ise izlendiğinden habersiz Doris'in evine gider. Doris, Johnny'e, onu sokak ortasında bırakıp gittiği için sinirlenmiştir. Ve eğer ilişkilerinin devam etmesini istiyorsa 24 saat boyunca Human Torch olmaması üzerinde anlaşma yaparlar. İkiliyi gözetleyen Beetle, Doris'i kaçırmak için plan yapar.

Ertesi gün, alışverişten dönen Doris elindeki poşetleri düşürünce bir centilmen ona yardım eder. Bu Peter Parker'dır. Peter, Doris'in Torch'un kız arkadaşı olduğundan habersiz onu eve bırakır. Evden ayrılırken Johnny, Peter'ı görür. Doris ise Johnny'i kıskandırmak için Peter'ı kullanır. Peter, Betty ile gezerken Johnny gelir ve Peter'a Doris'ten uzak durmasını söyler. Betty, Peter'ın başka kızlarla gezdiğini düşündüğü için ağlayarak ordan uzaklaşır.
Bu arada Beetle, Doris'in evinin yakınlarına gelmiştir.

Oradan geçen Peter bunu görünce hemen kıyafetini değiştirir. Örümcek Adam ile Beetle'ın kavgasını izleyen Doris hemen Johnny'i arar. Onu yardıma çağırır fakat Johnny bunun yaptıkları anlaşmaya uyup uymadığını denetlemek isteyen Doris'in bir oyunu oldugunu düşünür. Ve telefonu kapatır. Örümcek Adam, Beetle'ın Doris'i kaçırmasını engelleyemez.
Kısa bir süre sonra Doris'in evine gelen Johnny, evdeki karmaşayı ve örümcek ağlarını görünce, Örümcek Adam'ın Doris'i kaçırdıgını düşünür. Beetle'ı takip eden kahramanımızın peşine düşer. Aynı anda, kimse Peter'a ulaşamamıştır. Ne JJJ, ne May, ne de Betty...Hepsi de merak içindedir.

Örümcek'i bulan Torch ona açıklama fırsatı vermeden saldırır. Beetle'ın saklandığı yeri bulunca kavga orada devam eder. Yanlışlıkla Beetle ve Torch'un arasına giren Örümcek Adam'a Torch'un güveni iyice azalmıştır. Örümcek'in Beetle'ı korudugunu düşünür. En sonunda Beetle'ı ağı ile yakalayıp Torch'a yardım eder. Doris de Ağ Kafa'nın kötü biri oldugunu düşünmektedir.

Peter, hiçbirşey söylemeden oradan ayrılır, şehrin yüksek bir yerinde üzgün bir şekilde düşüncelere dalar. Çoğu insan onun kötü oldugunu düşünmektedir. Human Torch, Örümcek Adam hakkındaki hislerinden emin degildir. Betty, ona yine küsmüştür. JJJ her seferinde onu kötülemektedir. Gerçek kimliğini açıklayınca herşeyin yoluna girip girmeyecegini düşünür...

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

Fantastic Four Vol 1 #35 (1965)

-Kampüste Felaket-

Reed Richards, bir konferans vermesi için State University'e davet edilir ve Fantastik Dörtlünün diğer üyelerini de beraberinde getirir.

Dean Mencken ile görüştükten sonra, öğrencisi Scott Summers ile Devlet Üniversitesindeki Charles Xavier ile rastlaşan Fantastik Dörtlüye kampüste mutantlar olabileceği bildirilir.

Profesör Gilbert'ın laboratuvarından geçerken dururlar ve devasa bir android ejderhayı görünce şoke olurlar.Bu arada, Transilvanya'nın çok ötesinde, Diablo hapishaneden kurtulur ve ışınlanır, Fantastik Dörtlü'den onu hapsettiği için intikam almak ister.

Amerika'ya geri döndüklerinde Thing Gilbert'e ağır eşyaları kaldırma konusunda ona yardımcı olur, daha sonra Thing ve Alev Adam, liseyi bitirdikten sonra katılıp katılmayacağını belirlemek için Eyalet Üniversitesini ziyaret eden Peter Parker'a çarpar.

