Jules Verne ve Uranie Usturlabı - Birinci Kitap - Türkçe

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sevgili dostlar,

Bu hafta yeni bir seriye başlıyoruz. Okuduğumda beni hem çizimleri, hem de konusu çok etkiledi. Bu kadar gerçekçi çizimler içeren bir çizgi romana uzun zamandır rastlamıyordum.

Jules Verne aradan geçen yüz yıldan uzun süreye rağmen dünyanın en ünlü yazarlarından birisi. Bilimkurgu türünün babası sayılabilecek bu yazar, kendi döneminin yani Sanayi Devrimi'nin tüm özelliklerini taşıyor: maceracı, hayalperest, bilime ve öğrenmeye aç. Nitekim 1860-1900 yılları arası yani Sanayi Devrimi dediğimiz dönem, birçok dahinin aynı anda yaşadığı ve uygarlık ile bilimin daha önceki yüzlerce yıldan daha çok atılım yaptığı bir dönem. Bugün kullandığımız eşyaların ve bilimsel teorilerin büyük kısmı bu dönemde keşfedildi. Belki de bilimsel gelişmeler aynı hızla devam etseydi, şu anda yıldızlarda üsler kuruyorduk.

Kitabımızın konusu ise kısaca; 1839 yılında genç Jules Verne izinsiz olarak bir gemiye kaçak biner ve bir olaya şahit olur. Bundan yirmi sekiz yıl sonra, Paris'te karşılaştığı kardeşiyle birlikte gençlik hayallerini gerçekleştirmek ve macera yaşamak için Amerikaya gitmeye karar verirler.

Not :
1) Uranie : Eski Yunan mitolojisindeki ilham perilerinden birisi olan Uranie, astroloji ve astronomi alanlarından sorumludur.
2) Usturlap : Eski dönemlerde küresel astronomi problemlerini çözmek, gök cisimlerinin veya herhangi bir yükseltinin yüksekliğini ölçmek, şehirlerin enlem ve boylamlarına göre kıble yönünü tespit etmek gibi birçok işlerde kullanılan bir astronomi aletidir.

Herkese keyifli okumalar,

Couv_287047.jpg

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Çok teşekkür ederim. Elinize sağlık,keyifle okuyacağım.Sizin de keyfiniz bol olsun.Sevgi ve saygılar.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Çizimler harika, her panel bir tablo gibi adeta. Nasıl bir teknik kullanılmış acaba? Bana suluboyayla yapılmış gibi geldi. Klasik çizimleri özlemiştik. Benim merak ettiğim acaba ressam (Carlos Puerta) eski usul, çizim masasında fırça ve boyalarla mı çalıştı, yoksa suluboyayı taklit eden yazılımlarla bilgisayarda mı işi kotardı, bazı sanatçılar çalışma usullerini videoya çekip Youtube'da sunuyorlar, ama bununla ile ilgili bir video bulamadım.

Özenli çeviri ve düzenlemeniz için sizi tebrik ederim sevgili "odenat". İkinci ve son albümü de sabırsızlıkla bekleyeceğim.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Çizimler harika, her panel bir tablo gibi adeta. Nasıl bir teknik kullanılmış acaba? Bana suluboyayla yapılmış gibi geldi. Klasik çizimleri özlemiştik. Benim merak ettiğim acaba ressam (Carlos Puerta) eski usul, çizim masasında fırça ve boyalarla mı çalıştı, yoksa suluboyayı taklit eden yazılımlarla bilgisayarda mı işi kotardı, bazı sanatçılar çalışma usullerini videoya çekip Youtube'da sunuyorlar, ama bununla ile ilgili bir video bulamadım.

Sevgili scanfan, buna fotorealizm deniyormuş. Ressamlar önceden fotoğraflar üstünde çalışırmış, şimdi ise bunu photoshop ile gerçekleştiriyorlar. Anladığım kadarıyla arka plan fotoğrafları ve kişilerin fotoğrafları birleştirilip üzerinden geçiliyor. Ben de tekniğe tam hakim değilim. Ancak kahramanlardan bâzılarının gerçek kişiler, hatta ünlüler olması durumu var. Örneğin Game of Thrones'daki Sansa karakterini oynayan aktrisin bu kitaptaki hanımlardan birisi olduğu forumda yazılmış.

Daha önce sayın Sensei ile birlikte hazırladığımız Kızıl Baron serisinde de aynı teknik kullanılmıştı.

memogianni

Süper Üye
26 Haz 2011
896
1,849
İstanbul
Geçenlerde Gandor08 üstadın paylaştığı İngilizcesini okumuştum. Şimdi Odenat Üstadın çevirisini de büyük keyifle okuyup arşivime atacağım.

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,979
Kapak şahane.

İndirdim (okumadım daha) ama inceledim.. Çizimler nefis, hatta olağanüstü. Tablo gibi her biri. Çok iyi bir seriye benziyor. Devamını iştahla bekliyorum. Ellerinize sağlık.

voyagerman

Kıdemli Üye
5 Eki 2016
191
523
Ankara/Batıkent
Üstadım çok zevklisiniz gerçekten ve her hafta bir kitap paylaşıyorsunuz,hiçbir teşekkür karşılığı değil bunun.Çocukken o yokluk yıllarında birtek kitabı değiştirebilmek için bir dünya yol yürüyen bir kuşağız biz,o yüzden bunlar çok kıymetli.Tek hayıflandığım şey vakitsizlik bu kadar çok şeyi okumak için.Sağolun varolun ve musmutlu ve sağlıklı yıllar sizin ve forumdaşlarımızın olsun..

drgavsever

Kıdemli Üye
25 Haz 2010
216
724
SEVGİLİ ODENAT ,
PAZAR GÜNÜMÜZÜN HEYECANLA BEKLEDİĞİMİZ HEDİYESİ BİZLERLE...NE MUTLU BİZLERE...İYİKİ SİZLER VARSINIZ , GÜNÜMÜZE ANLAM KATAN VE BİZLERİ ÇOK MUTLU EDEN...YENİ YILIN SİZE VE SİZİN GİBİ EMEKLERİNİ , GÖZNURLARINI BİZLERDEN ESİRGEMEYEN TÜM DİĞER ARKADAŞLARA SAĞLIK, MUTLULUK VE BAŞARILAR GETİRMESİ DİLEKLERİMLE..HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN...

