TEHLİKELİ KADIN ( 129 sayfa)

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,035
317,844

pam

Aktif Üye
27 Kas 2009
181
568
Üniversite yıllarında Alexander Berkman'ın anıları ve mektuplarını okuduğumda etkilenmiştim. O vasıtayla Emma Goldman'ı tanımıştım.
@murtaza5 üstadın bu paylaşımını görünce hemen okuma listemin en önüne aldım.
Anarşist aktivist, kadın ve işçi hakları savunucusu Emma Goldman'ın biyografisi. Haymarket Olayı ardından 1900'lerin başı ABD'deki işçi ve kadın hareketleri, eylemlerden, Sovyet devrimine, iki savaş arasında faşizme savrulan Avrupadan İspanya iç savaşına 70 yıllık bir hayatın grafik romanı. Bir çok ünlü kişinin, şehrin ve olayın geçtiği E. Goldman'ın kendi biyografisi 'Hayatımı Yaşarken'da bin küsür sayfada anlattığı bir hayat.
Goldman'ın devrim sonrası Sovyetlerde Berkman'la birlikte geçirdiği iki yıl keşke daha ayrıntılı yer alsaymış.
Kitabın çevirisinde ufak tefek sıkıntılar var, anlatım/çizim tekniği olarak belki biraz sıkıcı da bulunabilir ama okunmasını tavsiye edeceğim arasanız kolayca bulunmayacak zaman ve konuları da anlatması itibarıyla kıymetli bir kitap.

Paylaşım için teşekkürler üstadım.

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
232
1,473
Emma Goldman'ı Emma'nın tanısa seveceği birinin çizmesi, eseri daha da özel yapıyor.
Kitaba göz attım ama sondaki yazar notunu baştan sona okudum ve böylesi bir çizerin kaleminden Emma'yı yaşamak için sabırsızlanıyorum.
Harika paylaşım için çok teşekkürler Sayın @murtaza5 .