Filistin (Joe Sacco) (300 sayfa)

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
11,988
315,024
FİLİSTİN-yazan ve çizen-Joe Sacco-İNTERNETTE İLK-300 sayfa
siyah-beyaz

G9fL56.jpg

Saygılarımla.​

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,153
Goodreads'in en iyi grafik romanlar listesinde 48. sırada yer alan, yüksek puanlı (5 üzerinden 4.19) ve önemli bir eseri okuma olanağını verdiğiniz için çok teşekkürler.

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
385
852
teşekkür ederim
sayın murtaza5

heyecanlandım. Bende ilk. Umarım başkaları da olur.
dün izrael halkı zulum görüyordu.bugün onlar filistin halkına zulüm ediyorlar.

Artık tarıhın tekrarını canlı olarak izliyoruz.

ömür 80 yıl.tüm dünyayı karnımıza doldursak öldügümüzde en ucuzundan bir kumaşa sarılıp toprağa merhaba diyeceğiz.cüzdanın kılıfını bile bizle gömemiyorlar.

insan olabilmeğe bir merhaba diyebilsek.

selam ile

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
385
852
teşekkür ederim
sayın murtaza5

heyecanlandım. Bende ilk. Umarım başkaları da olur.
dün izrael halkı zulum görüyordu.bugün onlar filistin halkına zulüm ediyorlar.

Artık tarıhın tekrarını canlı olarak izliyoruz.

ömür 80 yıl.tüm dünyayı karnımıza doldursak öldügümüzde en ucuzundan bir kumaşa sarılıp toprağa merhaba diyeceğiz.cüzdanın kılıfını bile bizle gömemiyorlar.

insan olabilmeğe bir merhaba diyebilsek.

selam ile

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çok büyük bir emek.
300 sayfa tarama yapmak çok zor...
Başarı ile yapmışsın sevgili Murtaza üstadım.
Şu anda satışı olmayan bu dev grafik romanı diyarımıza başarı ile aktardığın için seni kutlarım.
Sevgiler.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çok büyük bir emek.
300 sayfa tarama yapmak çok zor...
Başarı ile yapmışsın sevgili Murtaza üstadım.
Şu anda satışı olmayan bu dev grafik romanı diyarımıza başarı ile aktardığın için seni kutlarım.
Sevgiler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Daha önce yazar-çizer'in
"Gazze'nin Dipnotları" ve
"Güvenli Bölge Goradze
Doğu Bosna'da Savaş"
kitaplarını okumuştum.
Savaşların halk üzerindeki
korkunç vahşetini tarafsız
ve çok etkili bir şekilde
anlatıyor gazeteci yazar.
Müthiş... Teşekkürler üstadım.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Murtaza bey üstadım her iki taraftan da vahşetin yaşatıldığı şu günlerde
Savaş bölgesi Filistin ile ilgili bir paylaşımda bulunması gerçekten
Özellikle günü ve olayları takip açısından çok önemli.
Özel bir emek gerektiren bu paylaşım için çok çok teşekkürler.
Ellerine ve emeklerine sağlık değerli üstadım.

pam

Aktif Üye
27 Kas 2009
169
504
Bugüne kadar ki en yoğun ve etkileyici grefik roman okumalarımdan biri oldu. Belgesel niteliğinde yakıcı bir tanıklık ve çok etkileyici çizim kompozisyonlar. Suriye, Filistin gibi konularda daha önce okuduğum batılı yazarın oryantal bir bakışla tabiri caiz ise duyar kastığı yüzeysel okumalardan asla değil. Uzun soluklu yerinde, o şartları yaşayarak tanıklık edilmiş, kişilerle birebir görüşerek, olaylar fotoğraflanarak yaşanarak çizilmiş bir roman. J. Sacco çığlığı, acıyı, kanı, çamuru ve yıkımı yerinde görmüş ve çizmiş....

Paylaşım için, verilen emek için teşekkür ederim....

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,716

Sayın murtaza5 ;

Biz gençliğimizden beri Filistin'in haklı davasının yanında ve gördüğü zulmün acısını taa içinde hissedenlerdeniz...

Bizim Filistin'i desteğimiz ve ilgimiz sadece oradaki bir dinci örgüte değil ; Tüm Filistin halkına. Bu yetmez .... Emperyalizme ( ABD ve AB ) ve onun eli kanlı şımarık Yahudilerine de sonuna dek ama GERÇEKTEN DE KARŞI OLMAKTAN geçer ... Yoksa HAMESET'ten geçmez. Oradaki sadece bir dinci örgüt için desteklemekten geçmez... Burada Her açıdan haklı bir FİLİSTİN ve zamanında NAZİZM karşısında soykırıma uğrayan mazlum Yahudiler şimdi FAŞİST ve FİLİSTİN halkını soykırıma uğratıyor. Hem de tüm Emperyalist güçlerin yardımı ile ...

*Not : Bu arada unutulmasın HAMAS kuran ve destekleyen de Başta İsrail ve Emperyalist güçlerdir. Hamas kurdular ki Filistin Kurtuluş Örgütünü sokak sokak çatışıp öldürüp temizlesinler diye... İnanmayan isyan etmeden şöyle geriye baksın. Hatta İşid'i bile nasıl desteklediğini yaralılarını nasıl uçakla getirip İsrail'de tedavi ettiklerini ve de Natenyahu'nun onlar ile nasıl fotoğraf çektirdiğini göreceksiniz...

*Not : Yetmez İsrail'li yetkililerden sızan söylemlere göre de "Türkiye'de en az 75 tarikatı biz kurduk" demeleri de sizi sinirlendirmesin. Bizim iyiliğimiz için yapmışlardır canım...

Bir şeye karşı olmak ve bir şeye destek olmak lafla olmaz. Onun arkasındakileri de görüp mahkum etmekle olur...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

egitimonemli

Aktif Üye
10 Mar 2012
283
562
Sayın murtaza5 ;

Biz gençliğimizden beri Filistin'in haklı davasının yanında ve gördüğü zulmün acısını taa içinde hissedenlerdeniz...

Bizim Filistin'i desteğimiz ve ilgimiz sadece oradaki bir dinci örgüte değil ; Tüm Filistin halkına. Bu yetmez .... Emperyalizme ( ABD ve AB ) ve onun eli kanlı şımarık Yahudilerine de sonuna dek ama GERÇEKTEN DE KARŞI OLMAKTAN geçer ... Yoksa HAMESET'ten geçmez. Oradaki sadece bir dinci örgüt için desteklemekten geçmez... Burada Her açıdan haklı bir FİLİSTİN ve zamanında NAZİZM karşısında soykırıma uğrayan mazlum Yahudiler şimdi FAŞİST ve FİLİSTİN halkını soykırıma uğratıyor. Hem de tüm Emperyalist güçlerin yardımı ile ...

*Not : Bu arada unutulmasın HAMAS kuran ve destekleyen de Başta İsrail ve Emperyalist güçlerdir. Hamas kurdular ki Filistin Kurtuluş Örgütünü sokak sokak çatışıp öldürüp temizlesinler diye... İnanmayan isyan etmeden şöyle geriye baksın. Hatta İşid'i bile nasıl desteklediğini yaralılarını nasıl uçakla getirip İsrail'de tedavi ettiklerini ve de Natenyahu'nun onlar ile nasıl fotoğraf çektirdiğini göreceksiniz...

*Not : Yetmez İsrail'li yetkililerden sızan söylemlere göre de "Türkiye'de en az 75 tarikatı biz kurduk" demeleri de sizi sinirlendirmesin. Bizim iyiliğimiz için yapmışlardır canım...

Bir şeye karşı olmak ve bir şeye destek olmak lafla olmaz. Onun arkasındakileri de görüp mahkum etmekle olur...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...
Bari itraile kan kusturduğu şu günde bunu yazmasa idin!
Her şey ortada! Tarih değil an şahit...
Kurtuluş savaşı veren tüm halklar adına ...Yazacak çok şey var! ...! Susmak en iyisi!!!

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,716
Sayın eğitimonemli ;

Halkların kurtuluş savaşı verilirken susulmaz .... Onlar gerçek anlamda desteklenir.

Sanırım Hamas veya Tarikatlar konusunda yazdıklarımdan rahatsız olmuşsun. Soruyorum yazdıklarım yanlış mı? Doğru ise neden rahatsız oldunuz?

Gelelim Hamas'a ... Hamas'ın niçin kurulduğunu sokak sokak silahlı çatışmayla Filistin Kurtuluş Örgütü ile çarpışıp onları öldürmediler mi ? Peki bu öldürmeler İsrail'in ve Amerikanın işine gelmedi mi ?

