Nokta - 1989 - Sayı: 1

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Nokta - 1989 Sayı - 1
8 Ocak 1989, Yıl 7, Sayı 1
Türkçe, 90 sayfa, 85 MB, CBR

NOKTA_1989_01_kapak.jpg

(Mega)

Bir diğer 'zaman kapsülü' de "Nokta" dergisidir benim için. Uzun süre yayınını sürdürebilmiş bir haftalık haber-aktüel dergisi olan Nokta 1982 yılında çıkmaya başladı. Dün sunduğum "Tempo" dergisi münasebetiyle bu tür dergilerle ilgili kısa bir şeyler yazmıştım. Nokta dergisi hakkında da kendim yazmayayım da bu kez bir alıntı yapayım dedim. Paralı TV kanallarından birinde "Yakın Tarih: 80'lerin Damgası: Nokta Dergisi" adlı bir belgesel film gösterilmiş (yayın tarihini tespit edemedim). Bu belgeselin tanıtım bülteninde şunlar yazılmış:

alıntıdır:
Yakın Tarih: 80'lerin Damgası: Nokta Dergisi

Yakın Tarih’in bu bölümünde gazeteci Nazım Alpman, 1980’li yıllarda, Türkiye medyasında esen Nokta fırtınasını mercek altına alıyor. Nokta’yı Nokta yapan isimlerle konuşuyor. Derginin kuruluşundan itibaren O’nu zirveye taşıyan isimler, 80’lere damga vuran Nokta’yı anlatıyorlar. ‘Yakın Tarih’ ile ‘80’lerin Damgası: Nokta’ İZ ekranlarına yansıyor. Gelişim Yayınları’nın amiral gemisi olacak Nokta Dergisi, birkaç denemeden sonuç alamayınca 1984 yılının Aralık ayında yapılan bir toplantıda gelecekteki yolunu çizecek bir karar alacaktı: -Kendi gündemini yaratmak! Bu sihirli cümle derginin 5. Yılı için hazırlanan özel sayının giriş yazısında yer alıyordu. 1989’u Nokta’nın 5. Yılı ilan edilmişti. Doğrusu aradan geçen 5 yılda Nokta gerçekten de kendi gündemini yaratmış, hazırladığı özel haber kapaklarıyla da Türkiye’yi düzenli olarak sarsmıştı. Aslında Nokta’nın kuruluşu daha eski yıllara gidiyordu. Patron Ercan Arıklı, değişik formüller denemiş, en sonunda bu halini beğenmişti. Nokta’nın Nokta olabilmesi için sanki bu süreç zorunluydu… Bir medya laboratuarı gibi başlayıp giderek okul haline gelen dergi görkemli yayın hayatıyla birlikte kendi yıldızlarını da yaratmıştı. Nokta Dergisi’nden yetişen pek çok gazeteci daha sonraki yıllarda başarılı imzalar, yetenekli yöneticiler haline geleceklerdi. Noktacılar kendilerini değerlendirirlerken, “inançsızız, ön kabuller listemiz yok” diyorlardı. Öyle farklı konulara el atıyorlardı ki, her pazartesi hasta okurlar, kamuoyu, kanaat önderleri, politikacılar, bürokratlar heyecan içinde bekliyorlardı: -Acaba bu hafta Nokta’nın kapağında ne var? Nokta Dergisi’nin ses getiren kapakları denildiğinde akla öncelikle “Bir İşkenceci Polisin İtirafları” geliyordu. Yıl 1986 aylardan Şubat… 12 Eylül’ün ezici havası bütün ağırlığıyla ülkenin üzerindeyken böylesi bir kapak haber, Türkiye’yi sarsıyordu. Bir sorgu ekibinde yer alan işkenceci polis memuru, gözaltına aldıkları solculara neler yaptıklarını en ince ayrıntısına kadar anlatıyordu. Türkiye kamuoyu ilk kez bu kadar açık biçimde işkence detaylarını öğreniyordu. Akıllara durgunluk veren yöntemlerin başında ise “Filistin Askısı” geliyordu. Nokta bu sayısıyla Türkiye’de haftalık haber dergiciliğinin zirvesine oturuyor 120 bin tiraja ulaşıyordu. Nokta yayın hayatı boyunca insan hakları savunuculuğunu en önde tutarak, demokrasi mücadelesine katkıda bulundu. Sadece işkence gören solcular yoktu, Nokta’nın kapaklarında… Derginin özgürlük taleplerinin yelpazesi o kadar genişti ki, gazino sahnelerine kadar uzanıyordu: “Bülent Ersoy’un yasağı kalksın” kapağı böylesi bir ayrıntıyı gündeme taşıyordu. O yıllarda cinsiyet değiştiren Bülent Ersoy için “sahneye yasağı” getirilmişti. Uzun yıllar sonrasından bakıldığında “komik” gelebiliyor ama “Ersoy Yasağı” bir Türkiye gerçeğiydi. Nokta Dergisi de buna karşı bayrak açıyordu. Nokta’nın el atıp kapak yaptıkları arasında “Türban Olayı”, “Tanrısızlar”, “Sübyan Koğuşları” , “Profesyonel Ordu Gönüllü Askerlik”, “Putları Kıralım”, “Çek bir nutuk ATATÜRK’süz olsun..”, “50. Yılında Dersim İsyanı”, “Kanlı 1 Mayıs”, “Ecevit Suikastı”, “Nazım Hikmet’in Kaçış Hikayesi” gibi el atılmasını bırakın telaffuz edilmesinden bile korkulan konular yer alıyordu. 1990’larda yaptıkları kapaklar ise 2000’li yılların gündemini oluşturacaktı: Türkiye’yi bekleyen yeni kavga Laik-İslamcı çatışması! Bir başkası da 2010’ları işaret ediyordu: Polis İslamcılaştırılıyor! Nokta Dergisi’nin 1980’li yılları Türkiye medyasına vurulan bir gazetecilik damgasıydı. Nokta Dergisi belgeselinde kimler konuştu? İlk Genel yayın Yönetmeni Haluk Şahin, en uzun görev yapan genel yayın yönetmeni Arda Uskan, Müessese Müdürü Deniz İnsel, Yayın Kurulu Üyesi ve Hukuk danışmanı Adil Özkol, Yazıişleri Müdürü Tuğrul Eryılmaz, Yazı işleri müdürü Yazgülü Aldoğan, Haber Müdürü Korhan Atay, İpek Çalışlar, Can San, Ayşe Önal, Şule Çizmeci, Görsel Yönetmen Salih Memecan, reklam servisinden -gizli kapak yıldızı- Betül Ergen Nokta’yı, çalışma tempolarını, dergi hayatını, eğlencelerini ve Ercan Arıklı’yı anlattılar…