Ne Alev Adam ne de Thing, Parker'ın gizlice müttefikleri olan Örümcek Adam olduğunun farkında değildir.

Takımın erkek üyeleri Devlet U. futbol takımına karşı oynarken Sue, Diablo'yu arabayla geçerken kısmen tanır, ancak Diablo onu inceleyecek kadar yaklaşmadan önce araçtan çıkar.

Diablo, Profesör Gilbert'i ziyaret eder ve ona androidini hayata geçirmek için simya kullanma aracı sunar.

Thing, Reed'in konuşmasını dinleyerek sıkıldığından uzaklaşır.

Diablo'yu fark eden Thing, saldırmaya çalışır, ancak aktif olan Dragon Man tarafından engellenir.

Ardından Ejderha'nın Sue tarafından yakalandığını görürler.Fakat Dragon Man/Ejderha bir gaz ile onları bayıltıp oradan kaçar.Uyandıklarında Profesör, Diablo ve Ejderha Adam'ın Ölü Adam Gölü'ne geri çekildiklerini öğrenirler.

Düşmanlarını takip ederler ve Diablo gölü dondurup paten yapmaya çalışarak kaçmaya başlar.

Dragon Man ise Diablo'yu kovalamaya çalışır, ancak buz ağırlıklarını destekleyemeyecek kadar zayıftır.

Hem Diablo hem de Dragon Man/Ejderha Adam aşağıdaki sulara dalar ve kaybolurlar.

Savaşın ardından Reed, Sue'yi kampüsteki Aşıklar Ağacına götürür ve ona evlenme teklifi eder.Sue de sevinçle bu teklife evet cevabını verir.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

Fantastic Four Vol 1 #36 (1965)

-Korkunç Dörtlü-

Reed Richards ve Susan Storm, nikah yapacaklarını basına açıklarlar. Duyurularını yaparken Yancy Street Gang'dan bir paket teslim edilir.

Thing, daha kötü olduğu korkusuyla açar ve bir tür bomba olduğunu keşfeder.Ancak bomba zararlı bir patlama yerine çiçeklerle dolu bir tıkaçtı.

Bu arada Paste-Pot Pete/Trapster, Sandman ve Wizard yeni bir grup oluştururlar.Trapster ve Sandman, İnsan Meşalesi ile yaptığı son savaşın ardından hapishaneden nasıl kaçtıklarını, bir uçağı nasıl çaldıklarını ve Wizard'ı uzayda yüzmekten nasıl kurtardıklarını anlatırlar.

Wizard daha sonra onlara, grubun potansiyel dördüncü üyesini, kendisinin geçmişinde anısı olmayan Akdeniz'de bir adada yaşayan saçlarını kontrol edebilen garip bir kadın olduğunu söyler.İsmi Medusadır.

Bu arada, Fantastik Dörtlü düğüne hazırlanmakla meşguldür.
Düzenlemeler yapılırken Korkunç Dörtlü ilk kez toplanır ve iyi meslektaşlarının kıyametini planlamaya başlar.

Baxter Binasında, Avengers ve X-Men'lerin katılımıyla bir nişan partisi yapılır.

Peter Parker, nikaha davet edilmediği halde katılır.

Korkunç Dörtlü, herkes gittikten sonra, Thing, Görünmez Kız ve Bay Fantastik'i pusuya düşürerek ve etkisiz hale getirdikten sonra saldırılarını gerçekleştirir.

Fakat Alicia Masters'ın da orada olduğunu bilmiyorlardı.Ardından Korkunç dörtlü, düşmanlarına anti-yerçekimi diskleri yerleştirirken, Alicia, Sue'nin kemerinden işaret sinyali fişeğini ateşler.

Bir arkadaşının oto tamir dükkanında bulunan Alev Adam işareti görür ve yıldırım hızıyla Baxter binasına gider.Ancak Alicia, Medusa tarafından yakalanır ve o da esir alınır.

Dört tutsak Wizard'ın taktığı anti-yerçekimi çipi ile gökyüzüne doğru sürüklenmeye başlar.

