Oklahoma Sayı 021 - Canınızı Kurtarın

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Oklahoma sayı 021

Yayın Tarihi : 20 Mayıs 1954

Tüm Diyarın Bayramını Kutlar, Her Birinize Teker Teker Mutluluk ve Saglık Dilerim.

001klk.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Hakiki bir Bayram hediyesi olmuş.. Sevgili üstad sayesinde nadir kitaplar değil bulunması imkansız kitapları görür olduk.. Gönlünüze sağlık, teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,776
Benden altı ay büyük bir dergi Oklahoma

Daha eski bir çok çizgi roman okudum, az da olsa bulunabiliyor veya duymuşluğum var.

Oklahoma ile ilk kez tanışmış oldum. Nadir ötesi olması bir yana kafamı da karıştırdı:)

Çizgi romana adını veren Oklahoma küçük bir kız

Yan karakter olarak Buck Rody isimli kahraman, Pekos Bill adıyla tanınıyormuş. Ama bizim bildiğimiz o baştan aşağı püsküllü pantolonlu Pekos Bill değil bu. Clark Gable benzeri bir kahraman bu. Üstelik kuzey güney savaşında güneylilerin safında. Kafamı karıştıran bir diğer husus ise kitabın 9. sayfasında bu kişi kendi kendine konuşurken " Pekos Bill de benim yaptığımı yapardı " demesi oldu. Acaba Oklahoma'nın diğer sayılarında bir başka Pekos Bill daha mı var?

Kitabın girişinde ise Jesse James'in arkadaşı Kole Younger ile birlikte güneylilerin esiri kuzeylilere silah dağıtarak isyana sebep oldukları ve isyan karışıklığından yararlanarak kaçtıkları anlatılmakta.

Benim bildiğim Jesse James güney taraftarıdır ve güney yenildikten sonra kuzeylilere karşı düşmanlığını sürdürmüş ve çete kurarak banka soygunları yapmıştır. Yani güneylilerden kaçması için bir sebep olmaması lazım. Ama maceranın başlangıcı olmadığından işin içinde ne iş olduğunu bilemem.

Kitaptaki Türkçeyi çok ilginç bulacak gençlerimiz. Dildeki değişime ben de hayret ediyorum.

Eşsiz bir çizgi roman hazinesine sahip olduğu anlaşılan sevgili harp55 'e bu nadir çizgi romanları paylaşması nedeniyle teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. İyi bayramlar:)

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,850
Navajo Köyü
güzel bir bayram hediyesi hakkaten teksin oklahoma macerasını hatırlattı(bkz:Efsanevi Tex Maceraları 4-Oklahoma)
teşekkürler iyi bayramlar

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,767
İstanbul
Doğruyu söylemek gerekirse tatil dönüşü benim için en büyük sürpriz sevgili harp55'in paylaşımlarıyla karşılaşmak oldu. Her biri çok kıymetli ve bulması son derece güç kitapları görmek beni çok mutlu etti.

Tüm bu paylaşımlar için çok teşekkür ediyorum, sevgili harp55. Ellerine sağlık.

kral27700

Kıdemli Üye
20 Nis 2012
131
195
GAZİANTEP
59 yıllık bir mecmua bunca zaman nasıl muhafaza edilmiş çok şaşırdım. Buradaki arşiv Devlet kütüphanesinde yok iyiki sizlerle tanışmışım. Üstadım senide yürekten kutluyorum yok olmaya yüz tutmuş bu dergiyi bizlere okuma fırsatı verdiğin için. Ellerine sağlık....