Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir (Seth) (190 sayfa)

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
11,984
314,923
file

file

Saygılarımla.​

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Çok güzel ve özel bir kitap.
Çizgi romanın en güzel
örneklerinden biri, daha
doğrusu, bir sanat olarak,
ifade biçimi olarak hayatı
tanımlayan çalışmalardan
biri...
Bir iki yıl önce okumuştum.
Tabii konuyu monuyu unuttum
her zamanki gibi.:9 Aklımda kalan,
çizgi roman veya gazetecilikle
uğraşan biri, çok emek veriyor
ve böylece bir şeyleri başarıyor...
Yani gerçekten de hayatı iyi anlatan
bir eser bu, daha iyi anlatan mecralar
olabilir ama çizgi roman olarak da
mümkün bu dedirtiyor... Çok uzattım:)
teşekkürler Murtaza üstadım, gittikçe
güzelleşen harika işleri zevkle takip
ediyorum.

pam

Aktif Üye
27 Kas 2009
169
504
Okunması gereken, ödüllü, top10/100 listelerinde her zaman karşıma çıkan,
''20. Yüzyılın En İyi 100 Çizgi Romanından Biri Comics Journal'',
''Ignatz Çizgi Roman Ödülleri - En İyi Çizgi Roman Albümü'', gibi etketleriyle dikkat çeken uzun zamandır okumayı istediğim bir kitaptı.
Kitabın yazarı ve çizeri Seth (Gregory Gallant) aynı zamanda öykünün de başkahramanı ve kendi üzerinden bir kurgu biyografik eser çizmiş.

İki ayrı kanaldan ilerliyor öykü; melankolik, sürekli geçmişe özlem duyan, gündelik hayatının içerisinde düşünsel sorgulamalar ve yolculuklara çıkan (zaman zaman bilinç akışı kareler sayfalarca) Seth'in öyküsü ile 40'lardan kalma bir New Yorker dergisinde tesadüfen bulup, çok beğenip, hakkında hiç bir bilgi olmayan unutulmuş bir karikatürist Kalo'nun kim olduğunu araştırma çabalarının öyküsü. Seth'in kadınlar ve ailesiyle ilişkileri, karakteri ve hayatı hakındaki sorgulamaları, melankolik, hüzünlü, beşparasız halini çok sevdim. Bir yandan da unutulmuş karikatirüst Kalo'yu keşif yolculukları da ayrı bir merak unsuru.

Paul Auster kitapları, W. Allen sorgulamaları lezzetinde bir grafik roman. Kitabın sonundaki sürekli peşinde koşup durduğumuz Kalo'nun çizimleri ve sözlük kısmı da çok keyifli.

Forumda bu ve bunun gibi grafik roman küllüyatının dilimiz de çevrilmiş önemli eserleri birçok arkadaşımızın eşsiz emekleriyle taranıp paylaşılmış. Bu tarzı seven ve paylaşım yoğunluğunda gözden kaçırımaması gereken eserler bunlar...

@murtaza5 üstad bu kaçıncı paylaşımın okuduğum ve teşekkür ettiğim bimiyorum ama yine ellerine sağlık teşekkür ederim. Çok beğendiğim ve arşivime kattığım bir kitap oldu.