Sururi Karikatür Albümü

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
J2Y4Po.jpg

l17yMb.jpg

6n2kg7.jpg

AJmgQ0.jpg

1920 yılında Bursa'da doğan Sururi Gümen ilk ve orta öğretimini Bursa'da tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. İlk karikatürleri 1933 yılında Karikatür Dergisi'nde çıktı. Uzun süre gazete ve dergi ressamlığı yaptı.

Basın tarihimizin son dönemlerinden günümüze önemli ve nostaljik izler bırakmış olan Türkiye Yayınevi’nde uzun yıllar ressam olarak çalıştı. Çocuk Haftası dergisinin kapaklarını resimlendirdi. Rahmetli Kemalettin Tuğcu’nun bu dergide her hafta yayımlanan uzun hikâye ve romanlarında yer alan hisli sahneleri de o çizerdi.Kırmızı-Beyaz, Çocuk Sesi, Afacan, Tasviri Efkar, Cumhuriyet, Yıldız gibi gazete ve dergilerde çalıştı. 1949 yılında Sedat Simavi'nin özendirmesiyle Hürriyet Gazetesi'nde karikatür çizmeye başladı. Can Baba adlı bir tip yarattı. 1955 yılına kadar Hürriyet Gazetesi'nde çalışın Gümen, daha sonra Amerika'ya giderek çizgi filmlerde ve reklam ajanslarında çalıştı.

L3aEoZ.jpg

2Zg5Y2.jpg

GzY5pr.jpg

Bu arada Sururi'nin karikatürlerinde sıkça yer verdiği ve arasının pek de iyi olmadığını anladığımız F.K.G. hakkında da biraz bilgi edinebildim ve aşağıda paylaşıyorum:
Fahrettin Kerim Gökay (9 Ocak 1900, Eskişehir - 22 Temmuz 1987, İstanbul), Türk bürokrat ve siyasetçi. İstanbul Valisi ve İstanbul milletvekili olarak görev yaptı.

Tıp fakültesinden 1922 yılında mezun olduktan sonra, Emraz-i Akliye uzmanı oldu. Uzun süre öğretim üyesi olarak görev yaptı. 24 Ekim 1949-26 Kasım 1957 tarihleri arasında sekiz yıl İstanbul Valiliği ve Belediye Reisliği yaptıktan sonra, İsviçre (Bern) Büyükelçiliği'ne atandı. 1. (XII) Dönem İstanbul Milletvekilliği, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, İmar ve İskan Bakanlığı görevlerinde bulundu. Basılmış birçok eseri mevcuttur.

52308R.gif

Moderatör tarafında düzenlendi:

jagdpanther

Süper Üye
10 Nis 2010
731
996
Tarihten esintiler , gerçi biz yetişemedik ama genede nükteyi yakalayabiliyoruz . Paylaşım için teşekkürler .

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Değerli katkınız için teşekkür ederim sevgili "sarkomer" üstadım. Bu tür arşivlik albümlere artık kolay kolay rastlanmıyor.

Türkçede yeni kelimelerin sayısının yavaş yavaş artmaya başladığı yıllar olmalı. "Eğitmen", "nitelik", "ivedi" ve "denetim" sözcükleri bugün artık dilimize tam olarak yerleşmiş durumda. O tarihte ise büyükanne bunları yabancı dil zannediyor.
ZdDqgV.jpg

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Tek kelimeyle muhteşem tarihi bir emek mizah sevsin sevmesin herkesin incelemesi gereken bir albüm bu nadir emek için sarkomere teşekkürler.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
Şu an alamıyorum ama akşam ilk işim bu eseri arşivime katmak olacak, teşekkürler, hakikaten müthiş bir paylaşım.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Yine çok özel bir kitap "sarkomer" hocamdan.
Mizah tarihimizin en üretken isimlerinden birinin
bu albümü de kolay bulunmazdı herhalde.
Teşekkür ederim üstadım.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Espri her dönemde değerini koruyor.
Tanıtım sayfalarına bayıldım doğrusu.
Teşekkürler ağabey, sayenizde heybemizi şişirdik.:)

12 Şub 2010
15,006
543,642

Fahrettin Kerim Gökay (9 Ocak 1900, Eskişehir - 22 Temmuz 1987, İstanbul), Türk bürokrat ve siyasetçi. İstanbul Valisi ve İstanbul milletvekili olarak görev yaptı.

Tıp fakültesinden 1922 yılında mezun olduktan sonra, Emraz-i Akliye uzmanı oldu.

Türkçede yeni kelimelerin sayısının yavaş yavaş artmaya başladığı yıllar olmalı. "Eğitmen", "nitelik", "ivedi" ve "denetim" sözcükleri bugün artık dilimize tam olarak yerleşmiş durumda. O tarihte ise büyükanne bunları yabancı dil zannediyor.

" Emraz-i Akliye " (Akıl Hastalıkları)

Bugün de bu kelimeleri kullansak yabancı dil zannederler:)

Fahrettin Kerim Gökay, karikatüre malzeme olmuş en ünlü validir.
Hatta " Mini mini Vali " diye bant karikatürlerin de kahramanıydı.
Mini mini lakabı, kısa boyu nedeniyle takılmıştı.

Sedat Simavi'nin önsözüyle antika değerinde bir karikatür kitabımız oldu.

Sururi Gümen, çizgi roman dergilerinde kapak ressamlığı da yaptı. Sayısız illüstrasyonu dergi ve mecmualarda yayınlandı.

Kadir bilmez yöneticilere sahip olduğumuzdan Sururi Gümen adı, unutulmuştur kültür hayatımızda. Ne bir caddeye verilmiştir ismi ne de bir kültür binasına.

Çizgi Diyarı arşivinde yer almak suretiyle ilgili ve yetkili zevatın unuttuğu bu sanatçımızı gelecek kuşakların hatırlaması için uygun bir adım atılmıştır.

Sururi Gümen ve diğer pek çok değerli sanatçımızın unutturulmaması için daha bir çok adımların atılması gerekiyor. Bunlara kafa yormak ve gerekli adımların atılmasını sağlayacak projeler üretmek de Çizgi Diyarı gündeminde olmalı.

Değerli paylaşım ve değerli katkıları için Sarkomer hocam başta olmak üzere yorum yapan dostlara şükranlarımı sunuyorum.