Alev Adam olay yerine koşar ve alev güçlerini kullanarak Wizard'ın yerçekimi karşıtı gemisini gökyüzüne uçurup ve arkadaşlarını kurtarır.

Fantastik Dörtlü ve Alicia kurtarıldıktan sonra, Fantastik Dörtlü'nün Pogo Uçağını takip eden Korkunç Dörtlü, uzay gemisi ile onlara tekrar saldırır.

İki grup karaya inmek zorunda kalır, işler Fantastic Four'un lehine olana kadar savaşırlar.Kaçmak isteyen Wizard/Sihirbaz kendi gemisini patlatır ve Korkunç Dörtlü'nün tüm bu kargaşada oradan kaçmasına izin verir.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 22- The Amazing Spiderman Vol 1 #22 (1965)

-The Clown-

Eski bir otel odasında Ringmaster ve adamları toplantı yapmaktadır. Birdan Örümcek Adam içeriye dalar ve onları uyarır. Ordan ayrılırken Ringmaster'ın şapkasına gizlice Örümcek vericisi yerleştirir. Kahramanımız oradan ayrılırken içeriye Princess Python girer. Ringmaster'ın geçen sefer başarısızlığa uğradığını ve yeni liderlerinin Clown olması gerektiğini söyler.

Diğerleri bunu kabul eder ve Ringmaster'ı dışlarlar. Birkaç gün sonra, Peter Liz'in cilvelerinden bıkmış bir halde okuldan ayrılır. Yolda Betty ile karşılaşır. Birlikte Jameson'ın da katıldığı bir resim sergisine giderler. Clown ve adamları da sergideki değerli tabloları çalmak için oradadır. Cannonball, JJJ'e kafa atarak onu bayıltır.

Betty, Jameson'ı hastaneye götürürken , Peter'da örümcek vericisi ile Ringmaster ve adamlarının peşine düşer. Fakat çetenin Ringmaster'ı dışladığından habersizdir. Ringmaster'ı bulunca, şapkasını kullanarak onu hipnotize eder ve çetenin saklandığı yeri ögrenir. Clown ve çetesi ile mücadeleye girişir. Python'un yardımı ile ilk önce zor duruma düşse de, kendisini toparlar ve tek tek çete elemanlarını yenmeyi başarır. Python bunu görünce kaçar ve dişiligini kullanarak kahramanımızı kandırmaya çalışır.

Onu dev bir piton'un oldugu odaya sokar. Piton ile Örümcek'in mücadelesinden Ağ Kafa galip çıkar. Kaçmaya çalışan Prensen Piton'u yakalar. Bu arada JJJ hastaneden çıkmıştır. Betty bu duruma çok sevinir. Hipnozun etkisinden kurtulan Ringmaster ise eski çetesinin saklandığı yere gelir.

Onların çaldığı resimleri bulur ve onları satarak zengin olmak istese de, polise yakalanır. Tüm çete yeniden parmaklıklar arasındadır. Kahramanımız içi rahat bir şekilde eve döner. Ama bir önceki maceradan beri ondan haber alamayan ve meraktan çatlayan May yengesinin gazabına uğrar.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 23- The Amazing Spiderman Vol 1 #23 (1965)

-Goblin ve Gangsterler-

-Sen aklını kaçırmışsın! Benim çetemi yönetmek mi istiyorsun?

Goblin, Lucky Lobo isimli mafya lideri ile görüşmeye gelmiştir. Amacı, tüm yeraltını kontrol etmektir. Fakat, Lobo buna karşı çıkar. Goblin, öfkeyle oradan ayrılır.
Parker'ların evinde ise kahramanımız kostümünü yıkamıştır. Kuruması için odaya bırakıp, yengesinin hazırladığı kahvaltıya iner. Daily Bugle'a giderken bir gazete satın alır. Gazetelerde, Goblin'in Lobo'nun çetesine baskın yaptığı yazmaktadır. Bu habere şaşırır. Ama Bugle'a varınca onu başka bir sürpriz daha beklemektedir. 10.sayıda mücadele ettigi Big Man(Frederick Fosweel) yeniden Daily Bugle'da işe başlamıştır.

