scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323

Milliyet Sanat Dergisi 1972 - Sayı 011
15 Aralık 1972, Sayı 11
Milliyet gazetesinin parasız eki
16 sayfa, 69 MB, 300 dpi, CBR

50396818168_aa99fe0cd3_o.jpg

(Yandex)

Dergide Tuncan Okan'ın hazırladığı "Haftanın Filmleri" sayfasında "Ölesiye Sevmek" (Mourir d'Aimer) filminin o hafta (15 Aralık 1971) İstanbul sinemalarında vizyonda olduğunu görüyoruz. Filmi aşağı yukarı aynı tarihlerde Orta Anadolu'nun büyük kentlerinden birinde seyretmiştim. Salonun koltuklarının ahşap olduğu ve galiba salonda sigara da içildiği tarihlerdi. Fransız filmleri çoklarına (Dünyanın her yerinde) zaten ağır tempolu ve sıkıcı gelir, bu film daha da ağır aksak ilerledikçe çok ilginç bir biçimde seyirciler önce koltukları çarparak sonra da ıslıkla protestoya başladılar, daha sonra da büyük bir kısmı ayağa kalkıp salonda dolaşmaya başladı. Tıpkı volta atar gibi öfkeli öfkeli salonun koridorlarında bir ileri bir geri gidip geliyorlardı, bir yandan da söylenip duruyorlardı! (Şimdi aklıma Cem Yılmaz'ın "Salon benim eniştemin, ben dolaşabiliyorum" repliği geldi. Gerçi o zaman da en az Cem Yılmaz parodisi kadar komik bir durum vardı ortada.) Sinemada asayişi sağlayacak yeterli eleman da yoktu galiba (veya korkup sinmişlerdi, kim bilir?) Seyirci filmden ne ummuştu da umduğunu bulamamıştı acaba? Konusu olabilir mi? Çocuğun tipi miydi acaba (sözde 17 yaşında bir öğrenciyi canlandıran oyuncu oldukça yaşlı duruyordu!). Müziğinin Charles Aznavour'a ait olduğunu sonradan öğrendim.
50397666237_d258e6a5e7_o.jpg

Son düzenleme:

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,858
Filmin müziğini ben de çok severim, özellikle Franck Pourcel Orkestrası'nın yorumunu. Bu vesileyle filmi de araştırdım ancak altyazısı olmadığı için daha izlemedim.
80'lerde delikanlılık dönemimizde Fransız ve İtalyan filmlerini izlerken biz de çok sigara içtik sinemalarda. Yani o zamanlar içiliyormuş hala sayın Scanfan üstat. O yıllardan olsa gerek 70'li yılların Fransız filmlerinin yeri özeldir benim için.
Paylaşım için çok teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi: