Oklahoma Sayı 002 - Fedakar Oklahoma

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Oklahoma sayı 002
Baskı Tarihi 27 ağustos 1953

alattinkraloklahomasay002.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,748
İstanbul
Kısmetimizde Oklahoma'nın ilk sayılarından birisini daha okumak varmış. Tam 60 yaşında bir kitap. Teşekkür ediyorum, sevgili harp55.

Kitabın basım yılı 1953 olduğu için dilin bugünküyle farklılığı anlaşılabilir. Cenub-şimal savaşının ortasında küçük bir yerli olan Oklahoma at irisi Zelzele'yle birlikte ne işler yapacak bakalım. :)

Belirgin bazı imla hataları içermesine rağmen balonlama dönemine göre oldukça nitelikli. Kıral Neşriyat'ın o dönemdeki diğer yayınları olan Koca Teks'in ve Köroğlu'nun balonlamaları da aynı şekilde güzeldi.

Umarım bu harikulade çizgi romanın devamına da ulaşma şansımız olur.

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Orjinal İtalyancada ki balonlarla, bu kitabın balonlarına yan yana getirince çevirinin çok uyduruk olduğunu gördüm, ama yinede dili ve şekli şemali çok hoş, zamanı içinde lüks bile sayılır. Orjinali 32 sayı ve her sayı 36 sayfa sanırım bizde uzatmak için sayfa sayısı düşürülmüş. ve 66 sayı basılmış. ve birde orjinal baskının ilk sayısı 1-2 diye neşredilmiş sanırım 48 sayfa olarak

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,719
Bu çizgi romanları yerli malı olarak görüyorum:)

Kopya çizgileriyle, yerli malı balon yazılarıyla, Türk mali esprileri ve o dönemin konuşma diliyle tamamen Türk Malı.

Gün gelir bunları orijinal çizgileri ve aslına sadık kalınarak yapılan çevirileriyle okuyacağımız günler gelebilir.

Ama artık hiç bir yayıncı kopya çizgi ve yerli üretim balon yazılarına teşebbüs etmez.

Rahmetli Ferdi Sayışman ve oğlu ve ardından gelenler Ali Recan gibileri , bizlere ve çizgi roman dünyamıza " en orijinal ":) katkılarda bulundular. Saygıyla anıyorum.

Sevgili dostum, arşivine bereket, paylaşım ruhuna ve çizgi roman sevgine saygılar...