Selahaddin Eyyübi - Tam Macera - Türkçe

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sevgili dostlar,

Fransa'da yayınlanan "ils ont fait l'histoire", Tarihi yapanlar serisi, tarihe damga vurmuş büyük liderlerin hayatlarından bir kesiti anlatıyor. Gerçeklere bağlı kalınarak çizilen bu kitaplar tarihçiler tarafından hazırlanıyor.

Bu serinin 7. kitabı Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman'a aitti ve bunu daha önce çevirip paylaşmıştım. 12. kitap ise büyük İslam komutanı ve Eyyübi hanedanının kurucusu Selahaddin Eyyübi'nin hayatını konu alıyor.

Her ne kadar 56 yıllık büyük mücadelelerle geçen bir hayatı 50 sayfaya sığdırmak zor olsa da, yazar ve çizer oldukça iyi bir iş çıkarmış. Genel hatlarıyla bu büyük insanın hayatını öğreniyoruz. Hem Hattin'in Boynuzları gibi muhteşem zaferler, hem de Montgisard gibi büyük yenilgiler kitapta yer alıyor. Belki de daha da önemlisi, bugün Suriye'de verilen mücadelenin tâ 1000 yıl önceye dayandığını görüyoruz.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi ben Amin Maalouf'un "Arapların gözüyle Haçlı Seferleri" isimli kitabında buldum. Bu kitabı da herkese tavsiye ederim.

Keyifli okumalar,

"Kitap Türkiye'de yayınlandığı için link kaldırılmıştır."

Couv_257998.jpg

Son düzenleme:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Çok teşekkür ederim sayın odenat. O zamanda aynı bu zaman gibi, coğrafyanın paramparça olduğu, tükrükleri ile boğabilecekleri orduların önünde gaflet içinde birbirine düşüp geri çekildikleri, insanların çaresizce kurtarıcı bekledikleri bir zamandı.
Ama büyük milletlerin kurtarıcıları olmaz, onlar kendilerini kurtarırlar.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,854
İlk gördüğümde merak etmiştim.
Bu kadar kısa zamanda beklemediğim paylaşım.
Pazar keyfi oldu.
Emek dolu paylaşım için teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Sevgili Odenat dostumuzdan APS gelen bir paylaşım daha.
Yoğun iş hayatında, zaman ayırarak ve dostların önceliklerini dikkate alarak verdiği emekler her türlü övgüye layık.

Selahattin Eyyubi, üç din için kutsal olan topraklarda Haçlı seferlerinin belini kırmış olmasıyla Avrupalıların tarihinde de yer etmiş olan bir kumandan ve devlet adamı.
Kitapta dip not olarak yer verilmiş olan bir olay da, Anadoluyu yol geçen hanı olarak görüp kutsal topraklara Anadolu üzerinden geçmeye kalkışan Alman orudusuna Selçukuların vermiş olduğu unutulamayacağını sandığımız ders. Bu ders sonunda Haçlılar bir daha Anadolu topraklarından bir daha asla geçmeye kalkışmamışlar.
Günümüz Avrupalılarının bu tarihi dersi unutmuş olduklarını görmekteyiz.
Kutsal topraklardaki zenginliklerin peşinde olan günümüz Avrupalıları, çağımızdaki Haçlı seferleri ile Anadoluyu parçalamak, bölmek amacıyla her türlü insanlık dışı yöntemleri kullanmaya devam ediyorlar. Tarihten ders almış olsalardı bu girişimlerinin de sonunun hüsran olacağını öğrenmiş olurlardı.

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
527
648
Sevgili dostlar,

Fransa'da yayınlanan "ils ont fait l'histoire", Tarihi yapanlar serisi, tarihe damga vurmuş büyük liderlerin hayatlarından bir kesiti anlatıyor. Gerçeklere bağlı kalınarak çizilen bu kitaplar tarihçiler tarafından hazırlanıyor.

Bu serinin 7. kitabı Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman'a aitti ve bunu daha önce çevirip paylaşmıştım. 12. kitap ise büyük İslam komutanı ve Eyyübi hanedanının kurucusu Selahaddin Eyyübi'nin hayatını konu alıyor.

