1)(Conan Newspaper Strips)The Coming of Conan-Conan'ın Gelişi(Ç&B)

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,029
Mersin
Şimdilik listemizde Türkçe ile buluşmamış son diger seriler başlıgı altında olan gazete bantlarından oluşan Conan maceralarına başlıyoruz...
1978-1981 yılları arası Conan, çizgi roman olarak; gazetede hergün tek bant siyah-beyaz,pazar günleride renkli üç bant olarak tam 16 macera yayınlandı;(zamanında Alfa yayınları Türkiyede bu serinin yalnızca birinci maceranın tümünü ve ikinci maceranında çok az bir kısmını yayınlamış) İşte bu seri, o maceraların düzenlenmiş çeviri ve balonlaması yapılmış; bir nevi kitap halinde hazırlamaya çalıştıgım halidir. 16 maceranın tümünü Roy Thomas yazmış ve 13'ünün çizimlerini ise büyük üstadlar John Buscema ve Ernie Chan yapmış; maceralar birinin bittigi yerden digeri başlamasına ragmen içlerinde hepsi ayrı birer macera şeklinde hazırlanmış, bazı hikayeler kısa bazıları uzun, şimdiye kadar okudugum hikayeler ve çizimler muhteşem ,yalnız tek kusuru bant bant yayınlanmış olması umarım düzenlemesini de iyi yapmışımdır da bu ufak sıkıntıyı da berteraf etmişimdir.
ilk 8 macerasını okudum ve ilk 4 macerasını da hazırlamış biri olarak diyebilirim ki (gerçi bu serinin her macerasını çevirme, düzenleme ve balonlama süreci yaklaşık iki haftayı alsada) ben bu seriden CTB ve SSOC serilerindeki kadar müthiş zevk aldım umarım sizlerde benim aldıgım bu zevkin en az aynısını tadarsınız :p
ilk maceramız daha çok hikayeden ziyade bir önsöz gibi çok kısa ama ögretici bir niteliktedir. hahahaha

Nice güzel pazarlara uyanmanız dilegiyle;

Serinin diger maceraları için ve tüm Orjinal Conan Serileri Ve Türkçe Çevirileri için :http://www.cizgidiyari.com/forum/orjinal-conan-serileri-ve-turkce-cevirileri/112241-orjinal-conan-serileri-ve-turkce-cevirileri.html

1.jpg

580-680-Kopya.jpg

Bir önceki Conan macerası paylaşımında;
Ads-z.png

115 indirme, 79 devam(begeni tuşu); %68,69 devam :9
Bana Conan projesinde destek olmak için ve bu projeye devam etmemi istiyorsanız da indirmeden önce veya sonra begeni tuşuna basın ki bende begeni ve indirme rakamlarına bakıp, projenin devamını isteyip istemediginizi anlayayım. ve ona göre hareket edeyim

CDisplay Ex ile açarsanız sayfalar bölünmüş olarak görünmeyecektir...

Son düzenleme:

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,020
İstanbul
Pazar sabahına Conan çevirilerinizle keyifle başlıyorum.
Bugünkü gazete bantları tam sürpriz oldu. :) Acaba "Conan 2099" mu gelecek derken, güzel bir koleksiyonluk seri geldi. Teşekkürler.

not:
Sayfalardaki sorun sadece bende mi acaba kontrol edebilir misiniz? ortadan kesilmiş duruyor.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,882
52,470
Kendi Koltuğunda
Bugünkü gazete bantları tam sürpriz oldu. :) Acaba "Conan 2099" mu gelecek derken, güzel bir koleksiyonluk seri geldi. Teşekkürler.

not:
Sayfalardaki sorun sadece bende mi acaba kontrol edebilir misiniz? ortadan kesilmiş duruyor.

Evet haklısın dosya bozuk yarım yarım buradan ilkhantok'a duyurulur
Kapakla beraber sayfa birleştirilirs 4 sayfadan oluşuyor.

Son düzenleme:

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,029
Mersin

not:

Dostum; "Conan 2099"'u dün okudum fakat inan beni bir türlü sarmadı, conan benim için ilkel çagların kahramanı... onun için şimdilik çevirmeyi düşünmüyorum zaten daha yapılacak çok çeviri var(tek başıma anca bu kadar oluyor :p ) ama başka bir arkadaş çevirisini yapmak isterse listeye alırım.

Ortadan kesik olayına gelirsek,gazete bantları maceraları daha iyi okunabilsin diye(çünkü zaten küçük boyuttalar) cbr formatında okunurken daha büyük ve tek sayfa tarzında olsun diye böyle düzenledim, onun için lütfen cbr formatında okuyun hahahahahaha

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,829
Bunları yıllar önce kitaplaştırılmış halde ingilizce okumuştum. Ne de güzel Türkçelerinin bulunması. Çok teşekkürler,

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,166
Harika bir seçim ve harika bir çalışma. Sayenizde önemli bir Conan külliyatı eksiği tamamlanacak. Merak ve heyecanla bekliyorum. Ellerinize sağlık.

aksamsefasi

Süper Üye
5 Eki 2018
4,512
85,317
İzmir
Eline sağlık üstad çok güzel çalışmalara imza atıyorsun. Kendi arşivim için düzenlediğim birleştirilmiş pdf formatını affınıza sığınarak paylaşayım dedim

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,029
Mersin

Ben hep öyle açarım zaten...
Ama sen öyle diyorsan illa böyle okuyacaksınız yapacak bişi yok...
Bir başka CDisplay Ex programında görüşmek üzere...

Şimdi, hazırladıgım ikinci sayıyıda kontrol ettim bende CDisplay Ex programıyla (çift sayfa okuma dizaynında) böyle görünüyor!

1.png

2.png

3.png

4.png

hatta sag altta birleştirilmiş sayfa sayılarını da gösteriyor(sizlerin yarım yarım dediklerinizin birleşmiş hali :Ğ )

hiç birinizde bu şekilde açılan olmadı mı?

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,020
İstanbul

4.png

hatta sag altta birleştirilmiş sayfa sayılarını da gösteriyor(sizlerin yarım yarım dediklerinizin birleşmiş hali :Ğ )

hiç birinizde bu şekilde açılan olmadı mı?

3,4 - 5,6 yanyana geldiği için çift sayfa okumada da olmadı.
orjinal gazete bandı halini paylaşmanız mümkün mü?

not: Id 'da bandı bir sayfaya değilde, iki sayfaya yerleştirip, sonrasında sayfalar jpg e transfer edilmiş gibi sanki :)

Son düzenleme:

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,029
Mersin

3,4 - 5,6 yanyana geldiği için çift sayfa okumada da olmadı.
orjinal gazete bandı halini paylaşmanız mümkün mü?

not: Id 'da bandı bir sayfaya değilde, iki sayfaya yerleştirip, sonrasında sayfalar jpg e transfer edilmiş gibi sanki :)

inanın anlamış değilim!! sistem ilk sayfayı tek olarak çıkarıyor 2-3 4-5 şi birleştirip çift sayfa formatında gösteriyor, sizin ki nasıl böyle oldu anlamadım? rahat okunabilsin ve büyük görünsün diye hazırladıgım tek sayfaları ikiye bölüp ondan sonra cbr formatına getirdim ve bendeki gibi oldu...

farklı şekillerde görüntü elde eden var mı?

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,829
Arkadaşlar, cdisplayex'de açtıktan sonra seçenekler --> çift sayfa yapın. Bu sırada "forward one page" seçili olmamasına dikkat edin. Böyle yaparsanız normal gözüküyor.

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,020
İstanbul
Arkadaşlar, cdisplayex'de açtıktan sonra seçenekler --> çift sayfa yapın. Bu sırada "forward one page" seçili olmamasına dikkat edin. Böyle yaparsanız normal gözüküyor.
bir de yine seçeneklerde "cover" seçili olması gerekiyor. (ilk sayfanın tek, sonrakilerin çift sayfa gelmesini sağlıyor. 1, 2-3, 4-5 gibi)

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,317
31,092
İzmir

inanın anlamış değilim!! sistem ilk sayfayı tek olarak çıkarıyor 2-3 4-5 şi birleştirip çift sayfa formatında gösteriyor, sizin ki nasıl böyle oldu anlamadım? rahat okunabilsin ve büyük görünsün diye hazırladıgım tek sayfaları ikiye bölüp ondan sonra cbr formatına getirdim ve bendeki gibi oldu...

farklı şekillerde görüntü elde eden var mı?

Ben tablet kullanmadığım için bu sorunları PC de çözebiliyorum.
Ama meraktan hem CDisplayEx programını hem de YACReader
programını kesik sayfalarda denedim.

CDisplayEx, çift sayfa modunda ilk iki sayfayı birleştiriyor. O nedenle
kapak sayfası ve yarım sayfa birleşiyor.Ve birleşme yerinde
kalın bir gölge oluşturuyor..

YACReader ise ilk tam sayfayı geçtikten sonra yarım sayfa ekrana
gelince çift sayfa moduna geçilirse, sayfaları çok net birleştiriyor
ve arada hiç bir çizgi, gölge vs.. olmuyor...

Tabii bunlar benim deneme sonuçlarım....