Peki Müzik dinleyen insanlara saldırmak ne zamandan beri ulusal kurtuluş mücadelesi veren güçlerin işi oldu... Tarihte buna örnek var mı ?

Tam Natenyahu Yaptığı hırsızlıklar için , ırkçı tutumu için , anayasayı değiştirip diktatörce ülkeyi yönetmek istediği için 33 haftadır İsrail halık tarafından mitinglerle protesto edilirken .... Hamas'ın yaptığı bu saçma eylem yüzünden ( müzik dineleyen çoğu genç insanlara saldırmak ) şimdi Natenyahu artık protesto edilebiliyor mu ? .... Kime yaramış Hamas'ın eylemi ....????

Hamas'ın yaptığı hiç te kurtuluş savaşı verenlere yakışmayan saçma eylem yüzünden onbinlerce çoğu çocuk olan insanlar ölüyor. Diyelim ki eylemi doğru idi ( kesinlikle kurtuluş savaşı veren hiçbir halka yakışmadığı için örneğini tarihte bile göremiyeceğiniz ) peki bu eylemin sonucu böyle savunmasız halkın tepesine yağmış gibi bombaların yağmasına neden veya bahane bile ( ki bence Natenyahu bunu bahane saydı. Onun imdadına yetişti ) oluyor ise bu eylem yapılmalı mıydı ?

Bir de benim susmam gerektiğini söylemenin nedenini ise şu an kurtuluş savaşı veriliyor diyorsun. Bak sayın arkadaşım şu an kurtuluş savaşı falan verilmiyor , verilemiyor. Sadece soykırıma uğrayan bir halk var. Ülkenin Gazzesi bile elden gidecek neredeyse. İsrail orayı büyük oranda insansızlaştırıyor. Bütün emperyalistlerin desteğini almış ve tepeden tırnağa silahlı devlet karşı zavallı insanlar ancak tepesine yağan bombalara kurban verebiliyor.

Bir de "İsrail'e kan kusturuluyor." Diyorsun. Keşke öyle olsa ..... Allah aşkına sen hangi kaynaktan iziliyorsun. Ben kan kusanın bizler olduğunu görüyorum. Kan kusturmak buysa...? Eskiden böyle durumlar için "Çıkıp sokağa insanlara sor" derlerdi. Ben de sana bunu öneriyorum. Ben başına yağmur gibi bomba yağan , harebeye dönüşen binalar , hatta bombalanan camiler de mi sizi uyandırmaya yetmiyor... İnanın kurtuluş savaşı veren kimse yok. Bu durumda zaten olamaz... Kurtuluş savaşı veren başta Türkiye olmak üzere dünyada kurtuluş savaşı veren veya vermiş onca ülkeye bakmanızı öneririm...

İçimiz kan ağlıyor... Böyle kurtuluş savaşı verilmez. Ulusal Kurtuluş savaşlarını bütün dünyada yakından izleyen ve inceleyen biri olarak bunu yazıyorum..

Konuyu daha sakin ve her açıdan konuyu düşünmek dileğiyle ....

Son düzenleme:

egitimonemli

Aktif Üye
10 Mar 2012
283
562
Sayın eğitimonemli ;

Halkların kurtuluş savaşı verilirken susulmaz .... Onlar gerçek anlamda desteklenir.

Sanırım Hamas veya Tarikatlar konusunda yazdıklarımdan rahatsız olmuşsun. Soruyorum yazdıklarım yanlış mı? Doğru ise neden rahatsız oldunuz?

Gelelim Hamas'a ... Hamas'ın niçin kurulduğunu sokak sokak silahlı çatışmayla Filistin Kurtuluş Örgütü ile çarpışıp onları öldürmediler mi ? Peki bu öldürmeler İsrail'in ve Amerikanın işine gelmedi mi ?

Peki Müzik dinleyen insanlara saldırmak ne zamandan beri ulusal kurtuluş mücadelesi veren güçlerin işi oldu... Tarihte buna örnek var mı ?

Tam Natenyahu Yaptığı hırsızlıklar için , ırkçı tutumu için , anayasayı değiştirip diktatörce ülkeyi yönetmek istediği için 33 haftadır İsrail halık tarafından mitinglerle protesto edilirken .... Hamas'ın yaptığı bu saçma eylem yüzünden ( müzik dineleyen çoğu genç insanlara saldırmak ) şimdi Natenyahu artık protesto edilebiliyor mu ? .... Kime yaramış Hamas'ın eylemi ....????

