Mizah Kültürü Dergisi - Sayı 19

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Yine önemli bir mevzuyu ele almış dergi: Çarşaf Karikatür Okulu ve Raşit Yakalı. Pek çok tanıdık ismin devam ettiği bu okula yolu düşenler arasında yöneticimiz Melih41 abimizin ve enger66 dostumuz da mevcut. Eminim Diyar'dan pek çok dostumuz daha bu okul ile bir şekilde ilişkilenmiştir. Şu anda mizah dünyamızın bilinen pek çok ismi de b okula devam etmiş.

Derginin içeriğinde de belirtildiği üzere Raşit Yakalı pek öne çıkmayan bir isim. Görebildiğim kadarıyla Hakan Alpin üstadımızın Çizgi Roman Ansiklopedisinde de yer almıyor. Üstadımızın işine karışmak gibi olmasın elbette; hani bir gün ansiklopedinin yeni bir baskısını yapmak isterse belki Raşit Yakalı için de bir başlık açar.

Son sayılarını çıkaran pek çok dergide olduğu gibi bu dergide de bu sayının son sayı olduğuna dâir bir emare yok. İdareci kadro bunu belki biliyordu belki bilmiyordu... Ne yazık devam edememesi...

Bu önemli kaynak eserleri bizimle buluşturduğun için çok teşekkür ederim, hocam.

Son düzenleme:

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Yine önemli bir mevzuyu ele almış dergi: Çarşaf Karikatür Okulu ve Raşit Yakalı. Pek çok tanıdık ismin devam ettiği bu okula yolu düşenler arasında yöneticimiz Melih41 abimizin ve enger66 dostumuz da mevcut. Eminim Diyar'dan pek çok dostumuz daha bu okul ile bir şekilde ilişkilenmiştir. Şu anda mizah dünyamızın bilinen pek çok ismi de b okula devam etmiş.

Derginin içeriğinde de belirtildiği üzere Raşit Yakalı pek öne çıkmayan bir isim. Görebildiğim kadarıyla Hakan Alpin üstadımızın Çizgi Roman Ansiklopedisinde'de yer alıyor. Üstadımızın işine karışmak gibi olmasın elbette; hani bir gün ansiklopedinin yeni bir baskısını yapmak isterse belki Raşit Yakalı için de bir başlık açar.

Son sayılarını çıkaran pek çok dergide olduğu gibi bu dergide de bu sayının son sayı olduğuna dâir bir emare yok. İdareci kadro bunu belki biliyordu belki bilmiyordu... Ne yazık devam edememesi...

Bu önemli kaynak eserleri bizimle buluşturduğun için çok teşekkür ederim, hocam.

Merhabalar,
Mizah Kültürü dergisinin bu 19. Ve son sayısını neredeyse tamamen sevgili Raşit abinin arşivim hediye ettiği Çarşaf dergisi dökümanlarıyla hazırlamıştım. Bu vesileyle sevgili üstadımızın sevgi, selam ve hürmetle selamlıyorum ve anıyorum.
2020 yılında kısmetse Çizgiroman Ansiklopedisi'nin genişletilmiş ve güncellenmiş 2. Baskısını çıkaracağım inşallah. Bu 2. Baskıda hem Çarşaf mizah dergisindeki çizgiromanlar için, hem de sevgili Raşit Yakalı abim için kendi adını taşıyan maddeler ekliyorum. Raşit abinin albüm formatında da basılan Gözlüklü Martı adlı çizgiromanı unutulmaz harika bir çalışmadır laf aramızda.