ALTIN FIRÇALI ADAM: Bir Aslan Şükür Belgeseli!

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
11,988
315,020
ALTIN FIRÇALI ADAM: Bir Aslan Şükür Belgeseli!
youtube.com/watch?v=3NGIHmMxsAY
Aslan Şükür Kimdir?
10 Şubat 1945 tarihinde Bafra, Samsun’da doğan Aslan Şükür, küçük yaşındayken ailesinin taşınmasından dolayı İstanbul’da yaşamaya başlamıştır.
Pendik Lisesi’ndeki eğitimini yarım bırakarak turistik objelere resimler çizerek yeteneği doğrultusunda ilk çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

Aslan Şükür, 1960’lı yılların başında karikatürist Nehar Tüblek yönetimindeki Akşam Gazetesi’nin ilavesinde ve Hayat dergisinde çeşitli vinyet ve illüstrasyonlar hazırlamıştır.
Babıali’de faaliyet gösteren bazı yayınevlerine kitap kapakları çizmiş, o dönemde Tay Yayınları’ndan çıkan çizgi romanların kapaklarını çizen Yücel Koksal’ın önerisiyle Sezen Yalçıner’le tanışmıştır.

Yirmi beş yıldan fazla sürecek bir dostluk ve iş temposu 1970 yılında çizdiği bir Tom Braks kapağıyla beraber ivme kazanmıştır.
Yoğun talep üzerine periyodik çizgi roman dergilerinin kapak illüstrasyonlarını çizmeyi sürdürürken diğer işlerini zamanla bırakma durumuna gelmiştir.
Şükür, Tay Yayınları logosuyla okuyucuya ulaşan hemen tüm dergilerin kapak çizimlerini sonraki yıllarda tek başına hazırlamıştır.
Zagor, Mister No, Tom Braks, Apo, Mini Ringo, Atlantis/Martin Mystere,
Alaska/Ken Parker, Jeriko, Jil, Judas, Kızılmaske,
Mandrake, Karaoğlan, Teksas, Tommiks, Flash Gordon ve benzeri pek çok kahraman onun canlı renkleri ve kompozisyonlanyla sunulmuş ve bu sayede ÇİZGİ ROMAN SEVERLERİN
kalbinde kendisine karşı her zaman özel bir sevgisi olmuştur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,347
65,246
Çizdiği harikulade kapaklarla çocukluğumuza gençliğimize damga vuran,
unutulmaz izler bırakan büyük bir sanatçıydı.
Rabbim rahmetiyle muamele etsin, nurlar içinde yatsın,
geride kalan sevenlerine sabırlar versin.

thorgal

Aktif Üye
18 Ocak 2018
380
1,307
İstanbul
Aslan Şükür vefatı ile beraber maalesef bir dönem kapandı. Bir çoğumuzun çocukluğu ve gençliği dönemi de beraber bitti. Allah rahmet eylesin. Çok yetenekli biriydi. Acımız büyük başımız sağ olsun.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Hala şoktayım, hala inanamıyorum, nasıl olur diyorum, Takdir-i İlahi diyorum.
Yiğidimiz, efsanemiz, kahramanımız sonsuzluğa uçtu.

Allah gani gani rahmet eylesin, ruhu şad makamı cennet olsun.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,291
Eserleriyle bizleri mest eden Dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından birisini kaybettik.
Çizgi romanlara hayat veren büyük insan ,değerli sanatkar...
Güzel değerler üreten büyük usta...
Her çalışması efsane değerli Aslan ağabeyimiz.
Dünya da doyamadık öte alemde farklı boyutta buluşacağız Aslan ağabeyle ,Ferri'yle , Haluk beyle ,bütün Çizgi dostlarla.
Çok üzgünüm.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Eserleriyle bizleri mest eden Dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından birisini kaybettik.
Çizgi romanlara hayat veren büyük insan, değerli sanatkar...
Güzel değerler üreten büyük usta...
Her çalışması efsane değerli Aslan ağabeyimiz.
Dünya da doyamadık öte alemde farklı boyutta buluşacağız Aslan ağabeyle, Ferri'yle, Haluk beyle ,bütün Çizgi dostlarla.
Çok üzgünüm.
Çok güzel yazmışsınız üstadım, duygularıma adeta tercüman olmuşsunuz. Ağzınıza, yüreğinize sağlık. Teşekkürler.. Sevgili Aslan Şükür ustamızı bu vesileyle bir kez daha sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.