Oktar Hasal Yayınları Sayı 02

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,047
Sarıyer
Değerli dostlarım;

Marko Polo olarak tanıdığımız kahramanın ad değiştirmiş bit türevi; Oktar. Kısa ömürlü Hasal yayınlarının çizgi roman dünyamıza kazandırdığı yayınlardan biri. 07.09.1981 de yayınlanmış. Elimdeki sayı kapağından da anlayabileceğiniz gibi nemden yumuşamış, hasarlı bir sayı ama PC den okunmaya bir mani yok. Bir gün daha iyi saklanmışını bulunca değiştiririz.

İçinde "Ayı Hayaleti" ve "Ay Adası" adlı Marko Polo maceraları. Dolgu olarak da Balyoz Çavuş'un "Bir Avuç Pirinç" macerası var, Kore Savaşını arka plan olarak ele alan çizgi romanlar çok nadir olduğundan, konunun meraklılarını ilginç gelebilir bu dolgu öykü.

Sevgi & Saygı

oktar_Cizgi_Diyari02.jpg

palio68 tarafından eklenen kapak resimleri:

IMG_0001b_Oktar_Cizgi_Diyari398.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,070
Bursa
Gulyabani dostum paylaşımını henüz indirmedim fakat hasar yalnızca kapaktaysa kapağın resimlerini ekleme yapayım yoksa içerik olarakta kötüyse komple yükleme yapıyım..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Abi almancalarla bu yayınlar örtüşmüyor herhalde. Bendeki Türkçelerle almancaları karşılaştırdığımda işin içinden çıkamadım.

Teşekkür ederim nadide eser için.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,644
Kasımpaşa
Teşekkürler dostum.
Hakikaten Kore savaşı ile ilgili hiç çizgi roman okumamıştım.. İlginçti..
Saygılar, sevgiler..

12 Şub 2010
15,006
543,719
Hem Oktar, hem de Balyoz Çavuş, senaryolarıyla çok başarılı ve zevkle okunan çizgi romanlar.
Bir çok eski çizgi roman, arşiv değeri veya nadir olması nedeniyle el üstünde tutuluyor olmasına karşılık ikinci, üçüncü sınıf kurgu ve senaryolara sahip. Oysa örneğin Balyoz Çavuş, Savaş çizgi romanları öyküleri arasında yabancılık çekmeden kendisine yer bulur. Belki de ve sanırım Savaş çizgi romanlarından alıntı yapılarak dolgu olarak kullanılmış. Çünkü Balyoz Çavuş da onlar gibi mesajı olan bir öyküye sahip. Kurgu da aynı sağlamlıkta.

Kitap eski ve baskı kalitesinde sorun olmasına rağmen zevkle okunuyor.
Emeklerin için teşekkür ediyorum sevgili Nadir:88:

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,047
Sarıyer
Abi almancalarla bu yayınlar örtüşmüyor herhalde. Bendeki Türkçelerle almancaları karşılaştırdığımda işin içinden çıkamadım.

Teşekkür ederim nadide eser için.

Marco Polo Almanya'da "bildiğim kadarı ile" 1963 de 70 Pfennig fiyatla siyah beyaz ve 1974 de 90 Pfennig fiyatla renkli olarak basılmış. 1974 baskıları İtalya'da yapılmış. 1963 serisinden elimde 2 tane var 1. ve 2. sayılar ve Türkiye'de yayınlanan serinin ilk 6 sayısında yer alan Marko Polo öykülerini kapsıyor.

Renkli seri konuya "ortadan dalıyor" ve ülkemizde yayınlanan maceraların bir kısmı o seride mevcut (örneğin Oktar'ın 2. sayısındaki Ay Adası macerası Almanca renkli serinin 72. sayısının ilk macerası), bir boş vaktimde hangilerinin olduğunu ayırır bildiririm, Türkçe eserleri baz alarak balonlarsın, ben de 95. sayıya kadar var, devamı olup olmadığını bilmiyorum. Yayın hakları Paris kökenli "Edition Aventures et Voyages" adlı bir firmadan satın alınmış, Fransızca baskılarının da olması çok muhtemel. Almanca ve Türkçe metinleri hiç karşılaştırmadım, çevirinin ne düzeyde olduğu konusunda hiç bir fikrim yok. Almanca'dan 1970 lerde yapılmış yalan yanlış Mini Ringo çevirilerini bildiğimden Marco Polo'ların aynı akibete uğramamış olduklarını umuyorum.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Sayın "Gulyabani"
paylaşım için gönül dolusu teşekkürler...
Paylaşımdan ziyade hoş bir dost sesi duymak daha da güzel...
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,743
İstanbul
Her sayı da, her macerada var mıdır bilmiyorum ama okuduğum ilk macera olan Ayı Hayaleti'nden anlaşıldığı üzere yazar biraz feylezof bir kişiymiş anlaşılan. Ya da çevirmenin yaratıcılığı devreye girmiş olabilir. Bu maceradan iki alıntı:

Bilge demiş ki: "Her şeyin zamanı vardır... Balık avlamanın da, ağları onarmanın da."

Bilge demiş ki: "Anlamaya çalışma böylece derdin olmaz." (Bazen diyorum, böyle yaşayabilseydim daha mı mutlu olurdum, acaba?)

Bir miktar sıradışılık içeren öyküleri seviyorum. Bu sayının ilk öyküsü öyleydi. Diğerini ve dolgu çizgi romanı da daha sonra okuma fırsatı bulurum diye ümit ediyorum.

Bu arada Marco Polo dergilerinin forumdaki ilk üç sayısının elden geçirilmeye ihtiyaç duyduğunu söylemeliyim. Elinde olan varsa ve yeniden tarayıp düzenlerse çok memnun olurum.

Teşekkür ediyorum, Nadir Abi.