Heavy Metal Türkiye Sıralı Listesi

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Heavy Metal Türkiye

"1977 Nisan ayından beri ABD'de yayımlanmakta olan Heavy Metal dergisi, dünyada ilk kez İngilizce dışında bir dilde, Türkçe olarak çıkmaya başlamıştır. “Yetişkinler İçin Tam Macera Çizgi Roman Albümü” alt başlığıyla ve orijinal adıyla Türkçeleştirilen dergiyi "Arka Bahçe Yayıncılık" çıkartmıştır. İki ayda bir yayımlanacağı ilân edilmiş olan derginin ilk sayısı 1 Ocak 2011'de piyasaya verilmiştir. 112 sayfalık derginin üzerinde 18 lira fiyat etiketi bulunmaktadır. Eşzamanlı çıkan ABD versiyonun fiyatı ise 6.95 ABD dolarıdır. Türkçe dergide Giger, Esteban Maroto, Terrance Lindall, Pepe Moreno, Moebius, Philippe "Caza" Cazamayou, Corben, Zha & Claveloux, Montellier, Drulliet, Howard Chaykin, Simon Bisley, Enki Bilal, Arthur Sudam, Dan Steffan, Howard Cruse ve Bernie Wrightson gibi özgün versiyonunda çizen desinatörlerin yanı sıra Türk çizer Tayyar Özkan'ın eserlerinin de yer alacağı bildirilmiştir. Dergi 2012(*) yılı sonunda 4. sayıya erişmiştir

Heavy Metal

Bu dergi aslında 1974 yılında yayın hayatına başlamış Fransız Métal Hurlant dergisinin Amerikan versiyonudur. Yayıncı Leonard Mogel National Lampoon dergisinin Fransızca baskısını başlatmak üzere Paris'te iken Fransız bilim kurgu-fantezi dergisi Métal Hurlant dergisini keşfetmiş ve hemen bu derginin Amerikadaki lisans haklarını satın almıştı. Métal Hurlant Fransızca'da "Metal Çığlık" gibi bir anlama geliyordu, Mogel ise bu ismi "Heavy Metal" olarak değiştirdi. ABD'de ilk sayısı Nisan 1977'de çıkan bu aylık dergi kuşe kağıda ve renkli olarak basılıyordu (Yıllardan beri ABD'de çizgi romanlar genellikle 3.cü hamur kağıda renkli olarak basılmaktaydı). Başlangıçta dergi daha önce Fransızca versiyonunda yayınlanmış olan çalışmaları basıyordu, bunların da renkli klişeleri önceden Fransa'da çıkartılmış olduğu için zaman ve paradan büyük ölçüde tasarruf sağlanıyordu. Bu orijinal çizer ve yazarların arasında Enki Bilal, Jean Giraud (daha çok bilinen adı ile Moebius), Phillippe Druillet, Milo Manara ve Philippe Caza yer almaktaydı. "Heavy Metal" bunlara Stefano Tamburini ve Tanino Liberatore'yi (RanXerox'un yaratıcısı) de ekledi. 1977 yılından 1986'a kadar yılda 12 sayı çıkmaktaydı. 1986-1988 yılları arasında yılda 4 kez çıktı. 1989-1998 arasında iki ayda bir yayınlandı. 1999'dan bugüne kadar da yılda 9 kez çıkmaktadır. Standart sayıların dışında özel albümler ve anime çizgi filmler de üretilmiştir. İlk anime film 1981'de yapılan Heavy Metal 'dir. Heavy Metal dergisinin orijinal Fransız versiyonu olan Métal Hurlant ise 2006 yılına kadar yayınını sürdürebilmiş, bu yılda 146.cı sayısı ile kapanmıştır."

(*) Burada verilen bilgi hatalı olmalı, derginin 4. ve sonuncu sayısı Eylül 2011 tarihini taşımaktadır.

Alıntı:

tayyare'nin notu: Derginin (kitabın?) ilk sayısını elime büyük bir heyecanla almış ancak hayal kırıklığına uğramıştım. Bildiğimiz Heavy Metal ile pek ilgisinin olmaması kabul edilebilir olsa da, bitmediği açık olan hikayelerin dergideki son karesine "son" yazarak, "tam macera" havası yaratıp, okuyucunun zekasıyla alay etmeleri sinir bozucuydu. "Yetişkinler İçin Tam Macera Çizgi Roman Albümü" alt başlığı/sloganı ile çıkan bir derginin kapağındaki "13+" ibaresi zaten abesle iştigal ama, hiç olmazsa "tam macera" kısmı yalan olmasaydı...

