Oklahoma Sayı 010 - Kutudaki Haber

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,250
Oklahoma sayı 010

Baskı Tarihi : 17 Aralık 1953

oklahomasay010hth.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,773
İstanbul
İşte sıradan hayatımı renklendirecek çizgi roman geldi. :)

Şaka bir yana ben seviyorum bu keratayı.

İlk sayılardaki Cenup ve Şimallilerin yerini bu sayılarda artık Güney ve Kuzeyliler alıyor. Dil değişiyor. Anlaşılan çeviren (ya da balon dolduran :) ) kişi değişmiş.

Üstadım, bu çok nadir paylaşımın için çok teşekkür ediyorum.

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,250
üstadım tabiki var olmaz olurmu
ama oklahamaları yavaştan bitireyim sonra sıra onada gelir.

12 Şub 2010
15,006
543,799
Altmış yıllık bu çizgi romanı bugünün koşullarıyla yargıladığımda dahi geçer not alıyor.

Çizgileri güzel ve 50 li yılların ruhunu çok iyi yansıtıyor. Renkli sayfalarda çizerin özellikle mekan tasarımlarını başarılı buldum. Bu kanaatim kişisel beğenimin yansımasıdır ve çizgi konusunda ukalalık yapmış olmak istemem.

Bir çizgi romanda ilk kez kuzey güney savaşında güney taraftarı kahramanı Oklahoma'da görmüş oluyorum. Üstelik ırkçı olarak bilinen güneyin sempatizanı bir kızılderili kahraman.

Balon yazıları o dönemin üslubuna uygun olmakla birlikte resme bak uydur tarzı olmayıp çeviriye olabildiğince sadık kalınmış izlenimi bıraktı bende.

Reklam genelde sevmeyen birisi olarak aslında reklamların çok önemli olduğunu kafama vuruyor Oklahoma. İçindeki, sabundan çizgi romana kadar reklamlar yıllar sonra o dönemle ilgili havayı öyle güzel hatırlattı ki...

Teşekkürü unutturacaktı neredeyse

Sağol sevgili harp55