Murena - Birinci Sezon - Türkçe

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sevgili dostlar,

Murena birinci sezonu, tüm tekmiliyle birlikte 4 kitap olarak hazırdır. Bu çok ödüllü ve çok beğenilen çizgi roman serisinin 2. sezonu da yakında bizlerle olacak.

Bu harika seri insan arzuları üzerine. İktidar hırsının, nefretin, tüm arzuların biz insanları nasıl bozduğunu, ülkeleri ve imparatorlukları mahvedip milyonlarca insana nasıl acı çektirdiğini anlatıyor. Bir önceki Korkunç Papa serisinden pek farkı yok bu yönüyle. Seneca'nın dediği gibi; "Özgür insan, arzularına gem vurabilen insandır."

Jean Dufaux ve Philippe Delaby tarafından hazırlanan bu seri, Le Monde da dahil birçok önemli gazete ve dergide, defalarca, tarihi gerçeklere ve yaşayış tarzlarına sadık olduğu için ödüller aldı. 2011 yılında, Fransa'da, yılın tarih konulu en iyi çizgi romanı seçildi. Kahramanların kıyafetlerinden, silahlarına ve tarihi olaylara kadar tümüyle gerçeklere bağlı kalınarak çiziliyor.

Seriyle ilgili bana bilgi veren drgavser arkadaşımıza ve orijinalleri bizlerle paylaşan gandor08 dostumuza teşekkürler.

Konu özetle:

M.S. 54 Roma. İmparator Claudius'un yönetiminde imparatorluk gücünün doruk noktasındadır. Ama başkent, tahtın peşindeki kişilerin komplolarıyla sarsılmaktadır. İmparatorun eşi Agrippina gücü arzulamakta, ancak İmparator ondan boşanmak istemektedir.

Herkese keyifle okumalar...

Murena_09122005.jpg

Couv_7504.jpg

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
Eve gidince ilk işim bunları almak olacak, ne kadar teşekkür etsem azdır sevgili kardeşim ellerine yüreğine sağlık.

sebo22

Onursal Üye
14 Tem 2009
2,081
5,424
çok teşekkürler üstadım...
biz bir tane beklerken sen dört tane
gönderip bizleri ihya ettin...
mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yeni
yıl dilerim...

fantoma98

Onursal Üye
20 Eyl 2009
1,507
20,715
Sayın odenat belkide hiç bir zaman okuyamacağız bu eserleri bizlere sunduğunuz için size sonsuz teşekkürü borç bilirim sağolun varolun...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,878
Bu kadar hıza bizim teşekkürlerimiz yetişmez.:)
Müthiş paylaşım ve emek.
Daha evvel bir dostumuz da yazmıştı,
odenat yayınevi, gönülden katılıyorum.
Eline sağlık değerli dostum.
Teşekkür ederim.

yturan

Onursal Üye
28 Ağu 2009
1,047
4,628
Denizli
üstat, bizi böyle toplu gösterilere alıştırmayın...
hızınıza yetişemiyoz yoksa...
emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkürler...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Muhteşem bir şölen daha bizi bekliyor. Hafta sonu okunmak üzere arşivime alıyorum. Umarım bir aksilik çıkmaz :)

Çizgi romana katkın çok büyük, sevgili odenat. Sonsuz teşekkürler.

drgavsever

Kıdemli Üye
25 Haz 2010
216
724
Sevgili odenat,
Her şeyden önce yaptığınız paylaşımların ne kadar emek ve çaba gerektirdiğini biliyorum.Bu uğurda harcanan zamanda cabası.Ben bu emeklerinizin bir karşılığının olmadığınında farkındayım.Size ne kadar teşekkür etsek az.Ama şunu bilinki bizleri tarifi mümkün olmayan mutluluklara sürüklüyorsunuz.Çocukluğumuzda bir çizgi roman satın aldığımızda duyduğum o büyük mutluluğu inanın sizin paylaşımlarınızı odenat rumuzu ile gördüğümde de hissediyoru.Dahası bizlerin de taleplerini dikkate almanız ve çorbada hiç tuzumuz olmasa bile ismimizi tanıtım yazılarında geçirmeniz ne kadar yüce gönüllü olduğunuzunda bir gösrergesi..Sizi çok takdir ediyor ve sonsuz teşekkürlerimi sunmayı bir borç biliyorum.Sağlık ve sevgiyle nice mutlu yıllara.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Roma, Roma, Roma...
Ne haşin bir imparatorluk.
İhanet, entrika, sapkınlığın envai çeşidi.
İktidar hırsı ve bilimum ayak oyunu,
Şiddet, kan ve kum...
Ne ararsanız var.
Keyifle okudum bu dört kitabı.
Serinin devamından da aynı keyfi alacağım.
Teşekkürler üstat.

necropol

Onursal Üye
11 Eyl 2011
513
2,477
Emeğinize, yüreğinize ve ellerinize sağlık süpersiniz hakkınız çok büyük sayeniz imknsızlar imkanlı oluyor.
Paylaşım için teşekkürler.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Ne diyebilirim. Mükemmel!.. Hemen okunacaklar arasında ilk sırada... Aslında tek.. Sırada şu an başka bir şey yok.. Var mı!.. Teşekkürler!..

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Evet evet, sene gerçekten de iyi başladı. Türün meraklıları için büyük ikramiye gibi bir şey bu. Çok teşekkürler Odenat...

12 Şub 2010
15,006
543,642
Dört bölümü ara vermeden okudum, su gibi aktı

Çeviride takıldığım bir şey olmadı, mükemmel bence

Güç ve saltanat hırsı; cinayet ve işkenceyi eğlence aracı olarak gören çürümüş ve yıkılmaya mahkum muhteşem bir imparatorluğun son dönemlerini anlatan etkili bir öykü; birinci sınıf bir çizgi roman

Öykü bitmiyor ama, devam öyküsünü de görmek isteriz:)

Yayınevlerinin Çizgi Diyarı'ndan öğrenecekleri çok şey var. Odenat dostumuzun ve başka okurun nabzını başarıyla tutan seçimleri ile harika çizgi romanlar Türkçeye kazandırılıyor ve ne şanslıyız ki, bunları Çizgi Diyarı ailesi üyeleri okuyabiliyor.

Yayınevlerinin bazen öylesine sıradan yayınları oluyor ki, Diyarlı dostlarımızın danışmanlığını düşünmelerini tavsiye ediyorum.

Bizim de bunların kıymetini bilmemiz gerek diyeceğim ama bilindiği açık zaten

Sevgili odenat'a mükemmel emekleri için şükranlarımı sunuyorum

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Başkası olsa biraz naza çekerdi, kendini ağırdan satmaya çalışırdı falan.
Odenat kardeşim, sen nasıl bir insansın?
Dostlar şu çizgi romanı çevirir misin deyip merakla beklerken sen, bir değil dört sayı
birden çevirip balonluyorsun. Bu, ancak senin gibi yüce gönüllü bir insanın yapabileceği bir şey.
Teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Dostum çok çok teşekkür ederim.
Elinize sağlık.
Keyifle okuyacağım.
Sevgi ve saygılarımla.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,722

Sayın odenat ;

Arkadaşlar her yönden yorumlarını yazmış. Bana pek bir şey kalmamış.

Ben sadece şunları yazabilirim.

Eser gerçekten çooooooooooook güzel ! Biz bu güzelliği İngilizcesini indirirken kavramıştık. İndirmelerle uğraşırken ( benim 9. sayı ile ilgili isteklerim esnasında ) sen bu seriyi Türkçeye kazandırmak üzere olduğunu beklememizi yazmıştın ( anımsıyorum ). Biz de beklemeye geçmiştik. Neyse ki çok beklemedik. Böylece senin ne kadar "sözünde duran" biri olduğunu ( zaten biliyorduk , işin doğrusu ) bir kez daha gösterdin. Bu özellik çağımızda zor bulunan bir özelliktir. Bu güzel özellik senin karakterinin bir parçası olduğu için kendinle gurur duyabilirsin ( birçok övünülesi diğer özelliklerin de var ).

Dilerim tüm sayıları bize kazandırırsın ( kazandıracağına da inanıyoruz ).

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sevgili dostlar, övgüleriniz için hepinize teşekkür ederim. Böyle güzel eserleri Türkçemize çevirip, tüm çizgidiyarı ailesiyle paylaşmak benim için gerçek bir zevk. Keşke bunları yayınevleri bassalar da, alıp arşivleyebilsek.

Hızım konusuna gelince, çeviri konusunda sorun yaşamadığım ve hiç sözlük kullanmadığım için oldukça hızlıyım. Toplam bir kitabı temizlemem 1-2 saat, çevirmem ise 6-7 saati geçmiyor. Eee, gece nöbetlerinde bomboş oturup ekrana bakacağıma bununla uğraşıyorum. Hem zaman da geçiyor. :)

Bu arada daha önce hayatta hiç Photoshop kullanmadığımı da söylemem gerekli. Üstadlar forumda Photoshop kullanarak balon temizliği ve balonlamanın nasıl yapılacağını çok güzel anlatmışlar. Sırf onları okuyarak başladım bu işe. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Murena gerçekten çok güzel bir seri. Kelime aralarında okursanız çok ciddi şekilde kendilerini de eleştiriyorlar. Özellikle 2. sezonda Hıristiyanların İsa'ya taptığı konusunda eleştiriler var. İkinci sezon birinciden daha hareketli. Bu sefer araba yarışlarından gladyatör dövüşlerine, büyük Roma yangınından Hıristiyanlara yapılan zulümlere kadar çok konuya girilmiş.

2. sezonun 4 kitabı ve 3. sezonun ilk kitabı olan 9. kitabı gelecek haftasonu yayınlamış olacağım. Böylece serinin güncel durumunu yakalamış olacağız.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Alıştığımız ve biraz da doyduğumuz
süper kahraman hikayelerinin dışındaki
seçimleri için de tebrik ve teşekkürlerimi
sunarım Odenat üstada. İlk okuyacaklarım
arasına alıyorum hemen bu kitapları da.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Bu hafta sonu bu seriyi okudum, ardı sıra Pompei adlı 2014 yapım filmi izledim... İkisi de Roma döneminde geçiyor, kıyaslamak boşuna olur, çünkü Murena kesinlikle bir başyapıt... Odenat dostumuz gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmış... Tekrar kutlamak istedim... Sabırsızlıkla devamını bekliyorum..