Jameson, onun özellikle Örümcek Adam'a karşı başarılı yazılar yazdığını düşündüğü için yeniden işe almıştır. Betty ise Avrupa'ya giden Ned'den mektuplar almaktadır. Fakat bunu Peter'a söylemeyi unutur. Peter ise mektupları farketmiştir. Betty'nin bunu ona söylemesini beklemektedir. Bugle'dan ayrılan Peter, Foswell'in garip biri ile konuştugunu görür. Foswell ise daha sonra Goblin ile buluşup ona, Lobo'nun kimlerden ve nasıl para kazandığını gösteren belgeleri verir. Goblin'in kafasında bir planı vardır. Daha sonra, polislerin köşeye kıstırdığı gangsterleri yakalaması için polislere yardım eder. İnsanlar artık Goblin'in iyilerin tarafında olduğunu düşünmektedir. Örümcek Adam, Goblin'in birşeyler karıştırdıgını anlayınca onun peşine düşer.

Bunu farkeden Goblin, Örümcek Adam'ı tuzağa düşürür. Lobo'nun adamlarının olduğu yere gelir ve kahramanımız ile gangsterlerin kavga etmesini sağlar. Lobo'yu köşeye kıstıran Ağ Kafa, ondan gerçekleri ögrenir. Goblin, Lobo'yu yakalatırsa onun yerine geçebilecektir. Hemen düşmanının peşine düşern Ağ Kafa, mücadele etsede, Goblin'i yine elinden kaçırır. Gizli sığınağına gelip haberleri izleyen Goblin ise, Lobo ve tüm çetesinin yakalandığını anlayınca planının suya düştügünü anlar.

Yeniden Daily Bugle'a giden Peter, orda Betty ile karşılaşır. Betty, halen Ned'in mektuplarından Peter'a bahsetmemiştir. Eve dönen kahramanımız bir koltuğa oturup yine düşüncelere dalar...

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 24- The Amazing Spiderman Vol 1 #24 (1965)

-Örümcek Adam Çıldırıyor!-

Parker'lara bir paket gelmiştir. Bu, May'in aldığı bir şapkadır. Peter, paralarının yine azaldığını görünce, Örümcek Adam kıyafetini giyer. Fotoğraf makinesini yanına alır ve suçluların peşine düşer. Hırsızları hakladıktan sonra yanına Foswell gelir ve onunla röportaj yapmak istedigini söyler. Fakat, kahramanımız Foswell'i sevmediği için ordan uzaklaşır. Daily Bugle'a gelen Peter, Betty ile, Ned'in mektupları hakkında konuşur. Betty, Ned ile sadece arkadaş olduklarını söyler. Peter, sitemkar bir şekilde ordan ayrılır. Bu arada, JJJ ve Foswell, Örümcek Adam'ı kötülemek için yeni bir plan yaparlar. Amaçları Ağ Kafa'dan nefret eden insanlarla röportaj yapıp, diger insanların da ondan nefret etmesini sağlamaktır.
Bu arada, Liz, Peter'a yakınlaşmak için ondan Fen derslerinde ona yardımcı olmasını ister. Betty'e sinirli olan Peter bunu kabul eder. Bunu gören Flash ise çok sinirlenir.
Daily Bugle'dayız...Jameson'ın ofisine garip bir adam girer. Avrupadan geldigini, isminin Doktor Ludwig Rinehart oldugunu söyler. Psikiyatrist olduğunu, Jameson'ın Örümcek Adam hakkındaki yazılarını okuduğunu ve aslında Örümcek Adam'ın bir hasta olduğunu belirtir. İşin garibi bunun için delilleri vardır. Peter, gazetede Doktor Ludwig'in tezini okur. Hemen Daily Bugle'a koşturur. Aynı anda, Flash, Peter'ı takip etmektedir. Bunu farkeden Peter, Flash'ı oyalayıp kostümünü giyer. Birden karşısında Octopus belirir. Fakat aniden kaybolur. Dostumuz hayal gördüğünü düşünür. Ordan oraya zıplarken sırasıyla Kum Adam ve Akbaba'nın da hayallerini görünce aklını kaçırdığını düşünür. Doktor Ludwig'in dedigi gibi çifte kimlik sonucu aklını kaçırmaya ramak kalmıştır. Daily Bugle'a gitmekten vazgeçip, korku ile eve döner. May yengesinin onu bu halde görmemesi içinse koşarak evden uzaklaşır. Ludwig'in adresini öğrenince onun evine gidip görüşmeye karar verir. Fakat, eve girince odanın ters döndügünü görür. Aklını kaçırdığını düşünerek ordan kaçmaya çalışır. Ludwig onu sakinleştirir ve uzanmasını söyler. Bundan kurtulmasının tek yolunun ise gerçek kimligini halka açıklaması oldugunu belirtir. Fakat, Peter bunu yaparsa birçok insanı üzeceğini söyler. Bu arada, Foswell, Jameson'ın yanına gelip ona Ludwig ile ilgili birşeyler söyler. Jameson bunu duyunca hızla Ludwig'in evine yollanır.
Ludwig, Örümcek Adam'ın maskesini çıkaracağı anda Jameson içeriye dalar. Ludwig'in aslında doktor olmadığını, onun bir sahtekar oldugunu söyler. Foswell bu haberi ögrenmiş ve JJJ'e bunu haber vermiştir. Jameson'ın, Ludwig'in evine girdiğini gören Flash ise onu takip edip içeriye girmiştir. Ağ Kafa'nın zor durumda olduğunu görünce, kahramanını korumak için Ludwig'in üzerine atılır. Kendine gelen Örümcek, kaçmaya çalışan Ludwig'i durdurmayı başarır. Ludwig aslında kılık değiştirmiş olan Mysterio'dur. Sonunda bu işten de sıyrılan kahramanımız Liz ile buluşur. Betty'e bir ders vermek için Liz'e derslerinde yardım etme bahanesini öne sürmüştür. Liz ise mutludur. Yumurta kafa Flash yerine daha çekici buldugu Peter'ı elde etmek için bir adım atmıştır.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 25- The Amazing Spiderman Vol 1 #25 (1965)

-JJJ tarafından Yakalanış-

Liz Allan ile ders çalıştıktan sonra, Peter eve dönerken polislere hırsızları yakalamak için yardım eder. Evde, kıyafetindeki sökükleri de bir terzi gibi diken kahramanımız, Daily Bugle'a çektiği fotoğrafları götürür. JJJ ile konuşurken, içeriye isminin Smythe oldugunu söyleyen biri girer. Smythe, JJJ'in Örümcek Adamdan ne kadar nefret ettiğini bildiğinden onu yakalaması için bir robot yapmıştır. JJJ önce ilgilenmese de, Peter'ın baskıları sonucu robotu denemeye karar verir. Peter'ın amacı ise, Örümcek Adam ile robotun kavga sahnelerini çekip, para kazanmaktır. Betty, Peter'ın bu haline çok şaşırır. Peter'a, Örümcek Adam'ın May yengesini kurtardığını söyler. Smythe, robotu ile Jameson'a küçük bir gösteri sunar. Robottan çıkan halkalar Örümcek Adam'ı sımsıkı yakalayacak şekilde proğramlanmıştır. Peter bunu görünce biraz korksa da aldırış etmez. Betty ile tartıştıktan sonra okula gider. Okulda yine Liz ile karşılaşır. Flash'ın bu duruma artık sabrı kalmamıştır. Okul çıkışı kavga edeceklerini söyler. Bu arada, Jameson robotu denemeye karar vermiştir bile. Ekran sayesinde robotun her gittiği yeri görebilecek ve ona komuta edebilecektir. Ayrıca robot, Örümcek Adam'ı takip edip, bulabilecek güçtedir. Peter okul çıkışı robotu görünce ordan uzaklaşmaya çalışır. Flash ise Peter'ın kavgadan kaçtığını zanneder. Onun peşine düşse de, Peter kimseye görünmediğinden emin oldugu bir yerde Örümcek Adam kıyafetini giyer. Örümcek Adam ile robot arasındaki kaçış başlamıştır. Bunu gören Flash, geçen seferki gibi Örümcek Adam'a yardım etmeye karar verir kendince. JJJ ise ekran sayesinde tüm olanları görmekte ve düşmanına tehditler savurmaktadır. Betty, robotu durdurup Örümcek'e yardım etmek istesede, JJJ bunu farkedince onu odadan çıkarır. Betty hemen Peter'ı arar fakat ona ulaşamaz. Evine gitmeye karar verir. Aynı anda, Liz de Peter'a gidip Flash'ın onu aradığını ve ortaya çıkmaması gerektigini söyleyecektir. Birbirinden hoşlanmayan ikili aynı anda kapıda karşılaşır. May, onları içeri alır ve komşularının yeğeni Mary Jane Watson ile tanıştırır. MJ'in yüzünü göremeyiz ama Liz ve Betty ağızları açık ona bakarlar. Tıpkı bir manken kadar güzeldir.
Bu arada, Peter, robot tarafından köşeye kıstırılmıştır. Son bir hamle ile robotun kontrol merkezini bulur ve onu durdurur. JJJ ve Smythe ise taksi ile olay yerine gelmektedir. Oraya varınca karşılarında bir sürpriz bulurlar. Örümcek Adam robotu etkisiz hale getirmiştir. Fakat kıyafetini orda bırakmak zorunda kalmıştır. Aynı anda, Peter'ın eve gelmeyecegini düşünen Mary Jane, Parker'ların evinden ayrılır. Flash, MJ'i ordan ayrılırken görür. Peter ise eve geldiginde yine yengesinden azar işitir. Bu arada May, Peter'ın yedek örümcek Adam kıyafetini bulmuştur. Bunun anlamını sorar. Kahramanımız okul balosu için oldugunu söyleyip yakasını sıyırır. Ama May, kıyafeti yokedecegini söyler.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 26- The Amazing Spiderman Vol 1 #26 (1965)

-Crime Master-

Peter, bir önceki macerada kostümünü robotun yanında bırakmak zorunda kalmış, yedek kostümünü de May yengesinin bulup atmasından sonra kostümsüz kalmıştır. Çöp dahil evin her yerinde kostümünü arasa da bulamaz. Aynı anda limanın ıssız bir köşesinde Goblin ile kendisine Crime Master adını veren maskeli esrarengiz bir kişi buluşmuştur. Aralarında anlaşma yapıp gerçek kimliklerini birbirlerine açıklamışlardır. Amaçları tüm yeraltını yönetmektir. Fakat liderlik konusunda anlaşamazlar ve birbirlerine tehdit savurup oradan uzaklaşırlar. Daha sonra şehrin kenar mahallelerinden birinde mafyanın toplantı yaptığı odaya gelen Crime Master onlara bir not bırakır. Notta, tüm gücü ele geçirecegini belirtir. Mafya liderlerini tek tek arar ve liderleri olmasını kabul ettikleri taktirde planını açıklayacagını söyler. Daha sonra Foswell'i görürüz. Crime Master maskesini çıkarıp dolabına saklar.
Ertesi gün, Daily Bugle'a gelen Peter ona hala sinirli olan Betty ile tartışır. Okulda ise Flash'ın sataşmalarına dayanamayarak onun ve arkadaşlarının üstüne atılır. Liz bunu görünce onları ayırır ama ağlayarak ikisini de artık görmek istemedigini söyleyip ordan uzaklaşır. Okul müdürü kavgayı görmüştür ve Peter'ı odasına çağırır. Peter kavgayı başlatanın kendisi oldugunu söyleyip Flash ve diğerlerini korur. Bunu anlayan Flash ise okul müdürünün odasına girer ve Peter'ı kışkırttığını söyler. Hala bir kostüm bulamamış olan kahramanımız, Örümcak Adam kıyafeti satan bir dükkan görünce onu almaya karar verir. Önceden beri Foswell'den şüphelendiği için evini gözetlemeye karar verir. Foswell ise Crime Master kıyafeti ile evine gelen Örümcek Adam'a saldırır. İkili arasındaki mücadele Crime Master'ın Ağ Kafa'ya gaz püskürtüp onu çatıdan aşağı atması ile son bulur. Son anda kurtulan Örümcek, Daily Bugle'a gider. Jameson'a Foswell'in aslında Crime Master oldugunu belirtir. JJJ ise Foswell'in Crime Master ve Goblin hakkında araştırma yaptığını söyler. Bu arada tüm mafya liderleri Crime Master'ın planını dinlemek için onun çağırdıgı yere gitmeye hazırlanmaktadır. İsmi Patch olan bir casus ise polisi arayıp olanları anlatır. Buluşma yerine Goblin'de gelmiştir. Crime Master ile yine tartışırlar. Örümcek Adam ise takiptedir. Goblin, buluşma yerinden uzaklaşırken Ağ Kafa'yı görüp, arkadan saldırarak onu bayıltır. Yeni aldığı kostüm sayesinde, kahramanımızın maskesini çıkarmayı başaramaz. Bu arada Crime Master tüm mafya liderlerinin önüne gelip konuşma yapmaya başlamıştır. Fakat aniden içeri Goblin girer. Yanında hala baygın olan Örümcek Adam vardır. Mafya liderleri bunu görünce hayrete düşer. Bakalım Ağ Kafa bu durumdan nasıl kurtulabilecek?

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
300

SAYI 27- The Amazing Spiderman Vol 1 #27 (1965)

-Goblin-

Birden karşısında Örümcek Adam'ı sepetlemiş bir halde Goblin'i gören mafya liderleri ve Crime Master şoktadır. Kahramanımızın maskesini çıkarmaya çalışsalarda, yeni aldığı kostüm sayesinde bunu başaramazlar. Bu arada Goblin, Örümcek Adam'ı yendiği için liderlerinin kendisi olması gerektiğini söyler. Mafya liderleri bunu kabul ederler. Fakat, Crime Master devre dışı kalmayı hazmedemediği için Goblin'e saldırır. Geçen sayıdan bu buluşmayı polise Patch isimli esrarengiz birisi ihbar etmiştir. Arbede yaşandığı anda polisler içeriye dalar. Karışıklıktan yararlanan Ağ Kafa kurtulmayı başarır ve kaçmakta olan Crime Master'ın peşine düşer. Kovalamaca lağım kanallarında devam eder. Püskürttügü gaz sayesinde yine kaçmayı başaran Crime Master ortadan kaybolur.
Bunun üzerine Örümcek Adam, Daily Bugle'a gidip, JJJ'e Foswell'in ya Goblin ya da Crime Master'ın ta kendisi olabileceğini söyler. Aynı anda Foswell içeriye girer. Karşı binanın damında ise Crime Master'ı görürüz. Örümcek Adam'ın orada oldugunu görünce intikam almak ister. Fakat polis tam zamanında yetişerek onu yaralayarak durdurur. Tam Goblin'in gerçek kimliğini açıklayacakken ölür. Böylece, Crime Master'ın aslında Foswell olmadığını, gerçek isminin Nick Lewis oldugunu ögreniriz. Ayrıca Patch isimli esrarengiz ihbarcı da Foswell'in ta kendisidir. Foswell, Big Man olduğu zamanlardan Crime Master hakkında bilgi sahibi olmuştur ve yakalanması için polise yardım etmiştir. Fakat, kahramanımız Foswell'den şüphelenmekten vazgeçmez. Ya Goblin, gerçekte Foswell ise?
Fotograf makinesini, mafya liderleri ile olan buluşma yerinde unuttuğunu hatırlayınca hemen oraya gider. Bu kez fotoğrafları JJJ'e degil de başkasına satmaya karar verir. Fakat gittigi Daily Globe'da aradığı ilgiyi bulamayınca fotoğrafları yine JJJ'e satar. Peter eve dönünce kendisine yeni bir kostüm hazırlamaya koyulur. Aynı anda Foswell sakladığı Crime Master kıyafetlerini oldugu yerden çıkarıp ordan sessizce uzaklaşır. Şehrin başka bir yerinde ise Goblin, Örümcek Adam'ı gelecek sefere alt edecegine yemin eder. May yengesini çok ihmal ettiğini düşünen Peter ise, onu sinemaya götürür. Macera sonunda mutlu bir şekilde eve dönerler.

-Bu sayı için Nemo'ya teşekkürler.