Filim 70 (71 - 72) Dergisi Sıralı Liste

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
11,988
315,155
FİLİM 70 DERGİSİ Sıralı Liste

index.php

...' Alıntı:

Wikipedia'dan Alıntı:

Filim 70 1970 - 1972 yılları arasında Türk Sinematek Derneği'nin ikinci bir yayın organı olarak çıkmış aylık sinema dergisidir.

Türk sinema derneği 1966 - 1970 yılları arasında Yeni Sinema dergisini çıkartmıştı. Daha "Yeni Sinema" dergisi kapanmadan 4 ay önce, 5 Şubat 1970 tarihinde Sinematek Filim 70 adında daha küçük boyutta ikinci bir yayın organını da devreye sokmuştu. 18 sayfalık küçük boyutlu bu aylık dergi de 1972 yılına kadar çıktı, yalnız adı her yıl değişerek önce "Filim 71" sonra da "Filim 72" oldu. 17x24cm ebatlarındaki bu dergi de üçüncü hamur kağıda siyah beyaz olarak basılıyordu.

Künyesinde "Türk Sinematek'in yayın organı olarak ayda bir yayınlanır" ibaresi yer alan derginin sahibinin "Türk Sinematek Derneği" adına Onat Kutlar olduğu, yazı işleri sorumlusunun da Ömer Pekmez olduğu belirtilmiştir. Önsözünde bir yandan derneğin film gösterilerine ışık tutması ve bir yandan da sinema sanatıyla ilgili en yeni haber ve bilgilerin okuyucuya yansıtılması amacını güttükleri belirtilmişti.

Ağırlıklı olarak Sinematek'te gösterilen filmlerin ayrıntılı tanıtımlarına yer veren dergi bir bakıma kendisinden önce çıkan Yeni Sinema dergisi ile birlikte "insert" olarak verilen Sinematek programı broşürlerinin dergi şekline getirilmiş hali gibi durmaktadır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,679
İstanbul
Dergi ayrı bir başlığı hak ediyordu. Sıralı listede biraz düzenleme, biraz güncelleme yaparak listenin son halini verdik. Dergi hakkında Wikipedia'dan ( 0 yöntemiyle :) ) aldığım bilgiyi de ana mesaja ekledim.

Bu dergileri Diyar'a kazandıran murtaza5 üstadıma teşekkür ediyorum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Dergi ayrı bir başlığı hak ediyordu. Sıralı listede biraz düzenleme, biraz güncelleme yaparak listenin son halini verdik. Dergi hakkında Wikipedia'dan ( 0 yöntemiyle :) ) aldığım bilgiyi de ana mesaja ekledim.

Bu dergileri Diyar'a kazandıran murtaza5 üstadıma teşekkür ediyorum.

Eline sağlık sevgili direnc11, şık ve kompakt bir liste olmuş.

Bu arada Vikipedi bilgisi sürpriz oldu ve beni eski yıllara götürdü, zira bu maddeyi Vikipedi'ye yıllar önce ben açmıştım. Bu kısa maddeyi ne zaman açtığımı bilemiyorum, zira "0" yöntemiyle girilebildiği için her bölümüne ulaşılamıyor. Kaynak eklememişim, ama sonra siteye erişim engellendi, şimdi de maddeye uyarı eklemişler. Görselleri de ben yüklemiştim, belki onları buraya da kopyalayabiliriz.

ek: Şimdi baktım, maddeyi 14 Eylül 2008'de açmışım!
not: Listeyi ilk başlatan murtaza5'e de teşekkürler.

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,679
İstanbul
Eline sağlık sevgili direnc11, şık ve kompakt bir liste olmuş.

Bu arada Vikipedi bilgisi sürpriz oldu ve beni eski yıllara götürdü, zira bu maddeyi Vikipedi'ye yıllar önce ben açmıştım. Bu kısa maddeyi ne zaman açtığımı bilemiyorum, zira "0" yöntemiyle girilebildiği için her bölümüne ulaşılamıyor. Kaynak eklememişim, ama sonra erişim engellendi, uyarı eklemişler. Görselleri de ben yüklemiştim, belki onları buraya da koypalayabiliriz.

Bu inanılmaz ve keyifli bir bilgi oldu. Çizgi Diyarı'nda açacağımız bir konu için Vikipedi'den yararlandık ama meğerse oraya o bilgileri yine Çizgi Diyarı'nı var eden en önemli isimlerden birisi koymuş. Keyifli... :)

Görselleri yükleyelim elbette üstadım. Sen yapar mısın?