Örümcek Adam Bilka Yayınları PDF Sayı 125 Artık Ölüsün!

venomaer

Onursal Üye
10 Eyl 2018
318
6,673
file

Moderatör tarafında düzenlendi:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Örümcek Adam kapak resimleri de ayrı bir kategoride toplanılması gereken şaheserler.
Emekleriniz için çok teşekkür ederim üstadım.
Saygılarımla.

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
141
544
Sevgili venomaer'e paylaşımı için çok teşekkür ederim.

Bu sayı hakkında ilgi çekici bir noktayı paylaşmak istedim. Bilka Yayınları bir süre Örümcek Adam maceralarındaki çizimleri kopyalama yöntemiyle yayın yapmışken belli bir sayıdan sonra renksiz fotokopi yöntemine geçmiş gözüküyor (Detayların artması ve arka plan renklerinin koyulaşmasından anlaşılabiliyor). 125. sayının son Örümcek Adam macerası olan "Çılgın Termo" da daha önce 21. sayıda "Lütfen Yapma" başlığıyla verilmiş. İlk verilişteki yöntem kopyalama iken, ikincisinde renksiz fotokopi yöntemi kullanılmış. İkinci basımda çevirinin çok daha kısa cümlelerle yapıldığı da dikkat çekiyor. İki Bilka'dan bazı sayfaları buraya ekliyorum; yan yana verebilmek adına biraz küçük boyutlu verdim ama... :) Kalabalık olmasın diye orijinal sayıdan görsel koymadım; dileyen olursa hem orijinal sayıyı (Marvel Team UP # 109) hem Bilka'ları açarak daha detaylı karşılaştırma yapabilir :) Çeviride elbette orijinale daha yakın olan çeviri beğenilecektir; çizimde ise daha detaylı olduğu için fotokopiyi veya gözü daha az yorduğu gerekçesiyle kopya çizimleri daha üstün tutanlar olabilir.

dxehqxg52xlmda3vq.jpg

dxehsn3uyjkygiip2.jpg

dxehtw3hcocft7mli.jpg

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
141
544
Merhabalar sayın Tepedekiprens. Evet, Bilka; Örümcek Adam'ın 1963'te yayın hayatına başlayan Amazing Spider-Man serisi ve yan serilerden (Spectacular Spider-Man, Marvel Team Up, Web of Spider-Man) çevirileri vermişti. Amazing Spider-Man belli bir süre tek başına çıktıktan sonra Örümcek Adam hikâyeleri yan serilerle dallanıp budaklanmaya başlamış ve bazı maceralar iç içe geçmiş (Mesela Amazing Spider-Man'deki bazı maceraların sonunda "Devamı Spectacular Spider-Man falan sayıda." gibi yazılar görülebiliyor.) Bu serilerin hepsi Earth 616 denen klasik evrende yer alıyor. Bilka bu maceraları tam sırasıyla vermemiş; Amazing'de 100'lü, 200'lü ve 300'lü sayılardan, Marvel Team Up'ta kabaca 80'li sayılardan itibaren, Spectacular Spider-Man'de 30'lu sayılardan itibaren karışık olarak maceralar vermiş. En genel şekilde diyebiliriz ki -bir iki istisna hariç tutulursa- Gwen'in ölümünden biraz sonraki kısımlar, Örümcek Adam'ın Kara Kedi'yle sevgili olduğu kısım ve Mary Jane'le yeni evli olduğu kısımlar Bilka'nın çevirilerini verdiği maceralar. (80'li-90'lı yıllar diyebiliriz.) Forumda ağkafa tarafından paylaşılan aşağıdaki listede kabaca 180 ile 900'lü rakamlar arasına tekabül eden sayılardan maceralar vermiş. (İstisnaları çıkabilir; tüm karşılıkları bilmiyorum :)) Bilka'dan sonra 1N Comics ve Arka Bahçe Yayınları geliyor. Sonra da Hoz Comics ve Marmara Çizgi (Sonradan basılan klasik maceralar da var tabiî.).

ağkafa - Örümcek Adam Okuma Listesi