HZ. MUHAMMED (s.a.v) Yaşamı, Savaşları, Vefatı - Mehmet İSLAM (Çizgi Roman)

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
948
5,602
Son zamanlarda özellikle Fransızların biyografik çizgi romanlar olarak , bilim , sanat , felsefe ,kültür , din ya da tarihsel alanlarda pek çok önemli kişiyi ele alan , oldukça başarılı eserlerdeki artış dikkatimi çekiyor. Bir başka deyişle neredeyse , Fransızların akıllarına gelen tüm önemli kişiler için çizgi romanı bulunuyor. Bizde de belgesel nitelikte , tarihe damga vurmuş kişileri ya da önemli olayları ( örneğin Kurtuluş Savaşı ) ele alan çizgi romanlar az üretilmiş sayılmaz. Geçmişten bugüne ; Ratıp Tahir , Münif Fehim , Suat Yalaz , Dündar Kardeşler , Nuri Kurtcebe , Haldun Sevel gibi pek çok sanatçımız ciddi kaynak araştırmaları ile bu alanda önemli eserler ürettiler . Hz. Muhammed ile ilgili çizgi romanlar olarak , özellikle Münif Fehim ve de Suat Yalaz çalışmaları zihnimde yer edenler. Bu düşüncelerle , sayın @murtaza5’in bizlere sunduğu , çizer Mehmet İslam’ın Hz. Muhammed’in hayatını aktaran çizgi roman çalışmasına baktım. Önemli bir kaynak araştırmasını yansıtan senaryo eşliğinde işlenen olaylara ilişkin çizimlerin grafik yapısı , yukarıda saydığım usta sanatçılar kadar yetkin nitelikte olmasa da , bu alanda önemli bir eser ortaya çıkmış. Kendi içinde , kronolojik olarak işlenmiş , yer yer farklı bölümler halinde okura sunulan ( Hz. Muhammed’in savaşları , ölümü gibi ) çizgi roman için sayın @murtaza5’e teşekkür ediyorum. Hz. Muhammed’in hayatı konusunda , henüz okuma imkanı bulamadığım ama çizerin söyleşilerinden edindiğim bilgiye göre , yayın tarihi 2021 olan , 448 sayfa hacmindeki , 10 yıllık çalışma sonucu oluştuğunu öğrendiğim Hayreddin Ekmen’in çizgi romanını merak ediyorum. Bu tarz , belgesel nitelikteki eserlerin bizde de arttığını görmek sevindirici.