Belgeselin Youtube'da bir videosu varmış:
Belgeselin Youtube videosu

Son düzenleme:

md35

Kıdemli Üye
28 Haz 2013
202
708
80 li yılların fırtınası. Baskı ve içerik kalitesi ile benzeri yoktu. Her hafta alıp okumak büyük bir keyifti. Hemen indirdim. Teşekkürler.

Yaptığı yeniliklerle basındaki teknik ve içerik kalitesinin yükselmesine sebep olan Gelişim yayınlarının ve Nokta dergisinin sahibi Ercan Arıklı ve Nokta'nın genel yayın yönetmeni çılgın gazeteci Arda Uskan artık aramızda yoklar. Onları da rahmetle anıyorum.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Bir zamanlar NOKTA dergisini almazsam o hafta rahat edmezdim. Epey sayısı ciltlenmiş olarak bir yerlerde duruyor. Anımsattığınız için teşekkürler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Nokta Dergisi 8 Yıl Aradan Sonra Yeniden Çıktı

Sayı:1 16-25 Mayıs 2015 Fiyatı: 4 TL.
20150518084209_nokta.jpg

Ercan Arıklı yönetim kurulu başkanıyken sansasyonel kapaklarıyla Türk dergicilik tarihinde iz bırakan Nokta Dergisi 8 yıl aradan sonra yeniden yayın hayatına başladı. Dergi 8 yıl önce Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı "Özden Örnek"e ait olduğu iddia edilen "Darbe Günlükleri"ni yayımladığı için sürekli baskıya uğramış ve kapanmak zorunda kalmıştı. Temel ilkesini "özgürlük" ve "vicdan" olarak belirleyen yeni "Nokta" kadrolu yazar çalıştırmayacak, hatta bir yayın yönetmeni de olmayacakmış.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
merhaba bu dergiye ulaşamaıyorum
link çalışmıyor elinizde varsa link verebilirmisiniz
asitanecarpet@gmail.com

Merhaba Sayın "AVsar"

Buradaki konunun aslını teşkil eden dergi olan "1989 Yılının 1'inci sayısı"nın Mega linki sağlam ve çalışıyor. İlk mesajdaki linke tıklayın.

6'ıncı mesajdaki "Sayı:1 16-25 Mayıs 2015" ise, derginin uzun bir aradan sonra yeniden yayına başladığını bildiriyordu. Bir haber mesajıydı. Onun linki ise baştan beri zaten yoktu.

Saygılar.

steinbeck

Süper Üye
23 Şub 2012
1,418
3,022
Teşekkür ederim. Bugünden bakınca, internetin olmadığı bir zaman diliminde entelektüellik ne kadar gösteriş içinmiş, bunu anlıyorum.