Mister No Kronolojisi

theundead

Yeni Üye
7 Şub 2011
39
448
Mister No Kronolojisi
İkinci dünya savaşı sonrası topluma uyum sağlayamayan Jerry Drake (namı diğer Mister No) her şeyi geride bırakıp Manaus'a yerleşmiştir. Bundan sonrasını biliyoruz. Ama benim merak ettiğim bundan öncesi. Mister No'nun kendi geçmişini anlattığı hikayeler birbiri ile örtüşmüyor ve kronolojik bir sıraya girmiyor. Bu konuyu, sizlerin de yardımıyla o geçmişini anlattığı maceraları kronolojik bir sıraya sokabilmek amacı ile açtım.
Mister No'nun geçmişine dair anlattığı ilk hikaye MN orijinal sayı 051-053. Sayılarda yayınlanan Sönmeyen Kin adlı hikaye. Burada Mister No Filipinler'de görevli bir teğmen. Yani bir subay. Hikayenin devamında brövesi alınıp piyade birliğine postalanıyor. Mister No tarih olarak 1940 yılının eylül ayını verir [MN KM 13 sayfa 282].
İkinci hikaye zincirli motorsiklet çetesi ile geçen macera, sayı MN orijinal 072-074. Mister No anlatırken bu maceranın 1949 kışında geçtiğini söyler [MN KM 18 sayfa 345]. Bir sonraki İtalyada mafya ile başının derde girdiği hikaye. MN orijinal sayı 076-078. Bu macera içinde tarih olarak 1948 yılının eylülünü verir [MN KM 19 sayfa 329].
Eski dostu Ratso ile ilgili anılarını, bir banka soygunu sırasında anlattığı hikaye MN orijinal sayı 086-090. sayılarda yer alır. Tarih 40’lı yılların sonu [MN KM 22 sayfa 220]. Ama 1940’ların sonu olmasına imkan yoktur, çünkü Mister No bu maceranın Aspen’den sonra geçtiğini belirtir [MN KM 22 sayfa 220]. Çeviri yada dizgi hatası mı acaba? Muhtemelen sene 1949 sonu olacak. Ancak bu şekilde motorsikletli çete hikayesinden sonra yaşanmış olabilir.
Gelelim Mister No’nun geçmişine dair anlattığı beşinci hikayeye. Hastane odasında Patricia Rowland’a anlattığı seramik çömleklerle ilgili İtalya’da geçen macera. MN orijinal sayı 131-133. Mister No bu hikaye için 1943 yılının sonları diye bahseder [MN Tay BA 15 sayfa 79]. (Bundan sonrası için sayfa numaralarını Tay’dan verebilirim. Lal Kitap serisi 100’den sonrası bende yok çünkü.)
Altıncı hikaye için tarife gerek yok. Uçan Kaplanlar demek yeterli. Mister No’nun ismini kazandığı hikaye. MN orijinal sayı 145-148. Jerry Drake’in verdiği tarih 1940 yılının Eylül ayı [MN Tay 104’lük Yeni Dizi sayı 12 sayfa 79]. Yine mi çeviri hatası. Öyle olmalı çünkü burada Jerry henüz uçmayı bilmeyen askerlikle alakası olmayan birisi. Oysa ilk hikayede de tarih 1940 yılının Eylül ayı ve Mister No orada harika uçabiliyor ve üstelik Amerikan Hava Kuvvetlerine mensup bir teğmen. Bundan sonrası için geçmişi ile ilgili anlattığı bir hikaye okumadım. Tabii tüm MN külliyatını okumuş değilim. Sadece okuduklarım içinde bunlardan başka anımsamıyorum. Sizlerin bildiği varsa eklerseniz sevinirim.
Sayı numaraları – sayfa numaraları derken yazı epey karıştı. O yüzden bu altı macerayı tablo haline getirdim.

1 - Sönmeyen Kin Sayı 051-053 Tarih 1940 Eylül [MN KM 13 sayfa 282]
2 - Motorsikletli Çete Sayı 072-074 Tarih 1949 Kışı [MN KM 18 sayfa 345]
3 - İtalyan Mafya Sayı 076-078 Tarih 1948 Eylül [MN KM 19 sayfa 329]
4 - Ratso (Aspen sonrası) Sayı 086-090 Tarih 1940 sonu [MN KM 22 sayfa 220]
5 - Seramik Çömlekler Sayı 131-133 Tarih 1943 sonları [MN Tay BA 15 sayfa 79]
6 - Uçan Kaplanlar Sayı 145-148 Tarih 1940 Eylül [MN Tay 104’lük Yeni Dizi 12 sayfa 79]
İşte konuyu açmamın sebebi. Bu altı macera kronolojik olarak sıralayabilmek. Aslında en başta amacım sadece birinci ve altıncı maceraların tarihlerini sormaktı ama aklıma diğer hikayeler de gelip, onları da birazcık kurcalayınca ortaya böyle bir yazı çıktı. Cevap ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

ulucak

Süper Üye
8 Eyl 2012
1,062
2,792
dostum gerçekten güzel bir dikkat ve araştırma.. -bende bilmiyorum ama senaristler farklı hikaye ve yorum denemeleri yapmış olabilir, önceki yazılanlara sizin kadar dikkat etmemiş olabilir, comikslerdeki uçuş gibi uçuşa geçmiş alternatif senaryolar (boyutlar) üretmiş olabilir, bizim gringo unutmuş olabilir, veya sarhoştur :) yalan söyleme ihtimali bile var benden duymuş olmayın :) gerçekten güzel noktalara parmak basmışsın benzeri bir çok roman da da benzer background hataları olmuyor değil.. ama bizim acar muhabirlerimizden kaçmaz takipteyiz...:) paylaşım için tekrar teşekkürler..

