MİM UYKUSUZ Karikatür Albümü (1949)

12 Şub 2010
15,006
543,641
file

Saygılarımla​

EKŞİ SÖZLÜK'ten alıntı :

" asil adi mustafa uykusuz. sabahattin ali ve aziz nesin'in cikarttigi marko pasa'da karikaturler cizmis. iki kez hapis cezasina carptirilmis ve karikatur albumu adli eseri toplatilmis. dergilerin karikaturlerini yayinlamaktan cekindikleri donemlerde korkmaz takma adiyla cizmiş. zubuk, ant, papagan, akbaba, ozgur insan, ve gırgır dergilerinde calismis. turkiye'de ve yurt disinda acilan yarismalarda oduller kazanmis. 1983 yilinda da vefat etmiş. "

file

''1938’de talebeyken amatör olarak çocuk sesi ve afacan mecmuası’na karikatür gönderdim, çıktı mı çıkmadı mı bilmiyorum.
ya 1937 ya da 1938 olacak. çocuk sesi’nde birkaç tane basıldı
1939-40 arası akademi’ye girdim. bir sene filan okuyabildim. sonra bitti. askerliğim geldi. kendi devremle askere gitsem daha iyi olur dedim, çünkü yedek subaylığim falan belli değildi.
askere gittim. harp zamanıydı. almanlar edirne’ye kadar gelmişlerdi. 942’de gittim, 945’te geldim. yeniden akademiye girdim. sonra bab-ı âliye geldim. gelmemle çıkmam bir oldu.
tanınmış bir mizah dergisi çıkaran birine; bir ahbabı ile 8-10 karikatür göndermiştim. belki 5-10 kuruş verir diye. zira üç gündür yemek yememişim. beş kuruşluk leblebi alıyorum, üstüne su içiyorum. karın ağrısıyla karışık karnımı doyuruyorum.
gittik yanına. o zaman naylon çorap yok. herif uzatmış masaya ayağını, ayağında bembeyaz ipek çoraplar.
“hoş geldin”
eee işte tekrar karikatür istiyor. 8-10 tane karikatürüm yayımlanmış, 50’şer kuruştan ver bir kâğıt da hiç olmazsa bir işkembeciye gidelim… baktım oralı olmuyor, ayak bastığım gibi geri döndüm.
devlet mabaasında harita işleri vardı… orada çalışmaya başladım. sonra esat adil beni, “gün” dergisini çıkaran bir hukuk öğrencisiyle tanıştırdı. orada başladım çizmeye, o da beni doyurmadı. zaten dergi kapandı.
izmir’e gittim. orada dolaşıyorum. bir yandan da düşünüyorum. yahu param olsa da “marko paşa” diye bir dergi çıkarsam.
bir de baktım afişleri asılmış “marko paşa” çıkıyor diye aziz nesin çıkarıyormuş, daha önce aziz nesin’le tanışmıştık. kalktım, geldim, başladım çalışmaya. 40 sayı kadar çıktı. kapatıldı, toplatıldı, isim değiştirdi,”malum paşa” oldu, “öküz paşa”, “7-8 hasan paşa”, bilmem ne paşa... ismet paşa hariç tüm paşalı isimler çıktı.
işte o gün bügün çalışmadığım dergi kalmadı.''

(ibrahim tapa'nın söyleşisinden)

Moderatör tarafında düzenlendi:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,909
ordu-turkey
Abim bak mehmet abi bunu görürse fenalaşır alıştırsaydın birden piyasaya sürme ben bile görünce şok oldum böyle bir yayın ilk kez görüyorum.Sana ne yazsak seni ifadeye yetmez abim sen süper güzel bir adamsın.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,673
İstanbul
Dönemi için çok etkileyici karikatürler. Türk mizahının muhalif çizgisinin derinliği belki buralarda yatıyor.

Çok kıymetli bir eser abi. Ağzım açık inceliyorum karikatürleri.

Teşekkür ederim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,862
İftardan sonra tatlı niyetine iyi oldu.
Büyük bir keyifle okuyacağım.
Eline sağlık Haluk abi.
Teşekkür ederim.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,804
Sevgili Ertuğrul bu tatlı hem yenir hem okunur arşivlenir ara sıra
bakılır ve her bakışta sevgili profesör'ümüze bol bol teşekkür edilir.
İşin ilginç tarafı Gırgır'ın ilk sayılarından yani 81. sayıyı tarıyordum
ki bu Gırgır'ları tararken Mim Uykusuz'un resimlediği öykülere uzun
uzun tekrar bakarım, dergiyi kapattım ve bu güzel paylaşımla karşı-
laştım taramaya biraz ara vereyim sevgili Profesör, çok teşekkürler..

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,193
Kendi Koltuğunda
Sen neymişsin be abi
En güzel taramaları sen yaptın
En güzeli özeli sen paylaştın
Sen neymişsin be abi
kozmik odanı sonunakadar açtın
Bütün forumun başüstadısın
Sen neymişsin be abi
En yorulmaz sensin
bizleri çok seversin
Kuş tüyü yatakları seversin
Sen neymişsin be abi
gece gündüz demezsin
Paylaşımlarını yapmadan gitmezsin
Ana gibi yar olmaz çizgi roman gibi kitap olmaz
a a a peki peki anladık Sen neymişsin be abi

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
İbretlik bir hayat, güzel yorumlar ve
Serdar dostun verdiği örnekteki karikatürler
çok şeyi anlatıyor. Bunlar kadar direk-açık hükümeti
ve yöneticileri hedef alan karikatür çizilmemiştir sanırım.
Sağol Haluk abi muhteşem bir kitap daha hediye ettin bize...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Müthiş bir eser indirdim, baktım her sayfayı açışta düşündüm,

sizin gibi büyüklerimiz sayesinde geçmişi görmek ve ölümsüzleştiğini görmek beni çok mutlu etti ve ediyor, edecekte.

Her şey gönlünce olsun sevgili abim. Teşekkürler.

bayjordan

Yeni Üye
9 Kas 2022
6
4
Ellerinize sağlık.O günden bu zamana hayatımızda çok da önemli gelişme olmamış. Mükemmel albüm. Çok teşekkürler.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
7al6yowoez8zmxa5g.jpg
yyrjzatbf5kv9bh5g.jpg

Elimde Mim Uykusuz ile ilgili böyle bir kart vardı. Konu uzun zaman sonra güncellenmiş. Benim de nazar-ı dikkatimi celbetti, paylaşayım dedim.