Sururi (Karikatür Albümü)

CortoMaltese

Onursal Üye
8 Ağu 2012
554
2,986

sururi.jpg

Sururi - Karikatür Albümü

(1920 yılında Bursa'da doğan Sururi Gümen ilk ve orta öğretimini Bursa'da tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. İlk karikatürleri 1933 yılında Karikatür Dergisi'nde çıktı. Uzun süre gazete ve dergi ressamlığı yaptı.

Kırmızı-Beyaz, Çocuk Sesi, Afacan, Tasviri Efkar, Cumhuriyet, Çocuk Haftası, Yıldız, 1001 Roman gibi gazete ve dergilerde çalıştı. 1949 yılında Sedat Simavi'nin özendirmesilyle Hürriyet Gazetesi'nde karikatür çizmeye başladı. Can Baba adlı bir tip yarattı. 1955 yılına kadar Hürriyet Gazetesi'nde çalışın Gümen, daha sonra Amerika'ya giderek çizgi filmlerde ve reklam ajanslarında çalıştı.)

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,814
Alt yazılı karikatürlerin çoğunlukta olduğu cizgi ustası Sururi'nin
bu değerli Albümü için çok teşekkürler CortoMaltese.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Mizah ciddi bir iştir. Bu işi ciddiyetle kotaran dostlarımız sayesinde güzel bir seçkiye kavuşacağız inşallah.. Sururi gerçekten devrinin tüm özelliklerini yansıtan bugün bile güncelliğini koruyan çizgilere imza atmış.. Birde belirtmek isterim F.G.K. kısaltması ünlü Fahrettin Kerim GÖKAY'dır.. İstanbul'un ünlü Vali ve Belediye Başkanıdır. Mini mini valimiz, ne olacak bizim halimiz tekerlemesi ona ithafen İstanbullular tarafından dillendirilmiştir. İşte bir seçki neler hatırlatıyor.. Sağolunuz CortoMaltese..

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Allaaaahh!

Müthiş bir paylaşım daha. Gerçekten çok değerli...

CortoMaltese durup durup harika şeyler getiriyor.

Çok teşekkür ederim; elinize, gözünüze sağlık.

12 Şub 2010
15,006
543,642
CortoMaltese dostumuz fazla mesai yapıyor, biz de gülüyor, hoş vakit geçiriyoruz.

Gülmemiz mesaisine değil, emek vererek paylaştıklarını okuduğumuzda:)

Teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Direnç11'in yakınlarda paylaştığı 1001 Roman dergilerini süsleyen illustrasyonlarına hayran olmuştuk Sururi'nin. Batıdaki emsallerinden hiç de geri kalır yanı olmadığını tespit etmiştik fikir birliğiyle. Şimdi de karikatür çalışmalarını görme şansı buluyoruz sayende. Teşekkürler Cortomaltese...

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,007
Sarıyer
19. sayfadaki 10 yıllar önce çizilmiş arpa ektim...darı çıktı karikatürü nedeniyle sayın Sururi Gümen benim gözümde Nostradamus mertebesine yükselmiştir. İleri görüşlülüğü nedeniyle kendisine hayran oldum.

Teşekkürler, dostum.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
sayın corto maltese, arkadaşların dediği gibi,
çok özel kitaplarla gelmeniz bizi hem zenginleştiriyor,
hem de keyiflendiriyor,mutlu ediyor,
sağolun,varolun...

ulucak

Süper Üye
8 Eyl 2012
1,062
2,792
ah ah disklerde yer kalmadı peş peşe de bu kadar güzel paylaşımlar yine bir şeyler silmem gerekecek kızımın çizgi filmlerinden mi silsem belki sonra izlerim dediğim belgesellerden mi ? kararsızım ama yine bir şeyler gidecek yada yine yeni bir disk almalıyım bir ara 2 terabayt aldım vatandan ama bozuldu bende içini açtım belki kartta sorun vardır diye tabi garanti dışı kaldı o kadar arşivim güme gitti (kızımın bebeklik resimleri dahil)..şimdi olaydı bu paylaşımlar kaçmaz dı netekim..:)