abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Müsekkin, adı üstünde: Yatıştırıcı...

Çizgiroman ve onun izini sürerek gidilebilen yerlere ulaşmaya çalışan kişisel bir blog olur kendileri... Kimi zaman tarihi geçmiş çocuk dergileri, kimi zaman Türkçe Uyarlama ve Çizgidizgi, kimi zaman çizgiroman incelemeleri, kimi gün mesaj kaygılı iletiler... Ama, "Cüzi miktarda"...

Adresi de isminden farklı;

VVW7OB.jpg

Adı Müsekkin de kendi niye Teskin adresinde ikamet ediyor, derseniz, uzun hikaye... :)

Özetle çizgiromanın üzerimizdeki ferahlatıcı etkisini ifade için seçilen bir isim Müsekkin... Kafayı dağıtmak, günlük yaşamın hayhuyundan kaçmak filan işte...

Uzun bir açılım okumaya sabrı olanlar için de biraz detay verebilirim...

Müsekkin, Arapça S-K-N kökünden türer. Aklınıza başka bir şey gelmesin diye :) hemen belirteyim; S-K-N, sakin sözcüğünün temeli, ama bununla kalmaz.

S-K-N'den sükun, ürer; durmak, dinmek, kesilmek, rahatlamak,
S-K-N'den teskin'e varılır; rahatlatmak, yatıştırmak, sakinleştirmek,
S-K-N'den mesken'e de ulaşılır; oturulan yer, ev, rahat edilen mekan,
S-K-N'den iskan'a da yol çıkar; yerleştirmek, ev sahibi etmek,
Bir de meskenet türer ki, miskin yani cüzzamlı, fakir ve beceriksiz, anlamlarını barındırıyor.

Toparlarsak, Müsekkin isminin seçimi yukarıdaki tüm tanımlara bir parça dokunsun diye... Kurucusu için fırtınadan sonra sığınılan bir liman, yeni bir ev, eski-yeni çalışmalarını bir araya getirmeyi hedeflediği bir ortam, çizgiroman sever için çizgilerle ilgilenip rahatlanacak bir mekan...

Eh tabi, biraz cüzzamlı olmak hali ve durgunluk da söz konusudur blogda... Pek sık güncellenemiyor son dönemlerde... Rahat mı batıyordur nedir?! :)

Böyle işte...

Ara ara blogda paylaşılmış kayda değer olduğunu düşündüğümüz şeyleri aktarırız foruma. Ara ara da yeni iş ürettiğimizde duyurur veya paylaşırız Diyar'da, bu bölüm başlığı altında...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Sevgili "abartman"a ait olduğunu sandığım "Müsekkin"i takip ediyordum eskiden ("Doğankardeş"lerde hep onun adı geçiyor diye böyle düşündüm). "Çizgi Diyarı" ile tanışınca vakit bulamadığım için orayı ihmal ediyordum, zira ÇD'nda baş döndürücü bir hızda yapılan paylaşımlara yetişmek zaten çok zor. Şimdi bu vesileyle "Müsekkin"e yeniden baktım, epey bir yenilik olmuş. Hemen "Doğankardeş"lerin eksiklerini indirmeye başladım bile.

Bu yeni uygulamaya izin verdikleri için ÇD yöneticilerine bir kez daha teşekkür etmek gerekiyor. Konunun ayrı bir kategori altına alınması da iyi olmuş (Çizgi Roman Blog ve Siteleri). Bu ve benzeri dost blogların "ÇD forumu" tarafından benimsenmesinin (ve ilerde belki kısmi entegrasyonunun) bir faydası da şu olacak: tekrar yüklemelerin önüne geçilmiş olacak. Örneğin "Müsekkin"de mevcut olan "Doğankardeş"lerin yeniden ÇD'na yüklenmesine belki gerek olmayacak ve forumun kapasitesinde de (şayet belli bir limiti varsa) bir eksilme yaşanmayacak.

"Müsekkin"in kalitesini tartışmaya gerek bile yok. Sayfa düzeninden içeriğine kadar çok modern ve düzeyli bir blog. Teşekkürler "abartman".

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Çok güzel oldu böyle platformları
birarada görebilmek.
Müsekkin'e birkaç kez bakmış,
biraz okumuştum. Scanfan dostum da
yazmış, koşturmaktan diğer mecralara
her zaman bakamıyor insan. Adı da güzel,
hazırlanan çizgi romanlar da.
Kolay gelsin ve teşekkürler üstat...