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Son zamanlarda okumayı en çok istediğim eserdi bu kitap.
Tam bir Jules Verne fanatiği olmam dolayısıyla usta yazarın
okumadığım eseri kalmadı. Özellikle Ferit Namık Hansoy
çevirilerinin hayranıyım. İnkilap ve Aka Yayınevi bu ustanın
tüm çevirilerini yayımlamıştı.
Bu değerli ve eşsiz eser için çok çok çok teşekkürler, hocam.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Siz de benim gibi klasik romanları seviyorsunuz anlaşılan, Üstadım şu alttakine de bir el atmayı düşünür müsünüz acaba...
http://www.cizgidiyari.com/forum/grafik-romanlar/139983-lost-world.html

Şu anda inanın elimde o kadar çok çevrilecek kitap birikti ki. Hatta bu seri bile planımda yoktu, sırf Jules Verne hakkında olduğu için araya soktum. Doyle'un Kayıp Dünya'sını ben de çok severim, hem de Christophe Bec çizmiş, ancak kısa süre içinde söz vermem imkansız. İleride elbetteki çevirip yayınlarım.

Enver Yılmaz

Çeviri & Balonlama
11 Ocak 2018
696
6,501
Kocaeli
Şu anda inanın elimde o kadar çok çevrilecek kitap birikti ki. Hatta bu seri bile planımda yoktu, sırf Jules Verne hakkında olduğu için araya soktum. Doyle'un Kayıp Dünya'sını ben de çok severim, hem de Christophe Bec çizmiş, ancak kısa süre içinde söz vermem imkansız. İleride elbetteki çevirip yayınlarım.

Acelesi yok zaten, Eğer çevirirseniz ben balonlayabilirim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Resimler, paneller çok özel gerçekten,
resim galerisinde gezinmek gibi bu
kareleri takip etmek.
Hikaye de çok güzel ve film tadında.
Çok heyecanlı bir yerde kaldı macera.
Bir edebiyatçı, bir çizer, kızılderililer,
gizemli bir adam, eski bir sevgili; Titanik
gibi bir gemi yolculuğunun yanında bana
acaba bir Agatha Christie hikayesine mi
evrilecek diye düşündürten tren yolculuğu...
Sonrasında da Amerika...
İkinci bölümü ben de heyecanla bekleyeceğim.
Elinize sağlık "odenat" üstadım, teşekkürler.

comfort

Yeni Üye
10 Kas 2012
108
151
Hakikaten çizimler çok canlı, üç boyutlu gibi... özellikle bazı karelerde arka plan varmiş da üzerine çizilmiş gibi duruyor. Neticede her zaman ki gibi güzel bir paylaşım olmuş, elleriniz dert görmesin sevgili üstat.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
262
1,442
Çizimler harika, her panel bir tablo gibi adeta. Nasıl bir teknik kullanılmış acaba? Bana suluboyayla yapılmış gibi geldi.

Çizer Puerta kendisiyle yapılan bir söyleşide; yağlıboya, akrilik ve hatta suluboyadan bile allerjik sorunları nedeniyle etkilendiğinden, resimlemelerini bilgisayarında "Corel Painter" programı üzerinden suluboya efektini kullanarak gerçekleştirdiğini söylüyor scanfan...

Dediğin gibi dikkat çekici bir tarzı var, her bir panel üzerine emek yoğun mesai harcandığı apaçık ortada. Ama çizimlerinde fazlaca sinemasal referanslar ve alıntılara başvurması okura çizgiroman / fotoroman gitgeli yaşatabilir. Örneğin Son Mohikan (1992), Kusursuz Fırtına (2000), Titanic (1997), Poseidon Macerası (1972) ve hatta Nazi askerlerinin, içinde "on emir" tabletlerinin saklı olduğu "ahit sandığı" nın kapağının açıldığı unutulmaz sahneyle akıllarda kalan Kutsal Hazine Avcıları (1981) filminden bile faydalanılmış.

Karakterle ilgili diğer tesbitlerimin bir kısmını da aşağıya örnekledim... Odenat'a teşekkürlerimle...

LvrJN1.png

Robert Shaw

4p4dQQ.png

Wes Studi

p517kL.png

Rudolf Klein

5NJAzq.png

Glenn Close

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Çizer Puerta kendisiyle yapılan bir söyleşide; yağlıboya, akrilik ve hatta suluboyadan bile allerjik sorunları nedeniyle etkilendiğinden, resimlemelerini bilgisayarında "Corel Painter" programı üzerinden suluboya efektini kullanarak gerçekleştirdiğini söylüyor scanfan...

Merakımı gideren açıklayıcı teknik bilgiler için teşekkür ederim sayın "Gabby". Çok eskiden Corel Painter'in bu özelliğini kullanarak bazı resimler üretmiştim, büyük yazılımlar arasında ciddi ve yoğun olarak kullandığım ilk yazılım buydu. Bu arada Yelpaze dergisinin kapakları için benzeri teknik bilgilere sahipseniz paylaşabilir misiniz?