CEMAL RAGIP DERİN sevgi,saygı ve rahmetle anıyoruz.

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,028
317,644
CEMAL RAGIP DERİN,
sen benim,bizim kahramanımızsın.

KAHRAMANLAR ÖLÜNCE DEGİL ,UNUTULUNCA ÖLÜRLER.

UNUTMADIK,
UNUTMAYACAGIZ,
UNUTDURMAYACAGIZ.

ÇİZGİ ROMAN SEVDASININ TOHUMLARINI ATDIN,

Ne Acı Bakarsın Bana
Bugün Yabancı Mı Geldim Sana
Bugün Bana
Yarın Sana
Bir Fatiha Okusana.

CEMAL RAGIP DERİN KİMDİR.
1950 doğumlu, 16-17 yaşlarında Dünya Gazetesi 'nde yayınlattığı ilk çizgi romanı ile profesyonelliğe adım atan, kariyeri boyunca sayısız karikatür, çizgi roman, günlük bant ve gazete tefrikası çizmiş olan, bir dönem Suat Yalaz 'ın Karaoğlan serisinde yardımcı çizer olarak bazı maceralarda emeği olan, Şahin Bey, Galatalı Salih ve Durakoğlu gibi sayısız tarihi konulu gazete tefrikası ve ramazan ayı resimli romanları hazırlamış olan, birkaç kuşağın kendisini Türkiye Çocuk dergilerindeki çizgi romanlarından hatırlayabileceği, çizerliğinin yanı sıra müzikte de son derece yetenkli, çizgi romanlar hariç ders kitapları, kitap ve dergi kapakları ile sayısız çocuk kitabının da illustratörü usta ressam Cemal Ragıp Derin.

(1950-2017) aralarında hürriyet, kelebek, güneş, türkiye çocuk, yeni şafak'ın da bulunduğu birçok gazetede karikatüristlik yapmış ressam. trt haber'de yayımlanan hattı müdafaa belgeseli'nin bazı bölümlerinde de tarihi resimleri çizmiştir.

3_Azjj9.jpg

solda (nur içindeyatsınlar) profosör HALUK YÜCESOY,sagda CEMAL RAGIP DERİN.

13516595_10154277443448351_6075162838372979387_n.jpg

yatakda CEMAL RAGIP DERİN,sagda meşhur ressam RAMAZAN TÜRKMEN.

Can bedenden ayrılmadan,
Bir eser bırak ismin yaşasın,
Unutulmak çok kolaymış meğer,
İnsan ölünce, değil unutulunca ölür.

Yaşam ile ölümün arası,
İki nokta kadar yakın mı yakın,
Sevgidir gönülün aynası,
İnsan ölünce, değil unutulunca ölür.

Resimli Roman Çizeri Cemal Ragıp Derin, Sanatını Anlatıyor - Devrialem - TRT Avaz
YOUTUBE
www.youtube.com/watch?v=X08BK4b_mLo