GÖKBAYRAK - Orhan Dündar

12 Şub 2010
15,006
543,758
Orhan DÜNDAR, (1953- )

1953 yılında Bayburt'da doğan Orhan Dündar, henüz ilkokula başlamadan çizgiromanlarla haşır neşir olmuş, okuduğu dergilerdeki çizimleri kopyalayarak çizmiş, sonuçta tek emeli çizgiroman çizmek haline gelmiştir. İlk çizgiroman çalışması ortaokul ikinci sınıfa devam ederken, 1968 yılında Tasvir Gazetesi'nde yayınlanmıştır.
Orhan Dündar, çizgi tekniğini iyice geliştirdiği 1978'den itibaren çalışmaları Yeni Asır, Ulus, Türkiye, Güneş, Zaman gibi büyük bölgesel ve ulusal gazetelerde yayınlanmış ve çeşitli konularda çizgiromanlar hazırlamıştır. 1975-1976'da Babıali'de Sabah Gazetesine çizdikleri Gökbayrak'dan sonra, 1982 yılında kardeşi Erhan Dündar ile birlikte Çiz-Yay adlı bir ajans kurarak yurt çapında yerel olarak yayınlanan 80 civarı gazeteye hazırladıkları çizgiromanlan satmıştır. Amerika'daki 'syndicate'ler gibi faaliyet gösteren bu ajans sayesinde Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiştir. Dağıtımı yapılanlar arasında King Osman, Korkusuz Gazeteci gibi polisiyeler; Baykan, Ayben gibi tarihi kılıçlı kahramanlar; Keloğlan, Alaaddin'in Sihirli Lambası, Sinbad gibi masallar; Zena, Altar türü bilimkurgular ve 'soap opera' tarzı aşk öykülerini içeren çizgiroman başlıkları vardır. 1986 yılında Tay Yayınları logosundan on sayı çıkan Yıldırım Kemal adlı bir karakterle konusu Kurtuluş Savaşı'nda geçen ilk süreli çizgiroman kahramanını yaratmıştır (Bu seri ve ona eklenen yeni maceralar daha sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı'nın çocuk kitapları dizisinden Yüzbaşı Cemil başlığıyla yeniden yayınlanmıştır). 1990 yılından sonra önce Kültür Bakanlığı, ardından da Milli Eğitim Bakanlığı için Türk tarihi ile ilgili kişi ve konulan içeren iki düzineden fazla çizgiroman hazırlamıştır. Dede Korkut, Ömer Seyfettin, İbn-i Sina, Barbaros Hayreddin Paşa ve benzeri gibi örnekler dışında ayrıca, Atatürk Araştırma Merkezi için de Atatürk'ün hayatını çizgiromana uyarlamıştır.

file

Orhan Dündar ustanın 19 yaşında iken yazıp çizdiği bu çizgi roman 1975 yılında Sabah Gazetesi'nde tefrika edilmiştir.

Orhan Dündar ve Erhan Dündar ile buluşmalarımızın birisinde, sürprizlerimiz olacağından söz etmiştim. Buluşmalarımızın sonuçlarından ilkini takdim ediyorum.

Orhan Dündar ve Erhan Dündar ustaların Çizgi Diyarı üyelerine selamlarını da unutmadan ilave edeyim.

Saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Aleykümselam. Orhan Dündar ustaya hayırlı uzun ömürler dilerim. Bu arada Profesör üstadım bilinmeyen çizgi romanları bulup paylaşarak tarih yazıyorsunuz, umarım bunların kıymeti bilinir... Teşekkürler...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
İftar öncesi bir bakayım dedim.Bayram şekeri gibi paylaşım gördüm.Abim o ellerine dert değmesin tarayıcına nazar değmesin bu büyük emekler ve iki ustaya vefan için saygıyla önünde eğiliyorum.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Orhan Dündar Üstadımızın, çizgi roman kariyeri inanılmaz... Çok güzel çalışmalara imza atmış... Kendisine çok teşekkür ederiz...
Harika paylaşım için, çok teşekkürler sevgili Profesör... Elinize sağlık...

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,850
Navajo Köyü
Allah Allah baksana bu işe...
Bizde tam bu aralar Ertuğrul abiyle Gökbayrak'ın dedikodusunu yapıyorduk.
İçimizi mi okudun Haluk Abi?
Çok teşekkürler, Çok sağol...

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,004
Abi ne güzel bir paylaşımla sayfalarımızı şenlendirmişsin.Ustalara da teşekkürü bir borç bilirim.Ellerin dert görmesin üstadım...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
Sevgili profesör yaşayan tarihimizin en güzel
parçalarından birini daha binbir emekle, sabırla
işleyerek ortaya çıkarıp ölümsüzleştiriyor. Ne
diyelim, her zamanki gibi biz şanslı çizgi roman
sevenlere bir ziyafet daha veren Haluk ağabeye,
Orhan DÜNDAR ustamıza sonsuz teşekkürlerle
saygı ve sevgimizi sunarız.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,076
Aleykümselam dostum.
Getiren, gönderen sağolsun.
Sizin de ellerinize ve emeklerinize sağlık.
Selam ,sevgi ve saygılarımla.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,069
gazete tefrikaları her zaman ilgimi çekmiştir çünkü onlar bulunması ve biriktirilmesi zaman alan eserlerdi.bu guzel eseri bizlere ulaştıranlara vede çizenlere teşekkurler...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,144
Orhan Dündar ve Erhan Dündar ustalara bizden de çok selam olsun.
Güzel paylaşım için teşekkürler abi.
Muhteşemsin.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,186
Orhan Dündar ve Erhan Dündar üstatlara bizlerden de naçizane selamlar...
Çizgi roman tarihimizin ne kadar zengin olduğunu bir kez daha anlıyor
ve sizle birlikte bu harika çizgiler için üstatlara gönülden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

52308R.gif