Hamas'ın yaptığı hiç te kurtuluş savaşı verenlere yakışmayan saçma eylem yüzünden onbinlerce çoğu çocuk olan insanlar ölüyor. Diyelim ki eylemi doğru idi ( kesinlikle kurtuluş savaşı veren hiçbir halka yakışmadığı için örneğini tarihte bile göremiyeceğiniz ) peki bu eylemin sonucu böyle savunmasız halkın tepesine yağmış gibi bombaların yağmasına neden veya bahane bile ( ki bence Natenyahu bunu bahane saydı. Onun imdadına yetişti ) oluyor ise bu eylem yapılmalı mıydı ?

Bir de benim susmam gerektiğini söylemenin nedenini ise şu an kurtuluş savaşı veriliyor diyorsun. Bak sayın arkadaşım şu an kurtuluş savaşı falan verilmiyor , verilemiyor. Sadece soykırıma uğrayan bir halk var. Ülkenin Gazzesi bile elden gidecek neredeyse. İsrail orayı büyük oranda insansızlaştırıyor. Bütün emperyalistlerin desteğini almış ve tepeden tırnağa silahlı devlet karşı zavallı insanlar ancak tepesine yağan bombalara kurban verebiliyor.

Bir de "İsrail'e kan kusturuluyor." Diyorsun. Keşke öyle olsa ..... Allah aşkına sen hangi kaynaktan iziliyorsun. Ben kan kusanın bizler olduğunu görüyorum. Kan kusturmak buysa...? Eskiden böyle durumlar için "Çıkıp sokağa insanlara sor" derlerdi. Ben de sana bunu öneriyorum. Ben başına yağmur gibi bomba yağan , harebeye dönüşen binalar , hatta bombalanan camiler de mi sizi uyandırmaya yetmiyor... İnanın kurtuluş savaşı veren kimse yok. Bu durumda zaten olamaz... Kurtuluş savaşı veren başta Türkiye olmak üzere dünyada kurtuluş savaşı veren veya vermiş onca ülkeye bakmanızı öneririm...

İçimiz kan ağlıyor... Böyle kurtuluş savaşı verilmez. Ulusal Kurtuluş savaşlarını bütün dünyada yakından izleyen ve inceleyen biri olarak bunu yazıyorum..

Konuyu daha sakin ve h
er açıdan konuyu düşünmek dileğiyle ....
Uzatmamak için kısa keseceğim:
30 yıldır filistin davasını takip eder, tahmin edemeyeceğin kadar içinden bağlantılarla desteklerim!

abd ıraka demokrasi getirdi ise müzik dinleyenleri de hamas öldürdü! Artık itrail pilotu bile gerçeği itiraf etti, katliamı yapan itrailli pilotlar!
gazze onlarca yıldır her gün katliama maruz bırakılıyor. merhum liderlerinin dediği gibi: oturunca da ayağa kalkınca da öldürülüyoruz. oturmamayı tercih ettik!
fkö şu an kimin kemiğini yalıyor malum! geçmişini de çok iyi bilirim! - 80 öncesi dahil!- konu uzun ama yeri burası değil. istersen özele gelebilirsin.
teşekkürler.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,716

Sayın eğitimönemli ;

Filistin Kurtuluş Örgütü için benzetmen hiç doğru değil. Onları köpeğe benzetmen ( kemiği yalamak ) hiç ama hiç hoş değil. Filistin Kurtuluş Örgütü Direniş verirken tüm dinci örgütler ABD kuyrukçuluğu yapmıyor muydu?... Leyla Halid'ler direnirken de mi FKÖ kemik yalıyordu... Kemik yalayanlar vardı ama elde silah kurtuluş mücadelesi veren Yaser Arafat ve yandaşları değildi...

Müzik Dinleyen sivillere ve gençlere saldırmak ulusal kurtuluş mücadelesinin neresine uygun.... ABD Irak'a elbette ki demokrasi getirmeyecekti Büyük Ortadoğu Projesi'ni ( BOP ) kimlerin desteklediği , kimlerin karşı çıktığı ortada. Bütün dinciler ve dinci örgütler buna balıklama atlamadı mı ? Şimdi bu sonuca varmak kolay. Önemli olan önceden bilebilmek ...

Ben de uzatmak istemiyorum... Anlaşmamız bu durumda imkansız...