Nokta - 1991 - Sayı: 27

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326

Nokta - 1991 Sayı - 27
30 Haziran-7 Temmuz 1991, Yıl 9, Sayı 27
Gelişim Yayınları, 5000 TL
Türkçe, 116 sayfa (32 sayfalık TV ekiyle birlikte), 95 MB, CBR

KAPAK.jpg

(Mega)

Bu sayının ilginç ve biz kitapseverleri ilgilendiren konusu "Kebikeç". El yazması, tezyinatlı değerli kitapları, en büyük düşmanları olan kitap kurtlarından korunmak için çok eski yıllarda kitabın ilk ya da son sayfasına bu "tılsımlı sözcük" yazılırmış: "Ya Kebikeç!". Anlamı da pek bilinmiyormuş bu sözcüğün, Süryaniceden geldiği sanılıyormuş. Melek adı diyenler var, çiçek adı diyenler var. (Ankara'da galiba Karanfil sokakta bu isimde bir sahaf vardı, birçok kez alışveriş yapmıştım. Yanılmıyorsam aynı isimde bir katalog veya dergi de çıkartıyordu bu sahaf).
Not: burada kastedilen kitap kurtları, iki ayaklı olanlar yani kitapseverler veya onların yakınları değil, kitapları gerçekten yiyen minik canlılar. Yazıda aslında ilklerinin de tehlikesinden bahsedilmiş ama bu tılsım onlar için değilmiş!

Dergiyi indirmek istemeyip, sadece "Kebikeç" yazısını okumak isteyenler için
NOKTA_91_27_Kebike_001.jpg

NOKTA_91_27_Kebike_002.jpg

NOKTA_91_27_Kebike_003.jpg

Zaman makinesinin saati bu kez de 7 Temmuz 1991 tarihine ayarlandı!
TIMRMACHINE_1991.png

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326

Dergide, çizgi romanla ilgili bir de şu küçük yazı varmış. Nokta dergisine ilgi duymayan ve indirmek istemeyen ÇD dostları belki bu yazıyı okumak isteyebilirler.
NOKTA_91_27_Teksasakland_1.jpg

Not: İçerikle ilgili bir metin eklememiş olduğumu farkettim. Bütün bilgi resmln içinde bulunuyor, o da arama motorunda arattığımızda çıkmayacaktır. İlerideki başvurularda konunun ÇD'nın arama motoru aracılığıyla kolayca bulunabilmesi için içerikle ilgili bir iki kelimeyi buraya not ediyorum:
"Tommiks ve Teksas beraat etti: İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi doçent Namık Ayvalıoğlu çizgi romanların, okumayı yeni öğrenmekte olan çocukların mesajları anlamalarını kolaylaştırdığını ve onların gelişimine katkısı olduğunu belirtmiş."

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
Gerçekten bizi ilgilendiriyor bu yazı.
Son iki üç gündür bir kitap okuyorum,
"Bisiklet - Zen" (Kent Ulaşımında Bisiklet).
Basit görünen bisiklet kullanımı aynı zamanda,
kendini, dolayısıyla hayatı tanımaya araç olabiliyor,
hayata bakış açımızı değiştirebiliyor. Şimdi kitap
koleksiyonuyla ilgili düşüncelerimi gözden geçiriyorum :).
Teşekkürler sevgili Scanfan.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Bugün iki değerli emek için scanfana teşekkür ederim.Bu arada yeryüzünün bisiklet ile ilgili yazısına atfen şunu yazayım almanyanın oto sanayisinin devlerinin bazılarında ki yöneticiler işe bisikletle gider gelir.Çünkü bisiklet bir yaşam ve düşünce tarzını ifade eder.Doğayla uyumu çevreyi ve havayı koruma düşüncesinin bir yansımasıdır.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Paylaşiminiz için teşekkürler sevgili scanfan... Nokta, tempo vb. Haber dergileri, yayinlandiklari tarihteki ülkemiz ve dünyada mevcut olan gündemi de yansittiklari için, eşsiz birer tarihsel kaynakdirlar aslinda... Elinize sağlik...