Muhteşem Süleyman - Tam Macera - Türkçe

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sevgili dostlar,

Fransa'da yayınlanan "ils ont fait l'histoire", Tarihi yapanlar serisi, tarihe damga vurmuş büyük liderlerin hayatlarından bir kesiti anlatıyor. Gerçeklere bağlı kalınarak çizilen bu kitaplar tarihçiler tarafından hazırlanıyor.

Bu serinin 7. kitabı Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman'a ait. Tarihçi Julien Loiseau önderliğinde, çizerler Bruneau ve Mathieu, senarist Pacurariu ile, Sultan Süleyman'ın son yıllarını, şehzadelerin taht kavgalarını ve İran ile olan rekabeti anlatmışlar. Bizim tarihimizi yabancıların gözünden okumak çok keyifli, özellikle o tarihçinin kitaba Bâki'nin Süleyman için yazdığı şiirden bir dizeyi koyması hoşuma gitti. Herhalde şu anda Türkiye'nin 99%u Bâki'nin kim olduğunu bilmez.

Herkese keyifli okumalar,

"Kitap Türkiye'de yayınlandığı için link kaldırılmıştır."

Couv_233387.jpg

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Olmamış ki bu! Hani haremden çıkmayan padişah? Muhteşem Yüzyıl böyle mi anlatılır? :D

Okudum ve bir iki ufak hataya rağmen beğendim. Mesela sultanın latin harfleriyle yazdığı mektup gibi. Ama sonuna Muhibbi diye imza atması güzeldi. Adamlar iyi çalışmış. Uzun bir dönemi anlattığı için detaylar atlanmış, bu yüzden hikaye kopuk gibi görünüyor ama yine de gayet başarılı. Ellerine sağlık dostum... Çok teşekkürler böyle bir eseri bizlere kazandırdığın için...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Çok dokunaklı bir hikayeydi.
Murat dostumun dediği gibi
uzun bir süreden bahsedildiği
için çok şeyin atlanması kaçınılmaz
ama sosyal hayata çok girilmeyip
temel olaylar anlatılmasına rağmen
insanın tüylerini ürpertecek kadar
etkili anlatılmış Sultan Süleyman'ın
ve diğerlerinin duygu ve düşünceleri.
Off. Sabah çok sarsıcı başladı Odenat
üstadım sayesinde. Gönülden teşekkürler,
sevgi ve saygılarımla sevgili Odenat...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Kanuni zamanı yabancı gözüyle ancak bu kadar güzel çizilebilirdi ve metinlenebilirdi.

Sade ve tarihin bazı karanlık noktalarını güzel yorumlamışlar.

Bir çırpıda okudum.

Muhteşem bir çeviri ile bu kitabı bize kazandıran,
sevili odenata sonsuz teşekkürler.

ALIENRIPLEY

Süper Üye
29 Ocak 2016
1,196
2,104
Frankofonları, tarihi çizgi romanları, albümleri ve odenat çalışmalarını çok seviyorum.
Muhteşem Süleyman'ı anlatan Muhteşem bir çalışma.
Teşekkürler.
The DarknesS'ın bu yorumuna aynen katılıyorum.. Ellerine sağlık kardeşim...

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
serinin diğer sayılarının kapaklarını inceledim neredeyse tüm sayılar Fransız tarihi ile ilişkili kişilerden söz ediyor

Aslında Selahaddin Eyyübi ve Cengiz Han da mevcut. Tabii ön planda kendi tarihleri var. Belki biz de bir gün kendi tarihimize bu kadar değer veririz.

Sevgili dostumuz gandor08'den Selahaddin Eyyübi'nin orijinalini rica ettim. Bulabilirsek inşallah onu da çevirmek istiyorum.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,642
Oldukça yüzeysel ve kısa bir belgesel havasında olmasına rağmen, planlanmış bir seri içindeki konulardan bir tanesi olmakla daha fazlasını beklemek yerinde olmazdı.

Muhteşem Süleyman, lakabını hak edecek bir sultandı. Avrupayı derinden etkilemiş olduğu bu eserden de anlaşılmakta.

Keşke bir serinin kahramanlarından birisi olmak yerine bağımsız bir serinin kahramanı olsaydı diyorum. Çünkü bizim yazarlarımızdan bunu daha uzun yıllar bekleyemeyeceğimizi görüyorum.

