Büyük Deniz Savaşları - Trafalgar - Türkçe

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,829
Sevgili dostlar,

"Büyük Deniz Savaşları" geçen sene Fransa'da en çok beklenen yeni seriydi. Benim gibi tarih ve deniz hastalarının sabırsızlıkla beklediği bu çizgi romanların her kitabında farklı bir deniz savaşı anlatılıyor. Muhteşem gemi ve savaş çizimleriyle hem eğleniyorsunuz, hem de öğreniyorsunuz. Benim asıl dikkatimi çeken şey ise kitaplar direkt olarak tarihi olaylara kanalize olmamış, deniz savaşlarını hikayenin bir parçası olarak kullanmışlar, dolayısıyla sıkılmadan okunuyorlar.

Bu ilk kitap tarihin en önemli deniz savaşlarından birine; 100 yıl boyunca İngiltere'yi dünya okyanuslarının hakimi kılacak Trafalgar'a ayrılmış. Biz Türklerin bundan öğreneceğimiz bir şey olabilir mi acaba; Fransızlar böyle ratingi yüksek bir seriye kazandıkları onca deniz savaşından birisiyle değil, kaybettikleri bir savaşla başlıyorlar.

1805 yılı; İmparator Napolyon'un Fransız orduları tüm kıta Avrupa'sının tozunu atmış durumda, geride sadece donanmasının arkasına saklanmış olan Büyük Britanya kalmış. Fransız stratejistler çok riskli ama bir o kadar da getirisi büyük olacak bir plan hazırlıyorlar; Fransız ordusu Manş denizi kıyısında çıkarma gemileriyle bekliyor. Fransız&İspanyol Akdeniz filosu Atlantiğe açılacak ve Antiller'e saldıracak. İngiliz donanması onların peşine düşünce, Fransız Atlantik filosu Manş'ın kontrolünü ele geçirecek. İngiltere çıkarması gerçekleşecek ve Fransa ezeli düşmanını yok etmiş olacak. Ancak plan beklendiği gibi gitmeyecektir.

Herkese keyifli okumalar,

Couv_301083.jpg

akınbey

Yeni Üye
3 Tem 2013
40
70
Olağanüstü bir kitap. Tarih bilgimizi tazelemesi bir yana müthiş bir görsel şölen. Çok sağ olun.

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,898
Sayenizde hayal bile edemeyeceğimiz seriler ile ile tanışıyoruz. Çok teşekkürler üstad..

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Batı denizcilik tarihi için muhteşem bir eser. Deniz kuvvetlerini güçlendirmekten başka avantajlı durumu bulunmayan İngilizler, bu avantajla hem Fransa'yı saf dışı bırakıp, dünya denizlerinde de egemenliklerini kuruyorlar.
Çizimleri çok güzel bu eseri bizlere kazandırdığınız için çok teşekkürler odenat.
Yalnız bir şeyler soracağım. En son sayfada bittiğine dair bir ifade yok. Devam edecek mi anlayamadım.
Bir de eğer biraz daha koyu olan bir font olsaymış daha rahat okunurdu.
Balonların içine sığdırırken yine fontlar az büyütülseydi yine daha da güzel olacaktı.
Yukarıdaki düşüncelerimi yazıp yazmama konusunda biraz tereddüt ettim. Ama ben kendi açımdan düşününce bir şeyleri daha iyi ve güzelini yapma konusunda eksiklerimi birisi hatırlatsa sevinirdim.
Çalışmalarınız her türlü övgüye layık. Böyle ufak tefek ayrıntılara da dikkat ederseniz, bence tam, eksiksiz ve harika olacaklar.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,638
İzmir
Gelmiş geçmiş en büyük deniz komutanlarından biri olan Amiral Nelson'un taktikleri sonucu Napolyon'un Fransa'sı Trafalgar Savaşını kaybetmiş; İngiltere üzerinde güneş batmayan imparatorluk ünvanını denizlerdeki üstünlüğü kazanarak perçinlemiştir. İngiliz komutanın, III. Selim'in verdiği Osmanlı nişanını taşıması ise çok fazla bilinmeyen tarihi bir gerçektir.

Şimdiye kadar bu savaşı hep Türk ve İngiliz kaynaklarından okudum. Bu sefer kaybedenlerin (çizgi roman olsa da) neler yazdığını merakla okuyacağım.

Tarihi ve tarihi çizgi romanları çok severim.
Teşekkürler sevgili dostum.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
Sevgil odenat çok teşekkür ederim. Deniz ve denizcilik orta Anadolunun bozkırında doğmuş ama bir ucu Balkanlarda olan, suyla temasını Kızılrmak sularında yapmış biri için pratikte uzak olsa da kalp olarak yakın bir alan. Bu nedenle korsan hikayelerini ve deniz öykülerini severek okurum. Sizin de eliniz dert görmesin teşekkür ederim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,144
20 ekim 1805 te Fransız-İspanyol ortak donanması ile İngiliz donanması arasında
Cebelitarık boğazına yakın bir yerde yapılan ve İngiliz donanmasının zaferiyle sonuçlanan
19. yüzyılın en büyük deniz savaşıdır.
Fransızlar'a amiral Villeneuve, İngilizler'e ise amiral Nelson komuta etmiştir.
Kurduğu muhteşem donanma desteğiyle ingiltere'yi işgal edip,
saf dışı bırakıp daha sonra bütün avrupa'yı işgal etme planları yapan
Napolyon donanmasını ingiltere anakarasına gönderdi.
Ancak Napolyon'un donanmasını yolda yakalayan
İngiliz donanması Fransızları bozguna uğratmıştır.
Fransa donanması bu olaydan sonra bir daha toparlanamamıştır.
İngiltere 2. dünya savaşının sonuna kadar denizlerin mutlak hakimi konumuna gelmiştir.
Napolyon daha maceracı olmuştur, tüm gücünü kara avrupa sına vermiştir.
Ülkesini savaştan savaşa sürüklemiştir.
1814 tarihli waterloo savaşı son savaşı olmuştur.