Heavy Metal Türkiye - Sayı 1 - Ocak 2011 yazicizahmet
Heavy Metal Türkiye - Sayı 2 - Mart 2011 tayyare
Heavy Metal Türkiye - Sayı 3 - Mayıs 2011 tayyare
Heavy Metal Türkiye - Sayı 4 - Eylül 2011 tayyare

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,489
Ülkemizde yayınlandığını ilk defa sizden duydum merakla bekleyeceğim. Şimdiden teşekkürler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
"Heavy Metal (dergi)" maddesini Türkçe Vikipedi'de 1 Mayıs 2008 tarihinde ben oluşturmuştum ( o yüzden sizin alıntınızı görünce heyecanlandım). Birkaç otomatik bot değişikliği, kategori ve imla değişikleri dışında tüm madde görselleriyle birlikte benim elimden çıkmış (Wikipedia'da kurallara uygun olmak ve doğru olmak kaydıyla isteyen, istediği değişikliği yapabiliyor). Vikipedi'nin bir kuralı da önemli birtakım kısımlara referans vermektir. Türkçe versiyonunun son sayısının çıkış tarihi ise Kasım 2012 tarihinde yine tarafımdan eklenmiş ve referansını bir basın sitesinden almıştım. (Son sayının tarihinin 2011 yerine 2012 yazılması mevzusu) Şimdi referans aldığım o siteye erişilmiyor galiba. Çizgi Diyarı'nda 4. sayı paylaşıldığında net olarak Vikipedi'deki bilgiyi de güncellerim.

Liste için teşekkürler sevgili "tayyare". Dergiler benim arşivimde vardı diye biliyordum, ama şimdi baktım kaybolmuşlar her nasılsa. Sizin yüklemenizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Son düzenleme:

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Üstadım izin çıktıysa ben de paylaşmak isterim. 1 sayı... hemen...

İzin ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünmemiştim, Var mı? :S

Edit: "İzin" den kastım sitede paylaşıma yönetimin izin verip vermediğiydi, yoksa benden izin sormuyorsunuz değil mi? Aman hocam, haşa, paylaşıma izin vermek ne kelime, memnuniyet duyarım. :)

Son düzenleme:

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
"Heavy Metal (dergi)" maddesini Türkçe Vikipedi'de 1 Mayıs 2008 tarihinde ben oluşturmuştum ( o yüzden sizin alıntınızı görünce heyecanlandım). Birkaç otomatik bot değişikliği, kategori ve imla değişikleri dışında tüm madde görselleriyle birlikte benim elimden çıkmış (Wikipedia'da kurallara uygun olmak ve doğru olmak kaydıyla isteyen, istediği değişikliği yapabiliyor). Vikipedi'nin bir kuralı da önemli birtakım kısımlara referans vermektir. Türkçe versiyonunun son sayısının çıkış tarihi ise Kasım 2012 tarihinde yine tarafımdan eklenmiş ve referansını bir basın sitesinden almıştım. (Son sayının tarihinin 2011 yerine 2012 yazılması mevzusu) Şimdi referans aldığım o siteye erişilmiyor galiba. Çizgi Diyarı'nda 4. sayı paylaşıldığında net olarak Vikipedi'deki bilgiyi de güncellerim.

Liste için teşekkürler sevgili "tayyare". Dergiler benim arşivimde vardı diye biliyordum, ama şimdi baktım kaybolmuşlar her nasılsa. Sizin yüklemenizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Hocam, 4. sayı 2011 Eylül çıkış tarihli, kesin bilgi yayalım. :)

(sırada bekleyen paylaşacağım materyalin miktarını hesaba katarsak bunlara sıra gelmesi bir süre alacaktır, sizi bekletmeyeyim istedim)

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
tayyare'nin notu kısmına tamamen katıldığımı söyleyerek başlayayım mesajıma. Dergileri elime alıp okumaya başladıktan sonra aynı hayal kırıklığını ben de yaşamıştım.

Her ne olursa olsun, bu derginin de sayısal arşivlerde yerini alması kıymetli. Bu vesileyle hocama teşekkür edeyim.

Türkçe Vikipedi'deki sayfanın scanfan üstadımız tarafından hazırlanmış olduğunu öğrenmek de ayrı bir keyif. Aramızda bulunduğu için çok şanslıyız.