Nankör Mizah Dergisi - Sayı 1

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Nankör - Sayı 1
Nankör Mizah Dergisi 10 Mayıs 1991 tarihli 1. sayısı

Nankör Anamuhalefet Dergisi
Sayı: 1, 10 Mayıs 1991
(Cuma Günleri Çıkar)
İletişim Yayınları
Sahibi: Murat Belge
Yazar/çizerler: Can Barslan, Kemal Kenan,Gani Müjde,Ender Özkahraman
Metin Üstündağ,Zafer Temoçin, Tuncer Erdem ve diğerleri
Boyutları: 27 x 29 cm. Fiyatı: 1500 TL.
24 sayfa, 92 MB, CBR

NANKOR_91_1_kpk.jpg

Mizah dergilerinin adeta "amip" gibi bölünerek çoğalıp, birbirinin içinden türediğinin tipik örneklerinden biri de bu dergiydi. Öyle ki derginin kendi karikatüristlerinden "Zafer Temoçin" de üçüncü sayfadaki köşesinde çizdiği, bir tür özeleştiri olarak da kabul edilebilecek karikatüründe bu konuya değinmiş. Sevgili "yeryüzü"nün de belirttiği gibi dergi birçokları gibi uzun ömürlü olamadı ve dört sayı sonunda kapandı.
NANKr_91_karkatr.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
4 sayı çıkıp kapanmış
çok özel bir dergiydi.
Kadroya bakılınca anlaşılıyordur.
Ama savaş ve acıların
çok yoğun yaşandığı yıllar...kötüydü...
Teşekkürler sevgili scanfan.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,720
Sayın scanfan ;

Uzun zamandır sana teşekkür edememiştim.

"NANKÖR" adlı mizah dergisi için teşekkür etmemek "NANKÖRLÜK" olur.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

Not : Farkında mısın bilmem , üstte tanıtımda "CBR" demişsin ama JPG dosyası şeklinde. Hoş benim için pdf olmadıktan sonra JPG daha kullanışlı çünkü sayfalara büyütüp küçültme yapabiliyorum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Sayın scanfan ;

Uzun zamandır sana teşekkür edememiştim.

"NANKÖR" adlı mizah dergisi için teşekkür etmemek "NANKÖRLÜK" olur.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

Not : Farkında mısın bilmem , üstte tanıtımda "CBR" demişsin ama JPG dosyası şeklinde. Hoş benim için pdf olmadıktan sonra JPG daha kullanışlı çünkü sayfalara büyütüp küçültme yapabiliyorum.
Sevgili dedo11, aslında CBR ve JPG aynı kapıya çıkıyor. JPG görüntü dosyaları (kaç adet olursa olsun, sıralı bir halde) tek RAR dosyası halinde sıkıştırılıyor. Bu tek dosyanın son eki olan RAR'ı->CBR olarak değiştirirseniz bunu çizgi roman okuyucuları ile rahat bir şekilde okuyabilirsiniz (burada en sık kullanılan çizgi roman görüntüleyicisi adlı ücretsiz yazılımdır). Tersini de yapabilirsiniz. CBR'yi-> RAR yapıp tekrar açarak JPG sonekli dosyalara tek tek sayfalar halinde erişebilirsiniz, üzerinde işlem yapabilirsiniz. Bunu "barındırma siteleri" de bildikleri için bazıları malûm nedenlerle CBR sonekli dosyaları kabul etmiyorlar. O nedenle bazı CBR dosyalarının basitçe sonekini değiştirerek (veya RAR'a sıkıştırarak) RAR şeklinde upload ediyoruz.
Bu arada iltifatlarınız için teşekkür ederim. Saygılar.

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Ben aslında bölünerek doğan dergilere pek sıcak bakmadım, bazen haklı çıktım bu düşüncemde bazen de yanıltı beni bu dergiler.. Kaliteleri ile, içerikleri ile.. Birde bu dergilerdeki beni rahatsız eden yan bu kadar çabuk bırakmaları.. Nedir yani, hemen ilk sayıda mı vazgeçilmez olacaksınız... Biraz sabredin, uğraşın.. Neyse.. Teşekkürler scanfan.

necropol

Onursal Üye
11 Eyl 2011
513
2,477
Nankör adlı mizah dergisini ilk kez görüyorum. Sanırım az araştırmacı ve meraksızlığımdan kaynaklanıyor. Emeklerinize sağlık hemen indirip okuyorum teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Eski dostlar(!) Ceviz Ali Hududi ile özellikle Mustafa Kamil Zorti de Nankör'ün konuklarıymış:)
Bilmeyen gençler için açıklama yapmakta yarar var.
12 Eylülün lideri Kenan Evren'in Atatürk'ü kendi kafasına göre yorumlaması ve ona özenmesini hicvetmek amacıyla yaratılan bir karakterdir. Dönem için oldukça cesaret isteyen eleştirilere nedense " üzerine alınmamakta yarar gördüğü için " sanıyorum bu sebeple yayınlandığı mizah dergilerine dokunulmadı. Çok daha masum eleştiriler için gözünün yaşına bakılmadan dergi ve gazete yasaklanıp toplatıldığı zamanlar ( İlk yayınlandığı 80 li yıllar)...
Bundan daha cesuru ise Hasan Kaçan'ın Cork 'uydu.

Teşekkürler sevgili scanfan.