Böyle harika bir paylaşım zevkle okunur.
Teşekkürler sevgili dotum.

All4all

Kıdemli Üye
23 Haz 2016
189
577
Manaus
Tam anlamıyla müthiş bir kazanım foruma. Bilginiz vardır sanırım ancak forum üyelerimizi de bilgilendirmek icin söylemekte yarar var. Cizer Jean-Yves Delitte Fransız Donanmasinin resmi ressami ani zamanda. Gemiler, denizciler, silahlar üniformalar imrenilicek bir titizlik ve detayla çiziliyor. Bu müthiş kazanım icin yeniden teşekkürler sayın Odenat.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,829

Yalnız bir şeyler soracağım. En son sayfada bittiğine dair bir ifade yok. Devam edecek mi anlayamadım.
Bir de eğer biraz daha koyu olan bir font olsaymış daha rahat okunurdu.
Balonların içine sığdırırken yine fontlar az büyütülseydi yine daha da güzel olacaktı.
Yukarıdaki düşüncelerimi yazıp yazmama konusunda biraz tereddüt ettim. Ama ben kendi açımdan düşününce bir şeyleri daha iyi ve güzelini yapma konusunda eksiklerimi birisi hatırlatsa sevinirdim.
Çalışmalarınız her türlü övgüye layık. Böyle ufak tefek ayrıntılara da dikkat ederseniz, bence tam, eksiksiz ve harika olacaklar.

Uyarılarınız için teşekkürler, göz önüne alacağım. Ben daima aynı fontu kullanıyorum (comic strip MN, font konusunda daha önce çok tartışma yaşadım, o yüzden hep bu fontu kullanmaya karar verdim.) Balonlar konusunda da şöyle bir sıkıntı var; bâzı balonlarda kelime sayısı az, boşluk oluşuyor ama fontu büyütürsem bu sefer diğer balonlara sığmıyor. Sürekli fontu büyütüp küçültmek ise son derece kötü bir görüntü oluşturuyor. Sıkıntı Türkçe ile Fransızca'nın farkından oluşuyor; örneğin "Je suis sure" üç kelime ve balonda 3 satırda verilebiliyor. Ama Türkçe anlamı "Eminim" ve tek satır. Dolayısıyla boşluk kalıyor.
Kitap tam o noktada bitiyor. Dediğim gibi her kitap farklı bir savaşı anlatıyor, savaşı hikayenin içinde bir unsur olarak eklemişler, sanırım o son sayfayı da 19. yy'da savaş esirleri ne durumda tutuluyor, onu göstermek için koymuşlar.

Tam anlamıyla müthiş bir kazanım foruma. Bilginiz vardır sanırım ancak forum üyelerimizi de bilgilendirmek icin söylemekte yarar var. Cizer Jean-Yves Delitte Fransız Donanmasinin resmi ressami ani zamanda. Gemiler, denizciler, silahlar üniformalar imrenilicek bir titizlik ve detayla çiziliyor. Bu müthiş kazanım icin yeniden teşekkürler sayın Odenat.

Kendisi aynı zamanda Belçika donanmasının ressamlar kurulunun başkanı ve de bir şövalye, bunu söylemezsek Belçika'lılar kızar. :)

"Deniz ressamlığı" batıda çok önem verilen bir görev, mesela "Fransız donanmasının resmi ressamı" makamı tâ 1830'dan beri var. Ve birçok bayan ressam da daha önce bu ünvanı almış. Bu ünvan bir kurul tarafından sadece 3 yıl için veriliyor (ömür boyu değil, bizdeki gibi ünvanı alıp sonra yatamıyorsunuz. Eğer üretmeye devam ediyorsanız 3 yılda bir yeniliyorlar.) Size Fransız savaş gemilerine binme ve üniforma giyme gibi avantajlar sağlıyor. Sadece ressamlar değil, fotoğrafçılar, sinemacılar, gravür ve heykeltraşlar da bu makamı alabiliyor.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Kapak resmine bakara çizgi roman ötesi bir şey diye düşünüyorum.Henüz indirmedim ama muhteşem bir seri olduğu açık.
Deniz savaşları adı altında alt bir başlıkta belgesel niteliğinde çalışmalar ile hedeflenen tarih bilinci muhakkak.
Bizde ise tarihsel kişiliklere hakaret etmek biz meziyet gibi.
Geçmişinden tarihinden utanan bir toplum olabilir mi ?
İnkar etsen yerden yerede vursan bir yönüyle batı karşısında sen kim olduğunu biliyorsun.
Bu değerli çalışma için çok teşekkür ederim.