İskenderiyeli Hypatia (67 sayfa)

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,043
318,398
tbwx1D.jpg

ZaArda.jpg

Saygılarımla.​

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,458
Kendi Koltuğunda
Yaşamış En Güçlü Kadınlardan Biri de Kleopatra'dır.Kleopatra ya benzettim,öyle çağrıştırdı birden Antik Mısır'ın son Hellenistik kraliçesi gibi İSKENDİREYELİ HYPATI..
Çok teşekür ederim Murtaza üstadımıza
mühiş kitaplar getiriyor tarafımıza.

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
985
5,861
Dostlarımızın emekleri sonucu okuduğumuz diyarımızdaki eserlerin bazılarını çok sonra keşfediyorum. Bir zamanlar Deli , RR gibi farklı dergi kadrolarında , kendine özgü çizimleriyle yer alan Soner Tuna'nın , Sn. @murtaza5 tarafından yıllar önce paylaşılmış olan Hypetia kitabı , bu durumun güzel bir örneği benim için ! Kitabı , Sn. @Meminca dostun mesajı sayesinde keşfederek okudum. Çoktandır çizimlerine rastlamadığım Soner Tuna'nın çizimleriyle , Dünya Bilim Tarihi'nin ilk kadın matematikçisi , filozofu ve de astronomu Hypetia'nın yaşam öyküüsünü okumak , ayrı bir keyif oldu benim için ( Keşke bu konu , daha hacimli , daha çok sayfalı olarak işlenseydi. ) Babası da ünlü bir bilim adamı olan Hypetia'nın hazin sonla biten yaşam öyküsünü film olarak henüz izlemeyenler varsa , 2009 tarihli Agora filmini öneririm. Soner Tuna'dan bahsetmişken , elinde sanatçının '' Çizgilerle Rosa Luxemburg '' kitabı olan dostlarımız varsa , paylaşırlarsa sevinirim. Matematik tarihine meraklı biri olarak gecikmiş de olsam , bu kitabı okumamı sağlayan Sn. @murtaza5'e emekleri için ve de Sn. @Meminca dosta mesajı için teşekkür ederim.