Milliyet Sanat - Yeni Dizi Sayı 10 - 15 Ekim 1980

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,724

Sayın funghu ;

Yeni Dizi diye belirtmişsiniz ya ... Bu aslında para ile satılan Milliyet Sanat Dergisi'ni betimliyor... Eskisi , Milliyet Gazetesinin ücretsiz eki olan haftalık 16 sayfalık şirin mi şirin , yararlı mı yararlı , güzel mi güzel bir dergiydi...

Bu seri de hala çok güzel bir dergidir... Ne zaman ki Aydın Doğan , Zeynep Oral'ı kovdu ( malesef ) o zaman işte Milliyet Sanat Dergisi bozuldu... O günden sonra bir tek Milliyet Sanat Dergisi almadım ( O güne dek ücretsizler dahil , hiçbir sayısını kaçırmadım ve satır satır okudum )

Bu sayıda birçok yazı var ama benim için okunmadan geçilmeyecek iki bölüm var :

1- Savaş ve Edebiyat
2- Türk Dil Kurum (TDK) Ödülleri ....
Bu bölümü okuyunca hem geçmişe yolculuk edersiniz hem de o dönem edebiyat dünyasının ne kadar canlı olduğunu görürsünüz...
Ne Yazık ki ABD güdümlü 12 Eylül Faşist Askeri Darbesi sonrası TDK nun özerk yapısı yok edildi ve devlete bağlandı... Ne kadar acı değil mi , özerk olmasın gereken kurumlar devletleştirilirken ( TDK , TTK vb. Üniversiteler vb.)
Devletin (kamunun) yönetiminde kalması gerekenler ise satıldı , özelleştirildi...
NE YAMAN ÇELİŞKİ !!!!!

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

funghu

Aktif Üye
13 Şub 2021
456
5,413
İstanbul

Sayın funghu ;

Yeni Dizi diye belirtmişsiniz ya ... Bu aslında para ile satılan Milliyet Sanat Dergisi'ni betimliyor... Eskisi , Milliyet Gazetesinin ücretsiz eki olan haftalık 16 sayfalık şirin mi şirin , yararlı mı yararlı , güzel mi güzel bir dergiydi...

Bu seri de hala çok güzel bir dergidir... Ne zaman ki Aydın Doğan , Zeynep Oral'ı kovdu ( malesef ) o zaman işte Milliyet Sanat Dergisi bozuldu... O günden sonra bir tek Milliyet Sanat Dergisi almadım ( O güne dek ücretsizler dahil , hiçbir sayısını kaçırmadım ve satır satır okudum )

Bu sayıda birçok yazı var ama benim için okunmadan geçilmeyecek iki bölüm var :

1- Savaş ve Edebiyat
2- Türk Dil Kurum (TDK) Ödülleri ....
Bu bölümü okuyunca hem geçmişe yolculuk edersiniz hem de o dönem edebiyat dünyasının ne kadar canlı olduğunu görürsünüz...
Ne Yazık ki ABD güdümlü 12 Eylül Faşist Askeri Darbesi sonrası TDK nun özerk yapısı yok edildi ve devlete bağlandı... Ne kadar acı değil mi , özerk olmasın gereken kurumlar devletleştirilirken ( TDK , TTK vb. Üniversiteler vb.)
Devletin (kamunun) yönetiminde kalması gerekenler ise satıldı , özelleştirildi...
NE YAMAN ÇELİŞKİ !!!!!

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

Sayın dedo11,

1983 yılında Anadolu'dan İstanbul'a üniversiteyi kazanarak gelmiştim. Gazeteleri bile 1-2 günlük gecikmeyle okuyabildiğimiz bir yerden, İstanbul gibi kültür-sanat merkezi bir yere gelince, çoğu arkadaşım gibi açığı kapatmaya çalışmak adına yayınevlerini, sahafları takibe aldık.

O yıllarda Milliyet Sanat ve Hürriyet Gösteri dergilerinin yalnızca 1 Ocak sayılarını alıyordum. Bunun sebebi de, önceki yılın kültür-sanat olaylarının toplu dökümünün yapılıyor oluşuydu.

Paylaştığım dergilerin büyük kısmı, benden daha yaşlı bir dostum tarafından bana emanaten teslim edildi. Ben de, paylaşılmayan bilgi, bilgi değildir deyip; bu tarama ve düzenleme işlerini öğrendim kısa sürede.

Özelleştirme konusunda haklısınız. Özellikle; eğitim, sağlık işlerinin hiçbir koşulda özelleştirilmemesi gerekiyor fikrimce.