Her ne kadar 56 yıllık büyük mücadelelerle geçen bir hayatı 50 sayfaya sığdırmak zor olsa da, yazar ve çizer oldukça iyi bir iş çıkarmış. Genel hatlarıyla bu büyük insanın hayatını öğreniyoruz. Hem Hattin'in Boynuzları gibi muhteşem zaferler, hem de Montgisard gibi büyük yenilgiler kitapta yer alıyor. Belki de daha da önemlisi, bugün Suriye'de verilen mücadelenin tâ 1000 yıl önceye dayandığını görüyoruz.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi ben Amin Maalouf'un "Arapların gözüyle Haçlı Seferleri" isimli kitabında buldum. Bu kitabı da herkese tavsiye ederim.

Keyifli okumalar,

Couv_257998.jpg

sevgıili odenat bu serının diğer kıtaplarını cevirmeyi düşünüyormusunuz.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,951
Nefis bir işçilik ve kaliteli bir sunumla beklediğimize değecek harika bir çalışma diyarımızı aydınlatmış.
Teşekkürler üstadım...

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
sevgıili odenat bu serının diğer kıtaplarını cevirmeyi düşünüyormusunuz.

Merhabalar, seride Türk-İslam tarihi ile ilgili yayınlanacak diğer sayıları da çevireceğim. Ama genelde Vercingetorix, Napolyon vs gibi kendi tarihlerini ön plana alıyorlar, onları çevirmeyi düşünmüyorum.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Mükemmel bir çizgi roman işçiliği olan, büyük ölçüde tarafsız anlatımın, Selahattin Eyyübi'ye biraz da hayranlıkla o devrin bu çok önemli savaşlarını bir yabancı yayıncıdan böyle okumayı hiç beklemiyordum. Demek ki gerçek hiç gizlenemeyecek kadar açık olunca, yalan, iftira, ikiyüzlülük, her düşmanımızı kollama gibi kalleşliklerde usta batı dünyası da bazen susup, bu eserde, "bükemediğimiz eli öperiz" diyorlar !...
Atalarımız ile tekrar gurur duymamızı sağlayan bu şahane çizgi romanı bizler için hazırlamanızdan dolayı çok teşekkür ederim, odenat.

sebo22

Onursal Üye
14 Tem 2009
2,081
5,424
ne söylesek eksik kalacak tüm çalışmalarınız için canı gönülden teşekkürler üstadım...

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Harika, muhteşem, olağanüstü. hiç okumadığımız kitaplar sizle hayat buluyor.Teşekkürler, Odenat.:)

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Sevgili Motion'un bahsettiği filmi eğer seyretmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. zaten sevdiğim bir yönetmendi ama bu filmden sonra ayrı bir yeri oldu bende. Hollywood yapımı bir filme rağmen Müslüman'lara bakış açısını yeterince tarafsız buldum. Selahattin Eyyübi'nin filmde (canlandıran oyuncu da iyiydi.) anlatıldığı halini beğendim.
ghassanmassoud.jpg

Bu konu vesilesi ile tekrar aklıma gelen filmi hafta sonu bir daha seyredip hafızamı tazelemeyi planladım.

Değerli dostumuz odenat'a frankofon ve tarihi çizgi roman açlığımızı doyuran çalışmaları için teşekkür ederim.

Not: Selahattin Eyyübi'yi oynayan aktör 2006 yılında filminde de oynamıştı.

Son düzenleme:

memogianni

Süper Üye
26 Haz 2011
896
1,849
İstanbul
Bu da Süleyman da süper paylaşımlardı. Serinin diğer kitapları arasında Cengiz Han'ı ga gördüm. Onu da müsait olduğunuzda çevirebilirseniz çok müteşrkkir olurum. Saygılar...

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
Aman da aman,
Yeni bir yorum yapılmayıp konu güncellenmeseydi,
Bu paylaşımlar gözümden kaçmıştı,
Her zamanki gibi bu forum beni şaşırtmaya devam ediyor...

atsinaa

Onursal Üye
27 Tem 2011
357
3,054
Tokat -Niksar
Üstad bugün nette gezerken gördüm Akılçelen Kitaplar bu seriden Selahaddin Eyyübi, Kanuni Sultan Süleyman ve Cengiz Han'ı basmış.

Son düzenleme: