Cin - Tam Macera - Türkçe

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sevgili dostlar,

Fransa'da Kasım 2016'da yayınlanan 13. kitapla Djinn serisi tamamlandı. Usta senarist Jean Dufaux (Murena ve Barracuda serilerinden hatırlarsınız) tarafından yazılıp, bir bayan çizer, Ana Miralles tarafından çizilen bu seri, bence son yıllardaki en kaliteli erotik maceraydı. Zâten çizerin bayan olduğu özellikle de bayan vücutlarının çiziminden hemen anlaşılıyor :)

Hatırlarsınız, serinin ilk 4 kitabı Türkiye'de de yayınlanmıştı. Serinin son kitabını da hazırladım, böylece hem Türkiye'de yayınlanan ilk kitapları okuyanlar, hem de seriyle sonradan tanışanlar maceranın tamamına ulaşabilecekler.

Son kitapta Kim Nelson harabe haline dönüşmüş Eşnapur Sarayına geliyor. Acaba, tarihin buruşuk sayfaları ve geçmişin ilüzyonları arasında aradığı Osmanlı hazinesini ve Cin'i bulabilecek mi?

Herkese keyifli okumalar,

Couv_288462.jpg

akyıldız

Süper Üye
15 Nis 2010
1,773
2,614
Sevgili Odenat bizim bu harika diziyi okumamızı sağladığın için çok teşekkürler. Okuma dışında olağanüstü çizimlere bakabilmek bile bir harika. Sağol.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Çok teşekkürler sayın odenat. Bu serinin çizimleri belirttiğiniz gibi harikaydı. Büyük bir beğeni ile takip ediyordum. sayenizde son nihai tadı da alabilececeğiz.

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,968
Bir serinin daha tamamlanıp arşivimize kazandırılması bizler için çok sevindirici bir durum.Çok çok teşekkürler, elinize/emeğinize sağlık.

masterphidias

Yeni Üye
19 Ocak 2011
70
86
Frankofonun çizgiromanın zirvesi olduğunun kanıtlarından biri adeta bu dizi... Elinoğlu sahip olduğu çizgiroman kültürü zenginliğiyle oturmuş Osmanlıyla ilgili şahane bir senaryo yazmış... Tamam gene o Oriental bakış var az-çok (çöl kültürü ve Türkleri Araptan sayma durumu, uydurma şeyler çok...) ama yapmış işte adamlar, çok güzel bir çizgi roman dizisi ben çok beğendim... Teşekkürler paylaşım için,çeviri ve balonlama emeğinize sağlık, harikasınız...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Öyle bir seriyi odenat üstad bitirdi ki bu ülkede tamamlanma olasılığı sıfır bir seriyi tamamladı.Sayın odenat kalplerde hep hatırlanacak her okunduğunda unutulmaz olacak emeklerinize teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Bugün günümün önemli bir kısmını CİN ' i okumakla geçirdim. Bizde yayınlanmış olan sayılarını ilk çıktığında almış ve okumuştum ama bugün baştan sırayla başlayıp bitirdim.

Uzun soluklu bir macera. Yazar ve çizeri oldukça başarılı bir bir eser koymuşlar. Hayali öykü olmasına rağmen bir çok farklı coğrafyada ve zamandaki olaylar ve kişiler hakkında ilginç yaklaşımlarla karşılaşıyoruz. Ancak hele Osmanlıda geçen olay ve kişiliklerin bilinen gerçeklerle hiç benzer yanı yok. Tamamen kurgu ve fantastik olarak yazarın muhayyilesinden ibaret.

Odenat dostumuzun inanılmaz emeklerinden birisi daha Diyar arşivinde olanca ihtişamıyla yerini aldı.

Ne kadar teşekkür etsek az gelir.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Frankofonun çizgiromanın zirvesi olduğunun kanıtlarından biri adeta bu dizi... Elinoğlu sahip olduğu çizgiroman kültürü zenginliğiyle oturmuş Osmanlıyla ilgili şahane bir senaryo yazmış... Tamam gene o Oriental bakış var az-çok (çöl kültürü ve Türkleri Araptan sayma durumu, uydurma şeyler çok...) ama yapmış işte adamlar, çok güzel bir çizgi roman dizisi ben çok beğendim... Teşekkürler paylaşım için,çeviri ve balonlama emeğinize sağlık, harikasınız...

Bir açıdan haklısınız ama şöyle de düşünmek lâzım; Fransa'da günde 10 yeni çizgi roman basılıyor, yılda 70 milyon adet satış yapılıyor ve neredeyse sektörün büyüklüğü 1 milyar Avro! Mesela Cin'in son kitabı çok şık bir kutuda çıktı, Barracuda'nın son kitabı ise harika bir korsan hazine sandığında! Kitabı aldıktan sonra hazine sandığını odanızda kullanabilirsiniz.

Sektör bu kadar büyük olunca, yazarlar ve çizerler sırf bu işi yaparak geçinebiliyorlar. Dolayısıyla, daha iyi olmak için çabalıyorlar. Sadece Fransız değil, İtalyan'lar ve Ana Mirales gibi İspanyol çizerler de katkı veriyor. Halbuki ülkemizin bu durumunda insanlar nasıl yazmaya çizmeye başlasınlar? Dolayısıyla evet, bizim tarihimiz var ama onu kullanacak ekonomik duruma sahip değiliz.

Beğenilerini ileten tüm arkadaşlara teşekkürler.

masterphidias

Yeni Üye
19 Ocak 2011
70
86
Bir açıdan haklısınız ama şöyle de düşünmek lâzım; Fransa'da günde 10 yeni çizgi roman basılıyor, yılda 70 milyon adet satış yapılıyor ve neredeyse sektörün büyüklüğü 1 milyar Avro! Mesela Cin'in son kitabı çok şık bir kutuda çıktı, Barracuda'nın son kitabı ise harika bir korsan hazine sandığında! Kitabı aldıktan sonra hazine sandığını odanızda kullanabilirsiniz.

Sektör bu kadar büyük olunca, yazarlar ve çizerler sırf bu işi yaparak geçinebiliyorlar. Dolayısıyla, daha iyi olmak için çabalıyorlar. Sadece Fransız değil, İtalyan'lar ve Ana Mirales gibi İspanyol çizerler de katkı veriyor. Halbuki ülkemizin bu durumunda insanlar nasıl yazmaya çizmeye başlasınlar? Dolayısıyla evet, bizim tarihimiz var ama onu kullanacak ekonomik duruma sahip değiliz.

Beğenilerini ileten tüm arkadaşlara teşekkürler.

Haklısınız ama yukarıdaki saptamaların aynı zamanda ilgili ülkelerin kültürel bakış açıları yani zihin yapılarıyla da ilgili olduğunu unutmamak lazım. Yani mesela bizde bir Osmanlı padişahını Cin'deki gibi gösteren bir çizgi roman yayınlansa malum çevreler hemen başlar "yok Osmanlı böyle değildi, yok bizim ecdadımızı böyle gösteremezsin" falan filan adamı öldürmeye bile kalkarlar... Osmanlı padişahlarını çoğunun içki içtiğini, afyon kullananların olduğunu, haremde kadınların acı çektiklerini filan anlatamazsın... Yani ekonomik imkanlar bir yana senaryo olarak da çok sınırlı davranmak zorunda kalınan bir durum var gibime geliyor...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
13 ncü kitabı okumamıştım, şimdi okuyorum, bir seri daha sayenizde sonlandır, teşekkürler.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Bizim müthiş bir tarihimiz var amma bu tarihi çizecek insanlarımızda mevcut olmasına rağmen gerekli ilgiyi göremediklerinden çizmiyorlar.

İşe yaramaz bir sürü organizasyona sponsor olan büyüklerimiz nedense tarihe katkı sağlayacak bu hususu es geçiyorlar. Bilinmez belkide tarihimizi öğrenmek, öğretmek işlerine gelmiyor da olabilir.

Şimdinin 50-70 yaş ortalamasında eline çizgi roman kitabı almıyan kişi nadir çıkar bence.

Gençlerdende çizgi okuyan kalmadı gibi birşey.