Nathan Never AD/DE Yayıncılık Sayı 002 - Kara Sütun

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,310
49,916
NeverLand
nathannever002karastun00001.jpg

2001styleb.jpg
2001pf2125.jpg

Bu sayıda söz edilen 2001: A Space Odyssey filmi Stanley Kubrick'in
gerçek bir sinema dehası olduğunun en büyük ispatlarından birisi olarak görülüyor.
1968 yapımı olan film ülkemizde de ilk kez 1973 yılında 2001: Uzay Yolu Macerası ismiyle gösterime girmiştir.
Arthur C. Clarke ile ortak çalıştıkları bir yapımdır. Kişisel görüşüm kesinlikle izleme listesine almanız ve
film hakkında söylenenlerle ilgili küçük bir araştırma yapmanız yönündedir.
İlk üç sayfa AD/DE yayınlarından çıkan sayıda varmıydı hatırlamadım.
Eğer yoksa büyük ayıp olmuş.
Varolan çalışmada da görünmediğinden çevirmek zorunda kaldım.
İyi bayramlar ve keyifli okumalar herkese.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,962
Nathan Never'ın şu anki yayını yani Özer yayıncılığın çıkardığı üç sayı bir arada
Birinci cildi okuyorum ve çok hoşuma gitti ilk sayıları tekrarlamam lazım derken
Bakunin'in bu güzel paylaşımı tam üzerine denk geldi. İmrenilecek tarama ve düzenleme
için çok teşekkür ederim..

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,663
Kasımpaşa
Sanırım ilk üç sayfayı koymamakla bizi her bakımdan korumuşlar!
Mazallah, okusak başımıza neler gelirdi..
Kaptan farkı ile!
sansürsüz..
Nereden bulursun şaşıyorum..
Kafa anarşit..
Yapacak bir şey yok..

12 Şub 2010
15,006
543,776
Filmi 1973 de Ankara'da sinemada izlemiştim adı UZAY YOLU 2001

Büyük ilgi görmüştü. Sinema dolup taşıyordu.

Gazeteler, filmin kopardığı gürültüyle doluydu, uluslararası etkisinden Stanley Kubrick 'in dehasından söz ediyordu.

Bense hiç bir şey anlamamıştım:).İzleyenlerin de bir şey anladığını sanmıyorum ama gazetelerin pompaladığı havanın etkisiyle, insan psikolojisinin gereği olarak herkes filmi övüyordu.

Ben anlamadım demek cesaret işidir ve hiç kimse de toplum dışı kalmamak için bu cesareti gösteremiyordu doğal olarak.

Gazetelerdeki eleştiri yazılarını dikkatle okuyup mesajı hakkında fikir edinmek için kendimi zorladım. Anladım ki eleştirmenler de yabancılardan alıntıladıkları dışında bir şey bilmiyor olacaklar ki, tatmin edici bilgiler vermiyorlardı.

Bu tür filmleri anlamak için öncelikle ve mutlaka kitabının okunması, felsefesinin anlaşılması gerekiyor. Hiç bir film kitabın yerinin tutamaz, hatta çizgi romanın bile yerini tutamaz. Çizgi
romanda konuşma balonu dışında da yazı koyup olayı açıklamak mümkün çünkü. Filmde ise görüntüyü herkes kendine göre anlar, mesaj sahibinin anlatmak istediğini değil.

Daha sonra Korku dergilerinde filmin çizgi romanını okudum yönetmenin felsefesini anladım. Asıl romanı okumuş değilim.

Film gerçekten etkileyiciydi ama. TV de de izledim sonra, ama filmin tadını asla vermiyor.

Nathan'ın bu çizgi romanı,filme ve mesajına göndermeler yapıyor.

Nice bayramların olsun Kaptan, teşekkür eder saygılar sunarım.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Son sayfalarda sanırım Sırpça ya da benzer bir dilde yazılar var, araştırma - çevirme işi buralara kadar uzandı demek! Eksik, gedik kapatmak için gösterdiğin gayretler için teşekkürler, dostum.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,618
hiçbiryerde :)
kitabını uzun zaman önce okumuştum,pek birşey kalmamış hafızamda..
filmden aklımda kalan sahneler robot'un beyninin insani özellikler kazanıp,
başkalarını kontrol etme,yönetme isteği kazanması ve astronotla mücadele etmesi...
çok sakin,acaip bir film diye de hatırlıyorum filmini...
nathan never hiç okumadığımdan bakmamıştım buraya,
şimdi bu sayıyı indirip ilk üç sayfasına bakayım diyordum ki
anladım zaten hazırlanmış,yenilenmiş kitap bu :D
eline sağlık bakunin...

Marctorius

Yeni Üye
8 Şub 2016
47
37
13 yaşımdayken bu macerayı bulmuştum. marangozda çalışıp haftalığımdan aşırdığım parayla bu çizgi romanı almıştım. o gün babamdan bir temiz sopa yemiştim. ama biliyormusunuz hiç pişman değilim.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Çok teşekkürler sevgili Bakunin... Paylaşımınız mükemmel... Açıklamalarınız ise çok bilgilendirici... Elinize sağlık...