Kurgu ve senaryoya bakınca içimden bizim de böyle senaristlere sahip olmak için yetenekli gençlerimizin bu konuda eğitim ve uzmanlaşmaları için devletçe burs temin edilerek Avrupaya, Amerikaya gönderilmelerini dilemek geliyor. Ayrıca hazır yetişmiş Avrupalı, Amerikalı yazarların eğitimci olarak ithal edilmeleri de düşünülebilir diyorum.

Osmanlı, topçu mühendislerini Avrupadan ithal ederek Avrupayı titreten silahları imal etmişti.
Cumhuriyetin ilk yıllarında Avrupaya çok sayıda öğrenci gönderilerek ülkemizdeki eğitim açığını kapatmanın yolları aranmış, Hitler'den kaçan bilim adamları transfer edilerek üniversitelerimizde kurucu ve eğitimci olarak istihdam edilmişti.

Bugün globalleşen dünyada bu işlerin daha kolay olacağı açıktır.

Çizgisi çok güçlü, dünya çapında çizerlerimiz var. O konuda sıkıntımız, eksiğimiz yok. Ama çizerlerimize, çizecekleri konu, senaryo, kurgu sunacak yazarlarımız yok.
Burada bir sorunu da göz ardı etmiyorum. Çizgi roman piyasamız ve yazarı hem de çizeri tatmin edecek maddi koşulları sunabilmiş olsa, belki yazar da yetiştirecek ortam oluşabilirdi. Bu ortam olmadan yetiştirilecek veya ithal edilecek yazar da maalesef dayanaksız olacak gibi.

Sevgili odenat'a muhteşem paylaşımları için teşekkür ediyorum. Benim de serideki Şarlman ve Cengiz Han'da gözüm var:)

Aartun

Kıdemli Üye
28 Kas 2015
139
326
Cumhuriyetin ilk yıllarında Avrupaya çok sayıda öğrenci gönderilerek ülkemizdeki eğitim açığını kapatmanın yolları aranmış,

Bunlardan biride birkaç sene önce kaybettiğimiz üniversitedeki (İTÜ) hocalarımdan biri Mustafa BAYRAM'dı. O günlerin zorluklarını, neler yaptıklarını bizlere anlatırdı. Allah rahmet eylesin...

Aartun

Kıdemli Üye
28 Kas 2015
139
326
Tarihimizle ilgili yüzeysel yapılan bir eser olduğunu düşünüyorum. Bu eserin paylaşımındaki benim açımdan en büyük kazanç Sevgili Odenat'ın çevirilerinin farkındalığına ulaşmam oldu. Güncel çeviri listeniz hayranlık uyandırıcı... İnsanı yormadan hepsini gözler önüne seriyor. Herkesin bildiği frankofonlar dışında ne okumuşluğum ne de bilmiş olduğum bir seri vardı. Bana da sevdirmeyi başardınız. İndirip keyifle okumaya başladım. Bu diyarı ömür yeterse karış karış dolaşmak niyetinde olan beni de takipçilerinizin arasına alabilirsiniz.
Her paylaşımınıza ayrı ayrı teşekkür ederim...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Çok dalmışım elimdeki işe...
Bu arada diyarda çoğu şeyi de kaçırıyorum galiba...
Bunlardan biri de bu muhteşem paylaşım olacaktı ki, yakaladım...
Diyardaşlarım söylenecek çoğu şeyi söylemişler zaten...
Bana da kuru bir teşekkür etmesi kalmış sadece...
Ellerinize gözlerinize sağlık üstat...
Kaliteli ve özenli paylaşımlarınız için ve özellikle de bu kitap için çok teşekkürler...

aksamsefasi

Süper Üye
5 Eki 2018
4,513
85,126
İzmir
elin gavuru bile bizim büyüklerimizle ilgili belgeseller hatta çizgi romanlar bile yapmış, bizde malesef hiç yok. daha geçenlerde arkadaşla konuşuyorduk, çok önemli meydan muhabereleri, kurtuluş destanlarımız var ama hiç birisini anlatan adam gibi elle tutulur ne bir film ne bir belgesel var. çizgi romana bile razıyım aslında.
bu güzel paylaşım için çok teşekkürler

Cutepie

Yeni Üye
26 Ocak 2018
18
30
Kitabı Türkiye'de hangi yayınevi bastı. Bulamadım bir türlü e-shop ortamında. Satıştaysa bir satış linki, yoksa buradaki çevirinin linkini paylaşabilir mi birisi?