Delilah Dirk ve Türk Teğmeni - Tam Macera - Türkçe

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,828
Sevgili dostlar,

Bu hafta genelde paylaştıklarımdan çok farklı bir kitap paylaşıyorum. "Delilah Dirk ve Türk Teğmeni" isimli tek kitaplık maceramızın en büyük özelliği tabii ki 1805 yılında Türkiye'de geçmesi. Her ne kadar Teğmen Selim'in ismi kitap kapağında geçmese de, kitabın asıl kahramanı ve anlatıcısı o. Ben hem çizimleri hem de konuyu çok beğendim. Özellikle Anadolu insanı, balıkçısından köylüsüne, keçi çobanlarından kervansaraylardaki tüccarlara kadar o kadar güzel çizilmiş ki. 190 sayfalık bu kitapta yazar ve çizer Tony Cliff, Anadolu'ya duyduğu sevgiyi harika yansıtmış. Özellikle de misafirperverliğimiz çok iyi gösterilmiş.

Delilah Dirk kitapları,ne yazık ki, bizim ülkemizde hiç bilinmeyen bir seri. Benim de ilk kitap Fransızcaya çevrildiğinde haberim oldu. Bu kitabın ardından İngilizce olarak her biri tam macera 3 kitap daha yayınlanmış. Bunlar da ileride elime geçerse çeviririm. Seri ile ilgili İngilizce websitesine göz atabilirsiniz, aynı zamanda tumblr ve twitter linkleri de mevcut :

Teğmen Selim İstanbul'da sarayda görevli, pek de başarılı olamayan bir subay. Sarayı soymak için gelen İngiliz maceraperest Delilah Dirk ile karşılaşması aslında pek de nedensiz bir yere idama mahkum olmasına neden olacak. İstanbul'dan kaçan iki kahramanımız önce Balıkesir'in Erdek ilçesine, sonra Karadeniz kıyısındaki Kardaki'ye ve nihayetinde Edirne'deki İpsala'ya uzanan bir macera yaşayacaklar.

Herkese keyifli okumalar,

Couv_287190.jpg

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,898
Muhteşem bir paylaşım. Gerçekten çok merak ettim, hemen okuma listeme alıyorum. Elinize sağlık sayın odenat.

Gaston

Çeviri & Balonlama
27 Haz 2019
148
4,684
Muhteşem, çok teşekkürler odenat, zevkle okudum. Yalın ve güzel bir çizgisi var.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,516
Birincisi frankofon severim ikincisi öyküsü Anadolu da geçen kitapları severim.Üstad her ikisini bir paylaşımda buluşturmuş.Teşekkürler.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
Sinema tadında çizgi roman derler ya tam öyle...
Çok keyif aldım.
Çok da hızı okudum.
Sonra yeniden okumak üzere kenara ayırdım.
Teşekkürler sevgili odenat.

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,689
Yanlış hatırlamıyorsam,
daha önce sayfalar halinde.
İngilizce olarak bir 'blog' da yayınlanmıştı.
Tabii ki türkçesi için canımız feda.
...
Emek ve paylaşım için teşekkürler.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Teşekkürler sevgili Odenat..
Savaş dostumla telefon görüşmemizde bahsi geçti.
Hemen indirip okumak üzere köşeme çekiliyorum.:)
Dostlarımız beğenilerini ifade etmişler.
Ben de çok güzel bir çizgi roman olduğuna eminim.:)

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,162
Harikulade bir çizgiroman. Birkaç yıl önce ilk kez tesadüfen internetten arama rastlamıştım. Şimdi sayenizde okuyabileceğim. Ellerinize, emeğinize sağlık.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,828
Yanlış hatırlamıyorsam,
daha önce sayfalar halinde.
İngilizce olarak bir 'blog' da yayınlanmıştı.
Tabii ki türkçesi için canımız feda.
...
Emek ve paylaşım için teşekkürler.