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,941
Sevgili theundead güzel bir konuya değinmişsin. O kadar ayrıntılı bilmiyorum Mister No'nun geçmişini. Ama şu yazın dahi aslında hangi platformda olursa olsun (film, kitap, dizi vs.) yazarların, senaristlerin işlerini ne kadar iyi yapmaları gerektiğine bir örnek. okur-izleyici eninde sonunda açığı yakalar. bu olay da bence birbirinden bağımsız yazan senaristlerin üstünkörü çalışmalarına bir örnek olabilir. olabilir diyorum yine de derinlemesine bir araştırmak lazım, çeviri vs. hatasından da kaynaklanıyor olabilir. Bakalım Mister No uzmanları sökün etsin siteye ak koyun kara koyun belli olur :)

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Çizgi romanlarda nedense karakterin geçmişinde hep bir çelişki yumağı oluyor. Bunun sebebi sanırım o karakterin uzun soluklu olup olmayacağını bilmedikleri için sağlam bir temele oturtamamaları. Bunun en ilginç örneği bana göre Beyonder. Keza adamın ne olduğu bile değil. Bir bakıyorsunuz evrenin en güçlüsü bir bakıyorsunuz sıradan bir mutant. Gerçi bu ilgili şirketin akıl almaz evrene reset atma sevdası ama o ayrı bir mevzu. Diyeceğim şu ki kafamda soru işaretleri oluşuyorsa o çizgi romanı bırakıyorum. Ultimate serilerini ve rebirth serilerini bırakmam da sırf bu yüzden. Ne varsa Orijinde :D

ZagorSever1

Kıdemli Üye
21 Ara 2014
135
356
İşin daha saçması Mister No'nun 2000 li yıllarda halen pırpır ile uçması. Martin Mystere'nin bir macerasında görünmüştü.

ZagorSever1

Kıdemli Üye
21 Ara 2014
135
356
Çizgi romanlarda nedense karakterin geçmişinde hep bir çelişki yumağı oluyor. Bunun sebebi sanırım o karakterin uzun soluklu olup olmayacağını bilmedikleri için sağlam bir temele oturtamamaları.

Dizilerde de oluyor bazen dediğin. Babası ölü deninen karakterin, dizi uzatılırsa babası ilerleyen bölümlerde ortaya çıkabiliyor. Biraz da komik oluyor bu dizinin eski bölümlerini bilenler için.

barsgan

banned
5 Ocak 2018
20
82
Bir Mr.No macerası vardı anımsadığım. Bir gün zengin bir adam ve yanında iki kişi daha gelip ormanda avlanmak için Mr.No yu rehber olarak kiralamak isterler. Ama "biraz param var hayvanların öldürülmesini istemiyorum" diyerek reddeder. Bunun üzerine adam fotoğraf çekmekle yetineceğini söyleyerek yine de Mr.No yu rehber olarak kiralar ve ormana giderler.

Ama ilk konak yerinde adamlar silah çekerek Mr.No yu rehin alır. Gurup lideri olan adam meğer Amerika' da holding sahibi zengin bir adammış ve 2. dünya savaşında ölen oğlunun katili olduğunu düşündüğü Mr.No yu arayıp bulmuş.

Bizimki o olayı anımsar ve gerçekte neler olduğunu anlatır. Anlattığı Filipinler' deki bir Amerikan üssünde pilot olduğu 1941 sonlarında başlıyordu. Ama Mr.No nun ağzından çıkan bir lafta sanırım oraya geldiği tarihi kastederek 1940 eylülü de demişti.

Demek ki Mr.No tahminen 1920 veya o yıllarda doğmuş ve genç yaşta pilot olup orduya katılmış. 1941 aralığında ABD savaşa girdiğinde kıdemli bir pilot ve teğmen rütbesinde bir asker olduğunu o macerada öğrenmiş olmuştum.

Bu olay Mr.No ile ilgili olarak gördüğüm en eski tarihti. Tahminen 20 yaş civarında olmalı. Ama o devirde de saçlarının alt kısmı beyaz- üst kısmı siyahtı - o devirde de asi ruhluydu yani tip ve karakter olarak 15 yıl sonraki halinden hiç farkı yoktu.

Son düzenleme:

barsgan

banned
5 Ocak 2018
20
82
İşin daha saçması Mister No'nun 2000 li yıllarda halen pırpır ile uçması. Martin Mystere'nin bir macerasında görünmüştü.

Bir macerada Martin Mysterre ile karşılaşmış uçağıyla taşımıştı. Orada Mr. No 1980 lerdeki haliyle görünmüştü.

Daha sonra da bir kez daha çıktı. Sanırım o macera 2000 yılı civarındaydı. Martin Mysterre telefonla yardım istediğinde "dünyayı kurtarmak için çok yaşlıyım" demişti. Ama yine de yardım etti.