Nik Sayı - 04

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,744
Fatih İstanbul

nik00.jpg

8.3.1966 Şarika Şilliler'den NİK

İlk 3 fasikülü Haluk abi paylaşmıştı.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Bizimkiler o yıllarda acaip eserleri takip etmişler, o zamanlardaki çizgi roman furyası daha iyiymiş herhalde, şimdilerdeki yayın hayatı o zamanın dörtte biri kadar bile değil.

Teknolojiyi düşünürsek ya artık bu piyasada satış yok yada kimse bu piyasaya atılmak istemiyor.

Yabancı siteleri takip ediyorum adamlar nostalji yayınlarını dijital ortama aktarma yarışındalar, bizde bu bağlamda sanırım Tarkan yeniden düzenlendi.

Abi teşekkürler, her bir paylaşımınız bizler için bir kazanç oluyor.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Bu forumun en güzel özelliği imecenin üst düzeyde olması.. Bir üstadın bıraktığı yerden bir başka üstad ele alıyor, eksikler tamamlanıyor.. Sağol sevgili kolibri..

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Sayın "Kolibri",
emekleriniz ve bu güzel paylaşımınız için teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Okudum, gayet keyifliydi hikayesi,
tabii bir frankofon olarak tenten
benzerliği de kaçınılmaz gibi.

Kolibri üstadım nadide kitap için
teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.

Hatırlayalım bazı bilgileri Kaptandan:
NicEtMino2_18122005.jpg
nicetminopl.jpg

Senaryosu Claude Dupré, çizimleri ise Jean Ache tarafından yapılmış olan bu pırıl pırıl renkli baskıyı Türk usulü kopya çizgilerle de olsa okuyabilmek büyük bir şans. İlk sayısının 1962 yılında çıktığı ve Şilliler'in 1966'da yayımlamış olması, günümüzde hâlâ yayımlanamayan Ken Parker ve Dampyr olduğunu düşünürsek büyük bir başarı sayılabilir.
Tenten'e olan benzerliğinin altında yatan sebep ise çizerinin bir dönem Tintin ekibi içerisinde yer almış olmasından kaynaklanıyor.
Frankofon seven biri olarak özel bir sayı benim için.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Sevgili dostum, Nik için, desteğin için çok teşekkür ediyorum.

Nadir ötesi olan bu kitapları bugün Diyarda rahatça okuyabilmekteyiz. Tenten'in dünya çapında gördüğü ilgi, çizim kadrosundaki bir çok çizerin kendi kanatları üzerinde uçmasına ve benzer çizgi romanların üretilmesine imkan verdi.
Altmışlı yıllarda Türkiye'de yayınlanmış olan bu çizgi romanlar, Avrupa baskılarından kopya edilmiş çizgilerle yayınlandı. Şilliler, Burhan Yayınları gibi yayınevlerinden sonra 80 li yıllarda Alfa Yayınları bu türden çok çizgi roman yayınladı.
İkibinli yıllarımızın son yıllarında Yapı Kredi Yayınları ve benzeri güçlü maddi olanaklara sahip yayınevleri örneğin Panpan, Red Kit, Asterix gibilerini orijinal baskı ve yeni çevirileriyle bir prestij yayını olarak basıyorlar.
İlk aşklar başkadır misali ben yeni ve renkli cicili bicili baskılardan ziyade bu eskileri daha çok seviyorum.
Bu eski ve kopya çizgilerine mukabil, daha Türkçe olan eski çevirilerde kahramanlar genellikle Türkçeleştirilmiş isimler, sıcak çevirilerle benim için daha cazip. Yeni baskılarda Küçük Prens'in ve Afacan'ın orijinal adlarını ezberleyemedim bile:)