Çok haklısınız sayın balkatan, bu seriyi bir blogda sayfa sayfa çizip yayınlamış çizeri. Özellikle eskiden dergilerde ve gazetelerde çok yapılan bir şeydi bu. Hatta Alexander Dumas'ın "3 Silahşörler"i bile aslında zamanın gazetelerinde parça parça yayınlayıp, sonra da kitap haline getirdiğini çoğu kişi bilmez.

Hatırlatmanız için çok teşekkürler.

voyagerman

Kıdemli Üye
5 Eki 2016
191
524
Ankara/Batıkent
Yine okumaya kıyamayacağım güzellikte bir çeviri.Üstad 170 sayfayı 1 haftada mı yaptınız? Ne ara ne vakit,valla hayranım enerjinize. Teşekkürler ellerinize sağlık .

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,748
İstanbul
Son zamanlarda okuduğum en "matrak" çizgi romandı herhalde. İnanılmaz keyif aldım.

Umarım önce devam sayılarını buluruz sonra da sevgili odenat üstadımız gereken zamanı bulur ve bizleri tanıştırdığı bu harika çizgi romandan keyif almaya devam ederiz.

Çok teşekkür ediyorum.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,828
Yine okumaya kıyamayacağım güzellikte bir çeviri.Üstad 170 sayfayı 1 haftada mı yaptınız? Ne ara ne vakit,valla hayranım enerjinize. Teşekkürler ellerinize sağlık .

10 gün civarında sürdü, gene de bu kitapta fazla balon yok. Cüceler'in 50 sayfasında bu kitabın 170 sayfasından fazla balon oluyor, asıl o seri çok zorlu.

Çok teşekkürler beğenilerini ileten herkese

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
387
862
teşekkürler
sayın odenat

uzun soluklu çizgilerle bizi buluşturuyorsun. Ne diyelimki.bize sana teşekkür etmek düşer.ama hep böyle güzelliklerle bizi buluşturabilmenin keyfi hic eksilmesin demem de lazım.güzellikler sürsün efendim.

selam ile

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316
Bilindik mekanlarda geçen bu uzun soluklu fantastik tarihi çizgi romanı bizler için çevirip sunduğunuz için teşekkürler sevgili "odenat". Çizerin etraflı bir sanat tarihi çalışması yaptığı belli. Mekanlar, yelkenliler, kıyafetler (Delilah'nın kıyafeti hariç, o biraz anakronik!), kişiler vs. Hepsi de inandırıcı geliyor. Öyküye bilerek eklenmiş fanteziler (uçan tekne, yenilemeyen kahraman ve) albümü daha da heyecanlı yapıyor. Canlı renklere, tablo gibi çizimlere de bayıldım. İyi bir seçim yapmışsınız. Tekrar, ellerinize sağlık.

051.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Bu aralar işler biraz yoğun,
okumak istediğim kitaplar
birikti, bu kitabı da çok merak
ediyorum. Odenat üstadım
gerçekten büyük zaman ve
emek harcamak gerek böyle
kitaplar için. Çok teşekkür
ederim, selam saygı ve sevgiler.

comfort

Yeni Üye
10 Kas 2012
108
151
Osmanlı dönemi İstanbulunda başlayan mizah yüklü bir macera, tabii yabancı bir çizerin yorumuyla resmedilmiş olması daha bir ilgi çekici kılıyor eseri. Paylaşımınız için teşekkürler üstat. Emeğinize sağlık...

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,915
İş yoğunluğundan indirdiğimden bu güne dört ay geçen bu değerli
kitabı ancak dün akşam elime aldım ve bitene kadar da bırakamadım.
Odenat üstadım ellerine emeklerine ve seçimlerine sağlık çizgi de
konu da tıpkı teğmenimizin Çayı gibi çok iyi harmanlanmış.
Keyifle okudum. Değerli paylaşımlarının hepsi için çok çok teşekkürler
..

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
298
2,560
Delilah Dirk serisi 3 kitap ve 1 kısa öyküden oluşuyor. Kanadalı yazar ve illüstratör Tony Cliff'in bir eseri. Okuduğum en akıcı çizgi romanlardan biri.
Tony Cliff serinin 4. kitabını sitesinde aralıklarla yayınlamakta ve aşağıdaki linkten ulaşılabilir.