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
@scanfan,
Müsekkinde'ki Doğan Kardeşlerin bir kısmını Diyar için taramıştım, ama Diyar'da yayınladığım bazılarının eskiden yaptığım başka taramalarını koymayı yeğledim oraya. 1966-1969 serisinden bahsediyorum. Elbette Diyar'da yyınlanan taramalar daha bir olgundurlar diye düşünüyorum...

Blog hakkındaki güzel sözlerin için teşekkür ederim.

@yeryüzü,
valla koşturmaktan ben de son iki yıldır fazla ilgilenemiyorum mekanla, ama aynı gerekçeyle Diyar'a ve diğer ortamlara da katkım azaldı. Ne yapalım, elimizden geleni yaparız biz de. En azından bu yeni açılımın benim için faydası, bölünmeme gerek kalmamış olması, ki iyi bir şey. :) Hem sana hem ÇD yönetimine teşekkür ederim...

@rekent,
Adımız Miskindir Bizim, bizim de hayat görüşümüzü aktarır biraz, o yüzden güzel seçim olmuş. Gerçi, miskin anlam kayması yoluyla tembellik, eylemsizlik gibi kapılara çıkmaya başlamış olsa da cüzzamlı, yani herkesin uzak durmayı yeğlediği kişi anlamı asıldır... Bu açıdan da yerini bulur, ama asıl mesafeyi koymayı yeğleyen cüzzamlının kendisi Müsekkin bağlamında... İlgin için teşekkür ederim..

Not: Blogdan bazı çeviri balonlamalar (uyarlama-çizgidizgi çalışmaları) daha önce gerek derleme yapanlar, gerek tanış olduğumuz arkadaşlar ve gerekse benim aracılığımla Diyar'a aktarıldı daha önce, ama bazıları kayıp galiba... Keza Doğan Kardeş 1972 taramalarının bir kısmını da Gandor aracılığıyla aktarmıştık Diyar'a... Forumda kayıp yaşanan dönemden sonra halleri nice oldu bilemiyorum. Sonuç olarak, varsa sıralı listelerdeki eksikleri yavaş yavaş tamamlarız, çabuk temin etmek isteyenler de nerede bulabileceklerini biliyorlar nasılsa.. :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,466
Abi zamanında olmayan Doğan Kardeşleri sizin bloğunuzdan almıştım, daha sonrada zaten ortaklaşa ordakileri siteye aktarmıştık. Birazdaha belki olmayan vardır, bu ara ben çok yoğunum.

Bakmak lazım listelere. Nasipse tamamlanır, almak isteyenlerde zaten açık, her daim edinebilirler.

Önemli olan gönüllerin ve zikrin bir olması. Her daim teşekkürü borç bildiğim kişiler arasındasınız ve iyiki bizlerlesiniz.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,908
ordu-turkey
Değerli dostum önemli olan küsmemek sen bunu başardın öyle eski dostlar var ki çekildiler bir köşeye halbuki bir selam bir küçük yorum bile yeter ki sen bunu gayet iyi yapıyosun.Herkesin hayatın da inişler çıkışlar olur mesele bir şekilde geri dönebilmek tekrar o orta çizgiye gelebilmek zaten insan olmanın erdemi de budur.Boşuna diyojen insan aramamış surette değil uygulama da insan olmak önemli ve hayatta hiç bir şeyde fanatik olmamak sevgiler.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
@gandor,
Müsekkin'de de belirttiim gibi oradaki tüm paylaşımlar izinli veya izinsiz başka yerlerde de paylaşılabilir, ki seninle zaten buraya taşıma konusunda anlaşarak yardımlaşmıştık. :) Her kim isterse alsın foruma veya istediği yere koysun eksikleri, gıkım çıkmaz, yeter ki hakka riayet edilsin...

@serdary67,
insan insana kızar da küser de, ama keyif alınan bir şeye küsmenin, onunla ilgili her şeye sırt çevirmenin anlamı yok, biliyorsun. Ama kimseyi de kendi doğrusunun yanlışlığına ikna etmek mümkün değil, kendi görmedikçe. Kendileri için iyi olanın ne olduğnu düşünüyorlarsa, herkes için onu dilemek düşer bize... Bakarsın gün gelir, yoruluruz, sıkılırız, köşemizden izlemeyi isteriz biz de...