Milliyet Sanat Dergisi (23 Nisan 1976) Sayı 181

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,875
5,109
Sayın misterno ;

Derginin ana konusu "Çocuk Edebiyatı" ... Bunun dışında

-- 3 ve 20. Sayfalarda Talip Apaydın : Bence yeterince değerini bilemediğimiz bir yazarımız... Bilenler hatırlasın , bilmeyenler tanısın diye bu sayfalar okunmalı...

-- 14-15-16. sayfalarda Sayfada Konur Ertop'un hazırladığı "Edebiyat Tartışmaları"nın 3. Bölümünde : Ahmet Mithat Efendi ve Cenap Şahabettin. Konu : ise Batı Klasiklerinin çevrilmesi.
Ahmet Mithat Efendi : Batı Klasikleri çevrilmeli diyor...
Cenap Şahabettin : Onlara gerek yok diyor...
( 1 - Tam bir yazın emekçisi olan Konur Ertop'un da değerini bilememişiz.
2 - Cenap Şahabettin'e yakıştıramadım... Onu daha aydın ve açık fikirli biri sanırdım... )

-- 16. Sayfada küçücük bir haber : 1975 Milliyet Roman Yarışması sonuçlanmış...
( Yazık ... Birinci ve diğer dereceye giren yazar ve romanları kim hatırlıyor..? Hiçkimse... Hiçkimse... Bulsam o eserleri zevkle ve dikkatle okurum... )

-- 21. Sayfada Kafka Sergisi var. Yalnız "Kafkas Sergisi" yazılmış. "Kafkas" yazısı yanlışlıkla mı , yazılmış?... Yoksa bir yazı oyunu mu?... Bilemedim... Bence sanki yanlış yazılmış gibi...

-- 24. sayfada Hilmi Yavuz , Fethi Naci'nin eleştiri kitabı üzerine yazıyor... Elbette yine gündeme "Eleştiri yazılarının edebiyatta yeri" ve "Eleştirmenin Edebiyatta-Sanatta yeri" konuları gündeme geliyor...

-- 25. Sayfada Alpay Kabacalı ayın dergilerine değiniyor....
[ Tam benim sayfam... Adı Geçen Militan , Yarına Doğru , Birikim , Yeni Ufuklar sürekli alıp izlediğim - okudğum dergiler... Bir tek Öykü dergisi'ni anımsayamadım... ( Daha sonra çıkan Öyük dergisi değil bu ) ]

-- 30-31. sayfalarda Balaban ( ressam ) Cemal Gürsel ( Cemal Aga , Cemal Baba derlerdi o tarihlerde ) ile ilgili çok önemli bir anısını anlatıyor.
( Bu yazı mutlaka okunmalı... Çünkü daha sonraki kendisini demokrasi havarsi gösterenler ne sansürlere gittiler , "sanatın içine tükürdüler" vs. vs. )

***Not : Bunlar kuşbakışı benim ilgimi çekenler.... Başkalarının ilgisini başka konular da çeker elbet...

Paylaşım isteğine ve emeğine teşekkür ederim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Üsküdar

Süper Üye
28 Ara 2016
2,516
3,740
Sayın misterno ve dedo11, bu güzel paylaşım ve tanıtım yazısı için sizlere çok teşekkürler.